Vitese tam geçmeme sorunu(1.6 mjet)

aliveli5

Yeni Üye
Adı
Halil İbrahim
Modeli
İyi akşamlar foruma yeni katıldım. Bugün 1.6 mjet 2010 premio sahibi olduk . Ancak alırken farketmediğimiz bir sorun var . 1. vitese takıyorum ancak , vites tam oturmuyo 1 le boş arasında kalıyor gibi . geçti sanıyorum ama geçmemiş , debriyajdan çekince de "garjjj " diye bir ses geliyor . Sorunun sebebi nedir acaba ?

duhan13

Onursal Adana Temsilcisi
Doblo
Adı
osman duhan
Kan Grubu
0 +
Meslek
Elektrik Teknikeri
Aracınız
Doblo
Modeli
Elegance
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2011
Renk
granit gri
kronik 1,6 şanzıman sıkıntısı sanırım.

aliveli5

Yeni Üye
Adı
Halil İbrahim
Modeli
@duhan13
Peki bunun çözümü yok mudur ?... Çünkü oldukça can sıkıcı 3 kere vitese taktımsa 2 sinde bu sesi çıkardı

asaglam

Onursal Üye
Adı
Ahmet
Meslek
Makine Mühendisi
Modeli
Renk
Siyah
@aliveli5

bu sesi fazla duymamak için biraz gayret göster şöyle ki senkromeşi dağıtırsan sana baya masraf açar.viteslere alışmak için biraz egzersiz yapman lazım birde cok sert bilek hareketlerinden kaçınmanı tavsiye ederim yumuşak hareketlerle hafif kuvvetle vites geçişlerine alışabilirsin.

duhan13

Onursal Adana Temsilcisi
Doblo
Adı
osman duhan
Kan Grubu
0 +
Meslek
Elektrik Teknikeri
Aracınız
Doblo
Modeli
Elegance
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2011
Renk
granit gri
benimde 1 ve 3 te sıkıntı vardı senkromeç değişmişti garantiden şimdi sıkıntı yok

volkan guney

Fenomen Üye
Adı
volkan güney
Kan Grubu
A RH -
Meslek
metal işleri
Modeli
Araç Yılı
2014
Renk
gri
Öncelikle aileye hoşgeldin keyifli forumlar vites atmadan önce 2_3 saniye kadar debriyaja basılı tutup öyle vitese atarsanız sorununuz ortadan kalkar keyifli sürüşler

Yolgezer

Onursal Üye
Adı
Salih YILDIRIM
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Elektronik Servisi
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Beyaz
@aliveli5
Aynı araçtan bendede var sıfır almıştım
sizin dediğiniz gibi hiç bir sorun yaşamadım
vitesler çok rahat yılan gibi değişiyor
hatta arada başka araca binince ondada 6. vitesi aradığım oluyor :)
demekki sizin aracı aldığınız kişi çok yorucu kullanmış

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
hoş geldiniz. senkromeç değişimi ile çözüme kavuşursunuz.

duhan13

Onursal Adana Temsilcisi
Doblo
Adı
osman duhan
Kan Grubu
0 +
Meslek
Elektrik Teknikeri
Aracınız
Doblo
Modeli
Elegance
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2011
Renk
granit gri
@www.akdenizelektronik.org
1,3 e binince 6 diye geriye atmaktan korkuyorum :D bi ara 1,3e alışmıştım 1,6ya binince geri diye 6ya atıp bu araba niye ön ön gidiyo lan demişliğim var

ali1

Daimi Üye
Doblo
Adı
ali nusret
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2011
Renk
Bej
bende vitese geçirmeden önce biraz gaz vererek vites geçirmeye çözüm buldum

Yolgezer

Onursal Üye
Adı
Salih YILDIRIM
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Elektronik Servisi
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Beyaz
@duhan13
Ben 1.3 hiç kullanmadım
onların vitesi doğan şahin gibi o zaman
1.6 tivesini ben Broadway a benzetiyorum onun 6. vites eklenmiş hali

duhan13

Onursal Adana Temsilcisi
Doblo
Adı
osman duhan
Kan Grubu
0 +
Meslek
Elektrik Teknikeri
Aracınız
Doblo
Modeli
Elegance
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2011
Renk
granit gri
eski kamyonlar gibi vites geçişlerinde ara gaz versin 2010 2011 1,6lar :D şaka bi yana ben senkromeçleri değiştirttim 1de bazen yine sorun çıkarıyo ama eskisine göre çok rahat. bi ustaya gösterin derim ilerde daha çok sıkıntı çıkarabilir. Ben ilk servise götürdüğümde seninkiler diğerlerinden çok iyi falan dediler aradan zaman geçti herkesin yaptırdığını duyunca zorladım biraz servisi 1 gün kalacak dediler bıraktım şimdi eskisine göre iyi durumda

