Doblo İskeleti

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Onursal Danışman Yönetici
Başka Araç
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz

berat

Fenomen Üye
Adı
Berat
Modeli
Renk
Mistik Gri
bize birşey olmasında doblo perte çıksın

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Başka Araç
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
orası öyle berat. allah korusun.

hardcrss

Onursal Üye
euro ncap ten yüksek puan alan ama small overlap testinde çuvallayanlar

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=rU6a_s4SHZw[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=LXkAKz0k0d4[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=LNG7Nm9XDko[/youtube]

[big]başarılı olanlar[/big]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=YSYLE55iYj0[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=wDJFwtw8L0g[/youtube]

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Başka Araç
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
ilginç. paylaşım için teşekkürler.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ

iissoo

Onursal Üye
Adı
İsmail
Meslek
iklimlendirme
Modeli
Renk
Beyaz
bu çarptıkları ne yani betonamı çaptırıyolar nere çarptırıyor çizilmiyor bile.. yanlız toyota fena dagılmış

metekose

Saygın Üye
Adı
Mete Köse
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Esnaf ve Sanatkar
Modeli
Araç Yılı
2005
betona çarparken 65 km/s. ise bu, iki aracın birbirine 80-90 km/s. ile çarptığına eşit olsa gerek.
burada da Kemal abi bizim için anlatmış, Fiat motelleri yok ama Çinlisinden İngiliz Jaguarına kadar işte 14 markanın yıldız ve puanları: http://www.kure.tv/otomobil/494-surucu/euro-ncap-testleri-nasil-yapilir/194-Bolum/87588/
yalnız 'şanslı' değil de 'başarılı' demeliymiş..

berat

Fenomen Üye
Adı
Berat
Modeli
Renk
Mistik Gri
janguarın 4 yıldız aldığı testte volkswagen 5 yıldız aldı

slhle_d

Daimi Üye
Arkadaşlar volvo kullananların abartmalarına kıl olma kısmı doğrudur.Sonuçta kul yapısı araçlar.Ama madalyonun öteki yüzünü piyasadaki tüm Volvo modellerine binen biri olarak paylaşmak istiyorum.
VolvoclubTr sitesinde 4 senedir yöneticiyim bu arada.Benden dolayı da burayı kardeş forum biliyorlar onu da belirteyim.

Şimdi bilinen yanlışardan başlayayım.
Volvonun hiçbir modeli başka bir şasi kullanmaz.
2004'ten sonraki Focuslarda S40 şasesi üstüne tasarım,
mondeolarda da S60 şase üstüne tasarım vardır.Yani Ford şaseli bir Volvo yoktur.
Motor olarak 1.6 dizeller ve 2.0 dizeller 2004 ten bu yana PSA dediğniz grubun Ford motor diye bilinenleri kullanır.Sadece S40 larda kullanıldı 2010'a kadar.(şimdi diğer modellerde de 1,6 dizeli kullanıyor)

Bunlar Volvonun kullandığı 4 silindirli motorlardı ve sadece S40- V50 de kullanıldı.Son kasa S60 tan öncekilerde zaten en küçük motorlar 2 litre 5 silindirliler idi.Dizeller de benzinlilerde..
Ford bu motoru Focs RS ve Focus ST isimli modellerde kullandı(230 hp ve 300 hp ) yani Volvo ekonomik araçlarında Ford motoru kullanarak piyasaya indi, Ford ise Volvonun sağlamlığı ve performansını alarak prestij artırdı.

