Fiat'a soru bombardımanı

alpaltiner

Azimli Üye
Arkadaşlar yaşadığım sorunları Fiat' a bidirdim. Mail i aynen sizlerle de paylaşıyorum:

Müşteri Hizmetlerine

İyi çalışmalar. 22 Kasım 2010 tarihinde almış olduğum Yeni Doblo 1,3 Multijet premio (Blue&Me Tomtom paketi + Konfor paketi) aracımda bulunan Blue&Me sistemiyle ilgili yaşadığım sorunları sizlere aktarmak istiyorum. Umarım somut çözümler sunabilirsiniz.

Yaşadığım ilk sorun Fiat ın sitesinden ( http://www.fiat.com/ecodrive/tr/default.htm ) EcoDrive uygulamasını indirip aracıma kurmam ile başladı. Uygulama sorunsuz bir şekilde kurulduktan sonra kullanmaya başladım. Herşey yolunda giderken ikinci gün direksiyon üzerinde bulunan hiç bir tuş çalışmamaya başladı. Biraz araştırma yaptım ve gördüm ki birçok kişi bu sorunu yaşamış ve sorun sadece Türkçe menüye sahip araçlarda görülmüş. Aracın yol bilgisayarının menüsü İngilizce ye çevrildiğinde Türkçede görüntülenemeyen EcoDrive menüsü aktif hale geliyor ve buradan uygulama açılıp veya kapatılabiliyor. Eğer uygulama açık tutulur ise kontak her Mar pozisyonuna getirildiğinde EcoDrive ON yazısı menü İngilizce olduğu takdirde görüntüleniyor ve direksiyon üzerinde ki tuşlar sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Menü Türkçe de iken EcoDrive ON yazısı yazılımsal bir hata yüzünden görüntülenemiyor ve tuşlar kilitleniyor. Bu sorunu servise aktardığımda şu an için bir çözüm olmadığını söylediler. Eğer ortada çözümsüz bir sorun var ise bunu EcoDrive ın sitesinde belirtin ki benim gibi başkaları da mağdur olmasın. Bu sorunu EcoDrive ı kaptarak ve maalesef uygulamayı kullanamayarak kendimce hallettim ama ben bu uygulamayı kullanmak istiyorum ve bana servise başvurun demenizden daha fazla yardımınızı bekliyorum.

Yaşadığım ikinci sorun Tomtom navigasyon cihazında bulunan ve cihazı Blue&Me sistemiyle eşleştirdiğimizde aktif olan Car Menu ile ilgili. Söz konusu menüde bulunması gereken Telefon, Trip,EcoDrive ve en önemlisi ve benim cihazı alma nedenim olan Media Player menüleri. Saydığım ilk üç menüyü sorunsuz bir şeklide kullanmama rağmen bence en önemli özellik olan Media Player menüsü bende gözükmüyor. Bu konuyla ilgili gerekli güncellemenin yapıldığı ve Yeni Doblo içinde bu özelliğin şu anda kullanılabilir olduğu Blue&Me nin resmi sitesinde belirtilmiş durumda. ( 02 Ekim 2010 tarihli haberde Fiat ın 500 modelinde Paris Otoshowda tanıtılan yeni sürümde ( Blue&Me - Aggiornamento Software 5.5 ) bu özelliğin Punto Evo, Yeni Doblo, Qubo ve Mito modellerine de kullanılabilir olduğu kesin olarak belirtilmiş durumda.) Söz konusu güncellemeyi yani 5.5 sürümünü öncelikle Fiat ın Türkiye sitesinden ( http://www.fiat.com.tr/Pages/tr/hakkinda/BlueMe.aspx )indirip aracıma sorunsuz bir şeklide yükledim. Yükleme tamamlandı USB sürücüyü çıkartınız dedikten sonra sistemi kapatıp açtım ve Media Player menüsü yine gözükmedi. (Tomtom içinde tüm güncelleştirmeleri indirdiğimi belirteyim). Ayrıca bu güncelleme ile aracın direksiyonundan ulaştığım Media Player menüsünde Ayarlar kısmında Set USB menüsünün çıkması gerektiği söylenmiş ama bende o menüde çıkmadı. Bunun üzerine Blue&Me nin orijinal sitesinden ( http://www.blueandme.net/blueandme/index.aspx#/support/download/ ) Aggiornamento Software 5.5 sürümünü indirip kurmayı denediğimde USB ERROR:10 hatasını verip yükleme işlemi yarıda kesiliyor. Bu sürümün kurulum kitapçığında bu hatanın üç adet sebebi olacağından bahsedilmiş. Bunlar;

Birinci neden araçta Blue&Me Nav yüklü ise bu hata şekillenir,

İkinci neden araç Alfa Romeo 147 o Gt ise bu hata şekillenir,

Üçüncü neden yükleme tamamlanmadan USB sürücü yerinden çıkartılırsa bu hata şekillenir diyor.

