Yakıtınızı genelde hangi petrolden alıyorsunuz ve memnun musunuz?

dadashiko

Aktif Üye
Doblo
Adı
hikmet
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Dynamic
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2007
Renk
gri
2004 jtd ve 2007 1.3 araçlarımda 2012 beri total

Mhmt

Azimli Üye
Adı
Mahmut
Garanti bitti diyelim bir sorun yaşamadık buraya kadar, garanti bittikten sonra yaşadığımız sorunu kim çözecek.
Opet'in YGS sisteminde aracın garanti süresinde biz garanti veririz, bittiğinden bizimle işiniz bitmiş olur diyor.

Garantimiz bitti YGS miz bitti kaldık mı ortada?
Sonrası yine aynı prosedür olacak galiba yakıt fişleri ve firmadan alınan yakıt kartı ile sürekli aynı yerden almak..

Sezgin Tok

Fenomen Üye
Adı
Sezgin
Meslek
Bilgisayar Destekli Üretim (CNC)
Modeli
Renk
Lal Kırmızı
@Mhmt
Yakıt fişlerini saklayın yakıt kartını kullanın yakıtla ilgili sıkıntı olduğunda ilgilenirler.

oktay_1975

Fenomen Üye
Adı
oktay
Kan Grubu
B RH +
Modeli
Araç Yılı
2016
Renk
Spor mavi metalik
@Sezgin Tok
Fişleri gerek yok . Zaten plakayı kesilen fiş kayıt altında kalıyor.
Saygılar.

Sezgin Tok

Fenomen Üye
Adı
Sezgin
Meslek
Bilgisayar Destekli Üretim (CNC)
Modeli
Renk
Lal Kırmızı
@oktay_1975
[emoji106] [emoji106]

unal karadas 37

Fenomen Üye
Adı
unal karadas
Kan Grubu
A RH +
Meslek
kaynakcı
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
(Turk) kahverengi
Opetten aliyorum ama depoyu bitirip birazda shell denicem baska yerden de alinmaz bence

ceyhungulen

Fenomen Üye
Adı
Ceyhun GÜLEN
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Sigortacı
Modeli
Araç Yılı
2014
Renk
BEYAZ
Maşallah amma para var
mazot alabiliyorsanız bile iyi :D
Bende opetten alıyorum.
En azından garanti bitene kadar.
Rolanti sorunu vardı mazotla alakalı olduğunu söylediler.
Daha o gün halletti ler işimi.

ceyhungulen

Fenomen Üye
Adı
Ceyhun GÜLEN
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Sigortacı
Modeli
Araç Yılı
2014
Renk
BEYAZ
@Kgunes
Senin istasyon karşıda mı küçük enişte :D

Kgunes

Saygın Üye
Adı
K@dir
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Şeytanın Muhasebecisi
Modeli
Araç Yılı
2003
Renk
Gri
@ceyhungulen
Altunizade Hani 1. köprüden sonra senin geçmediğin:koptum::koptum::koptum::D:p

zazacan

Daimi Üye
Adı
Özcan
Kan Grubu
A RH +
İşletme
Modeli
Araç Yılı
2016
Renk
Sedefli Siyah
@Kgunes
Sorun değil Kadir. 1. Köprüden her türlü geçiyorum :harika::harika: Sen yakıttan haber ver. Ne kadar alırsak ne kadar veriyoruz :D

om-R

Aktif Üye
Adı
Ömer
Meslek
Gemi Makine Mühendisi
Modeli
Renk
Vişne Çürüğü
Türkiye Petrolleri.

Vizkozite olarak uygun olduğunu düşünüyorum.

Kgunes

Saygın Üye
Adı
K@dir
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Şeytanın Muhasebecisi
Modeli
Araç Yılı
2003
Renk
Gri
@zazacan
Abi sen gel yeter ki.
Çok çok alacağın 60 LT mazot. Sıkıntı olmaz.

Kgunes

Saygın Üye
Adı
K@dir
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Şeytanın Muhasebecisi
Modeli
Araç Yılı
2003
Renk
Gri
Bir akaryakıt çalışanı olarak;
En iyi Mazot BP de,
En iyi Km yapan mazot Total ve Petrol Ofisi,
En performanslısı Shell,
Ne iyi Ne Kötü Opet ve TP,
Ama! Aldığınız İstasyon EN ÖNEMLİ faktördür!
Tankların temizliği, pompaların zamanında yapılan bakım ve ayarları ve fiyatta indirim geldiği günler en önemli faktörlerdir.

