KORUMA BARLARI ÖNERİLER....

geremy

Onursal Kurucu
bakiergul tarafından yazılan metin:
kardeşim benim dar dönerken kaldırıma takmam için önce başka yerleri vurmam lazım çünki marşbiyeldem 1 santim açıkta olacak kafalarıda yuvarlak zaten zaten şaseyi eğecek gibi vurursan arabayı dagıttın demek ben ufak dokunmalar kaldırıma sürtmelerden bahsediyorum....Malum İstanbul sıfır yanaşmazsan alıyorlar bir yerini.....Yakıt ekonomisine gelince yaptığım hesaplara göre arabayı vurup orjinalliğini bozup değer kaybettiğinden az maliyeti var...Yani ekonomi edecez diyede güvenliği göz ardı etmemek lazım derim ben......

niyeti almışsın abi.
hayırlısı olsun.

yildiz mavisi

Daimi Üye
abi sen iişini bilirsin ne takıcanıda bence yaptır ama ne kadar ağırlık kullanıcağınıda iyi hesapla. sonra ilerde sana dert açmasın.

geremy

Onursal Kurucu
birde başka bir araçla sana vurulduğu zaman karşı tarafa daha fazla hasar veririsin.adam veya kasko dava açarsa kaybedersin.
bir zamanlar duymuştum pickup türünde bir arabada önde koruma varmış kaza yapmış haliyle vurduğu yeri dağıtmış mahkemelik olmuşlar.
bana korumalı bir araba çarpsa ben şahsen davacı olurum kazanırımda çünkü koruma fabrika çıkışı yok ve sonradan ilave edildiğine dair kayıt kürek yok.

yildiz mavisi

Daimi Üye
zaten kanunen koruma takmak yasak. belli bir ölçüde izin veriliyor. bunun dışındakiler tamamen yasak.

yildiz mavisi

Daimi Üye
size kanundan bir kısım örnek olarak koyuyorum gerisinide linkten okuyabilirsiniz çok uzun :)

İKİNCİ BÖLÜM : Uygulama Usul ve Esasları

Tip onayı belgesi başvuruları

Madde 5 - (1) Tip Onayı Belgesi başvuruları aşağıda belirtilmiştir.

a) Bir araç veya ayrı teknik ünite tipi ile ilgili tip onayı belgesi başvuruları, tanıtım paketi içinde tanıtım paketi fihristine uygun olarak düzenlenmiş tanıtım dosyasıyla birlikte Ek II'de belirtildiği şekilde imalatçı tarafından Onay Kuruluşuna yapılır.

b) Belirli bir araç veya ayrı teknik ünite ile ilgili tip onayı belgesi başvuruları, ancak bir onay kuruluşuna yapılabilir. Başvuru sahibi, başka bir ülkenin onay kuruluşuna başvuruda bulunmadığını bir yazı ile Bakanlığa bildirir.

c) Onaylanacak her tip için ayrı bir başvuru yapılır.

Tip onayı işlemleri

Madde 6 - (1) Tip onayı işlemleri aşağıda belirtilmiştir.

a) Onay Kuruluşu, bu Yönetmeliğin şartlarını sağlayan ön koruma sistemi tipine, örneği Ek II İlave IV'te bulunan AT tip onayı belgesini ve örneği Ek II İlave V'te yer alan AT tip onayı işaretini ve AT tip onayı numarasını verir.

b) Onay Kuruluşu, bu Yönetmeliğin şartlarını sağlayan araç tipine, örneği Ek II İlave III'te bulunan AT tip onayı belgesini veya ulusal tip onayı belgesini verir.

Tip onayı uygulama takvimi ve hükümleri

Madde 7 - (1) Bu Yönetmeliğin yayım tarihinden itibaren, ayrı teknik ünite olarak Ek I ve Ek II'de belirtilen şartlara uygun bir ön koruma sistemi tipine ve bu ön koruma sistemi ile teçhiz edilmiş yeni bir araç tipine AT tip onayı belgesi ya da ulusal tip onayı belgesi verilmesi reddedilemez; ön koruma sisteminin satışı veya hizmete girişi ve araçların tescil, satış ya da hizmete girişi yasaklanamaz.