Sayılan üç neden de benim için geçerli olmadığına göre bu durumda servise başvurun diyor. Servise gidip bu olayı anlattığımda bana doyurucu hiç bir açıklama yapamadılar. Zaten ne demek istediğimi anldıklarını bile sanmıyorum. Servisin bu konuda bence SERVİSE ihtiyacı var.

Yaşadığım üçüncü soruna gelince Fiat ın Türkiye sitesinde Blue&Me nin dilini kolayca değiştirebileceğimiz yazıyor. Ben de yaşadığım ve yukarıda anlattığım ikinci sorun belki Blue&Me nin Türkçe olmasından kaynaklanıyordur diye düşünüp. İngilizce için gerekli zip dosyasını indirdim ve araca yükledim. Aracımın dili artık İngilizce oldu ama buda yaşadığım sorunları çözmedi ve yine USB ERROR:10 hatasını aldım. Dili tekrar Türkçe yapmak istediğimde gördüm ki Türkiye sitesinde ( http://www.fiat.com.tr/Pages/tr/hakkinda/BlueMeTomtom/BlueMeTomTom_Download.aspx ) tam dokuz adet farklı dil olduğu ama bunların içerisinde TÜRKÇE olmadığını fark ettim. Orjinal sitesinde ( http://www.blueandme.net/resources/download/APPLICATIVI/Cambio_Lingua/Page/Html_Lingue/index_it.html ) Türkçe de dahil olmak üzere on adet dil içinde dosya verilmiş. Türkçe için gerekli zip dosyasını indirdim fakat dosya çalışmıyor çünkü içerisinde eksik klasör bulunuyor. Tüm dosyaları indirdim arabamı 9 farklı dile çevirebiliyorum hepsi de çalışıyor ama neden Türkçe çalışmıyor? Bu nasıl bir şeydir? Servis bana Türkçe ye çeviremediklerini bunun için sistemin sökülüp merkeze gönderilmesi gerektiğini söyledi. Alt tarafı bir zip dosyası bunun için sistem mi sökülür???

Evet yaşadığım tüm sorunları size en ince ayrıntısına kadar aktardım ve merakla cevaplarınızı bekliyorum. İyi çalışmalar...

bakiergul

Onursal Admin
Onursal Danışman Yönetici
Renk
LAL KIRMIZI
Sevgili dostum senin bu yazdığın hataları birçok kullanıcı farkındadır ama tepki vermeyi bilmediğimiz için öyle kullanmaya çalışıyorlardır....Günlerdir bu konuda yazıyorum tepki tepki tepkisiz kaldıkça etkisiz kalacaz sana teşekkür ediyorum üşenmeden döktürmüş ve bunları bizimle paylaşmışsın...İnşallah olumlu sonuç alırsın.......Sonuçları bizimle paylaşırsan sevinirim....

alpaltiner

Azimli Üye
Okuduğun için ben sana teşekkür ederim. Bu işin peşini bırakmayacağım. Türkiye de üretilen bir arabaya adamlar koskoca Microsoft ile ortak sistem yapıyorlar. Elin oğlu bizim ürettiğimiz araçla istediği gibi oynama yapabiliyor, tüm özelliklerinden faydalanabiliyor, dilini istediği dile 30 saniyede çevirebiliyor, biz adamların yaptığı yazılımı doğru düzgün Türkçe ye çeviremediğimiz için hatalarla uğraşıyoruz. El oğlu yapmış biz dilini bile Türkçeye çeviremiyoruz yazıklar olsun. Gelişmeleri bildiricem. Eğer bizim Türk Fiat bana mantıklı cevaplar vermez ise Global siteyede aynı şikayetlerimi ve burada ki servislerin rezilliğini anlatıcam. Arabamı gerekirse İtalya daki servise bile götürürüm o kadar yani :)

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
İşte bu alkışlıyorum seni....*clap*

alpaltiner

Azimli Üye
Şimdi mesaj geldi Fiat tan. Mail işleme konulmuş ve gerekli birimlere iletilmiş. En kısa sürede bilgilendirilecek mişim. Hadi bakalım...

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
Peşini bırakma

geremy

Onursal Kurucu
alpaltiner tarafından yazılan metin:
Şimdi mesaj geldi Fiat tan. Mail işleme konulmuş ve gerekli birimlere iletilmiş. En kısa sürede bilgilendirilecek mişim. Hadi bakalım...

bişr nane çıkmaz servise yönlendirirler ancak.:(

alpaltiner

Azimli Üye
Sonuç çıkana kadar onları mail manyağı yapıcam, avrupa ülklerine başta İtalya olmak üzere tüm Fiat Müşteri hizmetlerine mail atıcam, yok öyle bişi çıkmayacak falan

