MOTORDAN GELEN ŞAKIRTI SESİ

avsarbey33

Azimli Üye
Adı
KADİR BEYOĞLU
Modeli
Arkadaşlar ikinci el olarak yeni satın aldığım 2010 model Doblo combi 1.6 premio marka aracımı Hataydan satın aldıktan sonra Eskişehir iline kadar ortalama 140 km hızda durmadan getirdim, son kilometrelerde aracımın motorundan gaza fazla yüklendiğimde şakırtı yani sanki bir şey kırıkmışta içeride sağa sola çarpıyormuşçasına ses geliyordu, sonra bu ses arada bir kesiliyor düzeliyordu lakin havalar soğuduktan sonra aracım geç çalışmaya başladı, motora 15.000 devirde soğukken biraz gaza bassam aynı şakırtı sesi geliyor ve eksozdan da simsiyah duman atıyor, motor ısındıktan sonra bu ses tamamen kesiliyor, çok fazla gaza basarsam arada bir çat çut diye gelebiliyor, aracımdaki termostatı egr valfini patlatıyor diye çıkarmışlar, bu nedenle ısınmada biraz geç olabiliyor,

1.sorum; benim aracımdaki enjektörler tıkalı olduğu içinmi bu ses geliyor
2.sorum; termostadın iptal edilmiş olması EGR için doğrumu.

Bursalıkadir

Daimi Üye
Adı
Kadir Gültekin
Modeli
Renk
Füme
Servis görmesi lazım.. Bakmadan görmeden birşey demek doğru olmaz

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Onursal Danışman Yönetici
Başka Araç
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
öncelikle hoşgeldiniz.
ses enjektörlerden geliyo olabilir. aracın çekişinde problem var mı?
termostatın iptal edilmiş olması sıkıntı. tavsiyem hemen servise götürüp baktırmanız.

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Onursal Danışman Yönetici
Başka Araç
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
bu konuyla ilgili size en iyi yardımcı olabilecek kişi RAPTOR ustadımız. konuya dikkatini çekeceğim. :) @RAPTOR

avsarbey33

Azimli Üye
Adı
KADİR BEYOĞLU
Modeli
aracın motoru soğukken zaten gaza basamıyorum, bir yer kırılacakmış gibi ses geliyor ve eksozdan simsiyah duman atıyor, ısınana kadar da zaten düzenli gaz yemiyor. bana enjektörler tıkalı denildi, würth-wepp gibi markaların katkılarını yarım depoya koyup kullandım ama çokta faydalarını görmedim, gaza biraz fazla bastığımda motor arıza ışığı hemen yanıyor, bir kaç gün kullanmayınca arıza ışığı kendiliğinden sönüyor.

volkan guney

Fenomen Üye
Adı
volkan güney
Kan Grubu
A RH -
Meslek
metal işleri
Modeli
Araç Yılı
2014
Renk
gri
@avsarbey33
Öncelikle hoş geldin biraz sabret burdan değerli arkadaşlardan fikir almanı tavsiye ederim

volkan guney

Fenomen Üye
Adı
volkan güney
Kan Grubu
A RH -
Meslek
metal işleri
Modeli
Araç Yılı
2014
Renk
gri
@avsarbey33
Konu ciddiye benziyor göstericeniz yer hakkında da tavsiyeler alabilirsin

avsarbey33

Azimli Üye
Adı
KADİR BEYOĞLU
Modeli
abi aracın kilometresi 195.000
bana servis bakımlı denildi, görünüş olarakta temiz bir araç.

avsarbey33

Azimli Üye
Adı
KADİR BEYOĞLU
Modeli
motor ısındıktan sonra o ses kesiliyor, aracın çekişi ve sesi düzeliyor, çok fazla gaza yüklenirsen arada çat ses geliyor.

