Fren lerin Sağlamlığı

ToeXicT

Onursal Üye
Adı
Gökhan
Modeli
Renk
Metalic Gri
Öncelik le İyi geceler Sevgili Ailem

Biliyorum bu konular dan pek bahsetmek istemiyorsunuz özendirici olduğu için ama başka şekilde anlatamayacağım ...

Bu gün akşam üzeri Bir Araçla Şehir içinde kapıştık

başıma şöle bir olay geldi

180 le giderken önüme aniden bir araç kırdı ani fren ve kompresör e sokmak zorunda kaldım ancak bende abs olmadığı için aracın kızaklayıp kayması gerekirken araç kaymadı ama sanırım bu balatarın içinde papuçlar durdurmaya yetmedi ve diski yavaşlatacağı yerde yada kitleyeceği yerde disk onu aşındırdı diye düşünüyorum

Allah tan adam fark etti de kaza felan gerçekleşmedi verilmiş sadakamız var mış

neyse ben 180 le bu ani freni yaptıktan sonra ilerde ışıklar da durdum ve aracın ön 2 lastiğinden bembeyaz duman çıktı bi ara motordan çıkıyor zannettim yani o derece

yani frenleri nasıl sağlamlaştırabiliriz tmm lastiğin çapını büyüttüm kaymasına ve fren mesefesine etki etti ama yinede belli bi hızdan sonra istediğim gibi durduramıyorum ....

Ekrem

Onursal Üye
Adı
Ekrem
Meslek
Beyaz Eşya
Modeli
Renk
Beyaz
doblonun çapı ne ki bence sınırları zorlama

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
ToeXicT tarafından yazılan metin:

Biliyorum bu konular dan pek bahsetmek istemiyorsunuz özendirici olduğu için ama başka şekilde anlatamayacağım ...

180 le giderken önüme aniden bir araç kırdı ani fren ve kompresör e sokmak zorunda kaldım ancak bende abs olmadığı için aracın kızaklayıp kayması gerekirken araç kaymadı ama sanırım bu balatarın içinde papuçlar durdurmaya yetmedi ve diski yavaşlatacağı yerde yada kitleyeceği yerde disk onu aşındırdı diye düşünüyorum

neyse ben 180 le bu ani freni yaptıktan sonra ilerde ışıklar da durdum ve aracın ön 2 lastiğinden bembeyaz duman çıktı bi ara motordan çıkıyor zannettim yani o derece

yani frenleri nasıl sağlamlaştırabiliriz tmm lastiğin çapını büyüttüm kaymasına ve fren mesefesine etki etti ama yinede belli bi hızdan sonra istediğim gibi durduramıyorum ....

araç modifiye edildikten sonra daha yüksek hız yapıyor ve yere daha büyük bir kuvvetle tutunuyor.bu yüzden yüksek hızlarda (tasarlananın üstünde) yapılan ani frenlerde,frenin karşılaması öngörülmeyen büyüklükte bir güç ortaya çıkıyor.bu yüzden frenin kızdırma yapıyor.

çok şanslısın kızdırma sırasında frenler devreden çıkabilirdi.Allah korusun.

şimdi bu durumda 17 janta geçip fren disk çapını büyütmen,tam hava soğutmalı diskler kullaman,daha büyük kaliper ve balatalar kullanman gerek.

hatta bece yeni doblonun (D3) 16 jant ve fren-kaliper balata sistemini kullanabilirsin.üzellikle 2.0 135 hp power modellerin fren sistemi senin aracını rahatlıkla taşıyacaktır.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
ancak bilmen gereken bi şey bu fren modifiyesinin düşük hızlarda çok ani frenleme gibi yan etkileri olacaktır.bunuda ayarlamalarla çözebilirsin.

ahhh gençlik...

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
basit bir hesapla 1300 kg lık aracın 165 max hızda momentumu

165km/h=165x1000/3600=45.83m/sn

1300x45.83=59579 kgm/s

180 km/h maximum hızda momentumu

180km/h=180x1000/3600=50m/sn

1300x50=65000 kgm/sn-

aradaki fark 65000-59579=5421 kgm/sn

yani arada yaklaşık 5.5 ton.m/s fark var bu frenlere ekstra yük...

eğer istersen karmaşık bi hesapla free binen tam yükü de dökebilirim ama kafan bulanır.sen doğrudan d3 balatası yada d1 e uygun sport disk/kampana/balata bul.

cAn 3436

Onursal Danışman Yönetici
Yetkili Kişi
Onursal Danışman Yönetici
Başka Araç
Adı
Can TANRIVERDİLER
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Uçak Teknisyeni
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Active
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2007
Renk
Crono Gri
RAPTOR tarafından yazılan metin:
arabanı 1.9 saydım 1.3 se daha vahim...
1.9 JTD...

