hp ve tork arttırmak için neler yapılabilir yapan arkadaşlar varsa yardımcı olurlarsa sevinirim

S@MeT38

Saygın Üye
RAPTOR tarafından yazılan metin:
ToeXicT tarafından yazılan metin:
Arakadaşım Green die bi markanın hem açık hemde kapalı performans hava filtre kitleri var bunlar dan kullanabilirsin

Ama dikkatini çekerim hava filtresi kitleri dedim yani

sadece kafa değil komple değişio hortumları kafası vs. vs.

ve bu hava filtresi biraz maliyetli ve %20 gibi bi performans artışı sağlıyor

bunu uguladıktan sonra egsozu manifolttan itibaren akesiyorsun ve manifoltta ta düz boru çekip ucuna da performans Egsozların dan koyuyor sun bu da sana performan s artışı sağlıyacak tır

Bunları yaptıktan sonra ise Chip tuning denen bi uygulama var Ecu su değişiyor aracın bunu da uyguluyorsun

1,9 Jtd 105 bg 160+ bg olup 250+ Tork üretmeye başlıyor ama Sırasıyla yapmaan lazım çünkü chip tuning uygulaması araca takarken arac ta bulunan gücü yaklasık %30 civarında arttırıyor ...

Bunları yapabilmen içinde kafadan 2 bin lira yı gözden çıkarman gerekiyor ki buun sonucunda aracı yolda tutabilmen yani frenlerini güçlendirebilmen lazım ki

benimde aracım 1,9 JTD ve orginal frenleri ne hiç güven olmaz

Fren içinde Yaklaşık 1,5 civarı bi mevla ayırman gerekiyor ...

160 beygiri triger kaldırırmı?krank kaldırırmı?debriyaj seti kaldırırmı?eksantrik mili,subaplar?...160 hp arabada bi yeri kesin yıkar gibi geliyor bana!
kesinlikle kaldırmaz.üretim şartlarına ve yaşına göre okadar performansa da ulaşmaz zaten olsun olsun 140 bg olsun.daha kapsamlı ve kaliteli özel bir modifiye gerekli ona deydi buna deydi derken zaten bakmışsınki araba doblo deyil kırma olmuş=)) bu tarz modifilerin yapılacagı bir araç deyil doblo segmenti farklı malum ha aracım fişek olsun diyorsan 1.9 jtd alırsın chip yazılımı attırırsın aynı tarz araçların hepsine aynadan bakarsın

ToeXicT

Onursal Üye
Adı
Gökhan
Modeli
Renk
Metalic Gri
S@MeT38 tarafından yazılan metin:
kesinlikle kaldırmaz.üretim şartlarına ve yaşına göre okadar performansa da ulaşmaz zaten olsun olsun 140 bg olsun.daha kapsamlı ve kaliteli özel bir modifiye gerekli ona deydi buna deydi derken zaten bakmışsınki araba doblo deyil kırma olmuş=)) bu tarz modifilerin yapılacagı bir araç deyil doblo segmenti farklı malum ha aracım fişek olsun diyorsan 1.9 jtd alırsın chip yazılımı attırırsın aynı tarz araçların hepsine aynadan bakarsın

Zaten dediğim uygulamaları 1,9 JTD için sölemiştim ki arkadaşın aracı 1,9 JTD miş

ve dediğim uygulamaları yaparsa kesinlikle 160 + olur yani 160 bg çok rahat olur ve geçebilirde ama

@Raptor dedikleri ne de tabiki katılıyorum
ve şunu da sölemeliyim ki 180 bg 2004 model 1,9 JTD bir doblo var ...

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
aga illaki olur ama 160 hp yi zorladın mı pistonları krankı trigeri ekzantiriği pompayı(ikisini birden) hava filtresini contaları ve keçeleri radyatörü değişmen lazım.

ayrıca blok o basınca ne seviyede dayanır?debriyaj değiştik diyelim kısa aks o torku kaldırırmı?

daha öncede yazdım bunlar çok ayrıntılı işler.yaptığınız modifiye araç standart gücünün %40 ını geçiyorsa çok ağır bir arızaya hazırlıklı olun!

