MOTOR ARIZA LAMBASI.

MEVKU946

Onursal Kocaeli Yöneticisi
Adı
MEVLÜT KÜÇÜKTİFTİK
Modeli
Renk
GÜNBATIMI
SELAMLAR 1.9 D DOBLOM VAR 2001 NODEL, MOTOR ARIZA LAMBASI YANIYOR BİR MÜDDET GİTTİKTEN SONRA SÖNÜYOR.BU SORUN BİR YILDIR DEVAM EDİYOR,YAKLAŞIK BU ŞEKİLDE 4000 KM YAPTIM .YAKIT DA ARTMA VE AZALMA YOK MOTOR ÇALIŞTIKTAN SONRA HİÇ STOP ETMEDİ ÇEKİŞTE DE SORUN YOK.132KM YE KADAR ÇIKTIM( YÜKLÜ) YETKİLİ SERVİSE GİTTİM 4 GÜN ARABA SERVİSDE KALDI SORUNU BULAMADILAR PARADA ALMADILAR 3 AY SONRA YETKİSİZ SERVİSE GİTTİM .GAZ PEDALİ DEDİLER İNANMADIM.5 AY SONRA TEKRAR YETKİSİZ SERVİSE GİTTİM. BEYİN ARIZALI DEDİLER ÜCRETİ DEDİM 2700 TL DEDİLER. ARABA ÇALIŞTIĞI İÇİN BUNADA İNANMADIM. ARABAYA 8000 TL VERELİM DEDİLER ONADA OLMAZ DEDİM. BU ARIZA İLE ANTALYA YA GİTTİM GELDİM. ARIZA LAMBASINDAKİ SORUN DEVAM EDİYOR.ARABADA GİTMEYE DEVAM EDİYOR.BU NASIL BİR ARIZAKİ LAMBA YANMAYA,ARABADA GİTMEYE DEVAM EDİYOR. BİR BİLENİNİZ VARSA BANA YARDIM ETMESİNİ RICA EDİYORUM.MEVLÜT SELAMLAR.

bakiergul

Onursal Admin
Onursal Danışman Yönetici
Renk
LAL KIRMIZI
Mevlut abicim sitemize uye olmussunuz ....hosgeldiniz.......sorunuzun cevabi en kisa zamanda bilgi sahibi arkadaslarimiz tarafindan verilecektir ancak site kurallari geregi tanisma ve uyeler bolumunde kentini tanitmayan uyelerimizin sorularini yanitlamiyoruz......lutfen kendinizi bu bolumde tanitiniz.....tesekkurler

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
MEVKU946 tarafından yazılan metin:
SELAMLAR 1.9 D DOBLOM VAR 2001 NODEL, MOTOR ARIZA LAMBASI YANIYOR BİR MÜDDET GİTTİKTEN SONRA SÖNÜYOR.BU SORUN BİR YILDIR DEVAM EDİYOR,YAKLAŞIK BU ŞEKİLDE 4000 KM YAPTIM .YAKIT DA ARTMA VE AZALMA YOK MOTOR ÇALIŞTIKTAN SONRA HİÇ STOP ETMEDİ ÇEKİŞTE DE SORUN YOK.132KM YE KADAR ÇIKTIM( YÜKLÜ) YETKİLİ SERVİSE GİTTİM 4 GÜN ARABA SERVİSDE KALDI SORUNU BULAMADILAR PARADA ALMADILAR 3 AY SONRA YETKİSİZ SERVİSE GİTTİM .GAZ PEDALİ DEDİLER İNANMADIM.5 AY SONRA TEKRAR YETKİSİZ SERVİSE GİTTİM. BEYİN ARIZALI DEDİLER ÜCRETİ DEDİM 2700 TL DEDİLER. ARABA ÇALIŞTIĞI İÇİN BUNADA İNANMADIM. ARABAYA 8000 TL VERELİM DEDİLER ONADA OLMAZ DEDİM. BU ARIZA İLE ANTALYA YA GİTTİM GELDİM. ARIZA LAMBASINDAKİ SORUN DEVAM EDİYOR.ARABADA GİTMEYE DEVAM EDİYOR.BU NASIL BİR ARIZAKİ LAMBA YANMAYA,ARABADA GİTMEYE DEVAM EDİYOR. BİR BİLENİNİZ VARSA BANA YARDIM ETMESİNİ RICA EDİYORUM.MEVLÜT SELAMLAR.

yaşınıza hürmeten bu konuyu cevaplardım ama baki abimin sözünü ezemem...Lütfen kendinizi tanıtınız.konunuz derhal cevaplanacaktır...

