doblonuz zıplıyorsa

sametcakal

Azimli Üye
ERCAN tarafından yazılan metin:
dediğiniz takoz kesme işlemini arabam yeniyken ben de kestirdim..sonuçta arka amasörler patladı..arka amasörleri sadece değiştirmek ilk başta ucuz bir yöntem olduğu için mantıklı oluyor..arabanın denge durumu,,tutunma ve güvenli sürüşünü ancak komple süspansiyon sağlar..bunu neye dayanarak söylüyorum...önünüze aniden her hangi bir araç ,insan yada bir engel,,çıktı......direksiyon kırdınız...yani arabanız zaten kontrolden çıkmak üzere...ne olur..?tutunma ve denge olmazsa kötünün daha kötüsü olur..bunları ben demiyorum..fiat yetkili ustaları ve bölge müdürleri anlattılar..eski makaslar ile yeni takılan makasların et kalınlığı ve görüntüsü aynı..makas daha yumuşak sadece..

Evet ben yük taşımadığım için vede amortisörlere çok yük binmemesi için ilk boğumdan kestim. Takozları kestikten sonra yük taşımak pek mantıklı değil zaten. Ayrıca benim arka amotisörler kargo tipi diğerlerinden daha dayanıklı patlaması gibi bi korkum yok çünki yük taşımıyorum. Ama daha yumuşak takozlar eminimki vardır kesmek yerine daha yumuşak takoz takmak daha sağlıklı olabilir. Amortisörleri yumuşattıkça araba daha çok sağa sola yatma yapar bunun içinde alçaltmak lazım o zamanda amacının dışına çıkıyor araba, yük taşımayacaksak bence süspansiyonun sert ve yüksek olmasına gerek yk süspansiyonu yumuşatacaksanız arabayı yere yaklaştırmalısınız.

Albay Yunus

Azimli Üye
geremy tarafından yazılan metin:
doblonun orjinal amartisörlerinde ön ve arkalar aynımı(arka yük için farklı olabilirmi)
biz değiştirecek olursak dördüde aynımı olacak.
tavsiye edeceğiniz model varmı.

sen tamamen duyarlı yaptırmak istiyor isen; Namiştain firması var. Burayı tavsiye ederim. İşlerinin ehliler. Tamamen profesyonel bir şekilde ayarlamasını yaparlar. Yüzdelik bir birimde. Önden pek fazla bir problem olmadığı için ben önlerinin arkalar kadar yumuşatılmasını tavsiye etmiyorum.

geremy

Onursal Kurucu
Albay Yunus tarafından yazılan metin:
doblonun orjinal amartisörlerinde ön ve arkalar aynımı(arka yük için farklı olabilirmi)
biz değiştirecek olursak dördüde aynımı olacak.
tavsiye edeceğiniz model varmı.

sen tamamen duyarlı yaptırmak istiyor isen; Namiştain firması var. Burayı tavsiye ederim. İşlerinin ehliler. Tamamen profesyonel bir şekilde ayarlamasını yaparlar. Yüzdelik bir birimde. Önden pek fazla bir problem olmadığı için ben önlerinin arkalar kadar yumuşatılmasını tavsiye etmiyorum.

teşekkürler.

undabah

Daimi Üye
Başka Araç
Adı
HKN
Kan Grubu
0 +
Meslek
Şoför
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2001
Renk
Mor
kargo ile diğerinin süspansiyonu farklı peugeot bipper de böyle idi. Sanırım bu tip araçlarda hep böyle

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
arkadaşlar öncelile peugeot hakkındaki düşüncem tekrar tekrar söylüyorum "teepe modeli için" geçerlidir.eski partnerlerin rahatlığını biliyorum.

ayrıca zıplamanın lastik havasıyla ilgiside olabilir.ben tekrar söylüyorum belirgin bi zıplama hissedemedim

geremy

Onursal Kurucu
undabah tarafından yazılan metin:
kargo ile diğerinin süspansiyonu farklı peugeot bipper de böyle idi. Sanırım bu tip araçlarda hep böyle

evet fazla bir konfor beklememek lazım.

enversenol

Yeni Üye
güçlendirilmiş süspansiyon nedir 150 tl fark istiyor bayi sıfır alırken.
dahamı sert süspansiyon var

birde cargo modelleri haliyele yük için çok zıplayabilir ama premio ile dinamik sanırım aynı
kimisi premiolar farklı diye iddaa ediyor nedir bu işin aslı.
:)evet arkadaşlar doblo modeline göre süspansiyon u degişiyor....bilhassa VİP modeli farklı..bende 2004 vip var kesinlikle zıplama söz konusu degil.ve içeriye ses dahi almıyor ne motor sesi ne hışırtı .daha önceki arabam 1999 model nissan pirimera idi ve çok konforlu bi arabaydı ama şimdi doblo VİP kullanıyorum ve nissan ımı aramıyorum çok memnunum .. hatta fazlası var eksii yok....bi arkadaşımda premio var 2005 model a oda zıplamıyor tahminimce süspansiyon aynı fakat VİP modelindeki deri döşeme premio da olmadıgı için ses ve ugultu yapıyor arka taraf....babamda 1,4 benzinli var 2006 model onun süspansiyonu sert o zıplıyor benim servisten ögrendigim VİP lerin süspansiyonun farklı oldugu arkalarda viraj denge çubukları oldugunu ....belirtildi....yani virajlarda araç savurmuyor....iyi akşamlar ..:)

undabah

Daimi Üye
Başka Araç
Adı
HKN
Kan Grubu
0 +
Meslek
Şoför
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2001
Renk
Mor
Enver üstada katılıyorum sanırım böyle bir ayrım var

