20-22 Bin Tl Ye Hangi Doblo ?

ugurbahcelı

Azimli Üye
Adı
ugur
arkadaşlar tekrardan merhabalar bir süredir doblo arayışı icindeyim bu gün bir araç denk geldi sizlere danısmak istedim.

araç 2001 mod. 1.9 doblo 210 bin km de aslina bakarsaniz bu arac ilk mesaj da yazdigim ozellikleri tasimiyor ama fiyatı ciddi anlamda uygun geldigi icin tercih edebilirim diye dusunuyorum rakami 13 bin tl araci ustama goturup gostetmedim ama benim baktigim kadariyla temiz duruyor sesi soluguda iyi gibi geldi bana ozellikle killaninca benim broadway e gore cok konforlu ve keyifli geldi yanliz nette 1.9 duz dizeller icin sorunlu falan yazilmis ben birde sizlere danismak istedim sizlerin goruslerine gore araci ustaya goturup baktirmayi dusunuyorum son olarak bu arac icin surasina bak burasina bak veyada surasi cok onemli dikkat et vs diye tavsiyeleriniz varsa cok memnun olurum selamlar

ugurbahcelı

Azimli Üye
Adı
ugur
@ofas

araci genellikle aile araci olarak kullanicam ancak kendim uydu isleriyle ugrasiyorum dolayisiyla malzemelerimi suan taksime sigdirmakta sorun yasiyorum bu araci bu yuzden tercih ettim birde ankarada akrabalarimiz var sık sık sehir dışi yolculugum oluyor bu sebepten bagaj yonunde vs. rahat rahat gidip gelebilirim bu araçla diye düsunuyorum

ofas

Daimi Üye
Adı
Oğuzhan
Kan Grubu
0 +
Meslek
Çiftçi
Modeli
Araç Yılı
2008
@ugurbahcelı

Bu bütçe ve ihtiyaçlar için bence de Doblo doğru tercih.
Allah gönlünüze göre versin inşallah.

YASİNAÇIKYER

Saygın Üye
Doblo
Adı
YASİN
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
EMLAK TAHAKKUK
Aracınız
Doblo
Modeli
Cargo
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2003
Renk
BEYAZ
düz dizellerin hantal olduğu, eski sahibi biraz bakımını aksatmışsa 120 binden sonra motor yediği yakıtının yüksek olduğu kullanıcı yorumlarında fazlaca yazılmış ucuzun vardır bi illeti derler yanlış anlaşılmasın temiz bakımlı araçlarda vardır ama bu arabalar motor yerse 6-7 bin lira masrafı çıkar. bu yazdığım yorumlar araba alırken fazlaca araştırdığım kullanıcı yorumlarıdır. tavsiyem uzak durmandır. ben 1,9 jtd otomobil 189000 binde aldım 23000 bine geldi bana ama aşırı memnunum yakıt olarak sürekli kısa mesafe kullanmama rağmen 4,77 l/tl den mazot sayarsak 0,33 kr yakıyor, ve çok sakin bir kullanıcıda değilim. umarım yardımcı olabilmişimdir.

ynsdgn06

Azimli Üye
Adı
yunus
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
d1 kasa düşünüyorsan 1.9 jtd olması şart ben onu bunu bilmem maaşallahı var aracımın üst kasa istediğim için satıyorum ama dobloların 4 kasa serisi içerisinde en iyisi diyebilirim

ugurbahcelı

Azimli Üye
Adı
ugur
@YASİNAÇIKYER

bu gün aracı sanayiye götürüp baktırdım ustalar inceledi yaramaz dediler anladığım kadarıyla araç motor istiyormuş nerden baksan 5 bin yer dediler bunun üzerine aracı almaktan vaz geçtim üstelik sanayi dönüşü satıcı kişi fiyatı 11,500 e kadar indirdi ama ben ustaların sözüne güvenip almamayı tercih ettim aslına bakarsanız bir taraftan araç gerçekten hoşuma gitmişti kaporta kısmı düzgündü iç döşemeler göğüs vs cok hoşuma gitti hani arabanın gidişi falanda iyiydi ama işte ustalar motor iyi değil deyince vaz geçtim hatta ustaların şöyle bir tavsiyesi oldu eğer illa doblo alacaksan 1.3 m. jet al daha iyi motor dediler başım daha az ağrırmış dediklerine göre bakalım araştırmaya devam ediyorum ama doblo çok hoşuma gitti ya yani bir ara kango falanda baktım hatta kullanma imkanım oldu ama doblo kadar cezbetmedi beni bilmiyorum belkide uzun zamandır broadway kullandığım içindir