Her markanın bir üretim stratejisi vardır.Üretim öncelikleri vardır
Mercedes lüks konfor, prestij
Audi prestij ve allin one sistemleri (quattrodaki ısrarı)
BMW sportiflik ve lüks
Alfa romeo tasarım gibi...
Daha çok sayabilirsiniz.
Dünyada güvenli bilinen çok marka vardır ama Volvo bir cam düğmesini bile tasarlarken ilk önceki kriteri güvenliktir.Zaten bu yüzden 2 kere battı...Ford 99 yılında 6,5 milyar dolara aldğı Volvo markasını 2 yıl önce çinlilere 2.5 milyar dolara sattı..Neden?arge masraglarına direnemediği içindi..2008 yılına kadar Avrupadaki he Volvo kazsasına araştırma ekibi gönderdiler.Çoğu bölgeye helikopter gönderdiler.2008'deki daralmadan sonra bunu artık karşılayamayacağı için helikopter olayını kaldırdılar.
Volvo kadar sağlam seri üretim tek araç Saabdır.O da ne yazıkki battı.Bu adamlar uçak motoru üreten ve Turboyu icat eden markadır.Dünyanın en sağlam,en güvenli iki otomobil markasının aynı ülkeden çıkması tesadüf mü?Tabiiki değil
Otomobilde kullanılan çelik ürünleri kullanıldığı kısma göre kimyasal işlemlerle ve alaşımlarla belirli oranlarda sertleştirilir.Özellikle tavan direkleri, kapı sütunları,çarpışma bariyerleri gibi.
İsveç'in doğasından çıkan çelik özleri ise Dünyadaki diğer örneklerine nazaran kat kat sertleştirilmiş çelikten dahi daha sert bir şekilde doğada bulunuyor.Ve adamlar bu malzemeyi de işlemden geçirerek daha da sertleştiriyor.İşin en can alıcı noktası ise bu malzemeyi hammadde olarak dışarı satmıyorlar
Bu yüzden en sağlam araçlar gibi, en dayanıklı silahlar gibi metal işinde pahalı ve en kaliteli işler burdan çıkıyor.Bu arada Nobel ödüllerini veren kuruluş dünyanın en büyük silah üreticisi olan Alfred Nobel ailesinin İsveçteki silah firmasıdır.

Kısacası bu adamlar ağır metalde sağlamlık konusunda doğadan kaynaklı sebeplerle zaten dünya sıralamasında hep 1 numaralar.
Bu yüzden bir focus daha sağlam olabilir ama aynı şekilde üretildiği bir S40 kadar sağlam olamaz.

Bunları sadece netten bilgisayar ortamında öğrenerek söylemiyorum.Özel ilgi alanım ve klup üyesi olduğum gibi Volvo Türkiye yetkilileri ile de fuarlarda Avrupa yetkilileri ile de görüşme-tanışma sohbet etme ortamlarımız oldu.Hatta bazı arkadaşlarımız İsveç'e gidip gezdiler, gördüler araştırdılar.Volvo sevddasına 3-4 kez İsveçe gidenler oldu.Ben oraya kadar gidemedim.3 Volvo eskittim.2012 ler hariç klasikeri de dahil 80 yıllardan bugüne üretilmiş her modeline bindim,kullandım.
Kulaktan dolma şehir efsaneleri biraz fazla uçuk evet.yok 100'le duvara vur bişey olmaz falan...Yok öyle bir dünya.Testler bile 45-65 km gibi belirli hızlarda yapılır.
İşin bir diğer yüzü de Volvo'nun kendi kaza test merkezi euroNcap'inkinden daha büyüktür.90'lı yıllarda Mercedes'ten izin almadan yaptığı bir çarpışma testi yüzünden çok ciddi bir meblağ da tazminat ödediler.Hatta bu iş 99 yılında Ford'a satılana dek darboğaza girmelerindeki büyük etkenlerden biriydi.

İşin erbabı eski Volvocular, sürekli Volvo alıp satanlar S40'a pilavüstü az Volvo gibi yaklaşır.Aslında güzel, rapiklerinden daha donanımlı ve malzeme kalitesi yüksek bir araçtır.Yani focus almaktansa 10 binlira farkı hakeder.Ama eski Volvocular için Volvo su katılmamış Ford parçası görmemiş S60 tan başlar.

Yani Ford eleştirilerini aslında en çok eski Volvocular yapar.

Neyse çok uzattım galiba.Bu araçların sağlamlığını görmek istiyorsanız özellikle takla testlerini izleyin.Emsalindeki araçlarla arasındaki farkı o zaman çok rahat görürsünüz.
euroNcap olayında şaibeler her zaman olmuştur ona da çok takılmayın.Doblolar için de çok güvensiz sanmayın çünkü bu araçları Avrupaya satmak için güvenli yapmak zorundalar.Hiç yoktan standartlar seviyesinde olduğunu bilin yeter.

Özellikle Volvo konusunda merak ettiğniz birşey varsa seve seve cevaplarım.Kulaktan dolma şeyleri bi kenara atabilirsiniz.
Saygılar.

