Lassa Impetus Revo nasıldır?

anka2556

Onursal Üye
Adı
Uğur
Kan Grubu
0 +
Meslek
Lojistik uzmanı
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Çöl Gri
D3 aracıma lassa phenoma 205/55 r16 alacaktım.
ısınmadan ki performansı kötü olduğunu öğrendim ve vazgeçtim.

Islak ve frenajı çok iyi olan , kışın üzmeyecek,4 mevsim bi lastik arıyorum.

Lassa Impetus Revo nasıldır, kullananlardan bilgi istiyorum.

Herkese teşekkürler.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
anka2556 tarafından yazılan metin:

Herkese teşekkürler.

yav arkadaş ne var bu geniş taban lastikte...ne taktınız bu geniş tabana ben anlamadım ki...orijinal ebatta lastik almazsanız ıslak yol performansınız her 10 taban numarasında %5-6 düşer...

örnek 185 tabandan 195 tabana geçen ıslak yola eskisinden %5.4 daha az tutunur.

185 den 205 e geçen eskisine nazaran %10,81 daha az tunur yola...

geniş taban lastik kuru yola tutunmanızı arttırmaz,ıslak yola tutunmanızı zayıflatır.

erken mi durmak istiyorsun,ıslak yolda güvendemi kalacaksın?

1-kışın kışlık lastik kullanacaksın
2-yumuşak hamurlu lastik kullanacaksın.

benim tercihim...yazlık lastik lassa atracta...kar tipi sawa eskimo/lassa snowways 2 era ebatları değiştirmeden!

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
RAPTOR tarafından yazılan metin:

Herkese teşekkürler.

yav arkadaş ne var bu geniş taban lastikte...ne taktınız bu geniş tabana ben anlamadım ki...orijinal ebatta lastik almazsanız ıslak yol performansınız her 10 taban numarasında %5-6 düşer...

geniş taban lastik kuru yola tutunmanızı arttırmaz,ıslak yola tutunmanızı zayıflatır.

benim tercihim...yazlık lastik lassa atracta...kar tipi sawa eskimo/lassa snowways 2 era ebatları değiştirmeden!

*clap*

anka2556

Onursal Üye
Adı
Uğur
Kan Grubu
0 +
Meslek
Lojistik uzmanı
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Çöl Gri

Herkese teşekkürler.

Aracın ağırlığını, ve yüksekliğini 195 lastik yetmiyor, viraj da , şerit dğeiştrirmeler de araç değil, lastik zayıf kalıyor.

Bunun sebebi dar taban, yüksek omuz , sert hamurdan .

lastik ebabı ağırlıkla da alakalı, 1420 kiloluk 1850 mm yüksekliğindeki doblo 195/60/r16 lastik kullanıp yetersiz kalırken ,1350 kiloluk 1484 mmlik focus 205/55/r16 lik lastik kullanıyor ve yolu zamk gibi tutuyor.
1496 kilo ağrılığındaki ford mondeo'ya ki 235/45R18 lastik takılıyor, aracın gidişi yolda ray varmış gibi.

bu araca 205 değil ,215 lik lastik bile takılabilir, zira az yük de dahi otomobil lastiklerinin yük sınırına gelirsiniz.
ama 215 lik lastik için jantı değiştirmek gerekiyor, 6" lik jant ta olmuyor 215 lastik.
Tüm sınıflara aynı kösele lastiği takmak bence üst yönetim hatası.

combi sınıfına C sınıfı yük lastiği takmak bence en büyük yanlış, frenajı çok kötü, yüksek süretda dengesibi koruyamıyor.
140'tan sonra araç , lastikten dolayı güvensizleşiyor.

Jant da çok ağır , aslında bütçem olsa lastikle beraber jantlardan da kurtulur daha hafif bi jant alırdım.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz

Herkese teşekkürler.

Aracın ağırlığını, ve yüksekliğini 195 lastik yetmiyor, viraj da , şerit dğeiştrirmeler de araç değil, lastik zayıf kalıyor.

