D3 ÇOK YAKIYOR

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Tepki
13.368
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
kış geldi ben de anca 750-800 km yapabiliyorum bir depoyla :(:(:(

fethim.bende d1 imde kışın az yakıyordum.çünkü düz olduğu için kışın pistonlara daha fazla hava giriyor diye düşünüyordum.

yok abi ya. namussuz yakıyo kışın. yazın 850-900 km arası gidiyo bir depo mazot. sabah akşam trafiğinde. kış geldiği zaman 750-800 anca. çoğunda 800 görmüyo bile.780lerde falan bitiyo. sabah çalışıyo 1-2 dakika. sonra yürüyünce motor ısınana kadar yine fazla tüketim yapıyo. bide kış lastikleri var. anlıyacağın kışın daha fazla yakıyo.

SABAHLARI çalıştırınca bekleme.fazla yüklenmeden yola devam et.

Skol72

Azimli Üye
Tepki
1
Modeli
Diğer Model
Renk
Mistik Gri
Ekim ayında aracı teslim aldığımda ışık yanıyordu şu YGS sisteminden tırstığım için shell den 50 tl lik yakıt aldım.Daha sonra belli aralıklarla 2 parça 100'er tl lik Opetten yakıt aldım ve şuan araç 708 km.de ortalama 6.6 gösteriyor ve kırmızı çizgiye daha 2 çentik var.İlk aldığım zamanlarda 6.3 ü gördüm.Birde arkadaşlar bu D1 D2 D3 sınıflandırması nedir ?

Benim araç hangi katagoriye giriyor acaba ?

mus55

SAMSUN YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Doblo
Tepki
1.205
Adı
MUSTAFA
Kan Grubu
0 +
Meslek
Mobilya
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
Koyu gri
serkaN BEY d1doblonun ilk kasası

d2 doblonun ikinci kasası,,

d3 doblonun üçüncü kasasıdır.

hardcrss

Onursal Üye
Tepki
13
dizel araçlarınızı sabah çalıştırdıktan sonra beklemenize gerek yok. hem zaman, hem yakıt kaybı. zaten rölanti de 10 dk da bekkleseniz, araç ısınmaz.

yola çıkıp, düşük devirde ısınana kadar aracı sıkıştırmadan ilerleyin, hemen ısınacaktır.

zaten kitapçıkta da hava çok soğuk değilse, beklemeyin, çok soğuksa en fazla 30 saniye bekleyin denir. oda turbonun yağlanıp yağın hafif kıvama gelmesi için.

Skol72

Azimli Üye
Tepki
1
Modeli
Diğer Model
Renk
Mistik Gri
serkaN BEY d1doblonun ilk kasası

d2 doblonun ikinci kasası,,

d3 doblonun üçüncü kasasıdır.

vay ne cahilim nasıl çözemedim ..cevap için teşekkür ederim.

syglr

Skol72

Azimli Üye
Tepki
1
Modeli
Diğer Model
Renk
Mistik Gri
bir şey daha sorucam aracı gideceğimiz yere ulaştıkdan sonra stop edeceğimiz zaman bir süre rölantide çalıştırmak gerekirmi her türlü hava koşulunda yoksa direk stop edebilirmiyiz.Kulaktan dolma Turbo zarar görmesin diye aracı bu şekilde durdurun diye bilgiler var.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Tepki
13.368
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
bir şey daha sorucam aracı gideceğimiz yere ulaştıkdan sonra stop edeceğimiz zaman bir süre rölantide çalıştırmak gerekirmi her türlü hava koşulunda yoksa direk stop edebilirmiyiz.Kulaktan dolma Turbo zarar görmesin diye aracı bu şekilde durdurun diye bilgiler var.

bu bilgi doğrudur.motor uzun yoldan gelince ya da ısınınca 30-60 sn beklemek turbo ömrü açısından faydalıdır.şehir içi kısa mesafede araç fazla ısınmadan fazla beklemeye gerek yok .

SerdarEngin

Vice President of TeamDoblo
Yetkili Kişi
Admin
Başka Araç
Tepki
6.540
Adı
Serdar Engin
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Satış Md.
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2018
Renk
SİYAH
tamamen doğru...yapılmasında fayda vardır bence...

hardcrss

Onursal Üye
Tepki
13

motor çalıştığı sürece, yağlama vardır. motoru durdurduğunuzda, yağlamada durur. pistonlar durur ama turbo tribünü bir süre dönmeye devam eder. turbo tribününü döndüren mil aslında içindeki yağla bir süre rahat dönebilir fakat, garanti olması için 30 saniye kadar aracın rölantide çalıştırılarak, turbo devrinin normale dönmesi ve milinin iyice yağlanması sağlanır.