(2) 1/1/2009 tarihinden itibaren tip onayı belgesi olmayan yeni bir araç tipi bu Yönetmeliğe uygun ön koruma sistemi ile teçhiz edilmiş ise, Ek I ve Ek II'de belirtilen şartlara göre AT tip onayı belgesi ya da ulusal tip onayı belgesi almak zorundadır.

(3) Tip onayı belgesi mevcut yeni bir araç tipi, 1/1/2010 tarihine kadar bu Yönetmeliğe uygun ön koruma sistemi ile teçhiz edilmiş ise, Ek I ve Ek II'de belirtilen şartlara uygun olarak AT tip onayı belgesi ya da ulusal tip onayı belgesi almak zorundadır. Aksi taktirde araçların tip onayı belgeleri iptal edilir. Ayrıca;

a) MARTOY'a göre düzenlenmiş olan, uygunluk belgeleri, söz konusu yönetmeliğin 9 uncu maddesinin amaçları bakımından yukarıdaki tarihten itibaren geçersiz kabul edilir.

b) MARTOY'a göre düzenlenen, beraberinde bir uygunluk belgesi bulunmayan yeni araçların tescili, satışı ya da hizmete girişi yasaktır.

(4) Ön koruma sistemleri, 1/1/2010 tarihinden itibaren ayrı teknik ünite olarak Ek I ve Ek II'de belirtilen şartlara göre AT tip onayı belgesi ya da ulusal tip onayı belgesi almak zorundadır. Tip onayı belgesi bulunan ön koruma sistemlerinin MARTOY'un 9 uncu maddesinin birinci fıkrasının (b) bendine göre satışına ve hizmete girişine izin verilir.

Uygulama tedbirleri

Madde 8 - (1) Bir motorlu araca takılı orijinal teçhizat ve ayrı teknik ünite şeklindeki ön koruma sistemlerinin kullanımına ilişkin, Yönetmeliğin Ek I, Bölüm 3'ünde belirtilen deneylerin yapılması için gerekli ayrıntılı teknik şartlar, bu Yönetmeliğin Ek III'ünde yer almaktadır.

(2) Bir araca takılı orijinal teçhizat şeklindeki bir ön korunma sisteminin tip onayı ile ilgili deneyler için, deneye tabi tutulacak sistemin birden fazla araç tipinde kullanılmak üzere tasarımlanmış olması durumunda, bu sistem tasarlandığı her araç tipi için ayrı ayrı tip onayı almalıdır. Ancak, araç tiplerinin ya da ön koruma sistemi modellerinin yeterince birbirine benzediğinin anlaşılması halinde, deney kuruluşu ilave deneyleri yapmayabilir.

(3) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girişinden önce ayrı teknik ünite olarak piyasaya arz edilen ön koruma sistemlerinin kullanımı yasaklanamaz.

link: http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/28026.html

bakiergul

Onursal Admin
Onursal Danışman Yönetici
Renk
LAL KIRMIZI
geremy tarafından yazılan metin:
birde başka bir araçla sana vurulduğu zaman karşı tarafa daha fazla hasar veririsin.adam veya kasko dava açarsa kaybedersin.
bir zamanlar duymuştum pickup türünde bir arabada önde koruma varmış kaza yapmış haliyle vurduğu yeri dağıtmış mahkemelik olmuşlar.
bana korumalı bir araba çarpsa ben şahsen davacı olurum kazanırımda çünkü koruma fabrika çıkışı yok ve sonradan ilave edildiğine dair kayıt kürek yok.
[small][/small] Sevgili kardeşim biz zaten 40 yaşını aşmış belli bir oturaklığa erişm
iş insanız Arabayı ölmek yada öldürmek için kullanmıyoruz... kaldı ki benim yapacağım koruma barları arka ve yanlara yani çarpma değil çarpılma gibi bir durum söz konusu olur...Ha geri geri kaptırıp vuracak halim yok ise zaten eğer vatandaş bana olduğu gibi girecekse varsın patlasın eğer trafik bana verecekse hatayı itiraz etmem öderim....Ben evvela can güvenliğini ve aracımın emniyetini düşünüyorum.....yavaş kullansın agrasif kullanmasın gömmesin...Zaten bunları yaparsa fazla hasar olmaz....