Bunun sebebi dar taban, yüksek omuz , sert hamurdan .

lastik ebabı ağırlıkla da alakalı, 1420 kiloluk 1850 mm yüksekliğindeki doblo 195/60/r16 lastik kullanıp yetersiz kalırken ,1350 kiloluk 1484 mmlik focus 205/55/r16 lik lastik kullanıyor ve yolu zamk gibi tutuyor.
1496 kilo ağrılığındaki ford mondeo'ya ki 235/45R18 lastik takılıyor, aracın gidişi yolda ray varmış gibi.

bu araca 205 değil ,215 lik lastik bile takılabilir, zira az yük de dahi otomobil lastiklerinin yük sınırına gelirsiniz.
ama 215 lik lastik için jantı değiştirmek gerekiyor, 6" lik jant ta olmuyor 215 lastik.
Tüm sınıflara aynı kösele lastiği takmak bence üst yönetim hatası.

combi sınıfına C sınıfı yük lastiği takmak bence en büyük yanlış, frenajı çok kötü, yüksek süretda dengesibi koruyamıyor.
140'tan sonra araç , lastikten dolayı güvensizleşiyor.

Jant da çok ağır , aslında bütçem olsa lastikle beraber jantlardan da kurtulur daha hafif bi jant alırdım.

haaa...yani koskoca tofaş fabrikası bu arabayı komple yapmış ama lastik ebadını hesaplayamamış,ben hesapladım diyosun....

sert lastik tamam...gerisini kesinlikle yanlış düşünüyorsun...

bir kere lastik sınıfının seçimi aracın taşıyacağı yüke ve yapacağı maximum sürrate göre seçilir...

sen sadece aracın kuru yol viraj dengesini hesaplıyorsun ama bu aracın ıslak ve buzlu yollardaki performansını düşünmüyorsun...bana kalırsa 205 lastikle ıslak yolda aracı yönlendirmen için direksiyona ek birde gemi dümeni lazım...su seni en küçük yanlış hareketinde yerden keser...bu konuda iddalıyım mesleğim bu yönde!

ticari araçla otomobili birbirine karıştırma...lastik yanak ebadı küçüldükçe yük taşıma kapasitesi düşer...doğru dobloyla mondeonun boş ağırlıkları birbirine yakın ama doblo ticari araç ve hız sınıfı mondeodan çok düşük...bide yüklü ağırlıkları karşılaştır bakalım senin 45 dediğin lastik ne oluyor?

hem doblonun yüksekliği uzunluğu dingil açıklığı farklı...mondeoyla dobloyu nasıl bir tutup lastik karşılaştırdın hayret...hem senin hesabına göre ford connecte ne lastik takılması lazım?connectin orijinal taban genişliği 195!hem üst yönetim hatası diyorsan connectide koç yapıyor dobloyuda,connecte torpil mi geçmişler?

bi noktada şunu diyebiliriz...lastik sınıf atladıkça lastik hamuru yumuşuyor ve sürtünme katsayısı yükseliyor...bu kuru yolda size bir miktar fayda sağlayabilir ama ıslak yolda sizi kurtarmaz!

nedir bu aquaplanning onuda alttaki videodan bir görelim!

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ydzuGvqRcXs&feature=related[/youtube]

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
video dikkatlice izlenirse bu aracın sürücüsüde fabrikanın araca uygun lastiği hesaplayamadığını düşünmüş olmalı ki jant ve lastikleri değiştirmiş...sonucunu hepbirlikte gördük!yinede ucuz kurtuldular.

videonun sonunda ki ikinci kazada da aracın orijinal jant ve lastikleri değiştirilmiş...

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
abi paylaşım için teşekkürler *clap*

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
hem bu iş böyle suyla falan kalmayacak...geniş lastiklerin aracı aşırı yorması,içeri fazla gürültü ve sarsıntı alması,ayrıca ön takımı ve direksiyon kutusunu erken bozmasıda cabası olacak...

