Fren lerin Sağlamlığı

cnkshn

Saygın Üye
geremy tarafından yazılan metin:
değerli raptor ustam karşılaştırmam tamamı ile örnektir.
asıl değinmek istediğim nokta arkalarda disk kullanılması fren performansını çok aman aman etkilemez.
maliyet açısından bakarsak disk daha pahalı ayrıca ömrü hem balata hemde disk olarak daha kısadır.
tahminim yüksüz ve agresif olmayan sürüşle dobloların arka kampanaları 100 bini bulabilir.disk olsa bu süre yarı yarıya düşerdi.
arkadaşın aracında arkalar disk olsa çok daha iyi bir sonuç olmazdı kanaatimce.
yazdıklarım kampana daha iyi demek değildir.şahsi fikirlerimdir.

bende arkaların kampana olmasında bi sorun görmüyorum. hatta yokuşta aracı park edince arka frenleri disk olanları durdurmak için el frenini biraz daha fazla çekmek gerekir.

d2 maxi panelvan aracın her 10 bin km de bir temizlenip ayarı yapıldı. 135 bin km ye geldim kampanada balataların yarısı duruyodu. ön balataları ortalama 40 bin de bir değiştirdim. disk tornalanmadı bile.

şimdi birde şöyle bişi var ToeXicT ani fren ve kompresör demiş. yani araç viteste. o hızda ve viteste iken yüksek devirde aracın tekerlekleri kilitlenir mi ?

cnkshn

Saygın Üye
tLqA tarafından yazılan metin:
konuyla alakası yok ama yenimi çıktı yoksa benmi yeni gördüm bilmiyorum. ducatolarda bile arka fren sistemi DİSK

ducatolarda standart olarak EBD + ABS var. maxi olan araçların ön diskleri daha farklıdır.

FRENLER VE SÜSPANSİYONLAR
Fren sistemi 4 disk fren ve EBD' li ABS
Ön fren Standart Hava kanallı disk (D 280) / Maxi: Hava kanallı disk (D 300)
Arka fren Disk (D 280)

yalnız bu araçların boş hali 2100 kg civarında. 2 tonda yük koydunuzmu 4 ton eder. hali ile yüklü bir doblonun 2 katı ağırlık ediyor ve balatalar daha çok ısınıyo.

geremy

Onursal Kurucu
cnkshn tarafından yazılan metin:
asıl değinmek istediğim nokta arkalarda disk kullanılması fren performansını çok aman aman etkilemez.
maliyet açısından bakarsak disk daha pahalı ayrıca ömrü hem balata hemde disk olarak daha kısadır.
tahminim yüksüz ve agresif olmayan sürüşle dobloların arka kampanaları 100 bini bulabilir.disk olsa bu süre yarı yarıya düşerdi.

bende arkaların kampana olmasında bi sorun görmüyorum. hatta yokuşta aracı park edince arka frenleri disk olanları durdurmak için el frenini biraz daha fazla çekmek gerekir.

d2 maxi panelvan aracın her 10 bin km de bir temizlenip ayarı yapıldı. 135 bin km ye geldim kampanada balataların yarısı duruyodu. ön balataları ortalama 40 bin de bir değiştirdim. disk tornalanmadı bile.

şimdi birde şöyle bişi var ToeXicT ani fren ve kompresör demiş. yani araç viteste. o hızda ve viteste iken yüksek devirde aracın tekerlekleri kilitlenir mi ?

güzel konu yakalamışsın
araç 180 ile gidiyor
panik fren yapıyor
yani ön lastiklerin bloke olması yani kilitlenip kızaklaması lazım
ama araç vitesde bu hızda devir saati 4 binden aşağı olmaz değilmi
önden çekiş var.
bloke olursa devir ne olur sıfır olmalı değilmi.
hadi bakalım yorumları bekliyoruz.

ToeXicT

Onursal Üye
Adı
Gökhan
Modeli
Renk
Metalic Gri

güzel konu yakalamışsın
araç 180 ile gidiyor
panik fren yapıyor
önden çekiş var.

Ani fren i ve kompresörü ben sürekli kullanırım ama bu kadar yüksek hızda değil genelde devir frenlemeyle eşit oran da düşer zaten boşta frenleme tehlikeli frenlerin boşalma ve şişme olasılığı yüksek bende ABS olmadığı için bende alışkanlık olmuş ayağım frene basılı halde pompalarım ama frene basmayı bırakmadan bu yüzden boşta şişme olasığı çok yüksek

ben yavaşlamamın büyük bir kısmını kompresörden dolayı yaşadım çünkü frenler resmen eridi gitti hani silgiyi sobaya doğru itersinde silgi erir ya tam da böyle bişi oldu sanırım ...

