Triger?

Dobloo46

Azimli Üye
SMS Onaylı
Sahibi
Konular
3
Adınız
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2014
TRİGERİN DURUMUNU NASIL ÖĞRENİRİZ PEKİ. İYİ Mİ ESKİ KÖTÜ MÜ. ŞİMDİ USTAYA GİDİYORSUN SAĞLAM PARÇAYI BİLE DEĞİŞTİRİP PARA ALMAYA ÇALIŞIYOR. BU ÜLKEDEKİ OTO SANAYİ OLAYI BAŞKA BİR YERDE YOK. BİZİM SANAYİCİMİZ HEM TOK İŞ GELSİN YAPAYIM DEMİYOR. HEM DE GELEN İŞİN AĞZINA TÜKÜRÜYOR. SONUMUZ HURDALIK
Triger gözle anlaşılmaz.Sanayide çok fazla miktarda kalitesiz,çin malı yan sanayi parça var.Eğer trigeri yetkili serviste değiştirmiyorsaniz bile en azından parçayı yetkili servisten alın.Aracınızın trigerinin ne zaman değiştiğini bilmiyorsanız risk almayın yetkili servisten orijinal parça alıp sağlam bir ustaya değiştirtin.Yalnız servisler bu ara indirim yapıyorla işler yavaşladı onlarda da müşteri bulamıyorlar eskisi gibi bu nedenle indirim yapıyorlar garantisi biten araçlara.Birde world karta bütün işlemlerde 9 taksit yapıyorlar vade farksız peşin fiyatına.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
İl Yöneticisi
Başka Araç Sahibi
Konular
87
Adınız
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Plaka
78AAD161
Renk
BEYAZ
Kitapçıkta yazılan km 160 bindir.Fakat zincirden ses gelme durumu varsa 160 bini beklemeye gerek yok değişim yapılmalıdır.Zincirin uzun ömürlü olması için motor yağının ve filtrelerinin zamanında değişmesi gerekiyor.160 bini görmeden kopan zincirde var.Yağ değişimini 10 binde değilde 13-15 binde yaparsan kaliteli malzeme kullanmazsan türbin(turbo),motor ve zincir'in ömrü çok çabuk biter.1.3 multijet için motor yağı ve bakımı en önemli husustur.
Yağ bakımları tüm araçlar için önemli. 👍👍👍

Tolga1090

Yeni Üye
SMS Onaylı
Sahibi
Konular
1
Aracım 2013 1.6mjet 116.000 km Premio Dün akşam üstü aracı çalıştırıp biraz hareket ettikten sonra klimayı çalıştırdım ve akü lambasının yandığını gördüm hemen klimayı kapattım ve aracı stop ettim. Sonra tekrar çalıştırdım ve klimayı açınca yine akü lambası yandı ama aracın rolanti devri 1100 devirin altına düşmemeye başladı. Sokak arasından 800-900 metre ilerledikten sonra evin önünde park edecekken farkettim ki,direksiyon ağırlaştı zor dönmeye başladı ve hava filtresinin arkasından alternatör (v kayışı) üzerinden duman geliyor. Kontağı kapattım eve çıktım aracın sıkıntısını motorun ısınmamış olabileceğine bağladım ama duman tedirgin etti. 2 saat sonra 3-4 km daha kullandım arabayı ve duman iyice çoğaldı. Bu sabah mecbur sanayiye kadar 5-6 km daha gittim araçla ve araba en son tamircinin önünde vuruntu yaptı kontağı kapattım en son ve tekrar çalıştıramadık. Ustanın tespitine göre krank kasnağı ve V kayışı değişti(350 TL işçilik dahil) Kontağı açtık birde ne görelim motor arıza ışığı yakıyor ve araç gitmiyor,gaz yemiyor vesaire. Ustanın söylemesine göre krank kasnağı kitlendiği vakit aracı yürüttüğümüzden dolayı triger kayışına ve rulmanlarına zarar vermiş olabileceği bunun da motorun sentesini kaydırdığı. Triger seti için bir kaç yerden fiyat aldım, forumun istanbulda ki servis danışmanı olan firmadan da fiyat istedik. Benim ustam trigerin aparatlı söküldüğünü,sökülürse tekrar toplayamama ihtimali olduğunu söyleyerek yardımcı olamaycağını söyledi. Bende samimiyetinden ötürü teşekkür ettim ve Rami Gökere götürdüm aracı. Şimdilik triger kayışı gergi rulmanları değişimi ve aracın sente ayarı için 2600 lira fiyat aldım ve garanti sunmaları açısından da orayı tercih ettim.