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
RAPTOR tarafından yazılan metin:
MEVKU946 tarafından yazılan metin:

yaşınıza hürmeten bu konuyu cevaplardım ama baki abimin sözünü ezemem...Lütfen kendinizi tanıtınız.konunuz derhal cevaplanacaktır...

Kardesim evvela tesekkur ederim bende simdi meVlut babaya uzuldum acaba ugrastida kendini tanitamadimi diye cevap yazmayi dusunuyordum...sitemizin en yasli ferdi olacak mevlut baba onun yasina binaen cevap verelim tabi sen varken ben susarim top sende kardesim....cevabini bekliyoruz

MEVKU946

Adı
MEVLÜT KÜÇÜKTİFTİK
Modeli
Renk
GÜNBATIMI
bakiergul tarafından yazılan metin:
Mevlut abicim sitemize uye olmussunuz ....hosgeldiniz.......sorunuzun cevabi en kisa zamanda bilgi sahibi arkadaslarimiz tarafindan verilecektir ancak site kurallari geregi tanisma ve uyeler bolumunde kentini tanitmayan uyelerimizin sorularini yanitlamiyoruz......lutfen kendinizi bu bolumde tanitiniz.....tesekkurler

MEVKU946

Adı
MEVLÜT KÜÇÜKTİFTİK
Modeli
Renk
GÜNBATIMI
SELAM KENDİMİ TANITMAYA ÇALIŞTIM. BU İŞTE ÇOK BİLGİM YOK 65 YAŞINDA BİR İNSAN İÇİN HOŞGÖRECEĞİNİZ UMARIM TEKRAR SELAMLAR

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
estağfurullah abi...su küçüğün söz büyüğün diyecem ama biz böyle paslaştıkça amcamızın sorunu çözülmeyecek...affına sığınarak güzel abim cevaplıyorum...

amcacım aracımın çekişinden memnunum diyosun.yakıtta bir sorun yok diyorsun.gidişi iyi diyorsun...ama tek sorun arıza lambası yanıyor...bir süre sonra sönüyor.

zor bir durum...ama motor ısınınca neler olduğuna bi bakalım...motor ısınınca yağın ve mazot pompasının işleyişi kolaylaşır.çünkü motorla birlikte bu elemanların bastığı yağ ve mazotun sıcaklığı artar,yağ ve mazotun vizkozitesi (akma direnci) azalır.

böylece daha kolay işleyen pompalarda mevcut bir arıza varsa ortadan kalkmış gibi görünür....

ancak mazot pompasıyla ilgili sorunlarda yakıt sarfiyatında artış,çekişte düşüş,egzost dumanında renk değişimi gibi bazı belirtilerin olması gerekir.bu sorunların olmadığını söylediğinize göre mazot pompası kaynaklı bir sorun değil...

yağ pompası ile ilgili bir sorun olduğunu varsayarsak,arıza lambası yakacak kadar yüksek seviyede bir yağ pompası probleminde %90 ihtimalle yağ lambasınında yanması gerekir (yağlama yetersiz)bu durumda yağ pompası olma ihtimalide düşük görünüyor...

ancak motor lambasının yanmasına sebep olabilecek en etkin sebep enjektörlerdir.enjektörlerin ısınınca rahat çalışmasıda olasıdır.öncelikle enjektörleri,mazot filtresini ve hava filtresini bir gözden geçirmeniz gerekiyor.

bu sorunun bir beyin problemi olması muhtemel değil.çünkü motor bir sorun algılıyor ki lamba yanıyor,ve bu sorun bir süre sonra düzeliyormuş gibi görünüyor ki lamba tekrar sönüyor.