tLqA

Daimi Üye
konuyla alakası yok ama yenimi çıktı yoksa benmi yeni gördüm bilmiyorum. ducatolarda bile arka fren sistemi DİSK

ToeXicT

Onursal Üye
Adı
Gökhan
Modeli
Renk
Metalic Gri

Çok Saolsın Çok güzel Anlatmışsın Aracım 1.9 JTD Giden Ama Durmayan türden :)

Üzerinde zaten 16" jantlar

Bu verdiğin sistemin birde fiyat bilgisini rica edebilir miyim

Bi de bana de ki şuraya git şöle şöle de bende gideyim bi araştırayım fiyat ları nasıl mış.

geremy

Onursal Kurucu
d1-2-3 kasa dobloların ve benzer özellikdeki ticari araçların belli hız ve fren mesafeleri vardır.yük-hız-yol durumuna göre bu azalır veya uzar.ben anlatıklarınıza göre bir problem görmüyorum.o hızlarda frenlerin performans göstermesini beklemek yanlış olur.180 değilde 80 ile bu sorun varsa o zaman kontrol edilmesi gerekli.bu sınıfdaki araçların bence 110-120 den sonra
-yakıt tüketimleri artıyor
-yol tutuş azalıyor
-durma mesafesi artıyor
-direksiyona tepki verme ve kontrol altına alma zorlaşıyor.
kısaca 110-120 lerden sonra çok tehlikeli olabiliyorlar ve bence hiç güvenli değiller.bmw mercedes gibi yola yapışması beklenemez.

yukarıda anlatıldığı üzere frenleri kuvvetlendirmek için lastik kaliteli balata kullanılabilir.biraz bütçe ayrılırsa disk büyütme olayına girebilir.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz

Çok Saolsın Çok güzel Anlatmışsın Aracım 1.9 JTD Giden Ama Durmayan türden :)

Üzerinde zaten 16" jantlar

Bu verdiğin sistemin birde fiyat bilgisini rica edebilir miyim

Bi de bana de ki şuraya git şöle şöle de bende gideyim bi araştırayım fiyat ları nasıl mış.

toexict fiyatlar ve maliyetler hakkında bi bilgim yok.seni ynalış yönlendirmek istemem.ama bu işin en iyi yapıldığı yer istanbul bursa ve kocaelidir.

istanbulda elde-tornada parça yapabilen otto usta adında epey namlı bir usta varolduğunu yıllar önce takip ettiğim dergilerden hatırlıyorum.ama fiyatları konusunda bir bilgim yok.tek bildiğim istanbulda bu konunu uzmanı o adamdır!

ama bursa sanayisinde de bu işi yapabilecek kişiler mevcuttur.zira bursada da modifiye başlı başına sektör halie gelmek üzere

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
aylar önce senin böyle problemler yaşayacağını öngörmüştüm.hatırlarsan uzun uzun bunları yazmıştık.araçta her parça belli limitlere göre projelendirilir.bu limitler aşıldığında sorunlarla karşılaşılması kaçınılmazdır.

motoru hallettin,lastikleri hallettin,frenleride halledeceksin ama sorunların bitmeyecek!şimdi sırada süspansiyon problemi var.ama süspansiyondan sonra aşırı sert süspansiyonlar yüzünden çabuk yorulan ön takım ve direksiyon kutusundan sorunlar gelecektir.(gerçi geniş taban lastiklerden dolayı şu an zaten direksiyon kutusu ve ön takım gereğinden fazla yüklenmekte

modifiye başlı başına bir arabanın yeinden tasarlanmasıyla mümkündür,aksi halde sürekli ortaya çıkan farklı sorunlarla uğraşılması gerekmektedir.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
ve yakın zamanda şanzıman defransiyel sorunlarınada hazırlıklı ol!yüksek hızda dönen vites kutusu aşırı ısınmadan dolayı şanzıman yağının incelmesiyle problemler çıkartabilir,yüksek hızda belli süre kullanılan araç vitese zor geçebilir hatta şanzıman bozabilir.

SerCan

Saygın Üye

Gercekten verilmis sadakan var mıs kardes bizim komsu d1 kaasası ile hız denemesi yaptın malesefle sonuclandı olay fren tutmamus hızdan kaynakalan arabayı servise cektiğimizde ordakiler uyardı 150 den sonra % 50 yasama sansı .) haberin olsun saygıular ...