ugurbahcelı

Azimli Üye
Adı
ugur
@ynsdgn06

1.9 jtd lerin fiyatları bizim eskişehirde 1.3 m.jet lerle aynı neredeyse anlayamadığım 1.3 m.jet hem daha yeni teknoloji deniyor hem araç modelleri daha yüksek ama neden jtd ile aynı fiyat veya neye göre tercih edliyor anlayamadım doğrusu

ofas

Daimi Üye
Adı
Oğuzhan
Kan Grubu
0 +
Meslek
Çiftçi
Modeli
Araç Yılı
2008
Acele etmeyin. Fiyat bakımından daha hesaplı olduğu için Partner bakıyordum. Sahibinden.com da bir ilan ( 1.3 Multijet D2 Doblo ) yayınlandı sabah aradım öğleden sonra aldım. Benim max bütçemdi. Eğer bir problem çıksa ciddi sıkıntıya girebilirdim. Nasip oldu ve aldım. 1 ay olmadı daha. Eskişehir de fiyatlar biraz yüksek malesef.
Ne olursa olsun temiz almaya bakın. Sonradan tamir ettirmek temiz araba almaktan daha pahalıya gelir. Hele Broadway den sonra Doblo in bakım ve yedek parça maliyetleri ciddi derecede yüksek gelecektir.
Ben galerici gibi günde 4-5 kez yeni ilan var mı diye bakıyordum. Sizde öyle yapın. Biraz sabrı zorluyor ama sonradan pişman olmaktan iyidir.

mali_55

Onursal Danışman Yönetici
Yetkili Kişi
Onursal Danışman Yönetici
Başka Araç
Adı
Mehmet Ali YALÇIN
Kan Grubu
A RH +
Meslek
memur (maliye)
Aracınız
Başka Araç
Araç Yılı
2011
Renk
gri
Sartlarinizi.zorlayip temiz bir 1,3 multijet bulabilirseniz en dogru secimi yapmis olursunuz bence..

ynsdgn06

Azimli Üye
Adı
yunus
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
@ugurbahcelı
şöyle açıklayım 1.3 multijet öncelikle yeni teknoloji değil 1.3 dediğiniz araç şirketler daha çok tercih etsin diye yapılan bir araçtır "one of the year" adı üzerinde yılın 1 numaralı ticari aracı şimdi birincisi 1.3 motor çekiş gücü yok tork yok ankarada olanlar bilir kepekli diye uzun bir bayır var çok dik değil ama bayır gölbaşına giderken gelirken vites düşüreceksem ben o aracı neden alayım bu ni örnektir ikimciside kasa farkı var içi özellikleri hep aynı tek fark cam otomatikleri 1.3 multijetlerde kapıya konmuş fiyatlar bu yüzden hemen hemen aynı aslında 1.9 jtd dediğimiz araç d3 1.6 105 hp aracla hemen hemen aynı insanlarda d1 jasa kullanırken d2 yerine direk d3 e geçmeyi düşünüyorlar nede d2 zaten d1 le içi aynı e motoruda çok düşük neden tercih etsinlerki d2 kasa bildiğimiz şirket arabası olarak üretildi daha sonradan safeline falan diyerek airbeg fazlalaştı göğüs çift renk oldu full dendi halka arz edildi umarım sorularınızı aydınlatabilmişimdir.

ofas

Daimi Üye
Adı
Oğuzhan
Kan Grubu
0 +
Meslek
Çiftçi
Modeli
Araç Yılı
2008
Araçlarda kullanılan motorlar elbette seçim için önemli kriterlerden fakat bunu tek kriter gibi değerlendirmenin doğru olmadığını düşünüyorum. 1,3 Multijet motor d1 kasada ve D2 kasada kullanıldı. 2005 model 1,3 d1 kasa Doblo ile 2008 model 1,3 D2 kasa Doblo arasında fark yok demek doğru değil. Bence arada bir tek benzerlik var oda motor ( o bile tartışılır ).
İç döşeme ve donanım aynı diyemeyiz zira bire bir aynı parça bile kullansa birisi diğerinden 3 yıl daha fazla sarsıntıya, aşınmaya, güneşe, soğuğa, sıcağa vs maruz kaldı. Yani demem o ki D2 kasada kullanılan motor d1 var diye D2 almanin mantıksız yada gereksiz olduğu kanısına varilamaz. Kasa aynı bile olsa bu söylenemez. Çünkü yeni üretimlerde iyileştirmeler yapılmış olabilir.

