Lassa Impetus Revo nasıldır?

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
senin mondeo dediğin arabanın lastikleri lotus elise den dahamı geniş...bak geniş lastik arabaya yamurda ne kadar dikkat etsende başına neler geliyor...(hemde süspansiyonda dünya devi lotus)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=QG3nkhOntEE[/youtube]

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
bu son videoda yeterince geniş lastiklerle denizde bile ilerleyebileceğiniz görülüyor!

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=j1cQcCKNKRM&feature=related[/youtube]

anka2556

Onursal Üye
Adı
Uğur
Kan Grubu
0 +
Meslek
Lojistik uzmanı
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Çöl Gri
Sürtünme, sürtünme katsayısı * sürtünme yüzeyidir.
Sürtünme katsayısı, geniş lastikle birlikte azalsa da, daha yumuşak bi hamur ile artacaktır.

Asfaltda halat çekme yarışması yapılsa , kösele ayakkabı ile asfaltda duran mı, 1 numara daha büyük spor ayakkabı giyen mi kazanıor sizce?

Ben spor ayakkabı giyen diyorum.

en başta Uzun ömrülü olacak diye bu kadar sert bi lastik yapan pirelliyi, sonra da bunu tüm doblolara takan fiat'ı kınıyorum.

Geçen bi connect tede gördüm bu lastiği ama sahibini tanımadığım için lastik den memnun mu bilgisini alamadım.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
Sürtünme katsayısı, geniş lastikle birlikte azalsa da, daha yumuşak bi hamur ile artacaktır.

Asfaltda halat çekme yarışması yapılsa , kösele ayakkabı ile asfaltda duran mı, 1 numara daha büyük spor ayakkabı giyen mi kazanıor sizce?

en başta Uzun ömrülü olacak diye bu kadar sert bi lastik yapan pirelliyi, sonra da bunu tüm doblolara takan fiat'ı kınıyorum.

Geçen bi connect tede gördüm bu lastiği ama sahibini tanımadığım için lastik den memnun mu bilgisini alamadım.

anka sana sürtünmeyle ilgili bu bilgiyi kim verdi bilmiyorum ama bilgi yanlış

sürtünme kuvveti cisimler arası sürtünme katsayısı ve cisimlerin birbirine temasını sağlayan normal kuvvetin çarpımına eşittir..

Fs=fxN

bu formu yola uyguladığımızda asfalt ile lastik arasındaki sürtünme katsıyısı f lastiğin ve asfaltın durumuna göre yaklaşık 0.3-0.4 olarak alınır...

cisimlerin birbirine temasını sağlayan normal kuvvet araç ağırlığıdır...

yani durağan haldeki 1400 kg bir aracın yerle arasındaki sürtünme kuvveti 0.3x1400=420 kg kadardır...

ancak bu durağan halde,kuru bir asfalt zeminde bulunan aracın yerle arasındaki sürtünme kuvvetidir...

araç harekete geçtiğinde aracın altından geçen havanın oluşturduğu ters basınç hız ile doğru orantılı olarak etkimeye başlar...araç hızlandıkça ağırlığı azalır...ağırlık azaldıkça yerle arasındaki sürtünme kuvvetide azalır...

yol ıslandığında ise sürtünme katsayısı küçülür(0.2). ayrıca derin suya düştüğünüzde lastiklere uygulalan kaldırma kuvvetiyle araç iyice hafifler...

tüm bu bilgilerden anlaşılacağı üzere lastik taban genişliğinin aracın yere sürtünme kuvvetini arttırıcı bir etkisi yoktur...

ancak lastik tipinin etkisi mutlaktır...yumuşak lastiklerin yerle sürtünme katsayıları yüksektir.aldığınız performans tipi lastiklerinde yerle sürtünme katsayıları yüksektir.çünkü lastiğin hamuru yumuşaktır.

aynı taban genişliğinde impetus lastik kullanırsanız bu size fayda sağlar ancak tabanı genişletirseniz ıslak yolda problem yaşarsınız.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
süper bilgiler teşekkürler