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
en iyisi herzaman orjinal ebatlar zaten ben kesinlikle premionun üzerindeki jantları çıkarıp başka jant takmam kesinlikle çünkü o tavan çıtaları kapı çıtaları ile uyumlu süper görünüyor

power64

Daimi Üye
selam arkadaslar 205 55 16 91 v impetus revo kulanan birisi olarak düşünçelerimi belirtmek isterim
video daki arkadaslara üzüldüm fakat gözden kacırdıgınız bişi var yoldan dere akıyor resmen ve o süratle hangi lastik hangi araba oldugu fark etmesz kaza yapar adam gibi yolun ve havanın durumuna uygun araç kullansalar sonuç ne olurdu acaba gelelin geniş taban lastiğe aracı ilk aldıgım zamanlar acemisi oldugum için ufak denemeler yaptım boş yollarda kendi lastikleri ile kuru yolda virajlarda arkadan kayma egilimi vardı direksyon tepkisi zayıf kalıyordu fenlemede hemen kızaklamaya ve abs acmaya başlıyodu bozuk yollarda araç içine çok fazla titreşim ve sarsıntı yapıyodu birkaç lastikçiarkadasla konuştum sonunçusu lassa bayisi oldu deneyelim bakalım dedi bi lastik cıkardı geldi taktık ve denemeye cıktık arabanın yere yapıştıgını öyle bi hissediyosunuz fren leri denedim 100 110 la abs acmadan ve kızaklamadan o kadar kısada durdu virajda denedim arkalastiklerin kayma egilimi diye bişi kalmadı diğer lastiklerle arabayı dökecek diye girmeye korktugum bi yol vardı saldırdım o yola sarsıntı en az % 50 azaldı ve sonzamanlarda o karlarda ve ıslak yollarda denedim zincir bile takmadım ne yolda kaldım en basiti bugün iş yerimin yolu % 15 lik birampa yol buzz kimse cıkamamış çıktım gittim iş arkadaşlarım sen nasıl cıktım burayı diyolar herkes aşagıya koymuş arabayı ve bildiğim kadarıyla berligoda 205 65 kulanıyo o arac da

herkesin meslegine saygımız sonsuz üretiçinin koydugu normlarla son kullanıcı olarak bizim isteklerimiz farklı olabilir saygı göstermek lazım

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
selam arkadaslar 205 55 16 91 v impetus revo kulanan birisi olarak düşünçelerimi belirtmek isterim
video daki arkadaslara üzüldüm fakat gözden kacırdıgınız bişi var yoldan dere akıyor resmen ve o süratle hangi lastik hangi araba oldugu fark etmesz kaza yapar adam gibi yolun ve havanın durumuna uygun araç kullansalar sonuç ne olurdu acaba gelelin geniş taban lastiğe aracı ilk aldıgım zamanlar acemisi oldugum için ufak denemeler yaptım boş yollarda kendi lastikleri ile kuru yolda virajlarda arkadan kayma egilimi vardı direksyon tepkisi zayıf kalıyordu fenlemede hemen kızaklamaya ve abs acmaya başlıyodu bozuk yollarda araç içine çok fazla titreşim ve sarsıntı yapıyodu birkaç lastikçiarkadasla konuştum sonunçusu lassa bayisi oldu deneyelim bakalım dedi bi lastik cıkardı geldi taktık ve denemeye cıktık arabanın yere yapıştıgını öyle bi hissediyosunuz fren leri denedim 100 110 la abs acmadan ve kızaklamadan o kadar kısada durdu virajda denedim arkalastiklerin kayma egilimi diye bişi kalmadı diğer lastiklerle arabayı dökecek diye girmeye korktugum bi yol vardı saldırdım o yola sarsıntı en az % 50 azaldı ve sonzamanlarda o karlarda ve ıslak yollarda denedim zincir bile takmadım ne yolda kaldım en basiti bugün iş yerimin yolu % 15 lik birampa yol buzz kimse cıkamamış çıktım gittim iş arkadaşlarım sen nasıl cıktım burayı diyolar herkes aşagıya koymuş arabayı ve bildiğim kadarıyla berligoda 205 65 kulanıyo o arac da

herkesin meslegine saygımız sonsuz üretiçinin koydugu normlarla son kullanıcı olarak bizim isteklerimiz farklı olabilir saygı göstermek lazım

