Fren lerin Sağlamlığı

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
bakiergul tarafından yazılan metin:
Arkadaşlar ben bugün araştırdım tekrar.......bizim araçlarımıza ancak hava kanalsız yani soğutmasız tek ayna diskler olabiliyormuş........Yani önlerdeki gibi çift ayna olmuyormuş buda zamanla ısınmadan dolayı eğilmelere sebep oluyormuş ayriyetten arkası disk ticari araçların hepsinde bu sorun yaşanırken belli bir müddetten sonra firen pistonlarında diş takılmaları oluyor ve frenajda sorun olmazken el freninde ciddi sıkıntılar oluyormuş........Sorduğum usta benim fren ustamdır...Yani frencidir En az 45 senelik fren ustası ..... Bana Ford Connect lerin bazı serilerinin disk bazı serilerinin kampana olduğunu ve disk olanlarda bu sorunların mevcut olduğunu .......Kampana frenlerde en fazla el freni teli kitler 40 ...50 tl.......Disk yamulur 200 den 400 tl diye örnekledi...........

tek aynalar normal şartlarda kolay eğilmez.ancak sıcak disklere su tutulması halinde (özellikle yoldan gelen arabanın dinlendirilmeden yıkanması durumunda) yada kaliperlerin düzgün temizlenmemesi durumunda diskin sürekli kızması sonucu eğilmeler oluşmaktadır.

usta konusunda haklı.özellikle tek ayna disklerin daha bariz bir eğilme sorunu var.fiyatlarda connecte aynen belirtildiği gibidir.

ben 15 senedir kampanalı araba kullanırım.tek sorunum şu her 10 bin km de sökme takma işi.bıktım artık hakkaten.temizlet ayarlat...bakım maliyetlerini arttırıyor.

bizim arabalara çift kanallı diski fabrika kendisi koysa güzel olmaz mı?

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
aslında bu işin en güzel oluru seramik-kompozit disk-balata setidir.

isterse 500 dereceye vursun,ne preformansı bozulur ne sudan etkilenir ne eğilir ne bükülür.ömrüde klasik sistemlere göre çok çok uzundur

bakiergul

Onursal Admin
Onursal Danışman Yönetici
Renk
LAL KIRMIZI
RAPTOR tarafından yazılan metin:
Arkadaşlar ben bugün araştırdım tekrar.......bizim araçlarımıza ancak hava kanalsız yani soğutmasız tek ayna diskler olabiliyormuş........Yani önlerdeki gibi çift ayna olmuyormuş buda zamanla ısınmadan dolayı eğilmelere sebep oluyormuş ayriyetten arkası disk ticari araçların hepsinde bu sorun yaşanırken belli bir müddetten sonra firen pistonlarında diş takılmaları oluyor ve frenajda sorun olmazken el freninde ciddi sıkıntılar oluyormuş........Sorduğum usta benim fren ustamdır...Yani frencidir En az 45 senelik fren ustası ..... Bana Ford Connect lerin bazı serilerinin disk bazı serilerinin kampana olduğunu ve disk olanlarda bu sorunların mevcut olduğunu .......Kampana frenlerde en fazla el freni teli kitler 40 ...50 tl.......Disk yamulur 200 den 400 tl diye örnekledi...........

tek aynalar normal şartlarda kolay eğilmez.ancak sıcak disklere su tutulması halinde (özellikle yoldan gelen arabanın dinlendirilmeden yıkanması durumunda) yada kaliperlerin düzgün temizlenmemesi durumunda diskin sürekli kızması sonucu eğilmeler oluşmaktadır.

usta konusunda haklı.özellikle tek ayna disklerin daha bariz bir eğilme sorunu var.fiyatlarda connecte aynen belirtildiği gibidir.

ben 15 senedir kampanalı araba kullanırım.tek sorunum şu her 10 bin km de sökme takma işi.bıktım artık hakkaten.temizlet ayarlat...bakım maliyetlerini arttırıyor.

bizim arabalara çift kanallı diski fabrika kendisi koysa güzel olmaz mı?
Babacan tabii fabrika kendi koysa iyi olur ama koymuyorki deyyuslar....

Dark Knight

Fenomen Üye

isterse 500 dereceye vursun,ne preformansı bozulur ne sudan etkilenir ne eğilir ne bükülür.ömrüde klasik sistemlere göre çok çok uzundur

Bu bahsettiğini yanlış bilmiyorsam F1 araçlarında kullanıyorlar.

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI

Bak buna sonuna kadar katılıyorum işte ama yine maliyet baba ....yine maliyet....