gaz pedali problemi olsa yol boyunca sık sık gidip gelmesi lazım.ayrıca bu sorunlar berebarinde eolanti devri düzensizlikleride getiriyor.bu nedenle gaz pedali arıza olmasıda çok olası değil.

amcacım sizden ricamız.hava soğukken sabah ilk çalıştırmada ekzost dumanı rengine bakmanız.bu dumanın siyah çıkması ve motor ısınana kadar nispeten siyah olması durumunu bize yazmanızdır.vereceğiniz bilgiler bize konuyla ilgili daha kesin yorumlar yapma imkanı verecektir.

ayrıca baki abinin de kesinlikle bunlara ilave edecekleri vardır.

MEVKU946

Adı
MEVLÜT KÜÇÜKTİFTİK
Modeli
Renk
GÜNBATIMI
SELAM .SAYIN RAPTOR RUMUZLU ARKADAŞIM.YAZINIZI OKUDUM ,SORUNUM İÇİN VAKİT AYDIĞINIZ İÇİN SAĞOL. SORUNU BİRAZ EKSİK YAZMIŞIM .ÖZÜR DİLEYEREK DAHA DETAYLI YAZMAYA ÇALIŞACAĞIM.ARABA GARAJDA DURUYOR İKİ ÜÇ GÜN ÇALIŞTIRMADIĞIM OLUYOR ,SÜRE UZAYINCA ÇALIŞTIRMADA ZORLUK ÇEKİYORUM.İLK ÇALIŞTIRMADA SİYAH DUMAN ÇIKIYOR YAĞINDA VE SUYUNDA PROBLEM YOK HAVA FİLTRESİ DEĞİŞTİRİLDİ .ROLENTİ 900 DEVİRDE İKEN LAMBA SÖNÜK, 1200 DEVİRDE LAMBA YANIYOR.AYRICA GAZ PEDALİNE BASMADIĞIM HALDE DEVİR 3000 E ÇIKIYOR VE TEKRAR 900 E DÜŞTÜĞÜNDE LAMBA SÖNÜYOR. ÇALIŞTIKTAN SONRA KONTAĞI KAPATMADIĞIM SÜRECE STOP ETMEDİ.YOLDA KALMADIM .SHELL İN EURO DİZELİNDEN BAŞKA MAZOT ALMADIM 100 KM DE 6. 8 LİTRE YAKTIĞINI DA BELİRTEYİM.BAŞINIZI AĞRITTIĞIM İÇİN ÖZÜR DİLERİM SAYIN DELİKANLI ARDKADAŞIM SELAMLAR

MEVKU946

Adı
MEVLÜT KÜÇÜKTİFTİK
Modeli
Renk
GÜNBATIMI
selam ARAÇ 2001 DOBLO 1.9 D GAZPEDALİNİN ALTINDA Bİ ALET VAR ORDAN BEYİNE SİNYAL GİDİYORMUŞ .YANİ GAZ TELİ YOKMUŞ USTA ÖYLE SÖYLEDİ.BENDE İNANDIM ELİMLE PEDALİN ALTINI YOKLADIM ALET VE KABLOLAR VAR .ARAÇ LA BAYRAMDAN ÖNCE 10 SAATTE 700 KM YAPTIM SADECE İKİ MOLA VERDİM GAZ VERME KONUSUNDA SORUN YAŞAMADIM. SELAMLAR.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
Emmim ustan doğru söylemiş.doblolarda gaz elektronik kontrollüdür.pedailn altında bir gaz sensörü vardır,senin pedale basmana göre bilgisayara sinyal gönderir,bilgisayarda gazı ona göre ayarlar.