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
d1 lerle d2 ler arasında bazı farklılıklar var.hatta modelden modele fark eden d2 ler var.

bazı d2 lerin balataları soketli bazıları soketsiz.premiolarda soketli balatalar kullanılmış.ayrıca premiolarda fren balata uyarısıda var.

abs siz doblolarda durum biraz faklı sanırım.

diğerlerini bilmiyorum ama benim arabaın disklerini inceledim.ortadan hava kanallı diskler kullanılmış önlerde.

asıl aklımın almadığı 3. nesil doblolarda hala arkalarda kamapana kullanılıyor olması.bi türlü aklım almıyor.koskoca arabayı donatmışsın hala arakalar kampana...bi çözüm lazım!

geremy

Onursal Kurucu
arkaların disk olması fren güvenliğini çok çok etkilemez.
üretim esnasında maliyet unsurları göz önüne alınır ve en ucuzdan verim alınır.
124 lerde arka disk ama tempranın fren mesafesi yok maalesef
doblo ön diskler hava kanalcıklı normal kullanım şartlarında sıkıntı çıkarmaz.

ToeXicT

Onursal Üye
Adı
Gökhan
Modeli
Renk
Metalic Gri
aylar önce senin böyle problemler yaşayacağını öngörmüştüm.hatırlarsan uzun uzun bunları yazmıştık.araçta her parça belli limitlere göre projelendirilir.bu limitler aşıldığında sorunlarla karşılaşılması kaçınılmazdır.

motoru hallettin,lastikleri hallettin,frenleride halledeceksin ama sorunların bitmeyecek!şimdi sırada süspansiyon problemi var.ama süspansiyondan sonra aşırı sert süspansiyonlar yüzünden çabuk yorulan ön takım ve direksiyon kutusundan sorunlar gelecektir.(gerçi geniş taban lastiklerden dolayı şu an zaten direksiyon kutusu ve ön takım gereğinden fazla yüklenmekte

modifiye başlı başına bir arabanın yeinden tasarlanmasıyla mümkündür,aksi halde sürekli ortaya çıkan farklı sorunlarla uğraşılması gerekmektedir.

Ewt hatırladım konuşmalarımızı :)

Aslında dün bu olay başıma gelmeden önce aklımda plan arabayı yere basmaktı aylardan beri araştırıyorum ve çok sağlam bi usta buldum kendisi zaten sırf süspansiyon işiyle uğraşıyor ve hidrolik hava süspansiyonlar yapıyor

İstediğin kadar indirebilir ve kaldırabilirim ve beğenmezsen tekrar eski haline getiririm veya istediğin gibi alçaltıp yükseltirim die de garanti veriyor komple hem ön hem arka yı basıcak tım

Ama dün kü olaydan sonra fren lere önem vermem gerektiğini anladım bizim yere basma olayı yine rafa kaldırırldı :)

Bakalım artık bu fren olayını kaç ayda araştırıp çözecez ama ufak bi araştırma yaptım ve bu fren olayı baya maliyetli olacak gibi duruo.

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
d1 lerle d2 ler arasında bazı farklılıklar var.hatta modelden modele fark eden d2 ler var.

bazı d2 lerin balataları soketli bazıları soketsiz.premiolarda soketli balatalar kullanılmış.ayrıca premiolarda fren balata uyarısıda var.

abs siz doblolarda durum biraz faklı sanırım.

diğerlerini bilmiyorum ama benim arabaın disklerini inceledim.ortadan hava kanallı diskler kullanılmış önlerde.

asıl aklımın almadığı 3. nesil doblolarda hala arkalarda kamapana kullanılıyor olması.bi türlü aklım almıyor.koskoca arabayı donatmışsın hala arakalar kampana...bi çözüm lazım!

FİAT kampana olayından bi türlü vazgeçemedi...

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
geremy ustam tempra-124 kaşılaştırmasında gözden kaçırdığın noktalar var.

1.husus temprayla 124 ün lastik ve jant ebadları disk çapları araç ağırlıkları tamamen birbirinden farklıdır.

2.husus 124 ün teknolojisi ile tempranın teknolojisi arasında bir uçurum mevcuttur

3.husus tempranın fren sistemi ABS desteklidir ve fren sistemleri kökten uca farklıdır.

bu hususlar göz önüne alındığında disk kampana karşılaştırmasında 124 ile tempranın karşılaştırılması pek adil değildir.

geremy

Onursal Kurucu
değerli raptor ustam karşılaştırmam tamamı ile örnektir.
asıl değinmek istediğim nokta arkalarda disk kullanılması fren performansını çok aman aman etkilemez.
maliyet açısından bakarsak disk daha pahalı ayrıca ömrü hem balata hemde disk olarak daha kısadır.
tahminim yüksüz ve agresif olmayan sürüşle dobloların arka kampanaları 100 bini bulabilir.disk olsa bu süre yarı yarıya düşerdi.
arkadaşın aracında arkalar disk olsa çok daha iyi bir sonuç olmazdı kanaatimce.
yazdıklarım kampana daha iyi demek değildir.şahsi fikirlerimdir.