aliveli5

Yeni Üye
Adı
Halil İbrahim
Modeli
Yanıtlara teşekürler , peki bu senkromeç değişimi ne kadar tutar , masraflı mıdır

asaglam

Onursal Üye
Adı
Ahmet
Meslek
Makine Mühendisi
Modeli
Renk
Siyah
@aliveli5

400 tl civarı diye aklımda kalmış.tabi sadece senkromeş o kadar şanzıman inicek işçilik vs.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
baskı balata ne durumda bence önce baskı balatayı kontrol ettirtin problem olabilir

yusufum24

Aktif Üye
Adı
ahmet
Modeli
Renk
SİYAH
ilk önce alışmaya çalış 1,vites 2 vites sonra gene 1.vites rahatlatır seni.daha sonra da şanzuman yağını değişmekle başla..maalesef ben alışmaya çalışıyorum.

asaglam

Onursal Üye
Adı
Ahmet
Meslek
Makine Mühendisi
Modeli
Renk
Siyah
@yusufum24

zorunlu kalmadıkça aracınızla gelen şanzıman yağını değiştirmeye gerek yoktur. bu yağ ömürlüktür.

yusufum24

Aktif Üye
Adı
ahmet
Modeli
Renk
SİYAH
@asaglam
s.a senkromeç değişimine ve şanzuman indirilmesine karar verilirse bunları yapmadan önce şanzuman yağını değiştirip düzelme olmazsa diğer işlemlere geçilmesini tavsiye ettim.bazı durumlarda bu yağın değişi mi ile vites geçişleri düzelebiliyor.ama naçizane gene diyorum alışmaya çalış...

AKCAGUN

Yeni Üye
Adı
mehmet
arkadaşlar yukarıda yazılanların hepsini okudum.1. vites sorunu benim aracımda da var.aracım 2011 ilk aldığım sıralarda hiç dikkat etmemiştim ama aradan birkaç ay geçince 1 ve 3. viteslere arada bir zor geçmeye yada geçmemeye başladı .servisle görüşmemde 2011 ve 1.6 motorlarda böyle bir genel arızanın olduğunu ve sekromeç dişlisinin değişimi ile sorunun geçeceği söylendi.bende tereddüt etmeden garanti kapsamında değişimi yaptırdım.değişimden sonra ilk bir ay kadar felan sorun yok gibi görünsede bir iki aydan sonra aynı sıkıntı tekrarlamaya başladı.servise yine gittim verdim aracı bakalım dendi.akşam aracı verdiklerinde sorun yok denildi.işin kötü yanı vitese geçmeme sorunu sürekli olan bir hadise değil .mesela ben gün içinde fazla yol yapmam atıyorum sabah akşam toplam 40 km yaparım. bazen günde 1 defa böyle sorun çıkıyor bazen haftada bir.sırf bu sorun büyük masraf açmasın diye 2 yıldır garantimi uzatıyorum.2 hafta önce aracımı 60.000 bakımına verdim bugün FIAT tan servis ve araç memnuyeti ile ilgili anket için aradılar.bütün sorulara 1 yıldız olarak cevap verdim.arayan bayan neden bu kadar düşük notlar verdiğimi sorduğunda bende sorunumu daha öncede FIAT a ilettiğimi garantiden değişim olduğu halde sorunun devam ettiğini söyledim.bu konuyla ilgineceklerini söyleyip not aldılar.gerçi ben FIAT ın bu konuyu çok da ciddiye alacağını sanmıyorum.Çünkü forumda yazılanlara bakınca bu seri araçlarda genel bir arıza olmasına rağmen FIAT ürettiği araçtaki kusuru kabul edip araçları geri çağırmak yerine sadece ve sadace parça değişimini tavsiye etmekte.( araçların garantisi bitmiş ise en az 2000 tl civarında masraf çıkıyor ki o ayrı bir mesele).Sözün kısası dostlar bu tecrübemden sonra FIAT ve DOBLO hakkındaki bütün iyi kanaatlerim sıfırlanmış durumda.aynı değişimi yaptırıp mahkeme yolunu açabilirim araç değişimi için ama bir otomotiv deviyle başedebilecek gücüm yok.DOBLO fanı arkadaşlar bana kızabilirler belki markayı karalamaya mı geldin diye ama ben sadece kendi başımda var olan sorunumu dile getirmeye çalıştım.herkese kazasız belasız cezasız iyi yolculuklar......