Karbon temizleme(Carbon clean)

45 Sb 0644

Azimli Üye
diamond tarafından yazılan metin:
Bende Rom kullanıyordum ama şimdi Speedol marka kullanıyorum Opette Rom 7 Tl ben internetten Speedel u 5 tl ye temin ediyorum. Gerçekten çok işe yarıyor motor sesi kesiliyor çekişte ve yakıtta yok faydasını görürsünüz.

peki bu malzemeyi nasıl kullanıacağız?? yani mazotu aldık diyelim... diğer karbod temizleme malzemesini

nerden dökeceğiz ???

Dark Knight

Fenomen Üye
45 Sb 0644 tarafından yazılan metin:
Bende Rom kullanıyordum ama şimdi Speedol marka kullanıyorum Opette Rom 7 Tl ben internetten Speedel u 5 tl ye temin ediyorum. Gerçekten çok işe yarıyor motor sesi kesiliyor çekişte ve yakıtta yok faydasını görürsünüz.

peki bu malzemeyi nasıl kullanıacağız?? yani mazotu aldık diyelim... diğer karbod temizleme malzemesini

nerden dökeceğiz ???

Carbon Clean olayı senin yapabileceğin bir iş değil. Bunu serviste cihazına bağlıyarak yapıyorlar ve ortalama 1 saat sürüyor. Senin bahsettiğin yakıt katkısı, mazotu alırken depoya döküyorsun.

45 Sb 0644

Azimli Üye
istanbuldakizmirli tarafından yazılan metin:

nerden dökeceğiz ???

Carbon Clean olayı senin yapabileceğin bir iş değil. Bunu serviste cihazına bağlıyarak yapıyorlar ve ortalama 1 saat sürüyor. Senin bahsettiğin yakıt katkısı, mazotu alırken depoya döküyorsun.

servise gittiğimiz de onlar mı söylüyo yoksa biz mi söylüyoruz ? abi?

Dark Knight

Fenomen Üye
istanbuldakizmirli tarafından yazılan metin:

nerden dökeceğiz ???

servise gittiğimiz de onlar mı söylüyo yoksa biz mi söylüyoruz ? abi?

Ender sorarlar yaptırıp yaptırmadığını. Sen sor. Muhtemelen aracın km.sine göre yaptır ya da daha gerek yok, şu an için erken diyeceklerdir.

geremy

Onursal Kurucu

nerden dökeceğiz ???

50 tl civarına yaptırabilirsin.

bakiergul

Onursal Admin
Onursal Danışman Yönetici
Renk
LAL KIRMIZI
Sevgili Kardeşlerim Carbon clean konusunda defalarca yazıldı bende bayağı bir yazdım ......Bilgi aktarmak adına yine kısada olsa yazayım......Carbon clean....Adı üzerinde corbon temizliği.......Olayın içeriği şudur.....Motorlarımız bilindiği üzere içten yanmalı motor tipi motorlardır.......Çalışma prensibi ise şöyledir.....Yakıt, karbüratör veya Yakıt enjeksiyonu sistemiyle belli bir oranda hava ile karıştırılarak yanma odası denilen silindirin içine gönderilir. Karışım piston tarafından sıkıştırılarak buji yardımıyla ateşlenir. Dizel motorlarda ateşleme buji yerine yüksek basıç altında sıkıştırmayla yapılır. Karışım CO2 ve CO'e dönüşür. Bu reaksiyon hacim ve ısı yaratır. Bu da pistonların salınım hareketi Krank mili yardımıyla mekanik enerjiye dönüştürülerek iş yapılmış olur. Yakıt olarak önceleri gazyağı kullanılmış günümüzde ise benzin, mazot ve LPG (Sıvılaştırılmış Petrol Gazı) oldukça yaygındır.Sonuç olarak bu ateşlenme ve yanma sırasında motor içerisinde ve enjektör sisteminde kurumlaşma olur........Carbon clean işlemi ile aracınyakıt sistemi bir devir daim sistemi ile içine katılan özel bir sıvı ile çevrilerek birikmiş olan bu kurumlaşma sistemden temizlemeye çalışılır......Bu yeni çıkan ilaçlarla depo içerisine katılarakta ta yapılmaktadır ...Ancak senelerdir bu işlemi yaptıran ve sistemin çalışma prensibini çok iyi bilen biri olarak şahsi kanaatim makinaya bağlı yapılan carbon clean işleminin daha sağlıklı olduğu yönündedir......Ancak şunu belirtmemde son derece fayda olduğunu düşünüyorum.....Gerek ustalarımla yaptığım mülakatlarda gerekse yapılmış uygulamalarda zaman zaman rasladığımız birşey varki önemlidir o da şu.......Km si.....100.000.i devirmiş araçlarda carbon clean işleminden sonra yağ yakmaları siyah duman atmaları görülmektedir......İlk zamanlar aracın kurumları atılıyor sistemden diye düşünülen şey aslında aşınmış motorun kurumdan arındıktan sonra yağ yaktığının görülmesidir....Bilgilerinize..........