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz

lastiğin sertliği yumuşaklığı konusu doğrudur.tabiki yumuşak lastik daha iyi tutunacaktır.bunu daha önce defaatle yazdık.ancak aynı ebatlarda lastik kullanmazsanız,ıslak yolda başınıza bela alırsınız,bunu anlatıyoruz.yani ayağın 41 numaraysa 42 numara spor ayakkabı giymen ayağını rahatsız etmekten başka bir işe yaramadığı gibi koşarken burnu sağa sola takılır!

yani lassa impetusu 195 55 16 alsan çok iyi bir seçim olacaktı...ancak 205 taban lastikler ıslak yolda yol tutuşu %5 civarı düşürecek..benim anlatmak istediğim bu....üstüne üstlük taşıma gücü kaybın çok fazla..ayrıca yukarıdaki videolarıda tekrar tekrar izle bence.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
ayrıca lassa impetusun 99T serisi 195 60 15 lastiği yok.

olan 195 60 15 lastikler 89 H ve 89 V ki bu lastiklerin de senini arabanda taban bozacağının garantisini veririm!

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
ayrıca lassa impetusun 99T serisi 195 60 15 lastiği yok.

olan 195 60 15 lastikler 89 H ve 89 V ki bu lastiklerin de senini arabanda taban bozacağının garantisini veririm!

abi peki yaqni orjinal ebatın dışında lastik almamamlımıyız bende orjinalden yanayım ben şuan memnunum sadece birdefa tutunma sorunu yaşadım oda çok dik biyerdi gerçi tutunduı ama biraz kaymıştı

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
arkadaşlar bakın aracın üzerindeki prelli lastiklerin çok sert olduğunda tereddütsüz sizinle hemfikirim...zaten bütün tutunma problemlerinizin temelinde bu sert lastikler yatıyor...aynı sıkıntıyı bende brigstone R410 duravis lastiklerle yaşadım.hakkaten kösele gibi...

ama lastiği değiştirince iş çözülüyor...mesela sitede hemen hemen herkesin hemfikir olduğu konu lassa lastiklerin optimum olduğudur.yani fiyat/ömür/performans açısından en uygun lastiği lassa olarak belirttik çoğumuz...

bende yazın sizin gibi lastik değişterecem
aklımda netleştirdiğim 3 marka var...bunlar Lassa toyo ve hankook...bunların içerisinde de en çok heveslisi olduğum toyo! ama daha kesin kara veremedim...

yani uzun lafın kısası ebat değişikliği yapmayın.sadece marka ve lastik sınıfı değiştirin.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
bakın benim piyasada beğendiğim 3 lastik...

Lassa Atracta 185/65/15 92T XL

21msr.png
[/img]

Toyo Proxes CF1 185/65/15 88H

21mv5.jpg
[/img]

Hankook K425 185/65/15 92T XL

21mwt.jpg
[/img]

mus55

SAMSUN YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Doblo
Adı
MUSTAFA
Kan Grubu
0 +
Meslek
Mobilya
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
Koyu gri
ben 2005 model dobloma cooper tires aldım,yol tutuşu süper yalnız biraz ses yapıyor.şu anda aldığım dobloda ***** var.hem sessiz hemde yol tutuşu süper,yalnız onunda yumuşak lastik olduğundan kaldırımlara çıkmamaya dikkat edilmesi gerekiyor.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
mus55 arkadaşım boykot var...fransız malı isimleri dahi geçmiyor sitede...

mus55

SAMSUN YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Doblo
Adı
MUSTAFA
Kan Grubu
0 +
Meslek
Mobilya
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
Koyu gri
mus55 arkadaşım boykot var...fransız malı isimleri dahi geçmiyor sitede...

kusura bakmayın arkadaşlar.dahada lafını etmem bu karaktersizlerin.

anka2556

Onursal Üye
Adı
Uğur
Kan Grubu
0 +
Meslek
Lojistik uzmanı
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Çöl Gri
http://www.lastik.com.tr/Lastik-Rehberi/inch-up-nedir-nasil-yapilir
"Inch Up" nedir, nasıl yapılır?

