doblonuz zıplıyorsa

undabah

Daimi Üye
Başka Araç
Adı
HKN
Kan Grubu
0 +
Meslek
Şoför
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2001
Renk
Mor
RAPTOR tarafından yazılan metin:
geremy tarafından yazılan metin:
arkadaşlar çok zıplama problemi olan makasları söktürüp havalı süspansiyona geçebilir serviste bu uygulamayı yapıyorlar ancak performansı konusunda bir bilgim yok.ben zaten orijinal sistemin dışına çıkılması taraftarı değilim.p yüzden araçlarımı kurcalatmıyorum

senin yazından anladığım kadarı ile servisde makasları söküp helezon ve amortisör takılıyor.
eğer arkalardaki makaslar ortadan kaldırılırsa şehir içinde bile dobloların tekerleri havaya gelir.

servis bunu düşünerek performans tipi amortisör takıyodur.daha önce bunu yaptırdığını anlatan arkadaşlarım var.hatta işi abartıp ford transit pikapda uygulayanda var (üst komşum kendisi tüpçüdür)kullanımdan bi şikayeti olmadığını yol tutuşun eskisinden iyi olduğunu iddaa ediyor.

sonuç olarak bu bir iddaa ve ben gözümle görmedim.ayrıca her nekadar yukardaki işlemlerin yapıldığını söylesem de bu işlemlerin doğru uygulamalar olmadığını ve fabrika ayarlarının dışına çıkıldığında mutlak belli dezavantajların ortaya çıkacağını düşünüyorum.o yüzden daha öncede belirttiğim gibi aracın fabrikasyon yapısını bozmayı uygun bulmuyorum

ancak bu zıplamadan rahatsız olanlar için bu uygulamanın var olduğunu belirtmek istedim.ayrıcaunutmayın güçlendirilmiş süspansiyon fiat doblo premio için fabrika opsiyonudur!

doblonun zıpladığını düşünenlere de şunu söylmek istiyorum birde peugeot partner teepe ile seyahat edin de zıplama nasıl olur görün.atla seyahat etmiş gib oluyorsunuz yeni partnerde! :D :D ama o arabanında allahı var 170 le viraja daldım banamısın demedi
Bizde partner 2002 otomobil konforunda sekme yok her ne kadar doblo forumda olsak da kıyaslanamayacak kadar konforlu partner. Bizimki hususi belki sistem farklı da olabilir

Albay Yunus

Azimli Üye
undabah tarafından yazılan metin:
arkadaşlar çok zıplama problemi olan makasları söktürüp havalı süspansiyona geçebilir serviste bu uygulamayı yapıyorlar ancak performansı konusunda bir bilgim yok.ben zaten orijinal sistemin dışına çıkılması taraftarı değilim.p yüzden araçlarımı kurcalatmıyorum

senin yazından anladığım kadarı ile servisde makasları söküp helezon ve amortisör takılıyor.
eğer arkalardaki makaslar ortadan kaldırılırsa şehir içinde bile dobloların tekerleri havaya gelir.

servis bunu düşünerek performans tipi amortisör takıyodur.daha önce bunu yaptırdığını anlatan arkadaşlarım var.hatta işi abartıp ford transit pikapda uygulayanda var (üst komşum kendisi tüpçüdür)kullanımdan bi şikayeti olmadığını yol tutuşun eskisinden iyi olduğunu iddaa ediyor.

sonuç olarak bu bir iddaa ve ben gözümle görmedim.ayrıca her nekadar yukardaki işlemlerin yapıldığını söylesem de bu işlemlerin doğru uygulamalar olmadığını ve fabrika ayarlarının dışına çıkıldığında mutlak belli dezavantajların ortaya çıkacağını düşünüyorum.o yüzden daha öncede belirttiğim gibi aracın fabrikasyon yapısını bozmayı uygun bulmuyorum

ancak bu zıplamadan rahatsız olanlar için bu uygulamanın var olduğunu belirtmek istedim.ayrıcaunutmayın güçlendirilmiş süspansiyon fiat doblo premio için fabrika opsiyonudur!

doblonun zıpladığını düşünenlere de şunu söylmek istiyorum birde peugeot partner teepe ile seyahat edin de zıplama nasıl olur görün.atla seyahat etmiş gib oluyorsunuz yeni partnerde! :D :D ama o arabanında allahı var 170 le viraja daldım banamısın demedi
Bizde partner 2002 otomobil konforunda sekme yok her ne kadar doblo forumda olsak da kıyaslanamayacak kadar konforlu partner. Bizimki hususi belki sistem farklı da olabilir

kullandığın tabir yanlış. Doblo' nunda hususi olanı vardır. Partner evet Doblo' dan daha konforludur. Nedeni; arkası Doblo' nun aksine makaslı değil, yaylıdır. Yani süspansiyon sistemi kullanılmıştır. İşte bu yüzden Doblo' ya nazaran çok daha az sekme yapar.

