MOTOR ARIZA LAMBASI.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
Ahhhh be baba ben senin arızayı teşhis ettim ya beyin soketinde sorun var. Gel bana ben çözücem dedim sana gelmiyorsun ki. Tarif ettim yapmıyorsun aylarca sana yalvardım sök soketi kontak spreyle temizle yerine tak düzelecek
Tariflerim üzerine sen demedin mi soketin kabloları ile oynayınca lamba sönüyor diye. Yapma kurban olam

ohoooo....hala aynı lamba davası mı?lamba sönmez vatan bölünmez!mevlüt emmi senin arabada lambacı çıktı.... :D:D:D zuahahaaaa!

MEVKU946

Onursal Kocaeli Yöneticisi
Adı
MEVLÜT KÜÇÜKTİFTİK
Modeli
Renk
GÜNBATIMI
Ahhhh be baba ben senin arızayı teşhis ettim ya beyin soketinde sorun var. Gel bana ben çözücem dedim sana gelmiyorsun ki. Tarif ettim yapmıyorsun aylarca sana yalvardım sök soketi kontak spreyle temizle yerine tak düzelecek
Tariflerim üzerine sen demedin mi soketin kabloları ile oynayınca lamba sönüyor diye. Yapma kurban olam

ohoooo....hala aynı lamba davası mı?lamba sönmez vatan bölünmez!mevlüt emmi senin arabada lambacı çıktı.... :D:D:D zuahahaaaa!
SLM PATRON, VE RAPTORCUĞUM DOĞRU, SOKETİ OYNAYINCA MOTOR ARIZA LAMBASI YANIYORDU ELEKTRİKÇİYE GÖTÜRDÜM SPREY SIKTI SOKETİ SÖKTÜ BAKTI. DAHA SIFIR ARABA SOKETİ GİBİ DEDİ .ÖZEL SERVİS BEYİN ARIZALI DEDİ 2750 TL ESKİ BEYİN PAHALI OLUR DEDİ BENDE ÇALIŞAN MOTORA BEYİN TAKTIRMAM DEDİM.SON OLARAK MAZOT FİLTRESİNİN ALTINDAN MAZOT AKITTI. SU ALMA VİDASINI SIKTIM AKINTI DURMADI. BİRAZ DAHA SIKTIM VİDA KIRILDI ALTINA PET ŞİŞE KOYDUM. YARIM LİTREDEN FAZLA MAZOT AKTI.AKINTI KESİLMEDİ. DEPO KAPAĞINI AÇARKEN KAPAK BASINÇTAN SURATIMA VURACAKTI.DEPODA AŞIRI BASINÇ OLUŞMUŞ. YENİ FİLTRE TAKTIM. KAPAKTAKİ CEVVALFİDE DEVRE DIŞI BIRAKTIM. BASINCIN OLUŞMA SEBEBİNİ ARAŞTIRMAK İÇİN ŞEFFAF HORTUM ALIP FİLTRE İLE ENJEKTÖR ARASINA TAKTIM ,MOTORU ÇALIŞTIRDIM. DEPODAN ARA ARA HAVA GELDİĞİNİ GÖRDÜM. ÜÇGÜN GÖZLEMLEDİM.ARIZA IŞIĞI ARA ARA YANIP SNMEYE DEVAM ETTİ.SON OLARAK 10 LİTRE MAZOT ALDIM. ENJEKTÖRE GİDEN HORTUMU BİDONA SOKTUM. MOTORU ÇALIŞTIRDIM. 3-4 LİTRE KADAR GEÇERKEN LAMBA YANIYORDU. VE SÖNDÜ, MAZOT BİTENE KADARDA YANMADI TAKİ SİSTEME HAVA GİRDİ LAMBA TEKRAR YANDI.
BURDAN ÇIKARDIĞIM SONUCA GELİNCE,BİR DEPODAKİ BASINCA SEBEP OLAN Bİ YERDEN HAVA GİRİYOR. İKİ; HAVA DEPONUN DIŞINDAN Bİ YERDEN GİRSE MOTOR STOP EDİNCE MAZOT AKINTISI OLACAKTI, AKINTI YOK.Ü;,HAVA EMİŞ HATTINDAN GELDİĞİNE GÖRE VE DEPO İÇİNDEN GİRECEK TEK YER, ŞAMANDIRADA BULUNAN KELEPÇE MARPUÇ VEYA HORTUMDAKİ ÇATLAKLARDAN Bİ YERDEN MAZOTLA BERABER GELEN HAVA ENJEKTÖR TARAFINDAN MAZOT GİBİ ALGILANIP BEYİNE GÖNDERİYOR BEYİNDE TAMAMI MAZOTMUŞ GİBİ SİSTEME HAVA GÖNDERİYOR VE MOTOR DA DÜZGÜN ÇALIŞMADIĞI İÇİN ARIZA LAMBASINI YAKIYOR.
SORUNUN BUGÜNE KADAR ÇÖZÜMLENMEMESİNİN SEBEBİDE ARA ARA GELEN HAVANIN ARA ARA ARIZA IŞIĞINI YAKMASI.SAĞOLUN ÇOK DESTEK OLDUNUZ.TÜZEL SERVİSDE ÖZEL SERVİSDE ÇÖZMEYE ÇALIŞTI AMA MALESEF BUGÜNE KADAR SORUN ÇÖZÜLMEDİ , BU ARADADA MOTOR BU SEBEPDEN HİÇ STOP ETMEDİ.
ENGEÇ SALI AKŞAMI İNŞALLAH SORUN ÇÖZÜLDÜ MESAJINI YAZACACAĞIM.BAŞARILI OLURSAM BU SİZLERİN YARDIMIYLA OLMUŞ OLACAK. EMEĞİ GEÇEN TÜM ARKADAŞLARA ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM. HERKESİN YORUMUNU DEĞERLENDİRMEYE ÇALIŞTIM.SAĞOLUN VAR OLUN. SLM MEVLÜT AMCA.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
çözdük sayılır mevlüt emmi...ha gayret!