cnkshn

Saygın Üye
evet. 100.000 km yi geçmiş araçlarda daha önceden hiç carbon clean yapılmamış ise, kurumlar temizlenince motor bloğundan ve çeşitli yerlerden yağ sızıntıları oluyormuş.

sebebi ise motorda zamanla oluşan çatlaklar kurum vs. şeylerle tıkanıyor. siz bu pislikleri temizleyince çatlaklardan yağ kaçırmalar meydana geliyor.

cAn 3436

Yetkili Kişi
Başka Araç
Adı
Can TANRIVERDİLER
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Uçak Teknisyeni
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Active
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2007
Renk
Crono Gri
yani araba 100 bine gelmeden motoru temizletsek 100 binde avantajı olur mu?? :)

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
Kesinlikle can ım 100.000 dediysek tam yüzbin olacak değil 90.000 olur 110.000 olur yani......anladınmı

geremy

Onursal Kurucu
abi sen elletme senin piston silindirler daha jilet gibi parlaktır.kurum bağlayana kadar ne yakar şimdi:D

cAn 3436

Yetkili Kişi
Başka Araç
Adı
Can TANRIVERDİLER
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Uçak Teknisyeni
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Active
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2007
Renk
Crono Gri
bakiergul tarafından yazılan metin:
Kesinlikle can ım 100.000 dediysek tam yüzbin olacak değil 90.000 olur 110.000 olur yani......anladınmı
ewt abi anladım sağol :) *tup*

Hlec26

Azimli Üye
Selam arkadslar aracim doblo 2005 jtd 1.9 km168000de arac siyah duman atmaya basladi yarin aracin 10.000 bakimini yaptiktan sonra bir daha kara duman atarsa carbon clean yapmayi dusunuyorm bir yarari dokunur mu yada ondan once baska birseye baktirsam yarari olur mu ?

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
Selam arkadslar aracim doblo 2005 jtd 1.9 km168000de arac siyah duman atmaya basladi yarin aracin 10.000 bakimini yaptiktan sonra bir daha kara duman atarsa carbon clean yapmayi dusunuyorm bir yarari dokunur mu yada ondan once baska birseye baktirsam yarari olur mu ?

sevgili kardeşim sitede bu konu hakkında özellikle benim yazdığım epeyce bir argüman var.....carbon clean diye aratırsan bulacaksın...kolay gelsin

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz

40 bin km aralıktan sonra karbon temizleme önerilmiyor.araçta siyah duman varsa pompa enjektör bakımı için bir bosch diesel servisine gitmenizi tavsiye ederiz.

Hlec26

Azimli Üye

40 bin km aralıktan sonra karbon temizleme önerilmiyor.araçta siyah duman varsa pompa enjektör bakımı için bir bosch diesel servisine gitmenizi tavsiye ederiz.

Tesekkürler aldım bir tane adres bosch servisinede ugrucam...

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
biz teşekkür ederiz.

size en yakın bosch diesel center:

[big]Uzman Pompa[/big]
Teksan San. Sit. F3 Blk. No:5-10 Org. San. Kavşağı

Hlec26

Azimli Üye
biz teşekkür ederiz.

size en yakın bosch diesel center:

[big]Uzman Pompa[/big]
Teksan San. Sit. F3 Blk. No:5-10 Org. San. Kavşağı

Evet arkadaslar kara duman atma sorunumu buldum aracın turbo devir dahimini sağlayan boruda yarık varmıs onu yaptrıdım resmide asagıda. kara duman devam eder dedi egzozda kurum olusmus o sure sure atar abi dedi yarın istanbula gittcem denicem arabamı sordm sorustrdm carbon clean , würt yaptrma abi sen dediler.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
Aydın sen bi wurth enjektor temızleyıcı at devırlı kullan işini gorur