Bu sınıfta en iyi yol tutan araç; Ford Connect tir. ( Yeni Doblo' yu test eder etmez Connect in üstüne çıkabilmişmi söyliyeceğim ki büyük ihtimail ile geçmiştir )
Bu sınıfta en performanslı araç; Fiat Doblo' dur.
Bu sınıfta en konforlu araç; 2010 Fiat Doblo' dur.

undabah

Daimi Üye
Başka Araç
Adı
HKN
Kan Grubu
0 +
Meslek
Şoför
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2001
Renk
Mor
Tabir niye yanlış olsun olanı yazdım işte ne güzel.

ERCAN

Daimi Üye
1.6 doblo malibunun orjinal süspansiyon malzemelerini komple taktırın..şikayet çi olan kalmayacaktır..yada şöyle düşünün amartisör makaslarınız deforme olduğunda ...malibu süspansiyonu uygulatın sorun kendiliğinden çözülecektir..maliyet 2500 TÜRK lirası olacaktır...ben bu yöntemle çözdüm..sorun kalmadı..

undabah

Daimi Üye
Başka Araç
Adı
HKN
Kan Grubu
0 +
Meslek
Şoför
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2001
Renk
Mor
2500 TL iyi para :(

sametcakal

Azimli Üye
İlk mesaja ek olarak geçenlerde uyguladığım ve gerçekten çok olumlu sonuç aldığım bu uygulamayı anlatayım basit ve çk kolay.
Şans eseri arka tamponun altına iyice eğilip bakınca fark ettim. makas amotisör ve takoz herşey normal ama takoz ile makas arasında 2-3cm mesafe olduğunu fark ettim tavan çitasından tutup arabayı arkasından sağa sola salladım çk az esniyordu. Daha öncede duymuştum ama hiç dikkat edip ciddiye almamıştım. takozları ilk boğumdan keserek ziplamayı azaltıklarını duymuştum aklıma geldi. Deniyeyim dedin en fazla 2 takoza maal olur bana bi güzel arabanın altına girdim ve falçata yardımı ile birazcık zorlandım kriko ile kaldırmadığım için.
2009122613221.jpg

İlk boğumun yarısından kestim gene ne olur ne olmaz diye fotodaki taraf araba eğimli yerde durduğu için yüksek olan taraf diğer taraf direk takozun üstünde nerdeyse
2009122613251.jpg

2009122613243.jpg

2009122613241.jpg

2009122613231.jpg

2009122613242.jpg

Neyse saadete gelelim hemen deneme sürüşü yaptım ve fark çok belirgin bi şekilde ortaya çıktı. Birde virajlarda ki etkisini denedim eskiye nazaran çok daha iyi aldı virajları inanmayacaksınız ama doğru virajdan yolun dışına çıkma eğilimi çok belirgin azaldı tümzekli çukurlu yollarda arabanın arkasında hiç yük yokken bile araba esniyor deneme biter bitmez hemen kırmızı çizgiyle işaretlediğim yerden kestim
20091226132211w.jpg

Şimdi çk memnunum arka koltüğa 3 kişi binince pamuk gibi oluyor ne tümsek hissediyorsun ne zıplama. Hatta şimdi ön taraf arkadan daha çk zıplıyo nerdeyse .))

Ben uyguladım memnunum. Yaptığım tartışılır siz araştırın yinede.

