MOTORDAN GELEN ŞAKIRTI SESİ

Alirüzgar

Onursal Üye
Adı
Soncan
Modeli
Renk
Beyaz
Avsarbey dışarıdan temizlikle olmaz iyi bir pompacı bul ona yaptır enjektör ucları erimiş olabilir onun için işeme yapıyordur istedigin kadar temizleme malzemesi kullan düzelmez

Alirüzgar

Onursal Üye
Adı
Soncan
Modeli
Renk
Beyaz
Ben yıllardır doblo kullanırım öyle bişey duymadım ısıdan dolayı egr niye patlasın ona göre yapılmış bu parcalar egr arızalanmıştır yada farklı bişey olmuştur parca fiyatı yüksek gelince böyle bir işlem yapılmıştır

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Onursal Danışman Yönetici
Başka Araç
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
Ali abiye katılıyorum.

Sezgin Tok

Fenomen Üye
Adı
Sezgin
Meslek
Bilgisayar Destekli Üretim (CNC)
Modeli
Renk
Lal Kırmızı
Yüksek kilometrede dizel araçlar gerekli bakımlar yapılmadığında ve kaliteli yakıt kullanılmadığında doğacak sorunlar ortada sizde alırken dikkat etmediniz herhalde.Tavsiyem bi fiat servisine gidin arabanızı bırakın en azından orası yapıldı burası kaldı derdiniz olmaz bırakın servise gözünüz arkada kalmaz. Çiçek gibi çıkar doblonuz keyfini sürersiniz ustaların demesine göre iş yaparsanız çok başınız ağrır.

Alirüzgar

Onursal Üye
Adı
Soncan
Modeli
Renk
Beyaz
Bu şekilde kullanırsan pompan saglamsa bile basıncdan pompan arızalanır inşallah pompanda bişey yoktur bir dönem 2.8 ducato kullandım mecburen küçük bir istasyondan 30 tl lik mazot aldım kaçak mazotmuş araba deli gibi gidiyor ama hem pompamın bıcaklarını eritti hemde enjektörler tamir edilemiyecek duruma geldi

Alirüzgar

Onursal Üye
Adı
Soncan
Modeli
Renk
Beyaz
Sezgin kardeşin dedigine katılıyorum sürekli aynı yerden ve kaliteli yakıt alınması gerek yoksa üç beş kuruştan kaçarken fazlasıyla paranız gider

Alirüzgar

Onursal Üye
Adı
Soncan
Modeli
Renk
Beyaz
Egr arızası zaten kalitesiz mazotdan kaynaklı yada devirsiz kullanmaktan arızalanır tabii zamanla araç çekişten düşer egr pahalı bir malzeme degiştirmek yerine egereyi boşaltır onun yerine boş termostat takarlar buyüzden aracın geç ısınıyor ayrıca egr nin verimli çalışma ısısı 250 derecenin üzerinde olur egrli araçları arasıra 25 dakika boyunca yüksek devirlerde kullanmak gerek biraz yakıt harcarsınız ama egr niz saglam kalır ve aracınızın çekişi düzelir

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
eğer enjektörlerde işeme varsa ki var gibi görünüyor zamanla pistonlarıda bozarsınız hatta pistonun üst yüzeyi erime bile yapabilir masraf büyür

avsarbey33

Azimli Üye
Adı
KADİR BEYOĞLU
Modeli
Ali bey; Benim araçta EGRben şimdi aracıma piyasada 70-80 TL civarı satılan orijinal termostatını alıp taktırırsam egr

avsarbey33

Azimli Üye
Adı
KADİR BEYOĞLU
Modeli
Ali bey ; aracımdaki EGR kutusunun içi boşmu dolumu bilmiyorum, ancak enjektörde yaşadığım sorun nedeniyle arada bir motor arıza lambasının yanması ve sonrasında sönmesinden dolayı EGR valfi sağlam olduğunu varsayıyorum, çünkü gaza çok yüklendiğimde siyah duman attığı için muhtemelen EGR valfide tıkanıyor ve motor arıza ışığını yakıyor, aracın benden önceki sahibi EGR 'nin plastik bir kutusu var ve bu kutu yazın sıcakta patlıyor, bu yüzden motorun sıcaklığı çok yükselmesin diye termostatı iptal ettirdim demişti, normalde bende bipper vardı ve egr valfinin su ile bir işi yoktu ancak bu dobloda anlamadığım şey egr ile suyun ne alakası var, yoksa bu kişi bilmediği içinmi bana öyle söyledi, aracın ön kısmı sağ köşesinde siyah bir kutu var motora bağlı ve borularla su gidiyor içine, acaba bu parçayımı egr olarak düşündü bilmiyorum, çünkü internetten baktığımda egr valfi motorun arka kısmında sağ köşede bir yerde duruyor ve patlayacak bir plastik aksamıda yok, sonuç olarak ben her neyi patlatıyorsa bu araç termostat alıp taktırsam orjinalini sorun yaşarmıyım yoksa dahamı iyi olur araç için.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
@avsarbey33

büyük ihtimalle enjektörler şakırdıyor.

sökülen parçanın yerine orijinalini takın.termostat egr patlatsa fabrika o parçayı koymaz yada önlemini alır.