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Başka Araç
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
salih abi yine döktürmüşsün. verdiğin değerli bilgilerden ötürü teşekkür ediyorum.

slhle_d

Daimi Üye
Ne demek Fethi'ciğim..Birileri üşenmeyip de okursa değeri var.Vakit ayırıp okuduyanlara ben teşekkür ediyorum. Bitince farkına vardım uzun olmuş biraz kusuruma bakmayın.
Saygılar.

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Başka Araç
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
ne kusuru abi bilgileniyoruz. sen açık açık ayrıntılı ayrıntılı anlatıyosun ben şahsen satır satır okuyorum. bilgi bilgidir. birgün lazım olur. tekrar teşekkürler.

metekose

Saygın Üye
Adı
Mete Köse
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Esnaf ve Sanatkar
Modeli
Araç Yılı
2005
bilgiler için teşekkürler.
sonuç olarak bir arkadaşın yukarıda yazdığı gibi volvo için şu an piyasada yedek parça sıkıntısı var mı?

slhle_d

Daimi Üye
Mete Bey,

Volvolar işin doğrusu ikiye ayrılır desem yalan olmaz.Eskiler genellikle benzinli 5 silindir yüksek basınçlı turbolu.
Yeniler piyasada şuan en çok rağbet gören modeller 2004 sonrası S40 1.6 ve 1.6D modelleri.
Bunlar zaten dediğim gibi mekanik aksam Ford grubuyla aynı.Yani sıkıntı yok
2004 öncesi eski kasada aslında mitsubishi carisma ile aynı yürüyen grubunda.Motor olarak da Volvo-Reno ortaklığı vardı önceden. S40 motorları 1.6 lar 2.0 lar yani 4 silindirli benzinliler laguna motoru ile aynıydı.s60,S80,S70,V70 gibi 5 silindirli motor kullanan modeller de Safranla birbine benzeyen bir motor kullanıyor.Tr de orjinal turbo safran yok bildiğim kadarı ile(gümrük çıkmaları hariç) ama yurt dışında Volvo motorlu safranlar var.

Bu iş biraz pazar işi aslında. Lagunaya binen 'bu araçta Volvo motoru var çok sağlam' diye reklam yapıyor, Volvo'ya binen de 'bu araçta reno motor var parçası ucuz' diye reklam yapıyor...

İşin özü eski yada yeni fark etmez Volvonun her türlü parçasını bulmak mümkün.Orjinal ve birkaç kalite de yan sanayi mevcut.
Çıkma parça biraz zayıf.Türkiye'de Volvo çıkması denince birkaç ufak satıcıdan başka bilinen tek kişi var.O da sağolsun arkadaşımız.Volvo klubünün de en eski üyelerinden.Kısacası sıkıntı yok yani.Ama servis olayı çok da hesaplı dersem yalan olur.Birazcık pahalı desek doğru olur.O da gül ile diken ilişkisi zaten.Sıkıntı olmuyor.

mfaydin

Daimi Üye
Salih bey bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederiz. Volvo Hakkında çok bilmediğimiz bilgileri öğrenmiş olduk. Bana göre Volvo'nun çok satmaması yedek parça ve servis olayına dayanıyor. Ama alınabilecek en ideal markadır. Özellikle de S60.

2009_premio

Fenomen Üye
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
Salih abi verdiğin bilgiler gerçekten çok güzel.
ama gerçekten eniştemin s40 hala serviste 6 ayıda geçti nerdeyse.
istenen malzemeler:
-ön takım
- 2 adet amortisör
-far yıkama kapakları
-tamponlardaki ufak plastik parçalar (ful tampon değil)
-2 adet hava yastığı (sürücü ve yolcu)
-motor beyni
-yeni kontak ve kodlanmış anahtar (araç bulunduğunda üzerinde yokmuş)
-iç koltuk döşeme ve plastik kaplamalar (çalan şahıs içeriye maket bıçağı ile zarar vermiş)
-kapı fitilleri
-bikaç bişey daha vardı ama tam hatırlayamadım motor altında yağ kaçağı ile ilgili malzeme

toplam expert tarafından çıkarılan masraf: 18 bin tl

bu parçaların büyük çoğunluğu geldi ama iç aksamdakiler hala gelmediği için araç bekliyor.
ya serviste iş yok yada hala volvo parça sıkıntısı piyasada devam ediyor.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
Arkadaşlar volvo kullananların abartmalarına kıl olma kısmı doğrudur.Sonuçta kul yapısı araçlar.Ama madalyonun öteki yüzünü piyasadaki tüm Volvo modellerine binen biri olarak paylaşmak istiyorum.
VolvoclubTr sitesinde 4 senedir yöneticiyim bu arada.Benden dolayı da burayı kardeş forum biliyorlar onu da belirteyim.

