Yakıtınızı genelde hangi petrolden alıyorsunuz ve memnun musunuz?

Sezgin Tok

Fenomen Üye
Adı
Sezgin
Meslek
Bilgisayar Destekli Üretim (CNC)
Modeli
Renk
Lal Kırmızı
Ben yakıtta dayımların şirketteki kamyonlara bakarak kalite testi yaptım. 2014 Isuzu npr bp kullanırken 3 depoda 1 temizlik yapıyordu shell de 8 depo bir opette 6 7 depoda 1 kere temizlik yapıyordu. Shell en çabuk biteni performansı yüksekti bp en çok km yapanı ama gitmeyeni opet ortalamaydı. Hep aynı güzergahta ve aynı istasyonda. Şirketteki tüm araçlar otobil kullanılıyor ve skoda octavia focus İ30 i20 vs çeşitte dizel var şu an opet en mantıklısı gibi geliyor.

Mhmt

Azimli Üye
Adı
Mahmut
Shell de yakıt kartını ama sadece kartı aldığım istasyonda okutmadan yerin ismini yakıt miktarını, puanı ile karta yüklüyor bu nasıl oluyor bilen var mı acaba?
Diğer istasyonlar da böyle yapabilirsek çok iyi olacak, gidince unutmazsam sormayı düşünüyorum.

zazacan

Daimi Üye
Adı
Özcan
Kan Grubu
A RH +
İşletme
Modeli
Araç Yılı
2016
Renk
Sedefli Siyah
@Mhmt
Plaka ile kayıt yaptırdığınız için pompaya plakanız girildiğinde otomatik yapılıyordur işlem

berkayy

Daimi Üye
Doblo
Adı
Berkay
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Şöför
Aracınız
Doblo
Modeli
Elegance
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2011
Renk
Beyaz
Yakıtı total den alıyorum gayette memnunum

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
bu sıralarda totalden alıyorum. çekiliş var diye.:):):)
burada totalin sahibi ayrıca shellinde sahibi. genelde istasyonlarımızda sıkıntı yok.ismi bilinen hatta bilinmeyen firmalarda bile sıkıntı olmuyor Allah'a şükür.olursa da herkes duyabildiğinden pili bitiyor.küçük yer olmanın avantajlarından.

m.krn

Azimli Üye
Adı
özcan
lukoil diye bir marka türedi bu aralar deneyen oldu mu ? diğerlerine göre daha uyguna geliyormuş diyorlar

generalmurat55

Daimi Üye
Adı
Murat
Shell den alıyorum.bugün aksam bi gittim ana baba gunu gibi sanki bedava yakit veriyorlar.1nci kademede fullettim

PapuaYeniGine

Aktif Üye
Adı
Dündar
Kan Grubu
0 +
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2014
1. kademe muhabbeti nedir? 1.kademede ne fark eder? Pompacılarda yavaş yavaş dolması daha iyi diyor. Bilgilerinizi paylaşır mısınız lütfen.

mert61

Aktif Üye
Adı
Mert
Kan Grubu
0 +
Meslek
Öğrenci
Modeli
Araç Yılı
2016
Renk
Siyah
Aracımızı aldıgimizdan veri opetten alıyoruz

generalmurat55

Daimi Üye
Adı
Murat
@PapuaYeniGine
@Kgunes aciklamis dostum bende o yaziyi kopyaliyorum..İstasyon Tanklarında beklemeden ve sirkülasyondandolayı akaryakıtta ki tortu ve pislikler dibe çökme yapıyor. Tabi buna taşımanın yapıldığı tankeri de ilave edince kaçınılmaz son yaşanıyor. Bazı istasyonlar tank da ki yakıt dibi görene kadar yenisini almıyor ve dibe geldiğinde yakıt alanlar doğal alarak pis yakıt almış oluyor.
Yalnız Müşterisine önem veren ve kaliteden ötün vermek istemeyen istasyonlar (daha doğrusu kayıp yaşamak istemeyen) belirli aralıklarla tank ve pompa bakımı yaptırmakta.
Tanklar "cidarlama" denilen bir işlem yapılmakta. Bu işlem yakıtın yoğunluğunu ve vizikotesini sabit tutmak adına maksimum 10 yılda bir yapılmalı. Metal olan tanklar doğası gereği zarar görmemesi ve yakıtı stabil olarak koruması için.
Pompalarda ise aynı araçlarımızda olduğu gibi bir pompa ve filtre vardır. Bunlarında belirli aralıklarda temizlenmesi ve değiştirilmesi gerekir.

Şimdi bunu yapan istasyon kazanır, az yapan az kazanır, yapmayan en çok bize zarar verir. (partikül, yakıt filtresi, yakıt pompası gibi)

Günlük 15.000-20.000 lt ve üstü satan her istasyon bu işlemi kesinlikle atlamaz, altında olanlar ise konumuna göre değişir.
Yakıtta markadan ziyade aldığınız yere çok dikkat edilmesi gerekir.
Örneğin;
Bazı istasyonlarda lt birim fiyatları değişmekte. Yer yer 25 kuruşa kadar fark olabilmekte. Bu demek değildir yakıtı kötü! Eğer istasyon oturmuş ve belirli bir seviyede satış yapıyor ise mutlaka kaliteden ödün vermeyecek ve alacağımız yakıtta temiz olacaktır.
Bu 25 kuruşluk fark taban ve tavan fiyat sınırlamasını aşamaz!
Yalnız özellikle değinmek istediğim husus;
Eğer bir istasyonda indirim yokken Euro dizel normal Dizel fiyatına satılıyor ise bilin ki normal dizel alıyorsunuz!
Tam tersi benzin içinde geçerlidir!

