Bugün doblonuzda ne değişiklik yaptınız?

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
S.A

Şu tespitiniz çok doğru ''' Hem yaptıkları işin özensizliğinden hem müşteri ile olan ilgisizliklerinden hemde yüksek fiyat istemelerinden dolayı kendim yaptım '''

bizde bu kültür yok , bende kendim yapıyorum eş dost eleştiriyor bi ustaya gitsen kaç para ?

aslında sorun tam anlamıyla para da değil '' Özensizlik '' .

1.6 mj yağ filitresi çok zor bir yerde sökmek sıkıntılı , ustaya dedim altına bir şey sokalım (poşet vs.) , koydum ya dedi , yere koyduğu kovayı kastdediyor.

filitreyi sökünce tüm aks yağ içinde :) , sonra diyor ki git bi balata spreyi al temizleyelim ..

B... ettin koydun arkadaş .

İmkanın varsa kendin yapacaksın .
Ruslarda bu kültürün alası var bence , bundan önce Lada Samara vardı , tüm teknik dökümanları var , gözün kesiyorsa yapabilirsin .

Evet benim gittiğim serviste 5w40 yağ atmış motora birde hava filtresinin kutusunu yerine tam oturtmamış 2 vidasınıda sıkmamıştı. Arabayı servisten aldıktan sonra hemen eve gidip garaja bıraktım sonra metroyla havalimanına gittim şehir dışında 10 günlük işim vardı aracı kontrol etmeden gittim. Servise güvendin ama güvenimi boşa çıkardılar. Eve döndüğümde garaja indiğimde araca bakayım dedim kaputu açtım hava filtresinin halini gördüm. Birde üstüne hız sabitleyici koluna takılmış yap kartını gördüm başımdan aşağı kaynar sular döküldü. Akabinde servise gittim hava filtresini düzelttiler yağ içinde sıcakta motor yağ yakmasın diye 5w40 koyduk dediler. Ben o servisle ilişiğimi kestim sonra.

Faturada da 5w30 yazıyordu. Serviste olsa Kontrol etmeden aracınızı teslim almayın. Ben bunu zor yolla öğrendim. Neyseki aracı çok kullanmadığım için yağı ve filtreyi temin edip değiştirdim kendim.

Yağ filtresi kutusu için ilk söktüğümde bende yağladım biraz sonra 5 litrelik su şisesini kesip uygun bir aparat haline getirdim. Şimdi yağ dökülmüyor.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
Ben yağ filtresi olarak opar yağ kaçırdıktan sonra purflux L400 kullandım sıkıntı yaşamadım.

duyar28

Azimli Üye
Doblo
Adı
ibrahim
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Cargo
Motor
1.9 D Sx
Araç Yılı
2002
Renk
mavi
Merhaba arkadaşlar benim arabam sizin arabalara göre eski ama (2002) arabamı seviyorum kontak anahtarı zor dönüyordu takımı pahalı geldi start stop düğmeli sistem aldım kendim monte ettim çalıştırırken ve stop ederken frene basmak gerekiyor klima kontrol panelinin cam açma ve dörtlülerin olduğu panelleri söküp ışıkları led e çevirdim yani arabamla ilgilenmeyi seviyorum

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
Merhaba arkadaşlar benim arabam sizin arabalara göre eski ama (2002) arabamı seviyorum kontak anahtarı zor dönüyordu takımı pahalı geldi start stop düğmeli sistem aldım kendim monte ettim çalıştırırken ve stop ederken frene basmak gerekiyor klima kontrol panelinin cam açma ve dörtlülerin olduğu panelleri söküp ışıkları led e çevirdim yani arabamla ilgilenmeyi seviyorum
Start stop daha pahalı değil mi ?

fthpl

Talha Fatih Pala
Doblo
Adı
Talha Fatih Pala
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Doğalgaz Teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2005
Renk
Yıldız Mavi
Bağlantıyı kendiniz yapabildiniz mi
Skodam forumunda ike görmüştüm. Cok teferuatli degil. Ama immobilizier devre dışı birakiliyor dobloda herhalde yoksa nasil caliscak... Düz kontak olmaz diye biliyordum ben

duyar28

Azimli Üye
Doblo
Adı
ibrahim
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Cargo
Motor
1.9 D Sx
Araç Yılı
2002
Renk
mavi
Skodam forumunda ike görmüştüm. Cok teferuatli degil. Ama immobilizier devre dışı birakiliyor dobloda herhalde yoksa nasil caliscak... Düz kontak olmaz diye biliyordum ben
Evet kendim taktım elektronik elektrik bilgim var anahtardaki imbolizeri söküp karşılığına sabitledim aldığım sistemin kendi imbolizeri var onu vites altında gögüs içine yerleştirdim arabaya girimce elimdeki imbolizeri yaklaştırınca bip bip sesiyle tanıyor sonra çalıştırıyorumIMG_20190625_150453.jpg

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
Evet kendim taktım elektronik elektrik bilgim var anahtardaki imbolizeri söküp karşılığına sabitledim aldığım sistemin kendi imbolizeri var onu vites altında gögüs içine yerleştirdim arabaya girimce elimdeki imbolizeri yaklaştırınca bip bip sesiyle tanıyor sonra çalıştırıyorumEki Görüntüle 31449
Araç hareket halindeyken stop etmemesi için bir sistemi var mı bu sistemlerin çocuklar falan yanlışlıkla basarsa falan diye.

duyar28

Azimli Üye
Doblo
Adı
ibrahim
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Cargo
Motor
1.9 D Sx
Araç Yılı
2002
Renk
mavi
Araç hareket halindeyken stop etmemesi için bir sistemi var mı bu sistemlerin çocuklar falan yanlışlıkla basarsa falan diye.
Frene basarak stop eder yoksa 100 seferde bassan tepki vermez

fthpl

Talha Fatih Pala
Doblo
Adı
Talha Fatih Pala
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Doğalgaz Teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2005
Renk
Yıldız Mavi
valla güzel olmuş. elinize sağlık. varsa ürün linki alabiliriz fikir olsun :) güle güle kullanın. araç yıldız mavi mi?

duyar28

Azimli Üye
Doblo
Adı
ibrahim
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Cargo
Motor
1.9 D Sx
Araç Yılı
2002
Renk
mavi

Muhammet Çılgın

Onursal Yönetici
Doblo
Adı
Muhammet ÇILGIN
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Alev Kırmızı
Ben bugün doblomun namı değer Bu Dumanlı nın motorunu sökmekte ustaya yardım ettim ve şuanda aracım motorsuz yarışlarda.
?

frkyksl

Yenimahalle Temsilcisi
Yetkili Kişi
İlçe Temsilcisi
Doblo
Adı
Faruk YÜKSEL
Kan Grubu
0 +
Meslek
Elektronik Teknikeri
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2011
Renk
Lal Kırmızı
En son Ankara'da Bilal Gül e bakım yaptırmıştım. Şanzıman takozunda sorun yakaladı Bilal. Değişim sonrası bugün aracı eşimden alıp ben kullandım. Vallahi eskiye dönmüş çok zevk aldım.

Mars basarken tüm araç sallanıyor ve sanki debriyaj kaçırıyor gibiydi. Hepsi gitmiş

Muzaffer51

Azimli Üye
Adı
Muzaffer
Bugün Doblomun yıllık bakımını ayrıca yazlık lastiklerini de giydirmiş bulunuyorum. Serviste yıllık bakım için 1250 lira dedikleri için kendim yapmaya devam ediyorum. Hem yaptıkları işin özensizliğinden hem müşteri ile olan ilgisizliklerinden hemde yüksek fiyat istemelerinden dolayı kendim yapma imkanım olduğu için bakımı kendim yapıyorum. Kullanım klavuzuna göre bir bakım planı oluşturdum böyle devam edeceğim.

