yeni doblo fren sorunu

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
işte o anlık durma olayında bi kızkalama oluyor...bu kızkalamanın sesini kesik kesik acı fren sesi olarak duyuyoruz zatan.öenmli olan bunun 1 sn den fazla sürmemesi...

daha çarpıcı bi vedeo var.manevra esnasında tekerleklerin kilitlenmesi çok çok daha net görülüyor..bi ara araçta abs olmadığını bile düşündüm..

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
ama çok şüpheliyseniz abs testi servislerde var.baktırabilirsiniz.ama bence küçük kızklamalar abs de sorun olduğunu göztermez.böyle durumlarda daha çok lastikleri irdelemek lazım.

Dark Knight

Fenomen Üye
RAPTOR tarafından yazılan metin:
işte o anlık durma olayında bi kızkalama oluyor...bu kızkalamanın sesini kesik kesik acı fren sesi olarak duyuyoruz zatan.öenmli olan bunun 1 sn den fazla sürmemesi...

daha çarpıcı bi vedeo var.manevra esnasında tekerleklerin kilitlenmesi çok çok daha net görülüyor..bi ara araçta abs olmadığını bile düşündüm..

Hoca ben senin demek istediğini gayet iyi anladım. O anlık olayda da lastiklerden cayırtı gelmesi de çok normal. Ama dediğim gibi bu kızaklama değil. Araç durasıya kadar ABS sürekli olarak freni boşaltıp yükleniyor bu anlık esnada da senin anlatmak istediğin durum gerçekleşiyor ama dediğim gibi bu kızaklama değil. Kızaklamada tekerler tamamen kitleniyor ABS de teker kitlenmiyor. Aynı şeyden bahsediyoruz aslında ama benim söylemek istediğim senin anlatmaya çalıştığın o anlık olay kızaklama değil.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
benimde dediğim kızaklama kızaklamadır.zemine göre bu anlık kızaklamalar uzayabilir...

bakiergul

Onursal Admin
Onursal Danışman Yönetici
Renk
LAL KIRMIZI
enerecep tarafından yazılan metin:
uzun bi aradan sonra merhaba arkadaşlar...biliyosunuz şehirler arası doblomla yollardayız işim gereği...bendede 2011 model doblo combi var abs li...ama ABS yi ben hiç beğenmedim açıkçası...başlarda sorun yoktu ama şimdi arada frene kısa mesafede bastımmı bile kızaklama yapıyor...ama bunu bazen yapıyor...ilk 3 ay şikayetim yoktu,araba 5 aylık 2 aydır bu sorunu yaşıyorum aralarda bakım zamanı yaklaştı...serviste açıcam bu konuyu bende...size bilgi veririm sonuçla alakalı...hepinize kazasız yollar dilerim...
Konunun çözümü hakkında bize dönersen seviniriz kardeşim.......

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
melrock tarafından yazılan metin:
şanzıman sorununa üzüldüm. umarım bizim otomatik viteslerde bu sorun olmaz. gerçi ikisi ayrı şanzıman, diğerleri 6 bizimki 5 vites.
ama şu abs kızaklama olayı düşündürdü beni. inşallah karşılaşmayız böyle birşeyle.
Valla arkadaşın çalıştığı servise henüz intikaleden ne şanzıman nede başka bir sorunla ilgili bir bilgi yok ....belki araçlarımız daha yeni henüz sorun çıkarmadı .....inşallah ilerleyen zamanda sorun çıkarmaz..........................

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
istanbuldakizmirli tarafından yazılan metin:
arkadaşlar bilmiyorum neden böyle oldu ama herkesete abs hakkında bi yanlış algılama var...
abs frene batığınız anda devreye giren bi sistem olmasına rağmen kızaklamayı sıfıra indirmez.çünkü abs nin bir frende ayarlama yapması için o tekerleğin dönüş hızının diğer 4 tekerlekten düşük olması yani kızaklaması gerekir...
abs kızaklamayı algılar ve o tekerleğin fren gücünü düşürür...
önemli olan sürekli kızaklamayı önlemektir...
örneğin saatte 100 le giderken önümdeki travego frene asıldı...aramızda 20 metre civarı bi mesafe vardı.ben frene bastığımda aklımdan sadece şu geçti;buraya kadarmış!
ama araba o mesafeyi kapatmadan durdu!abs görevini tam yaptı demektir bu...
özellikle düşük hızlarda küçük kızaklamalar olacaktır(özellikle kampanalar sıkı ayarlıysa arkalarda).öenmli olan satte 90 la frene bastığınızda aracınızda çekme kızaklama direksiyon tekilerinde azalma oluyormu...olmuyorsa sorun yok!

