Doblo 1.3 90 mı 1.6 105 mi?

Teamdoblotürkiye

Aktif Üye
Adı
Veysel
Meslek
Bahçivan
Modeli
Renk
Beyaz
Uzun yol kullanıyorsanız kesinlikle tartışmasız 1.6 1.3 te gidiyor ben düz yolda d3 1.3 le ibrenin sonunu gördüm ama çekilecek gibi değil çok gürültülü. Ama uzun yol kullanmıyorsanız ben 1.3 derim yokuş düz yol rampa yüklü yüksüz hiç fark etmez üzmez kimseyi. Bir 1.6 olmasada 1.3 şehir içi kullanımda fazlasıyla yeterli

Gökhan_059

Daimi Üye
Adı
Gökhan Özcan
1.3 aldık mutluyuz uzun yolda da maksimum 110 - 120 hızlarla seyrederseniz 6.vites aranmıyor araç pek bağırmıyor çünkü.Tabi bu seyir zevkiyle de alakalı zevk meselesi hafif ses olur devirden dolayı ama rahatsız etmez.

Tabi bir de 1.6 alıp 6 viteste yağ gibi akmak da var asfaltda ama dediğim gibi yüksek hızlarda ihtiyaç oluyor yüksek hızı da önermiyorum özellikle de doblolarımız için.

Gökhan_059

Daimi Üye
Adı
Gökhan Özcan
Yahu adam günlük kullanım için kasaya uygun yokuşa uygun belli taşıma kapasitesine uygun motor koymuş e bu motor napsın basınca az çok gidiyo bu demek değildir kadranı komple tavaf edelim [emoji3]

Hız felakettir bu arada uyaralım [emoji601]

fatihtr

Aktif Üye
Adı
fatih
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Doblo yu hele hele maxi dobloyu binek arac gibi kullanmanin anlami nedir. Bilemiyorum araclar zaten yuksek bir de suratli kullanimlarda ALLAH muhafaza cok tehlikeli.

Dun doblocu bir arkadas onumde bir makas attiki gaz kesmesem. Benide ondeki araci da savurucakti. Ama o na sorsak ne makas atti. Bu araclar 120 den sonra tehlikeli arkadaslar lutfen dikkat edelim. Esimiz cocuklarimiz var

cihatbayir

Onursal Üye
Adı
cihat
Modeli
Renk
beyaz
@fatihtr
hız tehlikelidir hemfikirim usta belli bir zamandan sonra daha iyi anlaşılıyor çoluk çocuk olduktan sonra hele ama doblo ile zamanında ne virajlara girdim milim savrulmuyo heleki 120 km hiç bişey

Gökhan_059

Daimi Üye
Adı
Gökhan Özcan
Aracın yol tutuşu iyi ama yükseklikten dolayı güven vermiyor bana.Küçük bir hatada kontrolü kaybetmek işten bile değil.
Bir de kasa büyük rüzgar direnci çok fazla rüzgarın sizinle didişmesini çok net hissediyorsunuz.

Sementitzone

Yeni Üye
Adı
Yusuf keleş
Kan Grubu
0 -
Meslek
Öğrenci
Modeli
Araç Yılı
2001
Renk
Gri
Foruma yeni katıldım.
Hayırlı forumlar...
2011 d2 safeline var. Trekking almayı düşünüyoruz.

27 sayfanın tamamını okudum.
Anladım ki bu 1.3 vs 1.6 karşılaştrıması, daha doğrusu övünmesi hayatta bitmez..

Gerçek şu ki, istisnalar hariç herkes kendi aracını övüyor...:)
Daha garibi kendi şoförlüğünü övüyor;
"Gitmiyorsa sende sorun var abicim, devrini bilecen...motoru tanican...iş sürende biter" diye ayar vermeye kalkıyor.
Sanki uzaya mekik yolluyor.