ugurbahcelı

Azimli Üye
Adı
ugur
@ofas

aslına bakarsanız sizde haklısınız çünkü iki kasa arasında gözüme takılan birkaç detay var sanırım birebir aynı değil iki aracın içi

ynsdgn06

Azimli Üye
Adı
yunus
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
@ugurbahcelı
yanlış anlamayın beni sizin yerinize kendimi koyarak düşündüm şimdi bu aracı aldınız diyelim 313 bin km yapmış 1 parça değişik komple boyalı demiş bu aracın şuanki motorunun sağlık durumunu bilemeyiz şimdi benim arabamı ben tek el kullandığım için motoru 2004 model araca göre 85 çıkıyo km si bu aracın nerdeyse yarısı bu araca bişey diyemem güvenilirliği kalmamış şimdi kime sorsanız benimle aynı kararda olacaktır alın deyip günahınıza giremem yardımcı olduysam ne mutlu bana

ynsdgn06

Azimli Üye
Adı
yunus
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
@ofas
peki siz piyasada d1 kasada 1.3 multijet kasayımı daha çok gördünüz yoksa 1.9 jtd kasayı mı çok gördünüz bi sorum daha var hangisi daha çok tutulur şimdi benim görüşüm d1 kasada 1.9jtd çok tutuluyor d2 kasada ise zaten çoğunluk 1.3 olduğu için o tutuluyor her aracınn serisine göre tutulma olasılığı vardır konfora gelince ikiside aynı kimse savunmasın iki aracada bindim güzel bi tatile gittim aynı sarsıntı ikisindede var aynı rahatlık ikisindede var :)

ynsdgn06

Azimli Üye
Adı
yunus
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
@ugurbahcelı
rica ederim ne demek foruma boşa kaydolmadık :)

ofas

Daimi Üye
Adı
Oğuzhan
Kan Grubu
0 +
Meslek
Çiftçi
Modeli
Araç Yılı
2008
Galiba anlatamadım. Kullanılan araçların her biri farklı kişiler ve şartlarda kullanılıyor.
Şartların farklılığının yanında kullanılan malzemenin belli, sınırlı bir ömrü var. Bu metal yorgunluğu diye de tabir edilir. Bu sebeple araçlarda hiçbir iyileştirme olmasa bile üretim yılı olarak genç olan sırf bu yüzden bile tercih konusunda bir adım önde olur. Yani tek kriter kasa ve motor gibi düşünüp, D1 den direk d3 geçiş tavsiyesi yukarıda yüzeysel geçtiğim faktörler göz önünde bulundurulmasa bile ekonomik olarak kayda değer farkı göz ardı etmek demektir.

D1 jtd ve D2 Multijet yoğunluğuna gelince bildiğim kadarıyla Multijet d1 in son dönemlerinde kullanıldı. Haliyle d1 de jtd nin çok olması normal.

D1 de jtd ve mjt ( Multijet )i, D2 de ise jtd ve mjt kıyasladız. İki kasa ve iki motoru aynı anda kıyaslamak gerekirse D2 mjt ezici çoğunlukta. Bu yukarıdaki d1 den d3 e geçiş tavsiyesi ile çakışıyor.

Fiat aynı anda bu iki motor üretimi yaparken 1,3mjt öne çıkması kullanıcıların genel beklentilerini bu yönde olduğunun bir göstergesidir.

Sonuç olarak D1 jtd çok iyi bir tercih olabilir ama bunun yanında d2 mjt pas geçilecek bir seçenek olduğunu düşünmüyorum.

Ben şahsen doblo için en uygun motorun yüklü çok kullanılmayacaksa 1,3mjt olduğunu düşünüyorum. Ticari bir araçla +130km/sa hız hem güvenli olmaz hemde radar cezalarında bol sıfırli sürprizlerle davetiye çıkarır. Araç genelde düşük yükle yol alacaksa neden büyük motor sebebiyle daha sık ( pompaciya ) " full " diyelim?

Son düzenleme:

ynsdgn06

Azimli Üye
Adı
yunus
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
tamam üstad sen metal yoğunluğu falan deyince ben mesajı okumayı bıraktım bükemediğin eli öpeceksin yalnız dünya üzerinde belki 7 milyar insan içerisinde kimse metal yoğunluğu na bakmıyor tercihine saygım var ben arkadaşımızı aydınlattım sadece iş için kullanacağım dedi aynı zamanda bineceğim dedi o yüzden hadi kolay gelsin :)

ofas

Daimi Üye
Adı
Oğuzhan
Kan Grubu
0 +
Meslek
Çiftçi
Modeli
Araç Yılı
2008
@ynsdgn06

Metal yoğunluğuna bakmayan 7 milyar insanın içinde bende varım. :)

Ama metal yorgunluğuna bakanların içindeyim.

Sizede kolay gelsin.:harika: