yeni doblo fren sorunu

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
ben D2 premiomdan çok memnunum dörtbeşlik memnunum...

ölümüne 1.3 multijet!

bakiergul

Onursal Admin
Onursal Danışman Yönetici
Renk
LAL KIRMIZI
RAPTOR tarafından yazılan metin:
ben D2 premiomdan çok memnunum dörtbeşlik memnunum...

ölümüne 1.3 multijet!
Aman aga ol zaten valla arkadaş anlatınca şaşırıp kaldım iyimi.....tabii hemen benim aracı sordum ...abi valla daha benim gördüğüm comformatic vitesli araç gelmedi bir sorunum var diye deyince öyle bir ohhhh çektim ki sorma gitsin....

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
yağ yakma ne iş aga?böyle bi şikayet hiç yoktu?

bakiergul

Onursal Admin
Onursal Danışman Yönetici
Renk
LAL KIRMIZI
yağ yakma ne iş aga?böyle bi şikayet hiç yoktu?
Valla ben onun yalancısıyım ...belkide yağ eksiltme anlamında söylemiştir..............

enerecep

Azimli Üye
uzun bi aradan sonra merhaba arkadaşlar...biliyosunuz şehirler arası doblomla yollardayız işim gereği...bendede 2011 model doblo combi var abs li...ama ABS yi ben hiç beğenmedim açıkçası...başlarda sorun yoktu ama şimdi arada frene kısa mesafede bastımmı bile kızaklama yapıyor...ama bunu bazen yapıyor...ilk 3 ay şikayetim yoktu,araba 5 aylık 2 aydır bu sorunu yaşıyorum aralarda bakım zamanı yaklaştı...serviste açıcam bu konuyu bende...size bilgi veririm sonuçla alakalı...hepinize kazasız yollar dilerim...

melrock

Saygın Üye
Doblo
Adı
Enis
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Conformatic
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2011
Renk
Çöl Grisi
şanzıman sorununa üzüldüm. umarım bizim otomatik viteslerde bu sorun olmaz. gerçi ikisi ayrı şanzıman, diğerleri 6 bizimki 5 vites.
ama şu abs kızaklama olayı düşündürdü beni. inşallah karşılaşmayız böyle birşeyle.

Dark Knight

Fenomen Üye
enerecep tarafından yazılan metin:
uzun bi aradan sonra merhaba arkadaşlar...biliyosunuz şehirler arası doblomla yollardayız işim gereği...bendede 2011 model doblo combi var abs li...ama ABS yi ben hiç beğenmedim açıkçası...başlarda sorun yoktu ama şimdi arada frene kısa mesafede bastımmı bile kızaklama yapıyor...ama bunu bazen yapıyor...ilk 3 ay şikayetim yoktu,araba 5 aylık 2 aydır bu sorunu yaşıyorum aralarda bakım zamanı yaklaştı...serviste açıcam bu konuyu bende...size bilgi veririm sonuçla alakalı...hepinize kazasız yollar dilerim...

ABS sisteminde bir sorun görünüyor o zaman, muhtemel sorun daha da büyümeden servis zamanını beklemeden gösterin derim. Sonuçta garantili araç.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
enerecep tarafından yazılan metin:

arkadaşlar bilmiyorum neden böyle oldu ama herkesete abs hakkında bi yanlış algılama var...

abs frene batığınız anda devreye giren bi sistem olmasına rağmen kızaklamayı sıfıra indirmez.çünkü abs nin bir frende ayarlama yapması için o tekerleğin dönüş hızının diğer 4 tekerlekten düşük olması yani kızaklaması gerekir...

abs kızaklamayı algılar ve o tekerleğin fren gücünü düşürür...

önemli olan sürekli kızaklamayı önlemektir...

örneğin saatte 100 le giderken önümdeki travego frene asıldı...aramızda 20 metre civarı bi mesafe vardı.ben frene bastığımda aklımdan sadece şu geçti;buraya kadarmış!

ama araba o mesafeyi kapatmadan durdu!abs görevini tam yaptı demektir bu...

özellikle düşük hızlarda küçük kızaklamalar olacaktır(özellikle kampanalar sıkı ayarlıysa arkalarda).öenmli olan satte 90 la frene bastığınızda aracınızda çekme sürekli kızaklama direksiyon tekilerinde azalma oluyormu...olmuyorsa sorun yok!

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
ayrıca arkadaşlar zemin durumu ve lastiklerde kızaklamada birinci derecede etkilidir...

sen +7 derecenin altında normal lastik kullanıyorsan hiç abs den şikayet etmeyeceksin...kışın kış lastiği yazın yaz lastiği!

zemin ıslaksa lastiklerin yıpranmış bitmiş eski ise abs den şikayet etmeyeceksin!abs nin çalışması için önce senin bi yere tutunman lazım!

buzun üstünde abs den asr den esp den medet ummayacaksın...kurtarmaz seni.karlastiğiyle reno tsx geçer gider sen bakarsın ne iş diye...

aşırı yüklü durumda absden mucize beklemeyeceksin...drumunu iyileştirir ama abs de sonuçta koruyucu melek değil...

Dark Knight

Fenomen Üye
arkadaşlar bilmiyorum neden böyle oldu ama herkesete abs hakkında bi yanlış algılama var...
abs frene batığınız anda devreye giren bi sistem olmasına rağmen kızaklamayı sıfıra indirmez.çünkü abs nin bir frende ayarlama yapması için o tekerleğin dönüş hızının diğer 4 tekerlekten düşük olması yani kızaklaması gerekir...
örneğin saatte 100 le giderken önümdeki travego frene asıldı...aramızda 20 metre civarı bi mesafe vardı.ben frene bastığımda aklımdan sadece şu geçti;buraya kadarmış!
özellikle düşük hızlarda küçük kızaklamalar olacaktır(özellikle kampanalar sıkı ayarlıysa arkalarda).öenmli olan satte 90 la frene bastığınızda aracınızda çekme kızaklama direksiyon tekilerinde azalma oluyormu...olmuyorsa sorun yok!