ERCAN

Daimi Üye
malibusunu satana hiç rastlamadım bu ilginç gelmiyormu..malibu kullananlar halinden pek memnun ...ben bizzat sordum ...niye satayım dediler..çünkü otomobilin konforunu hiç aratmıyor..bunu anlamak için malibuyla uzunca bir test sürüşü yaparsanız anlarsınız.arabanıza sık binen arkadaşlarınızda,,, siz hiç bir şey söylemesenizde farklılığı hissederek nolmuş bu arabaya diyecektir..

sametcakal

Azimli Üye
ERCAN tarafından yazılan metin:
malibusunu satana hiç rastlamadım bu ilginç gelmiyormu..malibu kullananlar halinden pek memnun ...ben bizzat sordum ...niye satayım dediler..çünkü otomobilin konforunu hiç aratmıyor..bunu anlamak için malibuyla uzunca bir test sürüşü yaparsanız anlarsınız.arabanıza sık binen arkadaşlarınızda,,, siz hiç bir şey söylemesenizde farklılığı hissederek nolmuş bu arabaya diyecektir..

Sana katılıyorum.

Bu arada eklemek isterim benim doblo cargo tipi bu yüzden süspansiyon diğer doblolardan biraz sert lastikler 185 65 R14 86T yokohama, süspansiyon farkını lastiklerle dengelemiştim takozuda kesince çok süper oldu. Ön amotisöörlerin sertliği beni biraz rahatsız ediyor ama virazjlarda otomobil gibi direnç göstermesi bu eksiğini kapatıyor resmen denedik premiolar sert virajda arka tekeri kaldırır gibi yapıyor aynı viraja daha sert giriyorum araba hala oturaklı sert süspansiyonunda böylebi artısı var seçim bize kalmış. Şimdilik ön taraf sert .)) arkataraf yumuşak bakalım zamana ne gösterecek .))

beyaz_kaplan

Azimli Üye
ticari araçların çoğunda yük için arkda makaslar var bu yüzden arkada oturanlar için yolculuk çok iyi geçmiyor.
yapılabilecekler
-yumuşak lastik kullanmak(yük değil binek lastiği takmak)
-havayı bir miktar düşünmek
-arkada bir miktar ağırlık taşımak.
bu şeçeneklerin hepsinin eksileride mevcut unutmayalım.

michelin kar lastiği var tahmn edebildiğiniz üzere en yumuşak lastiklerden biri hala aynı

undabah

Daimi Üye
Başka Araç
Adı
HKN
Kan Grubu
0 +
Meslek
Şoför
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2001
Renk
Mor
sametcakal tarafından yazılan metin:
İlk mesaja ek olarak geçenlerde uyguladığım ve gerçekten çok olumlu sonuç aldığım bu uygulamayı anlatayım basit ve çk kolay.
Şans eseri arka tamponun altına iyice eğilip bakınca fark ettim. makas amotisör ve takoz herşey normal ama takoz ile makas arasında 2-3cm mesafe olduğunu fark ettim tavan çitasından tutup arabayı arkasından sağa sola salladım çk az esniyordu. Daha öncede duymuştum ama hiç dikkat edip ciddiye almamıştım. takozları ilk boğumdan keserek ziplamayı azaltıklarını duymuştum aklıma geldi. Deniyeyim dedin en fazla 2 takoza maal olur bana bi güzel arabanın altına girdim ve falçata yardımı ile birazcık zorlandım kriko ile kaldırmadığım için.
2009122613221.jpg

İlk boğumun yarısından kestim gene ne olur ne olmaz diye fotodaki taraf araba eğimli yerde durduğu için yüksek olan taraf diğer taraf direk takozun üstünde nerdeyse
2009122613251.jpg

2009122613243.jpg

2009122613241.jpg

2009122613231.jpg

2009122613242.jpg

Neyse saadete gelelim hemen deneme sürüşü yaptım ve fark çok belirgin bi şekilde ortaya çıktı. Birde virajlarda ki etkisini denedim eskiye nazaran çok daha iyi aldı virajları inanmayacaksınız ama doğru virajdan yolun dışına çıkma eğilimi çok belirgin azaldı tümzekli çukurlu yollarda arabanın arkasında hiç yük yokken bile araba esniyor deneme biter bitmez hemen kırmızı çizgiyle işaretlediğim yerden kestim
20091226132211w.jpg

Şimdi çk memnunum arka koltüğa 3 kişi binince pamuk gibi oluyor ne tümsek hissediyorsun ne zıplama. Hatta şimdi ön taraf arkadan daha çk zıplıyo nerdeyse .))