Yay_60

Daimi Üye
Adı
ali yilmaz
Modeli
Renk
beyaz
@avsarbey33
Alirken bi ustaya veya servise gostermediniz mi ?

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
arkadaşım 1 litre mazotla wurth karışımını tavsiye edemiyorum.bu katkının karışım oranı 1 depoya bir kutudur.o depo bitene kadar yeni mazot alınmaz.depo bittiğinde kaliteli mazotla aracı kullanmaya devam edilir.

motorun enjektör temizleyici katkıya cevap vermediği durumda araç pompa-enjeksiyon servisine (tercihen bosch diesel) götürülmelidir.burada yapılacak incelemeye göre enjektörler temizlenir yada yenileri ile değiştirilir.

egr yerine yapılan işlemide tavsiye edemiyorum.egr yi ve diğer arızalı parçaları orijinali ile değiştirmeniz önerilir.kaliteli yakıtla aracı kullanmanız sorunlarınızı çözecektir.

enjektörlerin bozuk olmasıda egr nin erken arıza yapmasına neden olur.içinde bulunular durumda aracı kullanmaya devam ederseniz katalitik konverter da arızalanabilir.

Alirüzgar

Onursal Üye
Adı
Soncan
Modeli
Renk
Beyaz
@avsarbey33
Avsarbey senin söyledigine göre tahminimi söylüyorum egr nin suyla tabiki alakası yok belkide egr doludur sana söyleyenler kango termostatı taktık derken bildigimiz termostatı degiştirmiştir kangolarda motor küçük oldugundan hararet ihtimali olusuyor onun için boş termostat takılıyor böylelikle araç hararet yapmıyor ama geç ısınıyor sen en iyisi iyi bir servise git sorununu orda çözerler biz burdan ancak söylediklerine istinaden tahmin yürütüyoruz

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
bu arabaya uydurma iş mi yapmışlarki becede iyi bir yere gidin ustanız yoksa servisegidin arabnın orjinal parçalarını taktırın daha büyük sorunlarda açabilir

yunus0635

Fenomen Üye
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Beyaz Eşya Kombi Tamir Bakım Servisi
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz
merhaba aracı önce 60tl ödeyip serviste carbon clein yaptırın sonra teste çıkın.

emre9238

Azimli Üye
Abi sakın sakın 195bin deki arabaya carbon clean ve enjektör temizleyici yakıt katkısı koyma.En Çok 300-500 tl ile kurtalacakken 2000 tl lik olursun.Carbon clean adı üzerinde motordaki kurumları temizler 40 ar bin km ara ile yapılması tavsiye edilir daha önce hiç yapılmamış 100bin km ve üzeri araçlara tavsiye edilmez her yeri kurum dolmuş arabaya yaparsan çıkan kurum biyerleri mutlaka tıkar parçalara zarar verir.Yapacagın iş serviste veya işten anlayan özel serviste tam olarak arıza tespiti sesin enjektörmü turbomu oldugunu anlamak için.Ardından enjektörse bosch car servise gidip enjektör temizletmek turbo ise turbocuya gitmek.Carbon clean o km'deki saglam arabayı bozar iyice araştır yazdıklarımı teyit eden yüzlerce yazı var her forumda.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
@Alirüzgar

olayın benim anladığım şekli şu:

enjektörde problem var,enjektör probleminden dolayı motor hararetli çalışıyor,termostatı değiştirip motorun ısısını düşürmeye çalışıyorla ama egr valfi verimsiz yanmadan,kalitesiz mazottan ve yüksek kilometreden dolayı biriken kurumdan dolayı dolmuş vaziyette.tıkalı egr de ayrıca aracı zorlar...

yani egr temizlenecek yada değişecek.
enjektörler temizlenecek yada değişecek.
termostatın orijinali ile değişmesi lazım.

sonra bide biliyosun araba söküldümü illa ki extra bişeyler çıkıyor.