Dark Knight

Fenomen Üye
güzel konu yakalamışsın
araç 180 ile gidiyor
panik fren yapıyor
önden çekiş var.

ABS var mı yok mu? ABS varsa kızaklama olmaz. Eğer ABS yoksa bloke olmuş tekerleklerle asla yönlendirme yapılamaz. Bu nedenle fren sonrasında araç kayarken engele uygun bir mesafe kala freni bırakıp, engeli bu şekilde aşmaya çalışmak denenebilir.

ToeXicT

Onursal Üye
Adı
Gökhan
Modeli
Renk
Metalic Gri
istanbuldakizmirli tarafından yazılan metin:

ABS var mı yok mu? ABS varsa kızaklama olmaz. Eğer ABS yoksa bloke olmuş tekerleklerle asla yönlendirme yapılamaz. Bu nedenle fren sonrasında araç kayarken engele uygun bir mesafe kala freni bırakıp, engeli bu şekilde aşmaya çalışmak denenebilir.

Abi dediğin gibi kızaklayıp kayması lazım ama kızaklayıp kayması için diskleri kitlemesi yani durdurması lazım ama bende disk balataları eritti resmen kitmedi . O hızda yetersiz kaldı yoksa eski lastikler le kızaklama ve kaymayı çok yaşadım ...

cnkshn

Saygın Üye
ToeXicT tarafından yazılan metin:

Ani fren i ve kompresörü ben sürekli kullanırım ama bu kadar yüksek hızda değil genelde devir frenlemeyle eşit oran da düşer zaten boşta frenleme tehlikeli frenlerin boşalma ve şişme olasılığı yüksek bende ABS olmadığı için bende alışkanlık olmuş ayağım frene basılı halde pompalarım ama frene basmayı bırakmadan bu yüzden boşta şişme olasığı çok yüksek

ben yavaşlamamın büyük bir kısmını kompresörden dolayı yaşadım çünkü frenler resmen eridi gitti hani silgiyi sobaya doğru itersinde silgi erir ya tam da böyle bişi oldu sanırım ...

işte sorun 180 km hızda frene basınca niye kitlenmedi değilmi ?

sen bi yandan gidiyon 180 km hızla, bi yandan şanzıman hala çeviriyo o tekerlekleri, bi yandanda frene basıyon.

bu arada yapılan bir kaç test var. aracın vitesi boşta iken araç daha çabuk duruyo.

ToeXicT

Onursal Üye
Adı
Gökhan
Modeli
Renk
Metalic Gri

işte sorun 180 km hızda frene basınca niye kitlenmedi değilmi ?

sen bi yandan gidiyon 180 km hızla, bi yandan şanzıman hala çeviriyo o tekerlekleri, bi yandanda frene basıyon.

bu arada yapılan bir kaç test var. aracın vitesi boşta iken araç daha çabuk duruyo.

benim boşta frenler şişiyor ben mesela aracı boşta bi salıom bursa merkeze çıktığımda eve kadar yaklasık 7-8 km boşta geliom ve ara sıra aracı vitese takıp gaza basıoyorum şişkiliği gitsin die sonra tekrar boşa alıyorum

ve ben dünkü olay da kompresöre sokmayıp boşa alsaydım büyük ihtimal arkadan o adama geçirmiştim

çünkü az önce de dediğim gibi hızım kesilmesinin büyük çoğunluğunu kompresöre borçluyum....

ToeXicT

Onursal Üye
Adı
Gökhan
Modeli
Renk
Metalic Gri
he bu arada kitlemeyişinin sebebi de yüksek hızla dönen diske balatalar deyince fazla ısıdan dolayı eridi bu yüzden kitleyemedi

cnkshn

Saygın Üye
senin fren pedalı niye şişiyorki ?

sağlıklı bi frende şişme olmaz. hidrolik seviyesi normal mi ?

fren hidroliğinin de bir ömrü var. gerekli değişimi yaptınmı?