Şimdi bilinen yanlışardan başlayayım.
Volvonun hiçbir modeli başka bir şasi kullanmaz.
2004'ten sonraki Focuslarda S40 şasesi üstüne tasarım,
mondeolarda da S60 şase üstüne tasarım vardır.Yani Ford şaseli bir Volvo yoktur.
Motor olarak 1.6 dizeller ve 2.0 dizeller 2004 ten bu yana PSA dediğniz grubun Ford motor diye bilinenleri kullanır.Sadece S40 larda kullanıldı 2010'a kadar.(şimdi diğer modellerde de 1,6 dizeli kullanıyor)

Bunlar Volvonun kullandığı 4 silindirli motorlardı ve sadece S40- V50 de kullanıldı.Son kasa S60 tan öncekilerde zaten en küçük motorlar 2 litre 5 silindirliler idi.Dizeller de benzinlilerde..
Ford bu motoru Focs RS ve Focus ST isimli modellerde kullandı(230 hp ve 300 hp ) yani Volvo ekonomik araçlarında Ford motoru kullanarak piyasaya indi, Ford ise Volvonun sağlamlığı ve performansını alarak prestij artırdı.

Her markanın bir üretim stratejisi vardır.Üretim öncelikleri vardır
Mercedes lüks konfor, prestij
Audi prestij ve allin one sistemleri (quattrodaki ısrarı)
BMW sportiflik ve lüks
Alfa romeo tasarım gibi...
Daha çok sayabilirsiniz.
Dünyada güvenli bilinen çok marka vardır ama Volvo bir cam düğmesini bile tasarlarken ilk önceki kriteri güvenliktir.Zaten bu yüzden 2 kere battı...Ford 99 yılında 6,5 milyar dolara aldğı Volvo markasını 2 yıl önce çinlilere 2.5 milyar dolara sattı..Neden?arge masraglarına direnemediği içindi..2008 yılına kadar Avrupadaki he Volvo kazsasına araştırma ekibi gönderdiler.Çoğu bölgeye helikopter gönderdiler.2008'deki daralmadan sonra bunu artık karşılayamayacağı için helikopter olayını kaldırdılar.
Volvo kadar sağlam seri üretim tek araç Saabdır.O da ne yazıkki battı.Bu adamlar uçak motoru üreten ve Turboyu icat eden markadır.Dünyanın en sağlam,en güvenli iki otomobil markasının aynı ülkeden çıkması tesadüf mü?Tabiiki değil
Otomobilde kullanılan çelik ürünleri kullanıldığı kısma göre kimyasal işlemlerle ve alaşımlarla belirli oranlarda sertleştirilir.Özellikle tavan direkleri, kapı sütunları,çarpışma bariyerleri gibi.
İsveç'in doğasından çıkan çelik özleri ise Dünyadaki diğer örneklerine nazaran kat kat sertleştirilmiş çelikten dahi daha sert bir şekilde doğada bulunuyor.Ve adamlar bu malzemeyi de işlemden geçirerek daha da sertleştiriyor.İşin en can alıcı noktası ise bu malzemeyi hammadde olarak dışarı satmıyorlar
Bu yüzden en sağlam araçlar gibi, en dayanıklı silahlar gibi metal işinde pahalı ve en kaliteli işler burdan çıkıyor.Bu arada Nobel ödüllerini veren kuruluş dünyanın en büyük silah üreticisi olan Alfred Nobel ailesinin İsveçteki silah firmasıdır.

Kısacası bu adamlar ağır metalde sağlamlık konusunda doğadan kaynaklı sebeplerle zaten dünya sıralamasında hep 1 numaralar.
Bu yüzden bir focus daha sağlam olabilir ama aynı şekilde üretildiği bir S40 kadar sağlam olamaz.