ABS de kızaklama olmaz. ABS nin amacı zaten kızaklamayı önlemektir. ABS sistemi tekerleğin kızaklayacağını farkettiği anda gücü keser ve freni boşaltır, ardından pompa ile hidroliği tekrar basarak frene yüklenir. Yanlış bilmiyorsam da bunu saniyede 15-20 kez yapar. Rakamı yanlış anımsıyor olabilirim. Dolayısıyle eğer kızaklama varsa ABS de sorun var demektir. Zaten ABS açılımı da Anti Blocking System dir. Amaç tekerlerin kitlenmesini önlemektir.
Ahme dim yanlış biliyorsun .......abs fren pedalına ilk sert basıldığında anlık kızaklayıp daha sonra 4 tekere gerkli fren dağılımını ölçüp böler......ama ilk ölçümmden önce azda olsa kızaklar ........ben daha 1 saat önce aynı anı ccyaşadım....önümde giden araç otobana düşen bir maddeden korkup aniden fren yaptı...bende götünnde ve süratliydim....asıldım frene önce kısa bir iyyyk sesi sonra abs devreye girdi ve toparlad.......Abs birde zemine göre 4 tekerin gereksinimini bulabilmesi için zeminde çok önemlidir...Yani mastik asvaltlı bir yollda farklı mıcırlı yolda farklı vs vs tepkiler verir

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
videoda görülmektedir ki kısa süreli kızaklamaları abs beyni hızla algılayıp fren basıncını düşürerek çalışmaktadır...

Doğru ancak videoda da görüldüğü üzere kızaklama olmuyor. Kızaklama olacağını hissettiği an önceden de yazdığım gibi, freni boşaltıp tekrar yükleniyor. Senin bahsettiğin bu esnadaki olay kızaklama olayı değil ki.
Ahmedim şuda bir gerçektir ki yağmurlu ve karlı buzlu havalarda abs nin tepkimesi daha güç olup daha doğrusu abs beyninin ölçümü daha geç olup frenajı uzattığı yapılan testlerlen kanıtlanmış ve bu hava koşullarında takip mesafesinin diğer hava şartlarına oranla daha açık bırakılması gerektiği anlatılmaktadır......

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
aynen katılıyorum abi...asr de bu sorun daha çok gösteriyor kendini...

bilindiği gibi asr patinaj yapan tekerleğe fren uygular...

ancak balatalara yerleştirilen bir sensörle balata belli bir sıcaklığa ulaştığında asr otomatik olarak kapanır.

kışın sen karlı zeminde normal lastikle kalkmaya çalıştığında zeminde buzluysa araba ne patinaj yapar ne hareket eder öylece kala kalırsın!bi süre sonrada asr sıcaklıktan dolayı kapanır başlarsın olduğun yerde patinaj çekmeye...

burada arabanın kalkamaması şudur...asr tekerleği serbest bırakmaya kalktığı anda patinaj başlar asr tekrar fren uygular...sen yere tutunamıyorsun ki asr aracı kaldırabilsin...

şimdi abs de aynı...sen önce bi yere tutun bakalım...lastik sıfır ama abs var ne işe yarar?yaz lastiği ile kışın asr ne işe yarar?

ben bu yüzden diyorum ki bence bu arkadaşın önce lastiklerle ilgili bi değişikliğe gitmesi lazım!

ha abs diyosanız o da kolay bağlayın bilgisayara lank diye çıkar bi sorun varsa!