ToeXicT

Onursal Üye
Adı
Gökhan
Modeli
Renk
Metalic Gri
Vitesteylen hiç bir sorun yok şişme felan boştayken pompalarsan şişiyor pompalama dediğğim de 2-3 kere değil 9-10 kez bas çek hızlı hızlı öle şişiyor zaten dizel arabanın freni şişer

Araba yı çalıştırmadan ister boşta işte viteste freni 2-3 kez pompala taş gibi olur aynı ....

bakiergul

Onursal Admin
Onursal Danışman Yönetici
Renk
LAL KIRMIZI
RAPTOR tarafından yazılan metin:
d1 lerle d2 ler arasında bazı farklılıklar var.hatta modelden modele fark eden d2 ler var.

bazı d2 lerin balataları soketli bazıları soketsiz.premiolarda soketli balatalar kullanılmış.ayrıca premiolarda fren balata uyarısıda var.

abs siz doblolarda durum biraz faklı sanırım.

diğerlerini bilmiyorum ama benim arabaın disklerini inceledim.ortadan hava kanallı diskler kullanılmış önlerde.

asıl aklımın almadığı 3. nesil doblolarda hala arkalarda kamapana kullanılıyor olması.bi türlü aklım almıyor.koskoca arabayı donatmışsın hala arakalar kampana...bi çözüm lazım!
Sevgili kardeşim bizim araçlarımız ticari sınıf araç ......Sen tecrübeli bir arkadaşımızsın sanırım dalgınlığına geldi ......Disk frenli araçların el frenleri sağlıklı tutmaz....Araçlarımız ticari olduğundan gerektiğinde istiap hadlerinde yük taşıyabileceğimizden araçlarımızı motor presyonunda bırakmak yani viteste bırakmak vitesten atma riski ile karşılaşmamıza sebep olur......Ancak tüm ticari araçlarda olduğu gibi kampana fren yükte stabilitede yani sabitlemede en sağlıklı frendir.....O yüzden bizim araçlarımızın arka frenleri kampanadır...............

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz

abi ekonomi kunusunda haklısın.servis d2 nin ön balatalarının 80 bin arka balatalarının 160 bin km yapabileceğini söyledi...ben 40 binden devam ediyorum...

diskin performansı tasarımına bağlıdır.güzel tasarlanmış bir diskle kampanayı yan yana koysak ben disk i seçerim.(yeni modellerin içinde bi biz kaldık kampana kullanan)

kampananın normal şartlarda başarısını senelerdir kullandığım araçlardan biliyorum.ancak bazı sorunların olduğunuda inkar etmemek gerekir.

kampana kapalı sistem olduğu için dışardan soğuyor.içerideki balatalar hava almıyor.bu yüzden çabuk ısınıp zor soğuyan bir sistem.büyük kütlesi ve kampananın büyük et kalınlığıda soğumayı zorlaştırıyor.ayrıca abs bas asr esp gibi sistemelre daha yavaş cevap veriyor.

diskler dışardan aldıkları sürratli hava ile soğuduklarından daha tutarlı.ayrıca elektronik aktif güvenlik sistemlerine daha hızlı cevap verir.

iyi tasarlanmış disklerin balatalarıda kampana kadar uzun ömürlüdür.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
bakiergul tarafından yazılan metin:
RAPTOR tarafından yazılan metin:
d1 lerle d2 ler arasında bazı farklılıklar var.hatta modelden modele fark eden d2 ler var.

bazı d2 lerin balataları soketli bazıları soketsiz.premiolarda soketli balatalar kullanılmış.ayrıca premiolarda fren balata uyarısıda var.

abs siz doblolarda durum biraz faklı sanırım.

diğerlerini bilmiyorum ama benim arabaın disklerini inceledim.ortadan hava kanallı diskler kullanılmış önlerde.

asıl aklımın almadığı 3. nesil doblolarda hala arkalarda kamapana kullanılıyor olması.bi türlü aklım almıyor.koskoca arabayı donatmışsın hala arakalar kampana...bi çözüm lazım!
Sevgili kardeşim bizim araçlarımız ticari sınıf araç ......Sen tecrübeli bir arkadaşımızsın sanırım dalgınlığına geldi ......Disk frenli araçların el frenleri sağlıklı tutmaz....Araçlarımız ticari olduğundan gerektiğinde istiap hadlerinde yük taşıyabileceğimizden araçlarımızı motor presyonunda bırakmak yani viteste bırakmak vitesten atma riski ile karşılaşmamıza sebep olur......Ancak tüm ticari araçlarda olduğu gibi kampana fren yükte stabilitede yani sabitlemede en sağlıklı frendir.....O yüzden bizim araçlarımızın arka frenleri kampanadır...............

yok aga ne dediğimin farkındayım...

aga transporter,ducato,ford transit(1.5 tonluk panelvan dahil,bizde mevcut),disk fren.bu arabalar bizden daha büyük yükler taşıyor ama disk fren kullanılımış.bizim sınıfımızda da da bi biz kaldık bu kampanayı kullanan.

aga dodge as 250 nin de frenleri kampana.yüklüyü geçtim boşken el freniyle rampada dursun ben bu işi bırakacam.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz

arkalar kilitlenebilir!ayrıca kızaklamak için tekerleklerin durması gerekmez,aracın gidiş hızıyla teklerleklerin dönüş hızı uymadığı anda bağıl kızaklama başlar.tekerlek hem döner hem kızaklar!