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
seramik kompozit frenleri ilk önce porche 911 turboda (996 da) kullandılar

tüm spor arabalar artık seramik-kompozit fren takımları kullanıyor.

seramik kompozit ısınmadan etkilenmiyor.yanmıyor,kokmuyor duman çıkartmıyor.ısındığını sadece elinizi sürüp yaktığınızda anlayabilirsiniz.

aşınma dayanımı çok yüksektir.yani bir fren balatasında olması gereken herşey onda mevcuttur!

ToeXicT

Onursal Üye
Adı
Gökhan
Modeli
Renk
Metalic Gri

seramik kompozit ısınmadan etkilenmiyor.yanmıyor,kokmuyor duman çıkartmıyor.ısındığını sadece elinizi sürüp yaktığınızda anlayabilirsiniz.

aşınma dayanımı çok yüksektir.yani bir fren balatasında olması gereken herşey onda mevcuttur!

Ne KAdar Ki Bu Seramik Kompozit Fren takımı

komple takılması falan filan kaça patlar Bilen var mı ?

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
ToeXicT tarafından yazılan metin:

Ne KAdar Ki Bu Seramik Kompozit Fren takımı

komple takılması falan filan kaça patlar Bilen var mı ?
Moruk sen haşırttı Blackboart diye birşey duydunmu..........Bu sistem performans araçlarında kullanılır kardeşim ve rakamı oldukça tuzludur....

ToeXicT

Onursal Üye
Adı
Gökhan
Modeli
Renk
Metalic Gri

Moruk sen haşırttı Blackboart diye birşey duydunmu..........Bu sistem performans araçlarında kullanılır kardeşim ve rakamı oldukça tuzludur....

Blackboard die bişi ilk defa duyuyorum abi :)

ya bana 160 km/h den sonra benim aracı durdurabilecek bir şey lazım :)

ben önüme aniden gecen aractan kurtulduktan sonra ilerde lambalar da zor durdum o da el freni ile oldu resmen frenler tutmadı gibi bişi

frene bas bas sanki boşta gidiyorum anasını satayım durduktan sonra zaten bembeyaz duman çıktı tekerlerden böle bir olay bir daha başıma gelirse heralde balatalar ın tekrar değişmesi gerekecek

daha 10 bin km oldu balataları değiştireli.

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI

ya bana 160 km/h den sonra benim aracı durdurabilecek bir şey lazım :)

ben önüme aniden gecen aractan kurtulduktan sonra ilerde lambalar da zor durdum o da el freni ile oldu resmen frenler tutmadı gibi bişi

frene bas bas sanki boşta gidiyorum anasını satayım durduktan sonra zaten bembeyaz duman çıktı tekerlerden böle bir olay bir daha başıma gelirse heralde balatalar ın tekrar değişmesi gerekecek

daha 10 bin km oldu balataları değiştireli.
Canım benim el freni ile ancak durabildim diyorsan ....senin ön disklerde bir sorun var demekki önlerinde frenajda kapatması gerekirdi ..Bence senin balataların yan sanayii sert balata ötme yapıyorlarmı zaman zaman.....Yda çok toz yapıyorlarmı....

ToeXicT

Onursal Üye
Adı
Gökhan
Modeli
Renk
Metalic Gri

Canım benim el freni ile ancak durabildim diyorsan ....senin ön disklerde bir sorun var demekki önlerinde frenajda kapatması gerekirdi ..Bence senin balataların yan sanayii sert balata ötme yapıyorlarmı zaman zaman.....Yda çok toz yapıyorlarmı....
Canım benim el freni ile ancak durabildim diyorsan ....senin ön disklerde bir sorun var demekki önlerinde frenajda kapatması gerekirdi ..Bence senin balataların yan sanayii sert balata ötme yapıyorlarmı zaman zaman.....Yda çok toz yapıyorlarmı....[/quote]

Eskiler ötme yapıyordu abi bunlar da ötme vs. yada frene bastığında titretme gibi bir şey yok

sanırım frenin tutmamasını 180 le yaptığım ani frenden dolayı oldu çünkü o zmn aşırı ısınmıştı sanırım lambalarda soğumadığından tekrar frenlediğimden dolayı eridi sanırım

zaten şehir içinde 140-150 den fazla hız yapmam o hızlar dada pek ani fren kullanmam normalde aracı istediğim gibi istediğim yer de durdurbiliodum

ama bu olaydan sonra pedalın bastığımda frenlemesiyle olaydan sonra ki frenlemesi değişti sanırım pedal normalden biraz daha altta frenliyor sanırım yada bana öle gelio :)

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
Şehir içi 140 ..150 mi vaşşşşşşşşş.........bence acil baktır frenlerine.....