ERCAN

Daimi Üye
bu şikayet yada isteklerini...araç kabulde açılan dosyaya işlet..sonuca ulaşmanda hukuki destek aramakta zorlanabilirsin..dayanağın sonuçta belgelenmek zorunda...bu süreçlerde bu şekilde ilerlemek en sağlam yoldur...çünkü açılan bir işlem dosyası bütün verileri ortaya çıkarır..olumlu veya olumsuz sonuç almak verilere bağlıdır..gerisi sözdür..sözle hiç bir sonuç alınmaz..peşini bırakma ..*clap*

yildiz mavisi

Daimi Üye
hukuki anlamda maillerde gelen cevaplarda işleme alınabilir ama dediğin de doğru daha garanti olur. bu işin peşini bırakmayalım herkes alpaltinere destek çıksın bence arkasında duralım hep birlikte

melih43

Azimli Üye
sorunlar için üzüldüm ama bir tüketici olarak hakkımızı aradığın için teşekkür ederim... ayrıca aklıma gelen bir öneri var..

yukarıda yazmışsın ki; türkçe dil dosyasını içeren zip dosyasında eksik dosya var. acaba zip dosyasını unzip yapabiliyormusun? eğer evet se araca yhüklenen diğer dil dosyalarını içeren zip dosyalarının içeriği ile karşılaştırıp eksik dosya neyse üzerinde çalışabilir ve teamdoblo olarak bir ilke imza atabiliriz...

alpaltiner

Azimli Üye
Herkese desteklerinden dolayı teşekkür ederim. Öneriye gelince evet unzip yapabiliyoruz. Zaten o şekilde USB ye atmak gerekiyor. İçinde iki adet doc. uzantılı klasör birde install.inf dosyası var. Türkçe de doc. lardan biri eksik zaten dosya 7 MB diğer diller ortalama 13 MB civarı. En üstteki yazımı okursanız orada gerekli yerlerde linkleri verdim zaten istediğiniz dosyaları indirip eğer yazılım bilginiz varsa üzerinde çalışabilirsiniz. Ben bir kaç dildeki dosyaları Türkçe ile yerdeğiştirip eksiği tamamlamaya çalıştım ama uymadı doğal olarak.

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
Yaaa arkadaşlar harbiden artık canım sıkılmaya başladı ....01/05/2011 tarihinde fiata mail atmıştım....Hem resmi sitenizde gerçek renk kartelanız yok diye hemde comfort matic vites araç aldım ama hala sitenizde bu vitesin şeklini şemalini gösteren bir resim yok nerededeyse aracım gelecek hala yok diye.....İki gün sonra aradılar en yakın zamanda sitemiz güncellenecektir bilgilerinizi aktarıyorum diye ve tarih 17/01/1011 hala site aynı site ...Bunlar bizle resmen taş.. geçiyorlar arkadaşlar....

geremy

Onursal Kurucu
bakiergul tarafından yazılan metin:
Yaaa arkadaşlar harbiden artık canım sıkılmaya başladı ....01/05/2011 tarihinde fiata mail atmıştım....Hem resmi sitenizde gerçek renk kartelanız yok diye hemde comfort matic vites araç aldım ama hala sitenizde bu vitesin şeklini şemalini gösteren bir resim yok nerededeyse aracım gelecek hala yok diye.....İki gün sonra aradılar en yakın zamanda sitemiz güncellenecektir bilgilerinizi aktarıyorum diye ve tarih 17/01/1011 hala site aynı site ...Bunlar bizle resmen taş.. geçiyorlar arkadaşlar....

sıkma abi canını fiatın duyarsızlığına alışmalısın artık.:mad:

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
İyide kardeşim ayıptır ya koskoca Fiat bu kadar duyarsız olmamalı..............

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
Aslında çok kolay ve etkili bir yol var ama......Araçlarında sorun olanlar birlik olup tabii bu yeni kasalarda olur......Araçlarımızın arkasına BU ARAÇ FİAT'IN AYIPLI ARACIDIRC YAZIP....Altınada sitemizin adını yazacaz....Hem sitemizin adı duyulur hem FİAT tın dikkatini çeker kaale alınırız İnanın medyalık oluruz ki bu da sitemizin tavan yapmasını sağlar aynı zamanda.....Topu topu Hepsi bir yerden çıkmış birebir aynı ve aynı ölçülerde şöyle mavi zemin üzerine turuncu yani yazı patlayacak bir yazıyla 1 metreye 70 cm falan bir yazı arka camlara bak o zaman sen pandomime....Kanal kanal beyanat verirsiniz artık.....hahahahahaha

geremy

Onursal Kurucu
caddy için bir kaç defa yapılmıştı geçen senelerde baskı balata problemi için.

geremy

Onursal Kurucu
puntocuların sitesini takip ediyorum uzun süredir.
20 bin benzinli bakımına 462 tl fatura çıkarmışlar.
yağ filitreler buji falan
rotbalansa 65 tl yazmışlar
konyada 15-20tl arası yaptıırısın
selena yağ 125tl
işçilik 125 tl.

fiyatın fazla olduğunuı 2011 passatın bile 15 bin bakımın 360 tl olduğunu yazdım.
100 lerce aktif üye destek gelmedi be kardeşim.

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
İşte biz bir ilki gerçekleştirebiliriz....Yaspılacak şey şikayetçileri organize edebilmek.....