Tavsiyem triger kayışınız kullanılmasa bile dezenformasyondan dolayı eskimiş yıpranmış olabilir.Rulmanlar dağılmış,içerisinde ki gresleri kurumuş olabilir. Mümkün mertebe bu işlem için garanti veren bir yerden bu işi halledin. Çünkü triger gerçekten çok önemli bir parça ve benim aracın yarım motor açılma durumu da olabilir. Sente kaydığında subapları eğmişte olabilir dediler. Bakalım haber bekliyoruz. İyi forumlar
Evet arkadaşlar aracı dün teslim aldım. Araç bir iki diş sente kaydırmış,haricinde subaplara bir zarar ziyan yok. Triger seti değişimi yapıldı 2400 liraya Fiat Göker otomotivde. Bugünde İstanbul-Gebze yaptık araç sanki eskisinden daha gürültülü çalışıyormuş gibi geldi. Servis danışmanı arkadaştan alırkende söylemiştim sanki fazla gürültülü diye abi 1.6 normaldir dedi. Ama bu arabayı sıfır km’den itibaren ben kullanıyorum. Bu araç eskiden böyle çalışmıyordu. İçimi kemiren bir şeyler var,yağ bakım zamanımda geldi yağını,filtrelerini bir değiştireyim eğer ki devam ederse gürültü tekrar servise sokucam aracı. Olmazsa artık başka bir servis-usta bakıcaz artık.

Freak Show

Yeni Üye
SMS Onaylı
Sahibi
Konular
0
Adınız
Kübra
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2012
Plaka
27 VT 676
Renk
Siyah
Tam neden açıklayamıyorlar. Normalde 120 bin diyorlar ama kayış 5 yaşına geldiyse değişmeliymiş. Neden kayış özelliğini mi yitiriyor zamandan dolayı dediğimde hayır diyorlar. Şaka gibi
Benim aracım 2012 model 1.6 90000 de triger seti için servis 3.500 tl masraf çıkardı. Bende sanayide 1000 tl ye değiştirttim. Plastik güneşte kaldığında nasıl gevreyip çıtlıyosa kayışta öyle olmuştu. Değiştirmeniz en mantıklısı kayış koparsa daha büyük sıkıntılara yol açar dediler.

Dobloo46

Azimli Üye
SMS Onaylı
Sahibi
Konular
3
Adınız
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2014
Benim aracım 2012 model 1.6 90000 de triger seti için servis 3.500 tl masraf çıkardı. Bende sanayide 1000 tl ye değiştirttim. Plastik güneşte kaldığında nasıl gevreyip çıtlıyosa kayışta öyle olmuştu. Değiştirmeniz en mantıklısı kayış koparsa daha büyük sıkıntılara yol açar dediler.
Kayış koparsa subapları eğer.Araç üretcilerinin işine gelmiyor yoksa kamyon ve tırlarda bulunan dişli sistemi olsa ömrü boyu değişime gerek kalmazdı.Tabi yedek parça satışı ve yetkili servislerin para kazanması gerekiyor.

Dobloo46

Azimli Üye
SMS Onaylı
Sahibi
Konular
3
Adınız
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2014
Yetkili servislerde işçilik pahalı oda garanti verdiklerinden yedek parça fiyatları sanayi ile aynı sayılır.Hatta sanayiden opar diye aldığım filitre ile yetkili serviste takılan opar aynı değil.Bakımı sanayide yaptırıyorsanız bile yedek parçanızı yetkili servisten alın.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
İl Yöneticisi
Başka Araç Sahibi
Konular
87
Adınız
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Plaka
78AAD161
Renk
BEYAZ
Kayış koparsa subapları eğer.Araç üretcilerinin işine gelmiyor yoksa kamyon ve tırlarda bulunan dişli sistemi olsa ömrü boyu değişime gerek kalmazdı.Tabi yedek parça satışı ve yetkili servislerin para kazanması gerekiyor.
1.3 lerde zincirli.büyük motorlarda sesi azaltma amaçlı kayış kullanıyorlar diye hatırlıyorum bir araç programından.

Arif Akyol

Çekmeköy Temsilcisi
Temsilci
Sahibi
Konular
6
Adınız
Arif Akyol
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Kompresör servis hizmeti
Modeli
Araç Yılı
2013
Plaka
16 NAS 08
Renk
Beyaz
Bende 2013 1.3 E5 var şuan 115 binde ve ben henüz devirdaim kayışını değiştirmedim kayış da en ufak bir deformasyon ve sertleşme çatlama söz konusu değil ki dış etmenlere daha açık pozisyonda triger e göre ayrıca servis değişim zamanı da 60 bin km bence sene olayına çok takılmayın

Alp.Onurr75

Azimli Üye
SMS Onaylı
Sahibi
Konular
10
Adınız
onur
Kan Grubu
0 +
Meslek
Yetkili serviste mekanik teknisyen
Modeli
Araç Yılı
2011
Plaka
16 SGV 14
Renk
Çöl grisi
Triger kayisin ömrü 4 yildir

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
İl Yöneticisi
Başka Araç Sahibi
Konular
87
Adınız
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Plaka
78AAD161
Renk
BEYAZ

Dobloo46

Azimli Üye
SMS Onaylı
Sahibi
Konular
3
Adınız
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2014
1.3 lerde zincirli.büyük motorlarda sesi azaltma amaçlı kayış kullanıyorlar diye hatırlıyorum bir araç programından.
Benzinli araçlar çok sessiz olmasına rağmen neden kayış kullanılıyor?Otomotiv üretcilerinin 1.önceliği mali durumdur.Yani sadece aracı üretip satıp bir daha kazanmama düşüncesi olamaz.Sürekli kazanma(yedek parça,servis vs.) önceliklidir.

Yukarı Alt