Bilgi Hangi Motora Hangi Yağ Ve Kaç Litre Koyulur!

Bu makale sizin için yararlı oldu mu?

• Evet

• Hayır

• Toplam katılım
    70

SonYolcu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Yetkili servis neyi 330 TL ye yapıyor
Yağ,yağ filitresi,hava filitresi,polen filitresi,akü ölçümü ve diğer kontroller ve işçilik toplamı.Sanayiye gitmiyorum world karta da 8 taksit yapıyorlar ayda 41 TL düşüyor.Mazot filitresini geçen bakımda değiştirdiğim için bu bakımda değiştirmedim o da değişseydi 400 TL idi bakım.

SonYolcu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Sanayiden aldığınız opar yazan parçalar orijinal değil üzerinde yazmasına aldanmayın.Yetkili servisin taktığı filitre ile sanayide opar diye satılan filitreyi karşılaştırdım aynısı değil.Hatta aracımın ilk yıl bakımını 2015 yılında yaptırdığımda üzerinden çıkan filitre ile servisin bakımda taktığı filitre aynı.Araçları bitiren çakma yedek parça ve kötü kullanımdır.Zamanında(mümkünse 1 bin km daha erken yollarımız çok tozlu) orijinal yedek parça ile bakım,dikkatli kullanımla araçlar uzun yıllar size hizmet eder.Çukurdan geçerken dikkat ederseniz bozuk yolda zorlamazsanız,stop etmeden rolantide 1 dk.çalıştırırsanız,kış aylarında motor ısınana kadar dip gaz yapmazsanız,kaliteli mazot alırsanız ve yarım depo altına düşürmeden(depoda ki pislikleri çektirmeden),1.viteste dip gaz yapmadan sadece kalkış için kullanırsanız,park ettiğinizde direksiyonu düz konumda bırakırsanız,motor sıvılarını(şanzıman yağı,direksiyon ve hidrolik yağ vs.)kitapçıkta yazdığı zamanda ve tavsiye edilen uygun şekilde değiştirirseniz servise sadece yağ değişimine giderek inşaALLAH uzun yıllar sorunsuz şekilde kullanırsınız.

sedatdurmaz

Aktif Üye
Doblo
Adı
sedat
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Ticaret
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
Beyaz
Yağ,yağ filitresi,hava filitresi,polen filitresi,akü ölçümü ve diğer kontroller ve işçilik toplamı.Sanayiye gitmiyorum world karta da 8 taksit yapıyorlar ayda 41 TL düşüyor.Mazot filitresini geçen bakımda değiştirdiğim için bu bakımda değiştirmedim o da değişseydi 400 TL idi bakım.
Servisin iletişim bilgilerini paylaşırmısın.

ufukeser

Daimi Üye
Adı
ufuk
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Tekstil
Modeli
Araç Yılı
2012
Renk
Siyah
Hangi servis yazarsanız sevinirim 2000 km var bakıma teşekkürler

Vahid_sahin

Yeni Üye
Doblo
Adı
Vahit
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Mekanik, sıhhi tesisat, havuz bakım onarım
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Black
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
1.3 motorun yağ bakımı mı

Night.35

Yeni Üye
Doblo
Adı
Engin
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Black
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Selam hocam nerde bu servis hangi il

Zuzuzezi

Yeni Üye
Doblo
Adı
İbrahim kaldırım
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Merhabalar. Uygun başlık bulamadığım için buraya yazıyorum. Bayburt için kış geldi malum. -30ları göreceğimiz günler yakındır. 1.6 multijet için uygun yağ markası ve numarası nedir? Kışlık bakımı için önerileriniz nelerdir?

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Motul yağları -18 derecede test eden birisi vardı akışkanlığı bozulmuyordu. Eğer sizin motorda 1.6 105 beygir olan motorsa Motul 8100 X-Clean Efe 5w30 yağına bir bakmanızı öneririm.

Zuzuzezi

Yeni Üye
Doblo
Adı
İbrahim kaldırım
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Evet 1.6 105lik. Önceki araçlarımda castrol-edge kullanmıştım. Şimdi gidip motul bakmaya başlayayım öyleyse:) teşekkür ederim

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
Merhabalar. Uygun başlık bulamadığım için buraya yazıyorum. Bayburt için kış geldi malum. -30ları göreceğimiz günler yakındır. 1.6 multijet için uygun yağ markası ve numarası nedir? Kışlık bakımı için önerileriniz nelerdir?
konunun ilk mesajında multijet motorlar için özel üretilmiş formulasyona sahip Petronas Selenia marka yağları güvenle kullanabilirsiniz.

Burak52300

Yeni Üye
Doblo
Adı
Burak
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2003
1.9 AC lerde kaç litre ve ac ve - jtd - d ile aralarındaki fark nedir acaba???

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ

atacan38

Aktif Üye
Adı
turgay
S.a
Uzun zamandır merak ettiğim bir konu vardı , bu başlığın altına uygun olacağını düşündüm . ''Hangi motora Hangi Yağ Filitresi ''?
Bizim aracımız 2014 model 1.6 doblo Multi jet , Euro 5 nederseniz .