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
Gelelim trafik yönetmeliğine Ben bundan evvelki starex aracımı muayeneye götürdüm....İstasyondaki arkadaşlar arkadan ve yandan yapılan extralar 10 cm den fazla yola taşmıyorsa sorun yok dedi hatta sadece ön koruma yasak abi onu sök gel dedi bende söktüm zaten fazla sürmrdi aracı sattım ön krom boruda bende belki takarım yeni dobloma ama yan ve arkalar siyah ön nikelaj çok abuk olur bakacaz ya neyse yani canım kardeşlerim benim amacım üzüm yemek bağcıyı dövmek değil....

geremy

Onursal Kurucu
:D
bakiergul tarafından yazılan metin:
geremy tarafından yazılan metin:
[small][/small] Sevgili kardeşim biz zaten 40 yaşını aşmış belli bir oturaklığa erişm
iş insanız Arabayı ölmek yada öldürmek için kullanmıyoruz... kaldı ki benim yapacağım koruma barları arka ve yanlara yani çarpma değil çarpılma gibi bir durum söz konusu olur...Ha geri geri kaptırıp vuracak halim yok ise zaten eğer vatandaş bana olduğu gibi girecekse varsın patlasın eğer trafik bana verecekse hatayı itiraz etmem öderim....Ben evvela can güvenliğini ve aracımın emniyetini düşünüyorum.....yavaş kullansın agrasif kullanmasın gömmesin...Zaten bunları yaparsa fazla hasar olmaz....

karar fikir elbet size özeldir.
eleştiri olarak kabul etmeyiniz lütfen.kendi can ve mal güvenliğiniz önemli olduğu kadar karşı tarafında önemlidir.
neyse yaptırınca detaylı foto isteriz.
banka zırhlı araç gibi olacak sanırım

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
kesinlikle yaptığım her detayın hatta elimden gelirse yapım aşamalarını sizlerle paylaşacağım......

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
en kısa sürede aracım gelir gelmez inşallah.....

yildiz mavisi

Daimi Üye
abi ben bu işii biraz araştırdım bazı forumlarda muayenede zaten bizi ilgilendirmiyor diyorlar. muayenede transit sorunsuz geçiyormuş. zaten sen ne yapıcanı iyi bilirsin abi yakışır sana.

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
yildiz mavisi tarafından yazılan metin:
abi ben bu işii biraz araştırdım bazı forumlarda muayenede zaten bizi ilgilendirmiyor diyorlar. muayenede transit sorunsuz geçiyormuş. zaten sen ne yapıcanı iyi bilirsin abi yakışır sana.
[small][/small]eyvallah kardeşim hele bir arabam gelsin baya faydam olacağına inanıyorum doblo team a

tLqA

Daimi Üye
abi zaten biz senin başını ağrıtacağız :) mesela başka bir konuda sürgülü kapının buz dolabı gibi yumusak kapanmasından bahsetmişsin :) hazır istanbuldasında :) öyle birşey olursa yanındayım :p

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
Sevgili faydalı olmaya çalışırım arkadaşlarım herzaman her koşulda elimden geldiğince bilgim yettiğince herkeze faydalı olmaya çalışırım....Ben 1987 den beri yurt içi ve zaman zaman yurt dışı ehliyetli aktif olarak direksiyon üzerindeyim....Elimden 30 küsür araç geçti bunun 20 küsürü amerikan diye tabir edilen klasik araçlar.....Yani çok eski arcım oldu bundan dolayı araç tamiri konusunda kendi çapımda otorite sayılırım.....Övünmek gibi olmasın birçok arkadaşım ve ağabeyim danışırlar araç konusunda bana.....Bu amerikan araçlarının yine 10 küsürü düz otomatik araçlardı.... 8 makinalar fındık 8 ler 352 makinalardı....Yani diyeceğim o ki ben bildiğimi paylaşırsam varım....bende kalan bilgi bende işe yaramaz.....Bilgiler paylaşıldıkça faydalı olur.....

tLqA

Daimi Üye
sagol abi. bilgi mezara gitmesin. bizde gelecek nesillere aktaralım.
ayrıca burda paylasılanlar eminimki üye olmayan kardeslerimizede fikirler veriyor

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
mutlaka veriyordur kardeşim.....Onlarda üye olsalarda katılım artsa bugün 1000 e 25 var.....

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
Ya arkadaş 1000 ne kaldı şurda nerde bu millet ya anlamıyorum vallahi.......