Büyük şehirlerde yaşayan arkadaşlar mutlaka eski, büyük ve oturmuş istasyonları tercih etmeli!

Yakıtta yaşanan yoğunluk kısmına az da olsa değinmek isterim;

Aslında en güzel yakıtı kışın kullanıyoruz. Özellikle soğuk iklimin hakim olduğu bölgede ki arkadaşlar en kaliteli yakıtı alıyor diyebilirim. (Tabi ki bu durumu bilen firmalar daha rafineride çalmaya başlıyor, başlı başına bir konu)

Soğuktan yoğunluğu daralan yakıt gerçek oktan değerlerine ulaşarak verimli olmaktadır. Kış aylarında fazla yakıt tüketiminin nedenlerinden biride budur.
Yazın tam tersi yoğunluk genişlemesi sebebi ile de tüketim kalitesi (aslında azalmamakta ) azalmaktadır. Şöyle ki;
45 lt'lik bir depoya 40 litre yakıt koyarak bir süre (1-2 gün gibi) bekleyerek tekrar ölçtüğümüzde 40,40 lt olduğunu net bir şekilde görebilirsiniz. Tabi ki bu durum belirli sıcaklıkta olmakta. Tersi durumu kış şartlarında gerçekleşmektedir. O zamanda yoğunluk daralmasından ötürü aynı yakıt 39,60 lt olabilmektedir.
Şu demek değildir; 45 lt yakıt aldım 2 gün sonra 46 lt olacak! veya 44 lt olacak!
Bu yoğunluk yaklaşık olarak binde 7 ile % 1 aralığında iklim şartlarına göre değişmektedir. Bunu bilen Akaryakıt firmaları bu işlemi dolum yaparken ayarlamakta ve vanaları kısmaktadırlar! Nasılsa artış veya azalış olacak demektedirler ve daha kafadan alacağımız yakıt kalitesi düşmektedir.

Bunun önüne maalesef geçebilecek bir durumumuz yok! Tavsiye olarak ise;
ARaç yakıt dolumu yapılacağı sırada Pompanın en kısık ayarda ağır bir şekilde doldurmasını pompacıdan ısrarla istemek olacaktır. Mümkün olduğu sürece aracınız dolana kadar başından ayrılmayınız.

Biraz uzun oldu özür dilerim. Konu hakkında sorusu olan var ise seve seve cevap veririm

Kgunes

Saygın Üye
Adı
K@dir
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Şeytanın Muhasebecisi
Modeli
Araç Yılı
2003
Renk
Gri
@PapuaYeniGine

Almış olduğumuz akaryakıt kimyası gereği genleşme (köpürme) yapmaktadır. Bu köpürme doğal olarak pompadaki lt ve fiyatı da çok olmasa da etkilemektedir.
Asıl nedene gelecek olur isek, Ağır olarak (1.kademe) dolumunda yakıt depoya yavaş ve çok az köpürme yaparak dolmakta. Hem yakıt pompası hava yapmamış yakıtı rahat emmekte hemde genleşmeye mağruz kalmayan yakıt araç için daha verimli olmakta.

Sezgin Tok

Fenomen Üye
Adı
Sezgin
Meslek
Bilgisayar Destekli Üretim (CNC)
Modeli
Renk
Lal Kırmızı
@cihatbayir
Aytemiz iyidir sıkıntı olmaz garanti bitsin bende ordan alıcam semtimdeki aytemiz kendi şubesi tanıdık tanker mühürlü geliyor dolum tesisinden.

frkyksl

Yenimahalle Temsilcisi
Yetkili Kişi
İlçe Temsilcisi
Doblo
Adı
Faruk YÜKSEL
Kan Grubu
0 +
Meslek
Elektronik Teknikeri
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2011
Renk
Lal Kırmızı
@Kgunes
Ben akaryakıt istasyonları kuran bir firmada 11 yıldır çalışıyorum. Bu anlatılan olay çok garibime gitti.
Yakıt pompası dediğimi son tabanca ağzına kadar bir köpürme olması imkansızdir. Eğer ki istasyonda tank %2 oranından aşağı düşmüş ve limit ölçme sistemi bozulmuş ise belki köpürme yapar. Zaten son tabancaya kadar gelen yakıt bekleme yaptığı anda içindeki köpüğü bir noktada toplar ve direk hava kitlesine çevirir. Ölçümün yapıldığı eksantrik sayaç ise kesinlikle hava akışında değer üretmez.

Yani pompa dan akış hızı litre/dakika hesabını ve ücreti etkilemez. Viskosite değişimi olur ise ücret değişimi olacaktır ama buda zaten rafineriden ayarlı gelmekte ve sürekli kontrol altında bulunmaktadır.

ErhanÇelik

İSTANBUL YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
Erhan ÇELİK
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Cam ve ayna dekorasyon
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2015
Shell'den alıyorum senelerdir zararını görmedim daha

frkyksl

Yenimahalle Temsilcisi
Yetkili Kişi
İlçe Temsilcisi
Doblo
Adı
Faruk YÜKSEL
Kan Grubu
0 +
Meslek
Elektronik Teknikeri
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2011
Renk
Lal Kırmızı
@gOoFy
Bende bu sektörde gorduklerimden sonra shell den alırım. Uzak ise tek değişimi Opet ile yaparım.