MEVKU946

Adı
MEVLÜT KÜÇÜKTİFTİK
Modeli
Renk
GÜNBATIMI
SLM, ARKADAŞLAR, İKİ BAŞLIK OLARAK DEVAM EDEN DÜLDÜLÜN. SORUNUNU MALESEF SERVİSLER ÇÖZEMEDİ GEÇEN YİNE 150 TL GİTDİ FAKAT SORUNDA BİR SANTİM İLERLEME OLMADI. ONUN İÇİN KENDİM SİZLERİN KATKILARI İLE ÇÖZMEYE ÇALIŞIYORUM. KAPUTUN ALTI YOĞUN BAKIMDAKİ HASTA GİBİ ŞEFFAF HORTUMLARLA ÖRÜLÜ . BU ŞEKİLDE HAVANIN NERDEN GELDİĞİNİ ÖĞRENECEĞİM. ONDAN SONRADA ARIZA IŞIĞINA BAKACAĞIZ. DAHA ÖNCEDE YAZDIĞIM GİBİ ,MOTOR ARIZA IŞIĞINI YAKAN ARA ARA GELEN HAVADAN OLDUĞUNA İNANIYORUM.ÖMÜR BİTER SORUN BİTMEZ. SLM MEVLÜT AMCA.

yusuf32

Yeni Üye
Adı
yusuf
Abi bende de 2003 model doblo var düz model motor ariza lambasi benimde yanıyor motorun sesi biraz değişiyor sonra düzeliyor ne yapacağız abi

ahmetkl38

Daimi Üye
Adı
ahmet
Abi araba calisinca siyah duman atiyor mu ...durdugu yerde gaza bi bas ..asfaltta siyah kömur gibi bir durum oluyor mu

MEVKU946

Adı
MEVLÜT KÜÇÜKTİFTİK
Modeli
Renk
GÜNBATIMI
@yusuf32
SLM YUSUFCUĞUM. BEN SORUNU ÇÖZEMEDİM. DEVAMLI YANMIYOR ARA ARA YANIP SÖNÜYOR. MOTOR BOŞTA ÇALİŞIRKEN 3000 DEVİRE ÇIKIYOR. FAKAT BUGÜNE KADAR STOP ETMEDİ. SLM MEVLÜT AMCA.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
arkadaşta mutsibishi colt var.ondada aynı sıkıntı var.ara sıra yanıyor.ara sıra sönüyor. yolda bırakmıyorsa kullanmaya devam.ama anlamadığım servis nasıl bulamaz.bilgisayarın bulması lazım bence hata kodundan.

Alirüzgar

Onursal Üye
Adı
Soncan
Modeli
Renk
Beyaz
Arkadaşlar bu soruna benzer bişeyler kango kullanırken başıma geldi araç arıza ışıgını yakıp duruyordu devir düşer gibi oluyor daha sonra düzeliyordu aracı teste soktuk enjektörlerin ikinci kademeleri tıkalıydı temizlendi düzeldi ancak bir süre sonra çalışmama yada devirde sıkıntılar başladı aracın yakıt hortumlarından depo şamandırasına kadar herşeyi degiştirdim sorun düzelmedi en son başından beri şüphelendigim elcik denen aleti degiştirdim hava sorunu felan kalmadı elcik denen alet bilmeyenler için söyleyim mazot pompasına elle manuel olarak yakıtı pompaladıgımız alet sürekli hava yapan aracınız varsa ya çalışmıyordur yada mazotla beraber hava geldigi için yüksek devirde yada düşük devirde çalışıyordur her yere baktırdıysanız birde elcige baktırın ben ustalara bunu söyledigimde ordan olması imkansız demişlerdi 2000 lirama mal oldu

