Vitese tam geçmeme sorunu(1.6 mjet)

Alirüzgar

Onursal Üye
Adı
Soncan
Modeli
Renk
Beyaz
Arkadaşım öncelikle geçmiş olsun bildigim kadarıyla d3 kasalarda belli modellerde şanzuman sorunu var garantiden bunu düzeltiyorlar 1. Vitese geçmiyor yada zorlanıyorsan buna alışman lazım diger viteslere geçmiyorsa geçişlerde çıtrlama yada oturma yapıyorsa senkromeç sorunu vardır ama bildigim kadarıyla 1. Viteste senkromeç yok büyük ihtimal şanzuman yagından yada üst merkezden yapıyordur ilk başlarda nadir yapar sonradan sıklaşır zaten üst merkezde sıkıntı varsa yag kaçagı vardır kontrol ettir istersen

AKCAGUN

Yeni Üye
Adı
mehmet
arakadaşım cevabın için teşekkür ederim.ben sorunu yağ yada üst merkezden olabileciğini bilmiyorum.zaten o kadar teknik bir bilgim yok.ama kendi kanaatim yine de dişli ile ilgili olduğundan.nasıl bu kanıya vardın derseniz eğer aracım 1.vitese geçmediğnde arac yerinden 1 milim oynasın şak (tabir yanlış olmasın) diye vites geçiyor.yani vitesin 1 e ve 3 geçmesini zorlaştıran bir yer var dişlide herhalde tam oraya denk gelince yapıyor bu sorunu

AKCAGUN

Yeni Üye
Adı
mehmet
bu arada kısa bir not ben aracı aldıktan sonra bu sorun için servisle görüştüğümde bana 20.000 km den sonra şanzımanın tam olarak oturacağını söylendi.işte gelgeleim ben 20.000 km 2.5 yılda anca yaptım..

Alirüzgar

Onursal Üye
Adı
Soncan
Modeli
Renk
Beyaz
@AKCAGUN
Kardeş benimde teknik olarak çok fazla bilgim yok sadece şanzumanla ilgili başımızdan geçen tecrübelerle bilgi sahibiyiz tabiki başka bişeylerde olabilir raptor arkadaşımız konuya el atacaktır o bizden daha bilgili bu konularda

Alirüzgar

Onursal Üye
Adı
Soncan
Modeli
Renk
Beyaz
@AKCAGUN
Valla biraz savsaklamışlar gibi ben bugüne kadar öyle bişey ne gördüm nede duydum 3 tane sıfır araba eskittim ama öyle 20000 de oturmayı bırak km yaptıkça dahada bozulur

ali1

Daimi Üye
Doblo
Adı
ali nusret
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2011
Renk
Bej
arkadaşlar bu sorun hepimizde var .fiat servisleri bunu kabul ediyor fakat fiat merkez bir türlü kabul edemedi. yahu genel arızalarda garantisi bitmiş bile olsa toplu çağırır düzeltirsin. bir dönem lada samara kullandım. normalde 4 ile çıktığım rampalarda lada da 1 e düşümek zorunda kalıyordum. garati süresince servis dışı bakım yaptırmadım ve her seviste bu sıkıntımı yazılı verdim. test sürüşünde servis rampaya gelmeden 3 e alıyor ondan sonra rampaya son sürat sarıyordu. lada da böyle olacak diyordu, hani biz araba kulanmayı bilmiyoruz ya bize yedirmeye çalışıyordu. en son egsoz kontrolü çıktığında anlaşıdıki motor bloğunda çatlak var ve araba zorlanmaya gelmiyor. fakat bizim garanti bitmişti. servise gidip söylediğimde iyi bir masraf çıkarttılar. işin peşini bırakmayarak lada merkezle irtibata geçtim ve benim arabanın bolğu ücretsiz değişti. demek istediğim lada bile arızasını kabul etti koca FİAT ARIZASINI BİR TÜRLÜ KABUL ETMİYOR.. bu ise ben dahil bir çok doblocunun fiata karşı güvenini sarsmış durumda yani araba değiştirecek olsam artık fiatın hiç bir modelie yanaşmıyacağım.

Saka

Yeni Üye
Doblo
Adı
Nazmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektrik teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2010
Renk
Kum grisi
Arkadaşlar bu 1.6 Doblo 1.vites sorununu çözen varmı aracın kurcalatmadıgım yeri kalmadı artık nokta atışı yapmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

Shunter58

Daimi Üye
Adı
Furkan
Arkadaşlar bu 1.6 Doblo 1.vites sorununu çözen varmı aracın kurcalatmadıgım yeri kalmadı artık nokta atışı yapmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim
Aynı sorun bende de var. Önceden 1 ve 2. Viteslerde vardı baskı balata değişecek ondan oluyor dediler. 2 milyar masrafa değiştim 2 vites biraz rahatladı o bile çok rahat değil aslında da 1. Vites kemik gibi eziyet çekiyorum. Arabayı sevmiştim ama bu iş soğuttu beni şahsen. Çözebilen varsa söylerse makbule geçer.