Bunları sadece netten bilgisayar ortamında öğrenerek söylemiyorum.Özel ilgi alanım ve klup üyesi olduğum gibi Volvo Türkiye yetkilileri ile de fuarlarda Avrupa yetkilileri ile de görüşme-tanışma sohbet etme ortamlarımız oldu.Hatta bazı arkadaşlarımız İsveç'e gidip gezdiler, gördüler araştırdılar.Volvo sevddasına 3-4 kez İsveçe gidenler oldu.Ben oraya kadar gidemedim.3 Volvo eskittim.2012 ler hariç klasikeri de dahil 80 yıllardan bugüne üretilmiş her modeline bindim,kullandım.
Kulaktan dolma şehir efsaneleri biraz fazla uçuk evet.yok 100'le duvara vur bişey olmaz falan...Yok öyle bir dünya.Testler bile 45-65 km gibi belirli hızlarda yapılır.
İşin bir diğer yüzü de Volvo'nun kendi kaza test merkezi euroNcap'inkinden daha büyüktür.90'lı yıllarda Mercedes'ten izin almadan yaptığı bir çarpışma testi yüzünden çok ciddi bir meblağ da tazminat ödediler.Hatta bu iş 99 yılında Ford'a satılana dek darboğaza girmelerindeki büyük etkenlerden biriydi.

İşin erbabı eski Volvocular, sürekli Volvo alıp satanlar S40'a pilavüstü az Volvo gibi yaklaşır.Aslında güzel, rapiklerinden daha donanımlı ve malzeme kalitesi yüksek bir araçtır.Yani focus almaktansa 10 binlira farkı hakeder.Ama eski Volvocular için Volvo su katılmamış Ford parçası görmemiş S60 tan başlar.

Yani Ford eleştirilerini aslında en çok eski Volvocular yapar.

Neyse çok uzattım galiba.Bu araçların sağlamlığını görmek istiyorsanız özellikle takla testlerini izleyin.Emsalindeki araçlarla arasındaki farkı o zaman çok rahat görürsünüz.
euroNcap olayında şaibeler her zaman olmuştur ona da çok takılmayın.Doblolar için de çok güvensiz sanmayın çünkü bu araçları Avrupaya satmak için güvenli yapmak zorundalar.Hiç yoktan standartlar seviyesinde olduğunu bilin yeter.

Özellikle Volvo konusunda merak ettiğniz birşey varsa seve seve cevaplarım.Kulaktan dolma şeyleri bi kenara atabilirsiniz.
Saygılar.

teşekkürler.

slhle_d

Daimi Üye
Salih abi verdiğin bilgiler gerçekten çok güzel.
ama gerçekten eniştemin s40 hala serviste 6 ayıda geçti nerdeyse.
istenen malzemeler:
-ön takım
- 2 adet amortisör
-far yıkama kapakları
-tamponlardaki ufak plastik parçalar (ful tampon değil)
-2 adet hava yastığı (sürücü ve yolcu)
-motor beyni
-yeni kontak ve kodlanmış anahtar (araç bulunduğunda üzerinde yokmuş)
-iç koltuk döşeme ve plastik kaplamalar (çalan şahıs içeriye maket bıçağı ile zarar vermiş)
-kapı fitilleri
-bikaç bişey daha vardı ama tam hatırlayamadım motor altında yağ kaçağı ile ilgili malzeme

toplam expert tarafından çıkarılan masraf: 18 bin tl

bu parçaların büyük çoğunluğu geldi ama iç aksamdakiler hala gelmediği için araç bekliyor.
ya serviste iş yok yada hala volvo parça sıkıntısı piyasada devam ediyor.

Hanefi saydıgın listedeki parçaları bırak İstanbul'u Türkiyenin birçok yerinde bulabilirsin.
Olay parçanın olmaması değildir, büyük ihtimalle sigortacının yan sanayi yada başka yerden ucuza temin etmek için uğraşmasıdır.

Parça serviste yokmuş dersen, Maslak Evo servise git, olup olmadığını öğrenebilirsin.Elinde anlık olmayan parçayı da gün içinde ya da en geç ertesi gün getirebiliyorlar.