Alirüzgar

Onursal Üye
Adı
Soncan
Modeli
Renk
Beyaz
Ses yaparmı bilmiyorum ama enjektörlerin tıkalı gibi arıza ışıgı yandıgında yıgılma yapıyormu araç

2009_premio

Fenomen Üye
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
öncelikle geçmiş olsun

o bölgeden araç alırken dikkat edilmesi lazım. kaçak mazot kullanılmış olabilir belki. Durum böyle ise o çatırdama sesi enjektörlerin kaçak mazot yüzünden arızalanıp düzgün püskürtme yapmamasından olabilir. Bu durumda çatırdıya sebep olabilir. Ancak bu konunun uzmanı arkadaşlar daha detaylı yardımcı olacaklardır.

avsarbey33

Azimli Üye
Adı
KADİR BEYOĞLU
Modeli
motor soğukken gaza çok yüklenirsem o çatırtı sesinden dolayı arıza lambası yanıyor, lamba yanınca gaza fazla yüklenmiyorum zaten, araçta kaçak pis mazot kullanılmış olabilir, ben kullanmıyorum, süreklide aldım alalı en iyi katkıları alıp depoya koyuyorum, enjektör tamircisi var ama pek güvenilir değil, birde carbon clean yapan bir yer açılmış, orada karbon clean yaptırsam düzelme olurmu sizce.

volkan guney

Fenomen Üye
Adı
volkan güney
Kan Grubu
A RH -
Meslek
metal işleri
Modeli
Araç Yılı
2014
Renk
gri
Deponun da sökülüp boşaltılıp temizlenmesi lazım

avsarbey33

Azimli Üye
Adı
KADİR BEYOĞLU
Modeli
filtreyi değiştirdim eskiside çok temizdi ama yenisini taktırdım, usta depoya berner marka katkıda koydu, buda depoyu temizler dedi

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
hoşgeldiniz ve geçmiş olsun

aracınızın problemi enjektörlerde büyük ihtimal ile enjektörler işlevini yapmıyor ve düzgün püskürtmüyor enjektör memeleri arızalı ise işemede yapabilir buda silindir içinde biriken bir miktar yakıtın ani patlaması ve egzostan uman atmasına sebep olur tıkalı ve işlevini yapmayan enjektör tak tak diye ses çıkarabilir enjektörler arızalı ise muhtemelen turbonuzdada problem vardır ani gaza bastığınızda motor arıza lambası yakıyor turbo yeterli basıncı sağlayamıyor sizin yapmanız gereken pompa enjektörcüye gitmeniz eğer güvenebileceğiniz biri yok ise yetili servise yada bosch car servislere gidin onun uzmanları zaten bosch aracınızı arıza tespit cihazına bağlayınca arızada verecektir sizin aracınızda carboncleaner yada depoya atılan katkılar işi çözmeyebilir hele kaçak pis mazot kullanıldı ise enjektörler değişmesi gerekecektir ve bu şekilde aracınızı kullanmamaya özen gösterin biran önce baktırın

aracınızı almadan önce ekspertiz yapılmadı mı bakımları falan yapılmış mı kmde az değil çünkü

eğer tahmin ettiğimiz gibi ise enjektörler turba rail (yüksekbasınç pompsı)değişmesi gerekecektir

halil_col

Daimi Üye
Adı
halil
Modeli
Renk
GRİ
ses sebebi triger de olabilir değişmedi ise oda ses yapar ama gerisi arkadaşların dediği gibi enjektörlerde olabilir

avsarbey33

Azimli Üye
Adı
KADİR BEYOĞLU
Modeli
triger değişmiş,öyle bir ses değil bu, enjektörler işeme yapıyor diyorlar, fazla yakıt geldiği için piston başlarına patlatma gibi bu sesi çıkartıyormuş, bana ustaların söylediği bu. bir kutu würth ve bir litre mazotla motordan direk karbon clean gibi işlem yapalım dedi bir usta bana, würth katkısı daha çabuk ve etkili temizlik yapabilir dedi, birde iptal edilmiş olan termostat yerine renoların boru içine konulan düşük dereceli termostatını takarız aracına, bu şekilde egr kapağını da patlatmaz dedi, bizim araçlarda yüksek ısıda egr kapağı patlıyormuş, en azından aracı bana satan kişi böyle söyledi, bu yüzden termostatı iptal etmişler, bu konuda bilgisi olan varmı, yani yapılan işlem ne derece doğru.,