şimdi sıkıntı senin gaz pedali sensöründe ve debimetrede (akışmetre) gibi görünüyor.daha önce de bu tip sorunların altından debimetre ve gaz pedali sensörü çıkmıştı.

debimetre pahalı bir parça değil bildiğim kadarıyla.ustanıza söyleyin debimetreyi değiştirip aracı denesin.büyük ihtimalle sorun çözülecektir.çözülmediği taktirde gazpedali sensörünü değiştirin (gaz pedali komple değişebilir.)burada dikkat etmeniz husus hem debimetrenin hem gazpedali sensörünün orijinal ve sıfır kutusunda (bosch yada opar marka) olmasıdır.çünkü çıkma parçalar genellikle arızalı çıkıyor.

ustanızla durumu görüşün.anlattığınız arıza büyük ihtimalle düzelecektir.toplam masrafınız 200 tl yi geçmez diye düşünüyorum.

tüm bu işlemelerden sonra lamba sorunu düzelecektir.ancak siyah duman ve zor çalışma durumu için pompacıya gitmeniz gerekebilir.aracınızın mazot pompasında bir sorun olabilir.

umarım yardımı dokunur bu bilgilerin.

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
Mevlut abicim once tekrar hosgeldin diyerek mevzuya bende dahil olayim.....zaten gereken herseyi raptor ustam ozetlemis....bende yazdiklarinizdan beyin ve turbonuzda bir sorun olmadigi kanaatindeyim....isin en dogrusu bir tamircide aracinizi ariza tespit cihazina baglatmanizdir......ancak biz buradan afaki yorumlarla size bir yere kadar yardimci olabiliriz.....sizin aracinizda benim tahminime gore 1... Pedal sensoru arizasi olabilir...tam okuma yapmiyordur....2....lamda sensoru olabilir......3......katalizor olabilir.....bunu anlamanin en dogru ve kesin yolu ise aracinizi bir ariza tespit cihazina baglatmaktir........umarim faydali olmusuzdur.....

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
bakiergul tarafından yazılan metin:
Mevlut abicim once tekrar hosgeldin diyerek mevzuya bende dahil olayim.....zaten gereken herseyi raptor ustam ozetlemis....bende yazdiklarinizdan beyin ve turbonuzda bir sorun olmadigi kanaatindeyim....isin en dogrusu bir tamircide aracinizi ariza tespit cihazina baglatmanizdir......ancak biz buradan afaki yorumlarla size bir yere kadar yardimci olabiliriz.....sizin aracinizda benim tahminime gore 1... Pedal sensoru arizasi olabilir...tam okuma yapmiyordur....2....lamda sensoru olabilir......3......katalizor olabilir.....bunu anlamanin en dogru ve kesin yolu ise aracinizi bir ariza tespit cihazina baglatmaktir........umarim faydali olmusuzdur.....

Birde sunu ilave etmek istiyorum.......pompanizdan gecen yakit miktari dengesiz ise de ariza lambasi yanacaktir....

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
Mevlut abicim eger sorununu cozemezsen yolun kavaciga duserse benim ustama senin araci goturup hemen bir ariza tespit cihazina baglatip senin arizani net olarak buluruz......kafana takma.......bizler sizler icin burdayiz....saygilarimla

geremy

Onursal Kurucu
hoşgeldiniz.
arıza hakkında bilgim yok maalesef yardımcı olamıyacağım.

SerCan

Saygın Üye
özür dileyerek birsey sormak istiyorumm bu arıza cihazlarının dogruluk olayı nedir. benim 2003 1,9 d dobloda rotor konum sensör arızası cıktı bosh dizel center makinaya bagladılar ve parcayı değistirdiler . Belli bir süre kullandım tekrar aynı sorunu verdi adamlar şasırdı. Arızayı silmislerdi tekrar sildiler 1 hafta kullan gel dediler kullandım ve tekrar cıkmadı aynı arıza adamlarda anlayamadı.Sorun cihazda mı beyinde mi ?

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
SerCan tarafından yazılan metin:
özür dileyerek birsey sormak istiyorumm bu arıza cihazlarının dogruluk olayı nedir. benim 2003 1,9 d dobloda rotor konum sensör arızası cıktı bosh dizel center makinaya bagladılar ve parcayı değistirdiler . Belli bir süre kullandım tekrar aynı sorunu verdi adamlar şasırdı. Arızayı silmislerdi tekrar sildiler 1 hafta kullan gel dediler kullandım ve tekrar cıkmadı aynı arıza adamlarda anlayamadı.Sorun cihazda mı beyinde mi ?

sorun serviste...kayıtlı arıza kodunu silmemişler.2. kez durumu yenilerse o zaman bi sorundan şüphelenmemiz gerek.