3 pedal, 1 direksiyon 1 vites kolu...
Neyini övünüyorsun, neyini havasını basıyorsun usta.
Yok tokatlarmış, yok bilmem ne yaparmış... Yavaş

Arkadaşlar bunlar cahilce yorumlardır.
Buradakiler olmasa bile bu tipler trafikte levyeyle gezen, ticari araçla makas atan, sinir küpü, en iyi aracın kendi aracı, en iyi şoförün de kendisi olduğunu iddia eden, hata yapmadığını savunan ve trafikte kesinlikle uzak durulması gereken tiplerdir.

Ticari olarka yoğun kullanılan, kamyonet diye geçen dizel araçlardan bahsediyoruz, neyin havasındasınız.

İsim vermiyorum, kişilerle atışmak değil derdim, kimseyi de kastetmiyorum.
Kimseye değil lafım.
Zihniyet yanlış, onu söylüyorum..!
Bakış açısı sakat.

Kendini bilen bunlara güler geçer.

Lütfen trafik canavarı olmayalım, boş yere hava atmayalım;
hızla, gözü karalıkla, deli cesareti ile hava atılmaz.

En iyi sürüş en güvenli sürüştür...!

Sen yerden yüksek, kamyonet diye geçen, güvenlik seviyesi belli, aslında biraz yük taşımak için yapılmış araçla Seat Leon gibi gidersen, Schumacher'lìk yaparsan eğer;
ya senin cenazene çelenk gider bu forumdan, ya da canını yaktığın şoförün....

Trafikte kendimize güldürmeye, Şahinci ergenler gibi tavırlara girmeye gerek yok.

Gücün hızın sonu yok.
İyinin iyisi hep var.
Bilmem kaç beygirler, 180'ler, 180'lar, makaslar, toz attırmalar, kapışmalar....

Sakin sakin sakin....

Kendimize gelelim, ağır olalım, en iyi sürünün en güvenli sürüş olduğunu bilelim....

Hayırlı forumlar

Son düzenleme:

fatihtr

Aktif Üye
Adı
fatih
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Dobloyla 190 200 basan kişi saniyelik olarak basıyordur. Şöyle uzun soluklu 5 dak gibi basamaz. Oğ
Şu an aktif olarak kullandığım
e 250 benzinli
3.20 i benzinli
207 1.4 dizel pug ve 116 dizel var bunlarla bile o süratlare cıkmıyorum .
gerekte görmüyorum.

Allah herkezi korusun

Sementitzone

Yeni Üye
Adı
Yusuf keleş
Kan Grubu
0 -
Meslek
Öğrenci
Modeli
Araç Yılı
2001
Renk
Gri
Paylaşımların özeti şu;
1)Herkesin arabası en iyisi. 1,6 si olanlar 1,6 yı, 1.3 ü olanlar 1.3 ü üstün görüyor.
2)Herkes en iyi şoförün kendisi olduğunu düşünüyor...:)

Ama esaslı bir şekilde 1.3 ve 1.6 yi karşılaştıracak olursak:
1.3 alan pişman olmaz, sahibini üzmez, düzde de yokuşta ta iyi araba, yakıt da güzel.
Ancak maxi olursa ya da yüklü olursa araba yoruluyor, bağırıyor.
Ve maalesef iş görse de seri olamıyorsunuz.

İstisnalar hariç, doblo vb araç kullananlar ya ticaret yapıyor ve yük taşıyordur ya da köyle yaylayla bağlantısı olan insanlardır.
Kişi taşıma ve yük gereği ihtiyaç var ki doblo alıyor insanlar, yoksa elbette binek tercih edilir.

Bu açıdan değerlendirecek olursak;
Ani hızlanmalarda maalesef 1.3 yetersiz.
Mesele son hız vs. değil, 190-200 falan hikaye. Bu hızı yapanın aklına şaşarım zaten. O yükseklikte ve o çizimde bir arabayla yüksek hız yapılmaz, manyaklığın lüzumu yok :)

Ama insan hafif rampalarda yüklü haldeyken ya da sollama yaparken ataklık ve hızlanmaya ihtiyaç duyuyor.

Kaldı ki, normal seyir halde sollama yaparken yarı yolda kalmamak güvenlik açısından da önemli. 1.3 bu sollama esnasında maalesef yetersiz kalıyor. Uzun zamana ya da çok rahat mesafeye ihtiyaç duyuyor.