Inch Up (Lastik Ebat Değişikliği Yapma), araca takılı olan orijinal lastik ebadı yerine daha geniş çaplı veya aynı boyutta bir jant kullanarak lastiğin ebadını değiştirme işlemidir.

Aşağıdaki adımları takip ederek lastik ebadınızı değiştirebilirsiniz:

Adım 1: Araç üreticisi tarafından uygulanmış olan lastik ebat, hava ve jant uygulamalarını tespit ediniz.

A. Araç bilgilerinden, araç üreticisi tarafından uygulanmış olan lastik ebat bilgilerini hem ön hem de arka aks için ayrı ayrı tespit ediniz. P, LT, XL, Yük İndeksi, Hız Sınıfı gibi ifadeleri atlamadan eksiksiz kaydediniz. Ön ve arka ebatlar farklı olabilir. Araç üzerindeki lastiklerin araç üreticisi tarafından takıldığını varsaymayınız.

B. Araç bilgilerinden, araç üreticisi tarafından tavsiye edilen hava basınç uygulamalarını hem ön hem arka aks için ayrı ayrı kaydediniz. Ön ve arka aks hava basınç uygulamaları farklı olabilir.

C. Araç üzerindeki mevcut jantlar kullanılmaya devam edilecek ise jant ebatlarını jantlar üzerinden tespit ediniz. Gerekiyor ise jant genişliğini ve çapını ölçünüz.

Adım 2: Araç üreticisinin uygun gördüğü lastik bilgisinin tespit edilmesi.

D. Adım A`da tespit edilen toplam dış çapı kaydediniz.

E. Adım 1B`de tespit edilen yükleme kapasiteleri ve araç üreticisi tarafından tavsiye edilen hava basınç uygulamalarını kaydediniz. Arka aks için de aynı kayıtları yapınız.

Adım 3: Değişim yapılacak yeni lastik bilgileri

F. Yeni uygulama için bir aday lastik ebadı seçip kaydediniz.

G. Adım 2F`de seçilen ebadın dış çapını kaydediniz.

H. Yeni uygulanacak ebat ve araç üreticisinin tavsiye ettiği dış çapların arasındaki % değişim miktarını hesaplayınız. Sonuç - %3 içerisinde kalmalıdır. Eğer değil ise F`den itibaren istenen sonuç bulunana kadar adımları tekrarlayınız.

Adım 4: Jant bilgileri

I. F`deki yeni uygulanacak ebat için onaylı jant genişlik ölçülerini kaydediniz.

J. Mevcut takılı jantlar kullanılmaya devam edilecekler ise C adımında tespit edilmiş olan değerlerin yeni ebat için onaylı jant alternatifleri arasında olduğunu teyit ediniz.

K. Yeni jantlar satın alınacak ise yeni ebatla uyumlu I adımında tespit edilen onaylı jant genişlikleri sınırları içinde kalmalıdır. Eğer kalmıyor ise Adım 3 ve 4 tekrarlanmalıdır.

(Not: J veya K adımlarındaki jant çapı değeri F adımındaki ile aynı olmalıdır.)

Adım 5: Yük/ Hava basınç uygulamaları karşılaştırması

L. F adımında tespit edilen değişim yapılacak yeni ebat ve B adımında tespit edilmiş olan tavsiye edilen hava basınç değerlerini kaydediniz.

M. L adımındaki yük E adımındaki hem ön hem arka lastik için izin verilen yük miktarını geçiyorsa 6. adımı atlayıp 7. adıma geçiniz. Eğer geçmiyorsa 6. adıma geçiniz.

Adım 6: Yük için yeterli hava basınç değerini tespit ediniz.

N. Değişim yapılan yeni ebat hava basıncını araç üreticisinin tavsiye ettiği hava basıncına eşit ve ya 2 PSI yukarıya gelecek değerde şişiriniz. Eğer değişim yapılacak yeni ebadın yük indeks değeri yetersiz ise başka bir ebat tespiti yapıp sırayla üçüncü, dördüncü ve beşinci adımları tekrarlayınız.