ToeXicT

Onursal Üye
Adı
Gökhan
Modeli
Renk
Metalic Gri
Şehir içi 140 ..150 mi vaşşşşşşşşş.........bence acil baktır frenlerine.....

baktıracam da balata değiştirmekle olmayacak bu iş yüksek hızlar da tekrar eriyecek balatalar o yüzden biraz sağlamlaştırmak lazım onun içinde ne yapılır nasıl bir şey uygulanır bilmiyorum biraz araştıracağım o yüzden

Bursa da Tokat yemekten Zevk Alanlar var Abi nabalım Bizde Tokatlıoz :)

Dark Knight

Fenomen Üye

haşırt dı blackboard süpersin yaaa :D
Gökhan bu kelime çok geniş anlamda kullanılıyor yerine göre kısaca örnek vermek gerekirse diyelim ki sen bu seramik frenleri takmaya kalktın fiyat çok tuzlu olduğundan, altından kalkmaya çalışsan
cebinde kocaman bir delik açılıyor. Yanlış anlama olmasın diye yumuşatarak yazıyorum anla işte. :D

ToeXicT

Onursal Üye
Adı
Gökhan
Modeli
Renk
Metalic Gri
istanbuldakizmirli tarafından yazılan metin:

haşırt dı blackboard süpersin yaaa :D
Gökhan bu kelime çok geniş anlamda kullanılıyor yerine göre kısaca örnek vermek gerekirse diyelim ki sen bu seramik frenleri takmaya kalktın fiyat çok tuzlu olduğundan, altından kalkmaya çalışsan
cebinde kocaman bir delik açılıyor. Yanlış anlama olmasın diye yumuşatarak yazıyorum anla işte. :D

blackboard a felan hiç gerek yok o zmn abi yaa :)

ya ben özel bi fren sistemi felan istemiyorum

Brembo un da araştırdım komple spor fren sistemleri 1.5 Tl den başlıo 4-5 die gidio

Doblo yani sonuçta bu gitse gitse ne kadar gidecen 200 bile meden 210 :)

şöle bişi düşündüm

başka bi aracın frendiskleri balataları felan kullanılarak sağlamlaştırılamaz mı acaba bizin frenler

Özel fren sistemi felan olmasa da olur blackboardmış falan filan :)

Akineton

Azimli Üye
ToeXicT kardeşim;
1- olaydan sonra hidrolik seviyesini kontrol ettinizmi?
2- ön lastik içlerinde sızıntı aradınızmı?
3- bu kadar kelle koltukta gidilmez yaşadığınız olaydan ders aldınızmı?

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
aga seramik kompozit işini şöyle özetleyeyim:

disk başına 1500=3000
balata başına 750 = 1500

parça toplam=4500

%15 işçilik=675

toplam=5175 TL

arkadaşlar yanlış yazmızlar aslı Haşırttt The Black Board!

sen bana sorarsan disk takımını daha büyük çapta bir takımla değiştir.kaliperler ve bağlantı aparatlarıda değişecek.

en ucuz yollu 1500 TL (gerçi bu da Haşırtt The Black Board)

yani komple kara tahta!

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
haşırt dı blackboard süpersin yaaa
cebinde kocaman bir delik açılıyor. Yanlış anlama olmasın diye yumuşatarak yazıyorum anla işte.
Kanki napayım kibarca anlatayım dedim Gökhanıma......

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
aga seramik kompozit işini şöyle özetleyeyim:

disk başına 1500=3000
balata başına 750 = 1500

parça toplam=4500

%15 işçilik=675

toplam=5175 TL

arkadaşlar yanlış yazmızlar aslı Haşırttt The Black Board!

sen bana sorarsan disk takımını daha büyük çapta bir takımla değiştir.kaliperler ve bağlantı aparatlarıda değişecek.

en ucuz yollu 1500 TL (gerçi bu da Haşırtt The Black Board)

yani komple kara tahta!
Yes of corse my friend

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
kankalar biraz karıştırdım.doblolarda biri 257 mm ,diğeri 284 mm çapında iki farklı hava kanallı disk kullanılmış

premiolarda ve bazı kombilerde 284 mm çaplı disk var.

cargolarda ve bazı combilerde 257 mm çaplı disk var.

arkalarda hepsinde 228 mm kampana (bilgiler D2 için geçerli)

aga senin disk çapını bi öğren bakalım hangisi.eğer 257 mm ise işimiz kolay 257 lik diski söker yerine 284 lük diski kaptırırız.büyük ölçüde sıkıntın çözülür.

ama 284 değil ise o zaman işimiz zor...ducatonun yada scudonun disklerine bakacaz!