MEVKU946

Adı
MEVLÜT KÜÇÜKTİFTİK
Modeli
Renk
GÜNBATIMI
@Alirüzgar
SLM. ALİ RÜZGAR ARKADAŞ YUKARIDA YAZDIKLARIYIN AYNISI BENİM DOBLO 1.9 D SX DE VAR.
1- DEPOYA HAVA GİDİYOR
2- HORTUMLARI ŞEFFAF YAPTIM
3- DEPO HAVAYI TAHLİYE ETMEDİĞİ İÇİN MAZOT FİLTRESİ ALTTAN MAZOT KAÇİRDİ
4- DEPONUN KAPAK CEKVALFİNİ BOZARAK HAVA TAHLİYESİNİ SAĞLADIM.
5- TEK BOZUK OLAN YER KIZDIRMA BUJİSİNİN TEKİ PATLAK
6- RESMİ VE ÖZEL SERVİSLER SORUNA ÇÖZÜM BULAMADILAR
7- ARIZA DEVAM EDİYOR FAKAT BUGÜNE KADAR MOTOR STOP ETMEDİ
8- BU ARIZA İÇİN EPEY MASRAF ETTİM.
BU ELCEK DENEN DENEN PARÇA BENİM DOBLODA DA VARMI. VARSA NERESİNDE.
AYDINLATTIĞIN İÇİN TEŞEKKÜRLER. SLM MEVLÜT AMCA.

Alirüzgar

Onursal Üye
Adı
Soncan
Modeli
Renk
Beyaz
İyi akşamlar mevlüt emmi doblolarda bu alet nerede tam bilmiyorum hiç ihtiyacım olmadı raptor biliyordur sanırım yada bilen arkadaşlar varsa yardımcı olsunlar valla bende merak ettim şimdi nerde diye yarım ögreneyim

MEVKU946

Adı
MEVLÜT KÜÇÜKTİFTİK
Modeli
Renk
GÜNBATIMI
@Alirüzgar
SLM ALİRÜZGAR ARKADAŞ.MAZOT FİLTRESİNİ DEĞİŞTİRİRKEN USTA DEPODAN MAZOT ÇEKMEK İÇİN VAK VAK DİYE Bİ POMPA KULLANDI. ONDAN BAŞKADA BİLMİYORUM. BENİM ARIZA YUKARIDA YAZDIĞIYIN AYNISI. RAPTOR İLE KAÇ SENE ÖNCE BU ARIZA İÇİN EPEY KAFA YORDUK. SONUÇ BEYİNE KADAR GELDİ O DA GARANTİ DEĞİL DEDİLER. SON KARARIM MOTOR DURANA KADAR DEVAM OLDU.FAKAT SİZİN YAZDIĞINIZ SORUNLA BENİMKİ İKİZ BEBEK GİBİ İNŞALLAH ÇÖZERİZ SLM MEVLÜT AMCA.

ahmetkl38

Daimi Üye
Adı
ahmet
Abi enjektor temizligi yaptirdin mi...bu aracin hava alim yerlerinde sorunu olabilir ..yakmada sorunu olabilir baktilar mi ....egzozdan cikan duman hakkinda cevap verebilir misin ..iyi aksamlar

MEVKU946

Adı
MEVLÜT KÜÇÜKTİFTİK
Modeli
Renk
GÜNBATIMI
@ahmetkl38
SLM AHMETCİĞİM.ARABA 97500 KM DE. MAZOT POMPASINADA USTASI BAKTI.ŞU ANDA MAZOT FİLTRESİ İLE MAZOT POMPASI ARASINDAKİ HORTUM ŞEFFAF. VE ARA ARA HAVA KABARCIĞI POMPAYA DOĞRU GİDİYOR VE ORDANDA BİRKISMI MAZOTLA BERABER SİLİNDİRLERE BİRKISMIDA DEPAYA GİDİYOR VE ORADA BASINÇ OLUŞTURUYORDU. KAPAKTAKİ CEKVALFİ BOZORAK DEPODA OLUŞAN BASINCI HALLETTİM.FAKAT SİSTEME GİREN VE MOTORUN ÇALIŞMA DÜZENİNİ BOZAN HAVA NERDEN GELİYOR. SORUN BURDA BEKLİYOR. SLM MEVLÜT AMCA.