Ben uyguladım memnunum. Yaptığım tartışılır siz araştırın yinede.
Aga ellerine sağlık fotoğraflar için de ayrıca teşekkür ederiz.
Takozu küçültünce makasa vurmuyor ve makas daha çok esneyebiliyor *clap**clap*

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
valla helal olsun. Paylaşım ve resimler süper. Undabah bunu bizde denesek olur mu? Benimki premio arkadaşlarç Yapsam olur mu? Güzel fikir.*hmm**clap*

geremy

Onursal Kurucu
ağırda ne kadar ağır?abi bizim arabaların fabrika versi 4.3 lt/100 km ford connectin 1.8 lt motoru 6.3/100 km. bu farkları ağırlık açıklayamaz (1.5 kat)ford kalitede iyi ama yakıt ekonomisi fiyasko!(ikiside 75 hp,110 hp connect 6/100 yakıyor ama bizim doblonun 1.9 100 hp 4.4 yakıyor benzer teepe 1.6 lt 110 hp 4.6 yakıyor)

topaloğlu abinin yorumuda dikkate alınmalı bence. hususi kullanım için ideal olabilir.

yakıt sarfiyatında ağırlık elbette önemli yer tutuyor.yanlız ford motorları yapı itibari ile senelerdir fazla yakıyor benzinde öyle dizelde öyle.artık teknolojiden kaynaklanıyor olabilir.

geremy

Onursal Kurucu
1.6 doblo malibunun orjinal süspansiyon malzemelerini komple taktırın..şikayet çi olan kalmayacaktır..yada şöyle düşünün amartisör makaslarınız deforme olduğunda ...malibu süspansiyonu uygulatın sorun kendiliğinden çözülecektir..maliyet 2500 TÜRK lirası olacaktır...ben bu yöntemle çözdüm..sorun kalmadı..

çok pahalı değmez.

Albay Yunus

Azimli Üye

200 liraya amortisörleri yumuşatırsın, emin ol çok daha iyii ş görür..

geremy

Onursal Kurucu
Albay Yunus tarafından yazılan metin:

200 liraya amortisörleri yumuşatırsın, emin ol çok daha iyii ş görür..

sadece arka 2 amortisörmü değişecek????

ERCAN

Daimi Üye
dediğiniz takoz kesme işlemini arabam yeniyken ben de kestirdim..sonuçta arka amasörler patladı..arka amasörleri sadece değiştirmek ilk başta ucuz bir yöntem olduğu için mantıklı oluyor..arabanın denge durumu,,tutunma ve güvenli sürüşünü ancak komple süspansiyon sağlar..bunu neye dayanarak söylüyorum...önünüze aniden her hangi bir araç ,insan yada bir engel,,çıktı......direksiyon kırdınız...yani arabanız zaten kontrolden çıkmak üzere...ne olur..?tutunma ve denge olmazsa kötünün daha kötüsü olur..bunları ben demiyorum..fiat yetkili ustaları ve bölge müdürleri anlattılar..eski makaslar ile yeni takılan makasların et kalınlığı ve görüntüsü aynı..makas daha yumuşak sadece..

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
yani kesmeyelim değil mi kardeşim. Ben kesmeyi düşünüyordum.
Bilgiler için teşekkürler

Albay Yunus

Azimli Üye
Aslında ortada pekte karışık bir durum söz konusu değil. Arkadaş kesmiş ve sonucu; amortisörleri patlatmış. He bunun kullanıcı hatası olduğunu sanmayıp olaydan kaynaklanan bir hata olduğunu düşünür isek; kesme sakıncalı fikrine varmış oluruz.

Amortisörlerin dördünü birden yumuşatın, ikisini değil. Yanlız yineliyorum; fazla yumuşak olmamasına özen gösterin. Aksi taktirde vurma yapar.

Bu arada; herkesin dediğine inanmayın. İster müdür olsun ister usta. Ben tecrübe ile iş yaparım, kulaktan dolma ile değil. Bakın, arkadaşımız ne güzel denemiş, sakıncasını söylüyor bize. Bu tarz bilgileri ciddiye alalım. Yok müdürmüş, yok ustaymış =)

geremy

Onursal Kurucu
doblonun orjinal amartisörlerinde ön ve arkalar aynımı(arka yük için farklı olabilirmi)
biz değiştirecek olursak dördüde aynımı olacak.
tavsiye edeceğiniz model varmı.