ABS de kızaklama olmaz. ABS nin amacı zaten kızaklamayı önlemektir. ABS sistemi tekerleğin kızaklayacağını farkettiği anda gücü keser ve freni boşaltır, ardından pompa ile hidroliği tekrar basarak frene yüklenir. Yanlış bilmiyorsam da bunu saniyede 15-20 kez yapar. Rakamı yanlış anımsıyor olabilirim. Dolayısıyle eğer kızaklama varsa ABS de sorun var demektir. Zaten ABS açılımı da Anti Blocking System dir. Amaç tekerlerin kitlenmesini önlemektir.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
istanbuldakizmirli tarafından yazılan metin:
özellikle düşük hızlarda küçük kızaklamalar olacaktır(özellikle kampanalar sıkı ayarlıysa arkalarda).öenmli olan satte 90 la frene bastığınızda aracınızda çekme kızaklama direksiyon tekilerinde azalma oluyormu...olmuyorsa sorun yok!

ABS de kızaklama olmaz. ABS nin amacı zaten kızaklamayı önlemektir. ABS sistemi tekerleğin kızaklayacağını farkettiği anda gücü keser ve freni boşaltır, ardından pompa ile hidroliği tekrar basarak frene yüklenir. Yanlış bilmiyorsam da bunu saniyede 15-20 kez yapar. Rakamı yanlış anımsıyor olabilirim. Dolayısıyle eğer kızaklama varsa ABS de sorun var demektir. Zaten ABS açılımı da Anti Blocking System dir. Amaç tekerlerin kitlenmesini önlemektir.

absde kızaklama olur...sürekli kızkalama olmaz...açılımından haberim var...örnek bi vedo görelim isterseniz...

Dark Knight

Fenomen Üye
istanbuldakizmirli tarafından yazılan metin:

absde kızaklama olur...sürekli kızkalama olmaz...açılımından haberim var...örnek bi vedo görelim isterseniz...

Hocam nası olur yaaa ABS nin mantığına ters kızaklama.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
http://www.youtube.com/watch?v=ZSqGPyWroes

abs tanıtım videosunda görüldüğü üzere abs li fren sistemlerinde de kısa süreli kızkalmalar olur!(1-2 sn lik)

ancak genel amaç araç tekerleklerinin sürekli kilitlenmesini,dreksiyonun devredışı kalmasını ve kızklama ile kütlenin serbest kalmasını lastiğin bozulmasını ısınan lastiğin aşınma dayanımına ve sürtünme katsayısına bağlı bir kontrolsüz bir fren mesafesinin önüne geçmektir.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
videoda görülmektedir ki kısa süreli kızaklamaları abs beyni hızla algılayıp fren basıncını düşürerek çalışmaktadır...

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
ayrıca kaygan bir zeminde 4 tekerleğin aynı anda kitlenmesi ile abs aracı "durdu" diye algılayabilir!oysa araç 4 tekerlek üzerinde kızklıyordur!(bu çok nadir buzlu yollarda kış tipi lastik kullanılmıyorsa görülür)

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
algılama-müdahale süresince belli kızklamalar olur...bunlar düşük hızlarda daha çok olur.

çünkü bilgisayar algılamayı ve karşılaştırmayı 4 tekerleğe göre yapar.4 tekerleği ayrı ölçer ve hepsini karşılaştırır!

özellikle tam yüklü caddylerin abs-esp algılamaları çok geçtir...bunları karşılaştırma yazılıarında da görebilirsiniz...

Dark Knight

Fenomen Üye
videoda görülmektedir ki kısa süreli kızaklamaları abs beyni hızla algılayıp fren basıncını düşürerek çalışmaktadır...

Doğru ancak videoda da görüldüğü üzere kızaklama olmuyor. Kızaklama olacağını hissettiği an önceden de yazdığım gibi, freni boşaltıp tekrar yükleniyor. Senin bahsettiğin bu esnadaki olay kızaklama olayı değil ki.

Dark Knight

Fenomen Üye
algılama-müdahale süresince belli kızklamalar olur...bunlar düşük hızlarda daha çok olur.

çünkü bilgisayar algılamayı ve karşılaştırmayı 4 tekerleğe göre yapar.4 tekerleği ayrı ölçer ve hepsini karşılaştırır!

özellikle tam yüklü caddylerin abs-esp algılamaları çok geçtir...bunları karşılaştırma yazılıarında da görebilirsiniz...

Buna da katılıyorum her aracın hatta her ABS nin algılaması farklı olabiliyor.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
aga videoda tekerlek duruyormu durmuyormu?duruyorsa iş bitmiştir...videoyu iyi izle...hem bu araçlar küçük araç!bunların kontrolü daha kolay.dikkatli bak tekerlek duruyormu durmuyormu...

Dark Knight

Fenomen Üye
aga videoda tekerlek duruyormu durmuyormu?duruyorsa iş bitmiştir...videoyu iyi izle...hem bu araçlar küçük araç!bunların kontrolü daha kolay.dikkatli bak tekerlek duruyormu durmuyormu...

Anlık durma olayı ile kızaklama aynı şey değil ki. O esnada sana bahsettiğim hareket gerçekleşiyor işte. ABS frene yükleniyor, kitleneceğini hissettiği an boşaltıp tekrar yükleniyor. Bu kızaklama değil. Kızaklamada tekerler kitleniyor. Zaten videoda da anlattığı ABS ile düz fren sisteminin farkı.