Alirüzgar

Onursal Üye
Adı
Soncan
Modeli
Renk
Beyaz
@MEVKU946
Mevlüt emmi kangodada hortumlardan hava kabarcıkları gözüküyordu genelde araç çalışmıyordu seninki gene iyi çalışıyor sanırım motor farkından kaynaklı kangonun motoru çok zayıf çalışmıyordu baya bi ugraştan sonra çalıştırıyordum bende çok para harcadım gitmedigim servis ve sanayi kalmadı elcik denen alet kangoda nasıl birşeye benziyordu dersen eskiden bakkallardan kolonya alırdık hatırlarsan elle pompalanan lastik bişey vardı aynı ona benziyor ama içi boş degil çek valf gibi bişey var 80 tl fiyatı var bütün sorun ondaymış doblodada mazot bittiginde havasını almak için böyle bişey muhakkak vardır yada bu işe yarayan başka bir cihaz ama yerini bilmiyorum yarın ustama sorayım genelde bu alet kimsenin aklına gelmiyor sanırım hiç dokunmadıgımız alet niye bozulsun diye ama sonuçta içinden mazot geçiyor ve aşındırıyor ufacık bir delik olsa hava alır

ahmetkl38

Daimi Üye
Adı
ahmet
Bence aracin yakma problemi oldugunu dusunuyorum ..aslinda mazotun pisliginin olabileceginide dusundum ..abi mazot aldiginda gostergedeki kirmizi yerde uzun sure kullaniyormusun..tikama yapiyor olmasin

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
doblolarda bildiğim kadarıyla elcik yok.otomatik alıyor havayı.yani 2-3 sefer aç kapa yapmanız lazım kontağı.

Alirüzgar

Onursal Üye
Adı
Soncan
Modeli
Renk
Beyaz
@MEHMET78
Olabilir kardeş bende hiç görmedim ama genelde dizel araçlarda oluyor belki olabilir diye düşündüm yanlız bir yerde yardımcı hava cihazı diye birşey gördüm belki dedigin gibi mazotu otomatik pompalamaya yarayan bir alet vardır

MEVKU946

Adı
MEVLÜT KÜÇÜKTİFTİK
Modeli
Renk
GÜNBATIMI
SLM ARKADAŞLAR. İLGİNİZ İÇİN HEPİNİZE TEŞEKKÜR EDİYORUM. YAKITDA ARTMA YOK, EGZOS MUAYENESİNDEDE SORUN YOK.BEN DAHA ÖNCE YAZDIĞIM MESAJDA ,BEYİN MAZOTDAKİ O HAVA HABBECİKLERİNİ MAZOT GİBİ ALGILAYIP ONA UYGUN HAVA MİKTARI İÇİN HAVA FİLTRESİNDEKİ VALFİ YÖNLENDİRİYOR. VE MAZOT HAVA ORANI SAPIYOR VE MOTOR BU DURUMDA DEVİR YÜKSELTİYOR VEYA ALÇALTIYOR. SONUÇTA BEYİN VERDİĞİ KOMUTA UYGUN CEVAP ALAMAYINCADA ARIZA LAMBASINI YAKIYOR.BENCE SORUN MOTORA MAZOTLA BERABER GİDEN O HAVA HABBECİKLERİNİN KAYNAĞINI BULURSAK ÇÖZÜLECEK DİYE DÜŞÜNÜYORUM.
BİDE MAZOT FİLTRESİNDE ÜSTTE ÜÇ ALTDADA 1 DELİK VAR.(FİLTREDEKİ SUYU ALMAK İÇİN) ÜSTDEKİ İKİ DELİKDEN BİRİ DEPODAN GELEN MAZOT GİRİŞİ, DİĞERİ ENJEKTÖR POMPASINA GİDEN MAZOT HATTI.(HAVA BURADAN POMPAYA BAĞLADIĞIM ŞEFFAF BORUDA GÖZÜKÜYOR). ÜÇÜNCÜ DELİK İSE POMPADAN GERİ DÖNEN FAZLA MAZOTUN BİRKISMI FİLTREYE BİR KISMINIDA DEPOYA YNLENDİREN Bİ APARAT . O APARATIN BAĞLI OLDUĞU DELİK BÜYÜK ÜZERİNDE İKİ ORİNG BULUNAN VALF .ŞÜPHEM BURDAN EMİŞ YAPARAK MI GİRİYOR HAVA.
DİLİM DÖNDÜĞÜNCE SORUNU TEKRAR ANLATMAYA ÇALIŞTIM. SLM MEVLÜT AMCA.

MEVKU946

Adı
MEVLÜT KÜÇÜKTİFTİK
Modeli
Renk
GÜNBATIMI
@Alirüzgar
SLM ALİRÜZGAR ARKADAŞ. SENİN ANLATTIĞIN ELCİK İ ANLADIM. USTA FİLTRE DEĞİŞTİRİKEN MAZOT EMME İŞİNİ VAK VAK DEDİĞİ POMPA İLE YAPTI. EĞER OLSAYDI ONLA YAPARDI. O ALET TANSİYON ALETİNİN POMPASI GİBİ Bİ ŞEY . SLM MEVLÜT AMCA.