ERCAN

Daimi Üye
Benim 1.3 dobloda yaptırdığım süspansiyon uygulaması ...eski 1.6 benzinli doblo malibu süspansiyonun bire bir aynısı...vip modeli farklı süspansiyona sahip diyorsunuz...arka makas ve amartisörün parça kodlarını bilen varsa yazsın...bir karşılaştırma yapalım ...

enversenol

Yeni Üye
Benim 1.3 dobloda yaptırdığım süspansiyon uygulaması ...eski 1.6 benzinli doblo malibu süspansiyonun bire bir aynısı...vip modeli farklı süspansiyona sahip diyorsunuz...arka makas ve amartisörün parça kodlarını bilen varsa yazsın...bir karşılaştırma yapalım ...
karşılaştırma yapmak için yetkili servise gidip bilgi alman yeterli .........bende doblo nun 1.4 benzinli modelide var hem en fulü ama süspansiyonu sert...VİP e bindigin zaman eşşek ten inip ata binmiş gibi oluyorsun...o kadar fark var .vip kullanmadan bunu anlayamazsın ....

geremy

Onursal Kurucu
enversenol tarafından yazılan metin:
karşılaştırma yapmak için yetkili servise gidip bilgi alman yeterli .........bende doblo nun 1.4 benzinli modelide var hem en fulü ama süspansiyonu sert...VİP e bindigin zaman eşşek ten inip ata binmiş gibi oluyorsun...o kadar fark var .vip kullanmadan bunu anlayamazsın ....

bence süspansiyon aynı fark benzinlinin dizelden hafif olması.

ERCAN

Daimi Üye

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
işte bu...süspansiyonda 1.6 malibunun kullanılan malzemelerin parça kodları bende vardı..ama vipte ki parça kodları bende olmadığı için netleştiremedim...yoksa servisle zaten akraba olduk..satış sonrası garanti den sorumlu bölge müdürleriyle...bir çok konu varki..enine boyuna ne varsa ortaya döktük konuştuk..bunları yazmaya kalksam ...yazamam..

ERCAN

Daimi Üye
zıplayanlar satsın...he he..benim doblom zıplıyodu ..ama artık zıplamayı bilmiyo..!*annoy*

enversenol

Yeni Üye

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
işte bu...süspansiyonda 1.6 malibunun kullanılan malzemelerin parça kodları bende vardı..ama vipte ki parça kodları bende olmadığı için netleştiremedim...yoksa servisle zaten akraba olduk..satış sonrası garanti den sorumlu bölge müdürleriyle...bir çok konu varki..enine boyuna ne varsa ortaya döktük konuştuk..bunları yazmaya kalksam ...yazamam..
:)arkadaşlar merhaba ..bakın benin iki arkadaşım fiat sevisinden ayrılıp ayrı özel fiat servisi açtılar ve bu iki kişi 10 yılı aşkın bi süre yetkili serviste çalıştılar biri mekanik ve motor ustası digeri elektirik ustası... yıllarca doblo ile haşır neşir olan kişiler ve doblo vip teki kullanılan suspansion malzemesinin tamamiyle ayrı oldugunu ve diger hiç bir doblo modelinde kullanılmadıgını belirtiler .. tabiki söylenen bu farklı malzeme 2003 ...2006 ... yılları arasında kullanılan eski kasalar için geçerli...yeni kasalarda bu suspansion kullanılmamış...ve suspansion daha sert oldugunu ve yeni kasa alırsam bu rahatlıgı bulamayacagımı belirtiler ... ve nitekim bi arkadaşımda 2009 vip aldı ve aldı alalı arabanın sertliginden şikayetçi ...ve anca makaslara kavis verdirtti . ondan sonra biraz yumusadı ve hala kullanıyor..ve arabası 170 km hızı geçmiyor. limitör var yani hız kesici .2006 ya kadar olan vip lerde hız kesici kullanılmamış yani JTD olan modllerde hız yapmak istersen 200 km hızı görmen çok kolay...yani servisten sorumlu müdür ustadan daha fazla bilemez müdür yapın der ama parça ile usta muhattab olur .. bi örnek vereyim donlonun anteni bildigim kadarıyla 20 yada 30 tl yi geçmez .. o servis müdürüne bide doblo vip in antenin kaç para oldugunu sor bakim kaç para diyecek iki parça halinde 150 tl civarnda olması lazım yanlış hatırlamıyorsam..çünkü telefon kiti ile kullanılıyormuş bende alınca ögremdim gözlerim açıldı yani vip tamamiyle ayrı ...yani uzun lafın kısası ben iki ay araştırdım ve ondan sonra 2004 model doblo vip aldım ve çok memnunum bu sene vergimde düştü geçen sene 470 tl idi .bu sene 324 tl ye indi ..hekese tavsiye ediyorum ...doblo ile ilgili bilgi almak isteyen var ise yardımcı olurum.arkadaşlarımdan ögrenirim.....herkese kazasız belasız sürüşler...:);)

safeline

Aktif Üye
eger doblolarda zıplamayı kesmek istiyorsan amarsitör olmadıgını söyledi servis araba düzen tutmuyormuş ki ayriyeten yapılacaklardan vip makası taktırıcaksın vip makasları daha yumuşak ıspatlanmıştır belki premiyo daki olayda odur

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
safeline kardeş oda maliyeti yüksek bir çözüm değil mi?

safeline

Aktif Üye
valla maliyet olarak tam bilmiyorum ama aracın orjinal yapısının degişmemesi için yapılabilir bir aracın en önemli parçasıdır bence o yüzden oynamak çok iyi birşey degil