Çok farkeder....ben yaşadığım için biliyorum ne kadar farkedeceğini!185 lastikle 15 cm suya 70 km hızla daldım ben...hemde doğan slx le (980 kg)..hiç bişey olmadı...(distribitör su aldı sadece) aynı suya 205 lastikle doğanı geçtim dobloyla (1400 kg) dal bakalım ne oluyor!

hem senin dere dediğinin 5 beterine ben istanbulun göbeğinde hemde O3 gibi bir otobanda 3 defa peş peşe daldım (bakırköyde-bağcılarda-sarıyer-fsm bağlantısında)...azıcık yağmur yağması istanbulun dereye dönmesine yetiyor...

hem neyi savunuyosunuz...işin matematiği belli...205 lastik sudan %10 daha fazla etkileniyor...tabi bunda suyun derinliğide önemli...her santim su yüksekliği lastik ebadına göre daha fazla etki ediyor...

geniş lasitik öyleymiş böyleymiş...kuru yolda gidersiniz...ama ıslak yolda zararı var karı yok!

siz olayı sadece tutunma yüzeyi olarak değerlendiriyorsunuz...suya batan hacmin hesabını bi yapın bakalım ne çıkıyor karşınıza...

beyler kuru asfaltta kabak lastikle bile gidersiniz...ben lastiği yağmurda tanırım

ayrıca kimsenin isteğine karıştığımız yok!sadece işin doğrusunu savunuyorum...yoksa kimsenin taktığı lastiğin bana bi faydası yok!

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
sen o suya dere diyorsun...türkiyedeki bütün dağ yollarında buna benzer su akıntıları vardır...

o suya dere diyorsan istanbulun göbeğindeki bu duruma nediyorsun?

210yh.jpg
[/img]

bence herşeyi tecrübeyle öğrenmeyin...insanlara biraz kulak verin...alttaki adam kadar şanslı olamayabilirsiniz.

2112g.jpg
[/img]

power64

Daimi Üye

Çok farkeder....ben yaşadığım için biliyorum ne kadar farkedeceğini!185 lastikle 15 cm suya 70 km hızla daldım ben...hemde doğan slx le (980 kg)..hiç bişey olmadı...(distribitör su aldı sadece) aynı suya 205 lastikle doğanı geçtim dobloyla (1400 kg) dal bakalım ne oluyor!

hem senin dere dediğinin 5 beterine ben istanbulun göbeğinde hemde O3 gibi bir otobanda 3 defa peş peşe daldım (bakırköyde-bağcılarda-sarıyer-fsm bağlantısında)...azıcık yağmur yağması istanbulun dereye dönmesine yetiyor...

hem neyi savunuyosunuz...işin matematiği belli...205 lastik sudan %10 daha fazla etkileniyor...tabi bunda suyun derinliğide önemli...her santim su yüksekliği lastik ebadına göre daha fazla etki ediyor...

geniş lasitik öyleymiş böyleymiş...kuru yolda gidersiniz...ama ıslak yolda zararı var karı yok!

siz olayı sadece tutunma yüzeyi olarak değerlendiriyorsunuz...suya batan hacmin hesabını bi yapın bakalım ne çıkıyor karşınıza...

beyler kuru asfaltta kabak lastikle bile gidersiniz...ben lastiği yağmurda tanırım

ayrıca kimsenin isteğine karıştığımız yok!sadece işin doğrusunu savunuyorum...yoksa kimsenin taktığı lastiğin bana bi faydası yok!

evet raptor ustam herkesin düşüncesine saygımız sonsuz kaldıki şuiyidir bu kötüdür de demiyoruz işin teknik kısmından anlamam bildiğim normal şartlarda hız sınırı 50 olan yolda yagışlı havada 90 la gidersen nereye kadar gideceğini sadece allah bilir ama suda bi gerçek 195 60 la 205 55 arasındaki 1 cm lik o gemişlk araca yakışıyor en azından kendi adıma seviyorum ne kadar suya geç batsada seviyorum kardas elimden bişi gelmiyo

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
ne yalan söyleyim yakışmıyor desem yalan olur! :D:D:D harbi gösteriyor arabayı...yani uzun yola gitmesem şehir içi takılsam bende belki attırırım...ama biz çok uzun yol gidiyoruz...canımıza malolur...