Shell ve BP aynı rafineriyi kullanmaktadır, sadece harmanlama işleminde yakıtları ayrılır. Kalite olarak farkları yoktur ama katkılardan dolayı fark oluşur aralarında.
Total'i Demirören grup satın aldı sanırım yani millileşti. Yakıtın kalitesi son zamanda ne olur net olamayacağım.
Opet bildiğimiz opet, Yalnız iyi olmayan istasyonlardan alınan yakıtlarda sıkıntı olduğu yönünde çok söylenti duymaktayım.

zazacan

Daimi Üye
Adı
Özcan
Kan Grubu
A RH +
İşletme
Modeli
Araç Yılı
2016
Renk
Sedefli Siyah
Kadir dediğin gibi yakıtın dışında istasyonda çok önemli. Karabük'ten Safranbolu'ya çıkarken Bp istasyonu vardı. Ankara'da hep Bp'den aldığımız için haliyle oradan yakıt almaya başladım. O zaman ki aracım Crafter'ın partikül filtre temizleme ihtiyacı hiç olmamıştı. 3-4 defa oradan yakıt aldım be sürekli DPF devreye giriyordu haliyle hızımı da etkiliyordu. Kemikli rampasını 4 veya 5 vites çıkardım hep 3'le zor çıkar hale gelmiştim. Karabük Bp'yi bırakıp Gerede Opet Allar Petrolden yakıt almaya başladım ve aracı sattığım güne kadar bir daha DPF lambası yanmadı.

Kgunes

Saygın Üye
Adı
K@dir
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Şeytanın Muhasebecisi
Modeli
Araç Yılı
2003
Renk
Gri
@zazacan

İstasyon Tanklarında beklemeden ve sirkülasyondan dolayı akaryakıtta ki tortu ve pislikler dibe çökme yapıyor. Tabi buna taşımanın yapıldığı tankeri de ilave edince kaçınılmaz son yaşanıyor. Bazı istasyonlar tank da ki yakıt dibi görene kadar yenisini almıyor ve dibe geldiğinde yakıt alanlar doğal alarak pis yakıt almış oluyor.
Yalnız Müşterisine önem veren ve kaliteden ötün vermek istemeyen istasyonlar (daha doğrusu kayıp yaşamak istemeyen) belirli aralıklarla tank ve pompa bakımı yaptırmakta.
Tanklar "cidarlama" denilen bir işlem yapılmakta. Bu işlem yakıtın yoğunluğunu ve vizikotesini sabit tutmak adına maksimum 10 yılda bir yapılmalı. Metal olan tanklar doğası gereği zarar görmemesi ve yakıtı stabil olarak koruması için.
Pompalarda ise aynı araçlarımızda olduğu gibi bir pompa ve filtre vardır. Bunlarında belirli aralıklarda temizlenmesi ve değiştirilmesi gerekir.

Şimdi bunu yapan istasyon kazanır, az yapan az kazanır, yapmayan en çok bize zarar verir. (partikül, yakıt filtresi, yakıt pompası gibi)

Günlük 15.000-20.000 lt ve üstü satan her istasyon bu işlemi kesinlikle atlamaz, altında olanlar ise konumuna göre değişir.
Yakıtta markadan ziyade aldığınız yere çok dikkat edilmesi gerekir.
Örneğin;
Bazı istasyonlarda lt birim fiyatları değişmekte. Yer yer 25 kuruşa kadar fark olabilmekte. Bu demek değildir yakıtı kötü! Eğer istasyon oturmuş ve belirli bir seviyede satış yapıyor ise mutlaka kaliteden ödün vermeyecek ve alacağımız yakıtta temiz olacaktır.
Bu 25 kuruşluk fark taban ve tavan fiyat sınırlamasını aşamaz!
Yalnız özellikle değinmek istediğim husus;
Eğer bir istasyonda indirim yokken Euro dizel normal Dizel fiyatına satılıyor ise bilin ki normal dizel alıyorsunuz!
Tam tersi benzin içinde geçerlidir!