mali_55

Onursal Danışman Yönetici
Yetkili Kişi
Başka Araç
Tepki
4.666
Adı
Mehmet Ali YALÇIN
Kan Grubu
A RH +
Meslek
memur (maliye)
Aracınız
Başka Araç
Araç Yılı
2011
Renk
gri

motor çalıştığı sürece, yağlama vardır. motoru durdurduğunuzda, yağlamada durur. pistonlar durur ama turbo tribünü bir süre dönmeye devam eder. turbo tribününü döndüren mil aslında içindeki yağla bir süre rahat dönebilir fakat, garanti olması için 30 saniye kadar aracın rölantide çalıştırılarak, turbo devrinin normale dönmesi ve milinin iyice yağlanması sağlanır.

daha iyi anlatılamazdı herhalde.. açıklama için teşekkürler..*tup*

SerdarEngin

Vice President of TeamDoblo
Yetkili Kişi
Admin
Başka Araç
Tepki
6.540
Adı
Serdar Engin
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Satış Md.
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2018
Renk
SİYAH
tesekkurler

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Başka Araç
Tepki
4.454
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
mehmet abi aracı çalıştırıp montumu çıkarıyorum arkaya şapkalığın üzerine koyuyorum. yani hemen hemen 1 dakika falan çalışıyo rölantide.
ismail; aracı 10 dakika da çalıştırsan ısınmaz demişsin. benimki sizinkiler gibi teknolojik değil kara düzen motor. 6 dakikada hararet göstergesi kıpırdıyor (tecrübeyle sabit). yakıtla ve zamanla da işim yok. yakıtımdan memnunum. beklemekle beklememek arasında depoda 1 litre anca oynar. o kadarcık farktan bir zarar gelmez.

hardcrss

Onursal Üye
Tepki
13
mehmet abi aracı çalıştırıp montumu çıkarıyorum arkaya şapkalığın üzerine koyuyorum. yani hemen hemen 1 dakika falan çalışıyo rölantide.
ismail; aracı 10 dakika da çalıştırsan ısınmaz demişsin. benimki sizinkiler gibi teknolojik değil kara düzen motor. 6 dakikada hararet göstergesi kıpırdıyor (tecrübeyle sabit). yakıtla ve zamanla da işim yok. yakıtımdan memnunum. beklemekle beklememek arasında depoda 1 litre anca oynar. o kadarcık farktan bir zarar gelmez.

ben yeni nesil dizel multijetler ile ilgili söyledim. soğukta benzinli araçlar, daha iyi ısınıyor. dizelleri ısıtmak için yola çıkıp düşük devirde gitmek lazım.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Tepki
13.368
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ

dediğin gibi 1 dakikadan falan bir şey olmaz.ama bazıları ısınsın diye 3-5 dakika bekliyorya.o biraz abartılı olur.

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Başka Araç
Tepki
4.454
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz

ben yeni nesil dizel multijetler ile ilgili söyledim. soğukta benzinli araçlar, daha iyi ısınıyor. dizelleri ısıtmak için yola çıkıp düşük devirde gitmek lazım.

tamam ismailim ben de benim araç kara düzen diye belirttim orda :):) sizinkilerden farklı. bi önden kurması yok :korsan:

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Başka Araç
Tepki
4.454
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz

dediğin gibi 1 dakikadan falan bir şey olmaz.ama bazıları ısınsın diye 3-5 dakika bekliyorya.o biraz abartılı olur.

yok abi o kadar da değil yaw :). 1 dakika anca duruyorum :)

mali_55

Yetkili Kişi
Başka Araç
Tepki
4.666
Adı
Mehmet Ali YALÇIN
Kan Grubu
A RH +
Meslek
memur (maliye)
Aracınız
Başka Araç
Araç Yılı
2011
Renk
gri
ilk çalıştırmada bekleyerek aracı ısıtmaya çalışmanın doğru olmadğı bu forumda daha önce defaatle anlatılmıştı.. benim sattığım 2003 doblonun el kitabında ilk çalıştırmadan sonra 30 saniye kadar bekleyip sonra düşük devirde aracı sürerek hareket halinde motor un ısıtılması öneriliyordu... hem daha çabuk ısınıyor hem gereksiz yakıt sarfiyatı olmuyor... amam ısınana kadar mutlaka düşük devirle seyretmek laızm.. en azından kendim öyle yapıyorum...

hardcrss

Onursal Üye
Tepki
13
ilk çalıştırmada bekleyerek aracı ısıtmaya çalışmanın doğru olmadğı bu forumda daha önce defaatle anlatılmıştı.. benim sattığım 2003 doblonun el kitabında ilk çalıştırmadan sonra 30 saniye kadar bekleyip sonra düşük devirde aracı sürerek hareket halinde motor un ısıtılması öneriliyordu... hem daha çabuk ısınıyor hem gereksiz yakıt sarfiyatı olmuyor... amam ısınana kadar mutlaka düşük devirle seyretmek laızm.. en azından kendim öyle yapıyorum...

oda hava cok soguksa. cok soguk olmadigi surece beklemeyin yaziyor :)

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Başka Araç
Tepki
4.454
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest