Fren lerin Sağlamlığı

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
yeni doblo premionun diskleri 305 mm! bu diskleride kullanabiliriz!

ToeXicT

Onursal Üye
Adı
Gökhan
Modeli
Renk
Metalic Gri
Akineton tarafından yazılan metin:
ToeXicT kardeşim;
1- olaydan sonra hidrolik seviyesini kontrol ettinizmi?
2- ön lastik içlerinde sızıntı aradınızmı?
3- bu kadar kelle koltukta gidilmez yaşadığınız olaydan ders aldınızmı?

Hidrolik seviyesini kontrol etmedim

diskler le fren balatalarına kendim baktım herhangi bi sorun göremedim

frenler eskisi gibi değil ama en azından duruyor balataları da değiştirmeyi düşünmüyorum çünkü böle bi durum tekrarında şimdi ki gibi olayacak o yüzden araştırma içindeyim sağlamlaştırmayı düşünüyorum bir süre böle idare edeceğim

yaşadığım olaya gelince de bunların daha kötülerini bile yaşadım fark lı farklı araçlar da bazılarında ben kullanıyordum bazılarında kullanmıyordum

her olay dan ders almasını bilirim bu olaydan aldığım derste böle bi olay tekrarında frenden önce kompresöre sokacağım dır ...

Tabi ki bi tekrar yarışmayacağım anlamına da gelmez :)

ToeXicT

Onursal Üye
Adı
Gökhan
Modeli
Renk
Metalic Gri
RAPTOR tarafından yazılan metin:
kankalar biraz karıştırdım.doblolarda biri 257 mm ,diğeri 284 mm çapında iki farklı hava kanallı disk kullanılmış

premiolarda ve bazı kombilerde 284 mm çaplı disk var.

cargolarda ve bazı combilerde 257 mm çaplı disk var.

arkalarda hepsinde 228 mm kampana (bilgiler D2 için geçerli)

aga senin disk çapını bi öğren bakalım hangisi.eğer 257 mm ise işimiz kolay 257 lik diski söker yerine 284 lük diski kaptırırız.büyük ölçüde sıkıntın çözülür.

ama 284 değil ise o zaman işimiz zor...ducatonun yada scudonun disklerine bakacaz!

Abi saolsın her cevabın ayrı bi açıklayıcı oluyor doğrusu :D

aslında ben ticari sınıfı bi aracın diski ni değilde spor bir aracın disk ini kullanmayı düşün düm ama sonra dan aklıma

benim aracında ticari olup ağır olduğu ve yüksek hız da aynı diskin kullanıldığı spor aracın durduğu gibi duramayacağım aklıma geldi ...

Ama bu ducato nun diskleri uyuyorsa eğer onları kullanabilirim daha yeni döndüm şehre pek araştıramadım

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
ya bişey geldi aklıma,baştan beri atlıyoruz bunu.

senin arka frenlerin ne alemde?belkide fren tek başına önlere yüklendiği çin kızdırma yapıyordur!

arkaların ayarlarını bi kontrol ettir istersen,eğer balatalar aşındıysa ve ya ayarı gevşekse fren tek başına önlere yüklenir,aşırı yüklenen diskler ısınır.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
bide diskler ducato olacaksa kaliperler ve balatalarda aynen ducato olacak.

bi de servoyu güçlendirelim,pedale verdiğin gücü servo arttırıyor,eğer daha büyük bir servo kullanırsak pedale giden az bir kuvvetle balatalar diskleri daha çok sıkıştıracaktır,böylece tekerleklerin kilitlenmesini sağlarız,hareket ve sürtünme duracağı için balatalarda devredışı kalmaz!

ama bu planı o kadar tutmuyorum,çünkü bu sefer de hafif frenlemelerde kızma devam eder!

bence servoyu diskleri kaliperleri ve balataları topyekün değiştimemiz lazım!

ToeXicT

Onursal Üye
Adı
Gökhan
Modeli
Renk
Metalic Gri
ya bişey geldi aklıma,baştan beri atlıyoruz bunu.

senin arka frenlerin ne alemde?belkide fren tek başına önlere yüklendiği çin kızdırma yapıyordur!

arkaların ayarlarını bi kontrol ettir istersen,eğer balatalar aşındıysa ve ya ayarı gevşekse fren tek başına önlere yüklenir,aşırı yüklenen diskler ısınır.

valla abi ben sadece öndeki fren balatalarını değiştirdim yaklaşık 10 bin km oluo arkalara hiç ellemedik

bi serviste bakmışlar dır bakmışlar sa o da taa 30 bin bakımında ve de arkalara bişi yaptıklarını pek hatırlamıyorum

iyi aklına gelmiş ben arakalara bi baktırayım en iyisi...