ben zaten taktırmayın demiyorum...dememin bi anlamıda yok...sadece neler olabileceğini bilin ona göre tedbirli olun...

power64

Daimi Üye
kardesim verdiğin bilgileri araştırdım evet sen haklısın verdiğin bilğiler doğrudur teşekkür ediyorum bizleri bilğilendirdiğin için bundan kimsenin şüphesi olmasın

ama genede bu lastikleri sevdim be ustam bilğiler için tekrar teşekkür ediyorum

power64

Daimi Üye
ne yalan söyleyim yakışmıyor desem yalan olur! :D:D:D harbi gösteriyor arabayı...yani uzun yola gitmesem şehir içi takılsam bende belki attırırım...ama biz çok uzun yol gidiyoruz...canımıza malolur...

ben zaten taktırmayın demiyorum...dememin bi anlamıda yok...sadece neler olabileceğini bilin ona göre tedbirli olun...

abi bizde uzun yola gidiyoruz arasıra uzun yoldada hoşuma gitti ben uşaklıyım bu tarafa yolun düşerse bi haber et vereyim bi dene ben yakıt artar diyodum ama tersi oldu yakıtta bile azalma var abi denemeni tavsiye ederin

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz

abi bizde uzun yola gidiyoruz arasıra uzun yoldada hoşuma gitti ben uşaklıyım bu tarafa yolun düşerse bi haber et vereyim bi dene ben yakıt artar diyodum ama tersi oldu yakıtta bile azalma var abi denemeni tavsiye ederin

diş yapısı etkilemiş olabilir...performans tipi lastiklerin yapısı tekerleğin yuvarlanma direncini azaltacak şekilde yapılandırılıyor...performans tipi olduğu için sürtünme katsayısı da yüksek oluyor...bu yüzden kuru yol performansları başarılı oluyor...

bi hesap yapalım...

195/60/16 99T lastikten 205/55/16 91V lastiğe geçtin...

T 190 hız endexinden V 240 hız endexine atladın

ancak yük taşıma kapasiten lastik başına 775 kg dan 615 kg a düştü (toplam araç yük taşıma kaybı 640 kg ve çok fazla...yüklü kullanımda lastiklerin balon yapıp gümlemesine yol açabilir..aracı yüklü kullanırken bu duruma dikkat edin)

lastik toplam çapın 8.5 milimetre küçüldü bu yüzde olarak yaklaşık 1.35 e denk gelir...%3 lük kabul edilebilir sınırın altındadır vu uygundur...lastik yanak/jant uyumun çok iyi

bu 8.5 mm lik küçülme sana sana toplamda aldığın yolun her tur için 28.3 mm lik bir yol kaybı getirir...normalde bu açıdan baktığımızda yakıt tüketiminin artması lazım...

ancak 8.5 mm lik çap küçülmesi yolun aks merkezine olan momentini %0.675 oranında düşürerek yoldan motora gelen kuvvetleri azaltır...kısacası motoru rahatlatır...tekerleğin dönüşü kolaylaşır...bu durum performans tipi lastiğin yuvarlanma direniminin azalmasıyla birleşince yakıtın düşmesi bekelenebilecek bir durumdur...

power64

Daimi Üye

diş yapısı etkilemiş olabilir...performans tipi lastiklerin yapısı tekerleğin yuvarlanma direncini azaltacak şekilde yapılandırılıyor...performans tipi olduğu için sürtünme katsayısı da yüksek oluyor...bu yüzden kuru yol performansları başarılı oluyor...

bi hesap yapalım...

195/60/16 99T lastikten 205/55/16 91V lastiğe geçtin...