2016 Yılında Yetkili serviste yağ değişimi yapıldı. Takılan Yağ Filitresinin kodu : 717 511 28
2017 Yılı Ustaya verdik ne takıldığını bilmiyorum.
2018 Yılı Takılan Yağ Filitresinin kodu : 717 542 37 E ( Kutunun üzerinde yazan bu içinden çıkan bu 717 511 14 E bu da bir garip ve yağ sızdırmaya başlamış.)
2019 Yılı Takılan yağ filitresinin kodu : 717 511 14 E
2020 Yılı BOSCH P 7096 Yağ Sızdırdığı için söktük . Tekrar 717 511 14 E taktık .

1-Bu motorun yağ filitresinin numarası nedir ?
2-Birde bizim yağ filitre kapağının içi boş int gördüklerimin filitreyi takılan bir soket var. Bizde niye yok ?
3-Bu filitreler sanki uzun gibi niye eziliyor . Bu durum normal mi ?

Bu normal mi?

Dosyalar

• 1.servis 2016.jpg
    1.servis 2016.jpg
    42,2 KB · Okunma: 18
  • 2 2018.jpg
    2 2018.jpg
    166,5 KB · Okunma: 16
  • 3 2019 .JPG
    3 2019 .JPG
    90,8 KB · Okunma: 17
  • 4 arıza.jpg
    4 arıza.jpg
    186,6 KB · Okunma: 16
  • 5 2020.jpg
    5 2020.jpg
    91,3 KB · Okunma: 15
  • 5.Filitre kapağı (1).jpg
    5.Filitre kapağı (1).jpg
    100 KB · Okunma: 14
  • 5.Filitre kapağı (2).jpg
    5.Filitre kapağı (2).jpg
    118,3 KB · Okunma: 17
Son düzenleme:

ufukeser

Daimi Üye
Adı
ufuk
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Tekstil
Modeli
Araç Yılı
2012
Renk
Siyah
Daha evvel hangi yağı kulandigsaniz ,ona devam edin sakin yağ değiştirme derim.benim başıma geldi ve çok yağ yakmaya sebep oluyor.

sa1970

Azimli Üye
Modeli
Renk
beyaz
Merhaba arkadaşlar , doblo d 3 2013 model 1,3 euro 5 in , yağ karter tapası ve yağ filitre kapağı kaç numara anahtar ile açılıyor , birer adet satın alıp takım çantasında bulundurmak istiyorum.

SonYolcu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
S.a
Uzun zamandır merak ettiğim bir konu vardı , bu başlığın altına uygun olacağını düşündüm . ''Hangi motora Hangi Yağ Filitresi ''?
Bizim aracımız 2014 model 1.6 doblo Multi jet , Euro 5 nederseniz .

2016 Yılında Yetkili serviste yağ değişimi yapıldı. Takılan Yağ Filitresinin kodu : 717 511 28
2017 Yılı Ustaya verdik ne takıldığını bilmiyorum.
2018 Yılı Takılan Yağ Filitresinin kodu : 717 542 37 E ( Kutunun üzerinde yazan bu içinden çıkan bu 717 511 14 E bu da bir garip ve yağ sızdırmaya başlamış.)
2019 Yılı Takılan yağ filitresinin kodu : 717 511 14 E
2020 Yılı BOSCH P 7096 Yağ Sızdırdığı için söktük . Tekrar 717 511 14 E taktık .

1-Bu motorun yağ filitresinin numarası nedir ?
2-Birde bizim yağ filitre kapağının içi boş int gördüklerimin filitreyi takılan bir soket var. Bizde niye yok ?
3-Bu filitreler sanki uzun gibi niye eziliyor . Bu durum normal mi ?

Bu normal mi?
Çok dikkat edilmesi gereken bir durum.Size tavsiyem yetkili servise gidip yağ değişimi yapmanızdır.Yağ filtresi aracın en önemli parçalarındandır.ALLAH CC korusun sızıdırp yağ biterse veya filtre ezilip yağlama yapmazsa motor gider.Ucuza kaçayım derken daha büyük sorun yaşamayın.Yetkili servislerde garantisi biten araçlarda bakımda ve işçilikte indirim yapılıyor ben geçen yıl motor yağı,yağ filtresi,hava filtresi,polen filtresi,mazot filtresi değişimşne euro 5 1.3 multijet aracıma 1603 Tl ödedim.Samayide sordum 2000 TL fiyat verdiler daha ucuz olan yetkili serviste yaptırdım.

dmrcibatu

Yeni Üye
Doblo
Adı
batuhan
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
@kardelenkurt elinize sağlık çok yararlı bir konu olmuş fakat benim aracım için uygun olanı göremedim bilginiz varsa paylaşır mısınız?
Aracım:2021 Doblo 1.3 Multijet Euro 6
Teşekkürler