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
yuh...30 bindir kampanayı söktürmedin mi?hemen yarın git söktür temizlesin ayarlasınlar!

her 10 bin km de bir kampanaları söktürün,temizletin,ayarlatın!

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
kampanaları söktürünce merkezlerede baktır,kaçak olmasın,senin araba bu yüzden fren kızdırmış olabilir.

kampanaların ayarı çok önemli,kampanalar gevşek oldumu araba her frende öne yükleniyor,hem kullanırken anlarsın,frene basınca araba öne yığılır!

bakiergul

Onursal Admin
Onursal Danışman Yönetici
Renk
LAL KIRMIZI
kampanaları söktürünce merkezlerede baktır,kaçak olmasın,senin araba bu yüzden fren kızdırmış olabilir.

kampanaların ayarı çok önemli,kampanalar gevşek oldumu araba her frende öne yükleniyor,hem kullanırken anlarsın,frene basınca araba öne yığılır!
Kesinlikle katılıyorum.......Ayriyetten 30.000 e gelmiş bir araca hala fren kontrolü nasıl yapılmaz şaşırıyorum.......Aman arkadaşlar....Herzaman derim sağlam lastik sağlam fren gerisi teferruat......

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
aga sağlam lastik,sağlam fren,sağlam ön takım gerisi teferruat!bi rotil kessen,bi rot kessen yada bi denge kolu kessen (Allah muhafaza) frende kurtaramaz adamı!

ToeXicT

Onursal Üye
Adı
Gökhan
Modeli
Renk
Metalic Gri
araba şu an 51 bin de servise 30 binde girmişti bakım için dışar da sökülmedi hiç bir şekilde kampanalar

bu hafta çok yoğunum belki baktıramayabilirim ama ilk boşluğumda bir an önce baktıracağım arkalara

maliyeti ne kadar tutuyor bir bilgisi olan var mı ?

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
büyük ihtimal sadece temizlik ve ayarla yırtarsın,oda 20-30 lira bişey tutar.balatalarının bittiğini zannetmiyorum!

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
hem çok fazla zamanını da almaz.en fazla yarım saat.iş çıkışı servise yada iyi bir frenciye uğra hemen halleder verirler.

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
ToeXicT tarafından yazılan metin:
araba şu an 51 bin de servise 30 binde girmişti bakım için dışar da sökülmedi hiç bir şekilde kampanalar

bu hafta çok yoğunum belki baktıramayabilirim ama ilk boşluğumda bir an önce baktıracağım arkalara

maliyeti ne kadar tutuyor bir bilgisi olan var mı ?
Gökhanım kampanaları söktür gerekliyse bir ince paso tornalattır temizliğini yaptırıp balataların seviye altına inmemişse birkaç diş ayarı yükselltir hem frenlerin hemde el frenin sağlıklı tutacaktır.....

berat5476

Azimli Üye
ben böyle anlıyom firene köküne kadar bastınmı kat yada tekerler kayıyosa o fren iyi firendir bence

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
berat5476 tarafından yazılan metin:
ben böyle anlıyom firene köküne kadar bastınmı kat yada tekerler kayıyosa o fren iyi firendir bence
Berat kardeşim sen 13 yaşındasın ya ondan sana öyle geliyordur ..........

ToeXicT

Onursal Üye
Adı
Gökhan
Modeli
Renk
Metalic Gri
Yarın Tüv Türk İle Randavum Var bi Buluşalım Konuşalıp Dertleşeim Aracımı Bi İncelesen bakalım Ondan Sonra kampanalara baktıracağım

Bişi çıkacağından değil sadece korkum jantlar dan geçmemesi yoksa geçmemesi için her hangi bir problem olmadığından eminim ki oldukki bişi çıktı ne çıksıysa onlarla birlikte kampanaları da birlikte yaptıracağım :)

1 kere çıksın para çıkıosa parça parça yaptırınca fazla gitmiş gibime gelio sanki :)

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
ToeXicT tarafından yazılan metin:
Yarın Tüv Türk İle Randavum Var bi Buluşalım Konuşalıp Dertleşeim Aracımı Bi İncelesen bakalım Ondan Sonra kampanalara baktıracağım

Bişi çıkacağından değil sadece korkum jantlar dan geçmemesi yoksa geçmemesi için her hangi bir problem olmadığından eminim ki oldukki bişi çıktı ne çıksıysa onlarla birlikte kampanaları da birlikte yaptıracağım :)

1 kere çıksın para çıkıosa parça parça yaptırınca fazla gitmiş gibime gelio sanki :)
Hayırlısı kardeşim..............

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
tüv türk e kaldıysa işin git arabayı değiş gel derler...beklerim tüvtürkten,var o potansiyel!