Yaptığım işlemler sırasıyla;

- Kışlık lastik takımını yazlık takımla değiştirdim.
- Lastikleri söktüğümde frenleri kontrol ettim balataları temizledim.
- Yağ değişimini yaptım.
- Alt takımları ve görebildiğim hortum ve contaları hatta kayışları da kontrol ettim.
- Filtrelerin değişimini yaptım.
- Söktüğüm plastik koruma kapaklarını temizledim.
- Kampana tamburunu kirden pastan arındırdım üstüne siyah mat sprey boya attım.

Yıllık genel bakım için aldığım malzemeler ve ücreti aşağıda yazdığı gibidir. KM sıkıntım yoktur 6000-7000 gibi km ortalamam var. Yıllık bakım periyodu dışında bu yıl içinde birde radyatör sıvısını değiştirmeyi planlıyorum. Ayrıca yazlık-kışlık lastiklerim 2 farklı jant takımında olduğu için lastik değişim masrafım da yok.

Motul 8100 X-Clean+ 5W30 5 litre ------------------------------------------------ 213 ₺

Bosch P7096 Yağ filtresi ----------------------------------------------------------- 35 ₺

Mann PU7005 Yakıt filtresi -------------------------------------------------------- 160 ₺

Mann CU2040 Polen filtresi ------------------------------------------------------- 40 ₺

Mann C21106 Hava filtresi -------------------------------------------------------- 60 ₺

Würth Balata ve Genel Temizlik Spreyi Yarım litre ------------------------------- 20 ₺

Würth Konsantre Cam Temizleme Sabunu 32 ml (1 sene içinde 2 adet aldım) - 10 ₺

Würth Dizel Enjektör Temizleyici 300 ml ----------------------------------------- 40 ₺

Toplam============================================= 578 ₺

Servisin istediği ücrete göre yarı yarıya fark var ama şunu da unutmayalım servisin kullandığı malzemelerin maliyeti benim aldıklarıma göre en az 150 lira daha ucuzdur (benim kullandığım malzemeler Avrupa üretimlidir). Garaj arabası tabirini ve kullanım kültürünü devam ettirdiğim için gururluyum ?
SELAMÜN ALEYKÜM ABİ KULLANDIĞIN MOTUL YAĞ NASIL TAVSİYE EDİYOR MUSUN BENDE 2011 MODEL 1.6 DOBLO VAR BUNA UYAR MI

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
SELAMÜN ALEYKÜM ABİ KULLANDIĞIN MOTUL YAĞ NASIL TAVSİYE EDİYOR MUSUN BENDE 2011 MODEL 1.6 DOBLO VAR BUNA UYAR MI
Aleyküm selam. Aracın kitapçığında yağlar ve sıvılar bölümünde tavsiye edilen ürünler ve teknik özellikleri kısmında FIAT 9.55535-S1 ACEA 2 spesifikasyonunu karşılayan yağlar koyulur diyorsa motul yağ tavsiye ederim 2 yıldır kullanıyorum sorun yaşamadım. Yağ yakma sorunu filanda yok. Gerçi benim aracın km’si 20 binde kmnin az olmasınında etkisi olabilir.

fthpl

Talha Fatih Pala
Doblo
Adı
Talha Fatih Pala
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Doğalgaz Teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2005
Renk
Yıldız Mavi
Internet de var da güvenemiyorum
Bu 10bin bakımında denemek istiyorum. Onerebilcegini site var mı? Tesekkurler

Dosyalar

• Screenshot_20191004-105126_Hepsiburada.jpg
    Screenshot_20191004-105126_Hepsiburada.jpg
    78,6 KB · Okunma: 10

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Internet de var da güvenemiyorum
Bu 10bin bakımında denemek istiyorum. Onerebilcegini site var mı? Tesekkurler
Turkoilmarket ve hepsiburada güvenilir, satıcı hepsiburada olmalı ama.