Ayrıca yakıt hemen hemen aynı.
Yanlış bir inanış var büyük motor çok yakar diye. Alakası yok.
Belli bir ağırlık ve hızda hatta 1.3 den az yakar.
Çünkü motor zorlanmaz.

Beygirin 105, torkun da 290 olması müthiş bir artı.

Vergi farkı da yok.

O zaman eğer imkan varsa ve araba alınacaksa/değişitirilecekse 1.6 olması çok mantıklı ve doğru tercih olur.

Bizde 1.3 var, genel olarak memnunuz ama yetersiz maalesef.
Özellikle uzun süren rapmalarda insanı üzüyor.

1.3 olayı tamamen algı ve çok satmasınlar kaynaklanıyor bu iyi yanılgısı.

Şunu da belirteyim, 2-3 vites arasında bir vitese ihtiyaç duyuyor insan çoğu zaman.
Öyle bir zaman oluyor ki, 2 de bas bas bağırıyor, 3 de yığılıyor.
100-120 lik hızlarda da ayrı bir vites yetersizliği söz konusu.

Dolayısıyla 6 vites çok çok çok mantıklı.

Bu tip bir araç hafif yük ve kalabalık aile için alınmaktadır. 1,5 den aşağısı zaman zaman yetersiz kalıyor.

Dolayısıyla imkan varsa hiç düşünmeden 1,6 derim.
Çünkü neyi kıyaslarsanız kıyaslayın, 1.6'nın 1.3'sen eksiği yok fazlası var

Ayrıca, artık 1.6 lar daha fazla tutulmaya ve tercih edilmeye başlandı.
Aklın yolu bir...

Not: Eskiden 1.9 vardı bizde.
Efsane ötesiydi. Yük, insan, rampa, sollama.... Müthişti. Olamaz böyle bir araç. Ancak vergisi adamın belini büküyordu.

Not 2: ecufest'le chip tuning'le şunla bunla 135-140 beygir yaptım, canavar diyenler var. Kusura bakmayın ama böyle araba kıyaslanamaz. Oynamamış araç üzerinden kıyaslama yapar. 1.6 da aynı oynamayı yapsa o da daha fazla beygir sahibi olur. Bunun sonu yok.

Not 3: Fiat işte illa ki gıcıklık yapacak, müşterisine saygısı yok.
Baz modelleri bomboş. Yıl olmuş 2016. Sıfır araç alıyorsun, bor sürü gerekli şey yok.
Hoş bu müşteriyi salak yerine koyma hepsinde biraz var...:(

Full donanımda da keşke;
arka koltukta kolçak, şoför mahallinde kolçak, torpido soğutma ve ışık, yağmur sensörü, fıleler, koltuk arkası tepsi, daha iyi ses sistemi ve büyük ekran olsa... Maalesef yok :(

sinka251

Daimi Üye
Adı
Sinan
Modeli
Renk
kutup mavisi
6 vitesin güzelliği otobana girdine 150 160 rahat gitmesi 4 bin devirlerde gezmiyo ibre.İki kruş kar edicem diye duman yutmaya gerek yok :)

kadirdilek

Yeni Üye
Adı
Kadir
Gün aydın arkadşlar bende bir doblo aldım 2015 panelvan plus paket maxi bunların hepsine multijet yazıyor fakat satıcı eco jet olduğunu söyledi ekojet olup olmadığını nasıl anlarız

Sent from my iPhone 6s plus 128 gb

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Onursal Danışman Yönetici
Başka Araç
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
Start stop var mı araçta?

kadirdilek

Yeni Üye
Adı
Kadir
@Fethi KORKUT

Bilmiyorum start stop olup olmadığını ön şöförünün yanı iki kişilik start stop varmı Nasıl anlarız

Sent from my iPhone 6s plus 128 gb

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Onursal Danışman Yönetici
Başka Araç
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
Maxilerde ecojet olduğunu sanmıyorum. Kırmızı ışıkta beklerken aracı boşa alıp debriyajdan ayağınızı çektiğinizde araç stop edip tekrar debriyaja bastiginizda çalışıyor mu?