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
aynen katılıyorum abi...asr de bu sorun daha çok gösteriyor kendini...

bilindiği gibi asr patinaj yapan tekerleğe fren uygular...

ancak balatalara yerleştirilen bir sensörle balata belli bir sıcaklığa ulaştığında asr otomatik olarak kapanır.

kışın sen karlı zeminde normal lastikle kalkmaya çalıştığında zeminde buzluysa araba ne patinaj yapar ne hareket eder öylece kala kalırsın!bi süre sonrada asr sıcaklıktan dolayı kapanır başlarsın olduğun yerde patinaj çekmeye...

burada arabanın kalkamaması şudur...asr tekerleği serbest bırakmaya kalktığı anda patinaj başlar asr tekrar fren uygular...sen yere tutunamıyorsun ki asr aracı kaldırabilsin...

şimdi abs de aynı...sen önce bi yere tutun bakalım...lastik sıfır ama abs var ne işe yarar?yaz lastiği ile kışın asr ne işe yarar?

ben bu yüzden diyorum ki bence bu arkadaşın önce lastiklerle ilgili bi değişikliğe gitmesi lazım!

ha abs diyosanız o da kolay bağlayın bilgisayara lank diye çıkar bi sorun varsa!
Teşekkür ederim Ahmet kardeşim demekki daha önce abs li araç kullanmamış veya her hava koşulunda kullanmamış sanırım ondan......

S@MeT38

Saygın Üye
bakiergul tarafından yazılan metin:
videoda görülmektedir ki kısa süreli kızaklamaları abs beyni hızla algılayıp fren basıncını düşürerek çalışmaktadır...

Doğru ancak videoda da görüldüğü üzere kızaklama olmuyor. Kızaklama olacağını hissettiği an önceden de yazdığım gibi, freni boşaltıp tekrar yükleniyor. Senin bahsettiğin bu esnadaki olay kızaklama olayı değil ki.
Ahmedim şuda bir gerçektir ki yağmurlu ve karlı buzlu havalarda abs nin tepkimesi daha güç olup daha doğrusu abs beyninin ölçümü daha geç olup frenajı uzattığı yapılan testlerlen kanıtlanmış ve bu hava koşullarında takip mesafesinin diğer hava şartlarına oranla daha açık bırakılması gerektiği anlatılmaktadır......
evet ABS kışın dez avantaj,tabi gelişmiş sistemlerle desteklenmişler hariç

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
abi izmirlide işi iyi biliyor!şüphelenmektade hakkı var ama önce lastiklerin ve zeminin incelenmesi lazım!

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
abi izmirlide işi iyi biliyor!şüphelenmektade hakkı var ama önce lastiklerin ve zeminin incelenmesi lazım!
Kesinlikle katılıyorum.....

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
S@MeT38 tarafından yazılan metin:

aga abs herzaman avantaj ama doğru lastikle kullanılırsa...hatta kar lastiği ile idda ediyorum absli araç kışın kaza yapmaz...çok zor!

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI

Sevgili kardeşim istediğin kadar gelişmiş sistemle donatılsın araç hava ve yol koşullarını abs beyni analiz etmek için anlık 1....2 ...saniye kadar kızaklatır aracı alınan bilgiler abs beynine hızla iletilir ve lastiklere gereken fren basıncı o oranda dağıtılır ...abs nin çalışma prensibi budur.......

S@MeT38

Saygın Üye
ben dediklerine katılıyorum aksine bişey demiyorum Raptor olması olmamasından kesinlikle daha iyi lüks araçlarda bu tip sorunlar minimuma indirilmiş

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
ben dediklerine katılıyorum aksine bişey demiyorum Raptor olması olmamasından kesinlikle daha iyi lüks araçlarda bu tip sorunlar minimuma indirilmiş
Elbette haklısın geliştirilmiş abs sistemleri klasik abs ye oranla çok daha az hataya izin verir.....

S@MeT38

Saygın Üye
http://www.uzmantv.com/guvenli-surus-icin-frenleri-nasil-kullanmak-gerekir
faydalı bi link olacagından paylaşmak istedim
http://www.uzmantv.com/ticari-araclarda-fren-nasil-kullanilir

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
Aynen güzel paylaşım......bak oda aynı şeyi söylüyor abs frenajı uzatır.......Bir nevi pompalıyarak durma gibi.....

S@MeT38

Saygın Üye
Aynen güzel paylaşım......bak oda aynı şeyi söylüyor abs frenajı uzatır.......Bir nevi pompalıyarak durma gibi.....
en iyi şöför frene en az basan şöfördür abi=)