Maske41

Azimli Üye
Doblo
Adı
Levent
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Aynı sorun bende de var. Önceden 1 ve 2. Viteslerde vardı baskı balata değişecek ondan oluyor dediler. 2 milyar masrafa değiştim 2 vites biraz rahatladı o bile çok rahat değil aslında da 1. Vites kemik gibi eziyet çekiyorum. Arabayı sevmiştim ama bu iş soğuttu beni şahsen. Çözebilen varsa söylerse makbule geçer.
Bende alalı 3 ay oldu bu sorun insana trafikte eziyet sorunu çözen varmı arkadaslar

Shunter58

Daimi Üye
Adı
Furkan
Bende alalı 3 ay oldu bu sorun insana trafikte eziyet sorunu çözen varmı arkadaslar
Çözemedim çözülmüyor hocam . Alışacaksın bu şekil kullanmaya . Bazıları bunlarda böyle sert normal diyorlar çok araba kullandım böyle normal birşey yoktur ama çözemeyince alışmak gerekiyor . Debriyaja tam dibine kadar basmadan vites geçirmeyi deneyin kolay geçiyor mu bir bakın .

Maske41

Azimli Üye
Doblo
Adı
Levent
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Çözemedim çözülmüyor hocam . Alışacaksın bu şekil kullanmaya . Bazıları bunlarda böyle sert normal diyorlar çok araba kullandım böyle normal birşey yoktur ama çözemeyince alışmak gerekiyor . Debriyaja tam dibine kadar basmadan vites geçirmeyi deneyin kolay geçiyor mu bir bakın .
Teşekkürler arabamı seviyorum katlancagiz.

enes05

Yeni Üye
Adı
enes enes
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2013
Bende alalı 3 ay oldu bu sorun insana trafikte eziyet sorunu çözen varmı arkadmrb.
arkadaşlar 2013 model 1.6 doblo aracımda 1 ve 2 viteste aynı soruu bende yaşıyorum yaklaşık 5000 km dir. bazen 1. vitese veya 2. vitese geçişerde şıkır şıkır geçiyor bazen de güç uygulamadan geçmiyor. devirli kullanıp çift debriyaj yaparak vites arasındaki süreyi tutturmaya çalışarak kullanıyorum. istanbul avrupa yakasındayım sorunu nokta atış ile çözebilen oto tamircisi, servis vs. var mı. yoksa şanzumanı indirmeden bu şekilde kullanmaya razıyım daha büyük bir masraaf çıkarmayacaksa :)

kadire

Daimi Üye
Doblo
Adı
kadir
Kan Grubu
0 +
Meslek
teknisyen
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Black
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
beyaz
Arkadaşlar baskı balata ve debriyaj alt üst merkezinde sıkıntı yok ise vites halat ayarı yaptırın halatlar biraz soğuk hava gördüğüde kısalıyor sıcak havada uzama yapıyor lütfen boş yere aracınızı kurcalatmayın Sİze şanzıman bile incek diye olabilir benim başıma geldi en basitinden başlayın halat ayarı ince bir ayardır bu ayarı fiat aracı olan ticari taksicilerin çok gittiği bir ustaya gösterin halat ayarı tüm vites geçişleriniz düzelir işin ehli değil ise zaten halat ayarı falan yok diyecektir başından sağacaktır yada şanzıman incek diyip paranızı alacaktır aman dikkat banada dua edersiniz ,☺️

cengaver53

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Arkadaşlar baskı balata ve debriyaj alt üst merkezinde sıkıntı yok ise vites halat ayarı yaptırın halatlar biraz soğuk hava gördüğüde kısalıyor sıcak havada uzama yapıyor lütfen boş yere aracınızı kurcalatmayın Sİze şanzıman bile incek diye olabilir benim başıma geldi en basitinden başlayın halat ayarı ince bir ayardır bu ayarı fiat aracı olan ticari taksicilerin çok gittiği bir ustaya gösterin halat ayarı tüm vites geçişleriniz düzelir işin ehli değil ise zaten halat ayarı falan yok diyecektir başından sağacaktır yada şanzıman incek diyip paranızı alacaktır aman dikkat banada dua edersiniz ,☺️
Aynen anlattığın gibi olur doğru

SonYolcu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
@www.akdenizelektronik.org
1,3 e binince 6 diye geriye atmaktan korkuyorum :D bi ara 1,3e alışmıştım 1,6ya binince geri diye 6ya atıp bu araba niye ön ön gidiyo lan demişliğim var
1.3 lerin gerisinde senkromeç olmadığı için istesende araç durmadan geri geçiremezsin kaldı kı en durduğum halde kış aylarında soğuktan dolayı ilk çalışmada geriye zor geçiriyorum.1.vitese araç tekerleri tamamen durmadan almayın zarar verirsiniz.Geçmiyorsa çift debriyaj yapıp deneyin vitese geçer.Senkromeç sorunundan dolayı geçmiyor büyük ihtimal.

SonYolcu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Aracın baskı balata bitikse de vitese geçmekte zorlanır debriyaj balatsını kontrol ettirin.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ

Shunter58

Daimi Üye
Adı
Furkan
Bende kesinlikle düzelmedi halat ayarı yapdırdım biraz yumuşadı ama hala aynı . Çözümü yoktur desem yeridir .