Büyük şehirlerde yaşayan arkadaşlar mutlaka eski, büyük ve oturmuş istasyonları tercih etmeli!

Yakıtta yaşanan yoğunluk kısmına az da olsa değinmek isterim;

Aslında en güzel yakıtı kışın kullanıyoruz. Özellikle soğuk iklimin hakim olduğu bölgede ki arkadaşlar en kaliteli yakıtı alıyor diyebilirim. (Tabi ki bu durumu bilen firmalar daha rafineride çalmaya başlıyor, başlı başına bir konu)

Soğuktan yoğunluğu daralan yakıt gerçek oktan değerlerine ulaşarak verimli olmaktadır. Kış aylarında fazla yakıt tüketiminin nedenlerinden biride budur.
Yazın tam tersi yoğunluk genişlemesi sebebi ile de tüketim kalitesi (aslında azalmamakta ) azalmaktadır. Şöyle ki;
45 lt'lik bir depoya 40 litre yakıt koyarak bir süre (1-2 gün gibi) bekleyerek tekrar ölçtüğümüzde 40,40 lt olduğunu net bir şekilde görebilirsiniz. Tabi ki bu durum belirli sıcaklıkta olmakta. Tersi durumu kış şartlarında gerçekleşmektedir. O zamanda yoğunluk daralmasından ötürü aynı yakıt 39,60 lt olabilmektedir.
Şu demek değildir; 45 lt yakıt aldım 2 gün sonra 46 lt olacak! veya 44 lt olacak!
Bu yoğunluk yaklaşık olarak binde 7 ile % 1 aralığında iklim şartlarına göre değişmektedir. Bunu bilen Akaryakıt firmaları bu işlemi dolum yaparken ayarlamakta ve vanaları kısmaktadırlar! Nasılsa artış veya azalış olacak demektedirler ve daha kafadan alacağımız yakıt kalitesi düşmektedir.

Bunun önüne maalesef geçebilecek bir durumumuz yok! Tavsiye olarak ise;
ARaç yakıt dolumu yapılacağı sırada Pompanın en kısık ayarda ağır bir şekilde doldurmasını pompacıdan ısrarla istemek olacaktır. Mümkün olduğu sürece aracınız dolana kadar başından ayrılmayınız.

Biraz uzun oldu özür dilerim. Konu hakkında sorusu olan var ise seve seve cevap veririm.

zazacan

Daimi Üye
Adı
Özcan
Kan Grubu
A RH +
İşletme
Modeli
Araç Yılı
2016
Renk
Sedefli Siyah
Çok çok değerli bilgiler verdin Kadir sağolasın.
Yakıt alırken pompayı asla terketmem. Dolumu da birinci hızda yaptırırım. Bazi artis pompacılar var. Rica ederek birinci hızdan doldurmasını istiyorum ama o bildiğini okumaya devam ediyor. Yapmazsa kendim üç'ten bir'e alıyorum. Alacağım kadar yakıt dolduktan sonra depo kapağını ve arabayı kilitler gidip kart işlemlerimi yapıyorum. Bazı büyük istasyonlarda her pompada kamera var. Böyle bir istasyondan alıyorsam kameradan izlerin aynı anda da yine kart işlemlerimi yaparım.
Yakıt alan herkesin buna dikkat etmesi kendi açısından önem arz etmektedir.

Başka bir konuya da değinmek istiyorum. Bp, Shell, Lukoil GS taraftar, PO, Alpet ve Opet yakıt kartlarım var. Gerçi Dobló ile birlikte artık iki Opet kartım var.

Kgunes

Saygın Üye
Adı
K@dir
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Şeytanın Muhasebecisi
Modeli
Araç Yılı
2003
Renk
Gri
@zazacan

Rica ederim abi. Her istasyonun Saha müdürü vardır. Eğer istasyon yoğun değil ise ve pompacı dediğini yapmaz ise gidip müdüriyete şikayet edebilirsin. Keza hiç bir istasyon (Ana firma tarafından işletilenler hariç) müşteriden firmaya gidecek şikayetleri göze alamıyor! Neticesi su, yol, elektrik olarak bayiye geri döndüğü için:koptum:

Yani "Müşteri Her Zaman Haklıdır" politikası özellikle Shell, Bp, Total de üst seviyede.