T 190 hız endexinden V 240 hız endexine atladın

ancak yük taşıma kapasiten lastik başına 775 kg dan 615 kg a düştü (toplam araç yük taşıma kaybı 640 kg ve çok fazla...yüklü kullanımda lastiklerin balon yapıp gümlemesine yol açabilir..aracı yüklü kullanırken bu duruma dikkat edin)

lastik toplam çapın 8.5 milimetre küçüldü bu yüzde olarak yaklaşık 1.35 e denk gelir...%3 lük kabul edilebilir sınırın altındadır vu uygundur...lastik yanak/jant uyumun çok iyi

bu 8.5 mm lik küçülme sana sana toplamda aldığın yolun her tur için 28.3 mm lik bir yol kaybı getirir...normalde bu açıdan baktığımızda yakıt tüketiminin artması lazım...

ancak 8.5 mm lik çap küçülmesi yolun aks merkezine olan momentini %0.675 oranında düşürerek yoldan motora gelen kuvvetleri azaltır...kısacası motoru rahatlatır...tekerleğin dönüşü kolaylaşır...bu durum performans tipi lastiğin yuvarlanma direniminin azalmasıyla birleşince yakıtın düşmesi bekelenebilecek bir durumdur...

abi sen prof olmuşsun bizim şu anlattığın olayı bırak hesap etmeyi anlamak için bile 9 fırun ekmek yememiz lazım 9 yetermi 19 olsa belki anlarız neyse konuyu acan arkadaş cevabını almıştır umarım artık terçih kendisine kalmış teşekkürler ustam bilğine saglık dileğim allahdan sizin gibi bilğili insanları bizim başımızdan eksik etmesin

anka2556

Onursal Üye
Adı
Uğur
Kan Grubu
0 +
Meslek
Lojistik uzmanı
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Çöl Gri
Yazdığım bi mesaj , gözümle forumda görmeme rağmen, şu an yok, ya bi moderator sildi ya da forum kafayı yedi.*eek*

Ford mondeo 1.6 dizelin de aynı ağırlıkda 4 lastik cinsi sunulur.

16" Alüminyum Alaşım Jantlar ve 215/55R16 Lastikler
1.6L 160PS EcoBoost, 1.6L 115PS TDCi ve 2.0L 140PS TDCi motor seçenekleriyle sunulmaktadır.

16" Alüminyum Alaşımlı Jantlar ve 205/55R16 Lastikler
Sadece 1.6L 120PS araçlarda sunulmaktadır.

17" Alüminyum Alaşım Jantlar ve 215/50R17 Lastikler
1.6L 160PS EcoBoost, 1.6L 115PS TDCi ve 2.0L 140PS TDCi motor seçenekleriyle sunulmaktadır.

18" alüminyum alaşım jantlar 235/45R18 lastikler
Sadece 1.6L 115PS TDCi , 1.6L 160PS EcoBoost, 2.0L TDCi ve 2.0L 240PS EcoBoost araçlarda sunulmaktadır.

Raptor'a göre , 235 lik lastik takan mondeo'un yağmurda yüzmesi mi, gerekiyor.:|

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
Yazdığım bi mesaj , gözümle forumda görmeme rağmen, şu an yok, ya bi moderator sildi ya da forum kafayı yedi.*eek*

Ford mondeo 1.6 dizelin de aynı ağırlıkda 4 lastik cinsi sunulur.

16" Alüminyum Alaşım Jantlar ve 215/55R16 Lastikler

16" Alüminyum Alaşımlı Jantlar ve 205/55R16 Lastikler
Sadece 1.6L 120PS araçlarda sunulmaktadır.

17" Alüminyum Alaşım Jantlar ve 215/50R17 Lastikler

18" alüminyum alaşım jantlar 235/45R18 lastikler
Sadece 1.6L 115PS TDCi , 1.6L 160PS EcoBoost, 2.0L TDCi ve 2.0L 240PS EcoBoost araçlarda sunulmaktadır.

Raptor'a göre , 235 lik lastik takan mondeo'un yağmurda yüzmesi mi, gerekiyor.:|

yukarıda epey yazdım...hadi doblonun lastiği yanlış...connect e ne takılması gerekiyor senin hesabına göre?yukarıda bi dünya hesap kitap,bi bak incele...

bak yukarıda bir video payalaştım...onu bir izle,yüzermi gezermi sen karar ver!

bilgin olsun bu üstteki mesajı ilk kez görüyorum.kendi nam-ı hesabıma,hakaret içermediği sürece mesaj silmem!amacımız doğruyu bulmak.herkesin fikrini açıklama hakkı var.

buda aquaplanning in açıklama videosu...

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=tqdzW-fLtaM[/youtube]