O. N adımında karar verilen yeni değişim yapılacak ebat için yükleme kapasitesini kaydediniz.

P. Yeni ebatları araç altına takınız ve N adımında tavsiye edilen şişirme basınç değerinde şişiriniz.

Ebatlar arasında geçiş yapabilmeniz için uygun ebatları gösteren listeyi bilgisayarınıza indirmek için http://www.lastik.com.tr/assets/download/InchUp-Chart.xls buraya tıklayın.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
arkadaşlar bakın aracın üzerindeki prelli lastiklerin çok sert olduğunda tereddütsüz sizinle hemfikirim...zaten bütün tutunma problemlerinizin temelinde bu sert lastikler yatıyor...aynı sıkıntıyı bende brigstone R410 duravis lastiklerle yaşadım.hakkaten kösele gibi...

ama lastiği değiştirince iş çözülüyor...mesela sitede hemen hemen herkesin hemfikir olduğu konu lassa lastiklerin optimum olduğudur.yani fiyat/ömür/performans açısından en uygun lastiği lassa olarak belirttik çoğumuz...

aklımda netleştirdiğim 3 marka var...bunlar Lassa toyo ve hankook...bunların içerisinde de en çok heveslisi olduğum toyo! ama daha kesin kara veremedim...

yani uzun lafın kısası ebat değişikliği yapmayın.sadece marka ve lastik sınıfı değiştirin.

teşekkürler abi

anka2556

Onursal Üye
Adı
Uğur
Kan Grubu
0 +
Meslek
Lojistik uzmanı
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Çöl Gri

teşekkürler abi

195/60 r16 otomobil lastiği olupda 89V in üstü yğk endeksi olan bi lastik bulamadım, varsa bilen söylesin...
Bitek kış lastiklerinde yük endeksi iyi olanlar var...

http://www.lassa.com.tr/lastikler/lastik-04-02-0-0-E32-SNOWAYS_2C
Lassa snomways 2c 195/60R16 99/98T

Ama bu da C sınıfı olduğu için iyi bi performans beklenmemeli...

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz

teşekkürler abi

195/60 r16 otomobil lastiği olupda 89V in üstü yğk endeksi olan bi lastik bulamadım, varsa bilen söylesin...
Bitek kış lastiklerinde yük endeksi iyi olanlar var...

http://www.lassa.com.tr/lastikler/lastik-04-02-0-0-E32-SNOWAYS_2C
Lassa snomways 2c 195/60R16 99/98T

Ama bu da C sınıfı olduğu için iyi bi performans beklenmemeli...

snowways kar tipi lastik...yazın kullanamazsın...ne kadar çabuk bittiğine hayret edersin!

89 V lastiği çok dikkatli kullanman lazım...yüklü kullanmaya kalkarsan tabanları çok çabuk bozulur...daha lastik yeniyken araba sendelemeye başlar...

anka2556

Onursal Üye
Adı
Uğur
Kan Grubu
0 +
Meslek
Lojistik uzmanı
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Çöl Gri
Sorunu ve çözümü bulmak için önce konuyu bi masay yatıralım.

1-Araba'dan daha çok lastikten kaynaklı olduğunu düşündüğümüz yol tutuş ve fren sorunu var d3'lerde.
2-205 lastik alıp takanlardan fren ve yl tutuşlarda iyileşme görüldüğü bilgisi alınıyor ,
3-orjinal ebatlarda lastik kullanmalı mı kulanılmamalı mı kafa karıştıran bi durum
4-Orjinal ebatlardaki otomobil lastikleri yüke dayanımlı değil 89V sınıfı hemen hepsi,
5-205/55/r16 larda yük endeksi 91'e kadar çıkıyor, asıl ölçü 215/55/r16 olmalı , lastik çapı tam oturuyor, ama 215 için daha geniş bi jant lazım orjinale oturmuyor.
6-ebatı geçebilsek bi hangi hamur tartışması var, yük endeksi yüksek performans lastikleri ısınmadan yolda tutumuyor, konfor serisi çok iyi yol tutmuyor.

Fiat'ı arayacağım yakında bize bi akıl versin diye.