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
76 orijinal alman fordların önler disk arkalar kampanadır ve sorunsuzdur.

84 yerli fordların 4 tekeri kampanadır v fren kızdırma sorunu vardır.ben ikisini aynı seyahatte değiştirerek kullanma şansı buldum.fark çok açık.

şimdi zaten yüklü arabayı sadece el frenine bırakıyorsan işimi var.benim arabama nasıl vurduklarını hatırlayın.boşta olan hyundai h-100 ün elfreni tutmadı...sonra olayarı biliyoruz...oysa h-100 ün de arkaları kampanaydı.

yanlış anlamayın kampana başarısız değil.ama sürekli sökülüp temizlenmesi,defalarca ayarlanması,kutu içinde kalmasından dolayı zor soğuması elektronik güvenlik sistemlerine geç cevap vermesi gibi sorunlardan dolayı diskleri tercih ederim.

ayrıca diskler daha tutarlı fren ayarları sağlar.frenlemede çekme gibi bi sorun oluşturmaz.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
tLqA tarafından yazılan metin:
konuyla alakası yok ama yenimi çıktı yoksa benmi yeni gördüm bilmiyorum. ducatolarda bile arka fren sistemi DİSK

ducatolarda standart olarak EBD + ABS var. maxi olan araçların ön diskleri daha farklıdır.

FRENLER VE SÜSPANSİYONLAR
Fren sistemi 4 disk fren ve EBD' li ABS
Ön fren Standart Hava kanallı disk (D 280) / Maxi: Hava kanallı disk (D 300)
Arka fren Disk (D 280)

yalnız bu araçların boş hali 2100 kg civarında. 2 tonda yük koydunuzmu 4 ton eder. hali ile yüklü bir doblonun 2 katı ağırlık ediyor ve balatalar daha çok ısınıyo.

benim arabamda da abs+ebd var.benim arabam daha düşük yük taşıyor.bizim arabalarında diskli olması daha mantıklı değil mi?

geremy

Onursal Kurucu
güzel konu yakalamışsın
araç 180 ile gidiyor
panik fren yapıyor
önden çekiş var.

abs yok 180 le 5.vitesde debriyaja basmadan frene basınca teker kilitlermi kilitlemezmi?

Dark Knight

Fenomen Üye
abs yok 180 le 5.vitesde debriyaja basmadan frene basınca teker kilitlermi kilitlemezmi?

Normalde araç durmayacaksa frenleme yaparken hiçbir zaman debriyaja basılmaz. Ancak; çok ani fren yapacağımız zaman tekerlekler kitleneceğinden motorun stop etmesini önlemek amacı ile debrijaya basılır. Aksi halde motor stop edeceğinden tekerleklere kumanda edemez, sağa sola kaçamaz ve önünüzdeki araca çarparsınız.

bakiergul

Onursal Admin
Onursal Danışman Yönetici
Renk
LAL KIRMIZI
Arkadaşlar ben bugün araştırdım tekrar.......bizim araçlarımıza ancak hava kanalsız yani soğutmasız tek ayna diskler olabiliyormuş........Yani önlerdeki gibi çift ayna olmuyormuş buda zamanla ısınmadan dolayı eğilmelere sebep oluyormuş ayriyetten arkası disk ticari araçların hepsinde bu sorun yaşanırken belli bir müddetten sonra firen pistonlarında diş takılmaları oluyor ve frenajda sorun olmazken el freninde ciddi sıkıntılar oluyormuş........Sorduğum usta benim fren ustamdır...Yani frencidir En az 45 senelik fren ustası ..... Bana Ford Connect lerin bazı serilerinin disk bazı serilerinin kampana olduğunu ve disk olanlarda bu sorunların mevcut olduğunu .......Kampana frenlerde en fazla el freni teli kitler 40 ...50 tl.......Disk yamulur 200 den 400 tl diye örnekledi...........