SerCan

Saygın Üye
SerCan tarafından yazılan metin:

sorun serviste...kayıtlı arıza kodunu silmemişler.2. kez durumu yenilerse o zaman bi sorundan şüphelenmemiz gerek.

Parcayı değiştirdikden sonra silmişlerdi ustam sonra 1-2 gün sonra tekrar yandı gittim aynı arıza rotor konum sensör diye yine çıktı hiçbir işlem yapmadan bilgisayardan sildiler 1 hafta kullan dediler kullandım yanmadı ışık konrol amaçlı gittim arıza falan cıkmadı. Aklımda süphe oluştu acaba beyinde arıza falan mı var diye ama suan herhangi bir sorun yok ama aklıma takıldı beynini kontrol ettirme gibi bir sansımız varmı ?

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
beyin beyin deyip duruyor servisler ben bi anlam veremiyorum.bu güne kadar ecu su yada yönetim bilgisayarı değişen bi araba (kaza hariç)ben görmedim duymadım bilmiyorum...

şimdi gelelim işin teknik nedenine....kardeşim sen arabayı bilgisayara bağlıyorsun da araç bilgisayarından cevap alamıyormusun ki bilgisayar bozuk deyip kestirip atıyorsun?

bilgisyara bağladığında hata kodu alıyormusun?bittii...demekki bilgisayar çalışıyor!ha alamazsın,eror verir,hiç cevap vermez,sistem üzerinde hiç oynama yapamazsın ki bu duruma gelmişse zaten arabayı çalıştıramazsın (beyin bozuksa immobilizer i kim çalıştıracak?ben mi gidip kod girecem arabaya?) o zaman
dersin ki;"evet!beyin bozuk olabilir!"(bak yine kesin değil!)

beyin bozuk diyen beyinsiz neden arabaya sinyal gönderen sensörü kontrol etmiyor?o sensör ya bişey algılıyor,yada sensöz bozuk ki hata kodu geliyor.ha değiştin arıza tekrar çıktı.o zaman "o sensörü ne bozuyor?"yada "takılan sensör orijinal mi?" ona bakacaksın.

servise git.adam gibi bi bilgisayara bağlasınlar,o bilgisayarda 1 hata kodu bir kaç arızayı belirtebiliyor.adam gibi baksınlar.yada kodu ve kodu çeken aygıtı bize bildir biz bakalım.

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
beyin beyin deyip duruyor servisler ben bi anlam veremiyorum.bu güne kadar ecu su yada yönetim bilgisayarı değişen bi araba (kaza hariç)ben görmedim duymadım bilmiyorum...

şimdi gelelim işin teknik nedenine....kardeşim sen arabayı bilgisayara bağlıyorsun da araç bilgisayarından cevap alamıyormusun ki bilgisayar bozuk deyip kestirip atıyorsun?

bilgisyara bağladığında hata kodu alıyormusun?bittii...demekki bilgisayar çalışıyor!ha alamazsın,eror verir,hiç cevap vermez,sistem üzerinde hiç oynama yapamazsın ki bu duruma gelmişse zaten arabayı çalıştıramazsın (beyin bozuksa immobilizer i kim çalıştıracak?ben mi gidip kod girecem arabaya?) o zaman
dersin ki;"evet!beyin bozuk olabilir!"(bak yine kesin değil!)

beyin bozuk diyen beyinsiz neden arabaya sinyal gönderen sensörü kontrol etmiyor?o sensör ya bişey algılıyor,yada sensöz bozuk ki hata kodu geliyor.ha değiştin arıza tekrar çıktı.o zaman "o sensörü ne bozuyor?"yada "takılan sensör orijinal mi?" ona bakacaksın.

servise git.adam gibi bi bilgisayara bağlasınlar,o bilgisayarda 1 hata kodu bir kaç arızayı belirtebiliyor.adam gibi baksınlar.yada kodu ve kodu çeken aygıtı bize bildir biz bakalım.

aynen birebir katılıyorum.......bir arıza kodu bir kac arızayı gösterebiliyor