S@MeT38

Saygın Üye
burada muhim olan motorun performansını aracın lastiklerinden yola aktarabilmek bunu yaparken ilk önce motordan başlanır pistonlar ve gömlekler degişir buna dayalı sogutma sistemi contalar kapak derken sırf motoru hazırlamak başlıbaşına deneyimli yapılması gereken bi iş daha sonrasında motor gücünü yüzde30 arttırdıktan sonra şanjuman sıkıştırırsın şanjumanı yorar
ondan sonra baskı balata aldıgı gücü aktarma organları difransiyel derken zaten bir çok güç kaybı yaşanır yani bu olay bütünüyle birbirine entegre edilmeli bir aracın kapasitesini aştıktan sonra her türlü süprize açık olmak gerek ha ben zevkim için arabamı harcarım diyenlerin tasarrufunda olan bir olay. ben kısa öz ve amötör olarak bunları söyleyebilirim olayın detayına açıklamasına indigin zaman sayfa sıgmaz uzar gider.hiçbir şeye gereginden fazla deger vermemek lazım yoksa sonucunda istemedigin bir durumla karşılaştıgın zaman yıkılırsın.hızlı araç kullanmak farklı bir tutkudur herkez seni uyarır ama sen kimseyi takmazsın ve bir gün tosladıgın zaman anlarsınki bin nasihat bir musubete bedeldir.olayı başka yere taşıdım ama sonucu bundan ibaret..

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
samet sıfır motorda kurtarmıyor,ekzantrik dereceli,soğutma yağlı olacak...silindir taşlanacak...heeeyyy heey!

S@MeT38

Saygın Üye
samet sıfır motorda kurtarmıyor,ekzantrik dereceli,soğutma yağlı olacak...silindir taşlanacak...heeeyyy heey!
evet dereceli egzantirigi yazmamışım.sistme göre degişiklikler mevcut olay finansmana dayalı..

mert_303

Azimli Üye
arkadaşım belirttiğiniz gibi en iyi ve güvenlisi fabrikanın uyguladığı orijinal ayar ve parçalardır.

doblo bunu kaldırırmı? Evet kaldırır (belli sınırlarda).Ancak modifiye işinin çok ince ve özen isteyen bir iş olması nedeniyle basit modifikasyon işleri bir süre sonra büyük arızalara hatta komple motor rektefelere yol açabiliyor.

örneğin alelade bir açık hava filtresi ile donatılan bir araç kısa süre sonra hava filtresinin yetersiz süzme yapması nedeniyle silindir,segman ve pistonları bozar.segmanlar yağı iyi sıyıramaz ve motor yağ yakmaya başlar.motor yanma haznesinde ve subaplarda hem yağ yakmadan hemde havadan süzülemeyen partiküllerden dolayı aşırı kurunlanma oluşturur.bu durum motoru kullanılmaz hale getirir ve belki 500.000 km rahatlıkla kullanacağınız motoru 70-80 bin km de rektefe etmek zorunda kalırsınız.

hepimiz yarışlarda kullanılan araçlara gıpta ediyoruz.ancak unutmayalım ki bu araçların çoğu hatırı sayılır bütçeler sağlayan sponsorlar desteğinde fabrika veya atölyeler tarafından reklam amaçlı üretilmektedir.ve hepsi milyon dolarlık bütçeler ve onlarca kişinin bir yıllık emeği sonucu ortaya çıkmasına rağmen yanlızca bir sezon için üretilir kullanılır ve belki bi kaza sonucu tamamen hurdaya ayrılır.yada yenisi yapıldığı için eskisi müzeye kaldırılır.

takdir edersinizki hiçbirimizin böyle bir bütçesi yoktur.zaten olsa kimse modifiyeyle uğraşmaz doğrudan herkes mercede-ferrari-porche-bugatti-astonmartin-lamborgini v.s. sürer.

Abi ne demisin sen öyle içime o biçim kurt düşürdün bende 2006 d2 var 1.4 benzinli acık hava filtresi kullanıyorum piston segman motor yer felan deme öle basına bu gibi sorunlar gelen var mı ?

MuratB

Yeni Üye
beyler herkese selam öncelikle,uzun süredir doblo kullanıcısıyım 2005 1.3 mjt bir aracım var 140.000 km de yazılım yaptım ona suanda 160.000 km de hiç bir sorun yok.

Aklınızda bulunsun kesinlikle ve kesinlikle power box gibi arabaya ekstra takılan ürünlerden almayın.Onlar aracın kendi beynini yanıltarak çalışan ürünlerdir.Zamanla problem yaşarsınız.Ucuz etin yahnisi yavan olur.Chip yazılımı başkadır, power box başkadır.Aracınıza çhip kutusu adı altında takıp kıullanıcagınız ürünleri tercih etmeyin.

Yazılım arabanın beynine bağlanarak araca özgü olarak atılır.Boxlarda her araca özel yazılım yoktur.Bir kıyafet gibi düşünün herkesin üstüne olacak bir elbise giydiğinizi düşünün,birde kendi vücut ölçülerinize uygun bir elbise giydiğinizi fark ortada;)

2011 model sıfır doblo aldım ocak ayında 1.3 mjt
2.000 kmdeyken yazılım yaptım suanda 11.000 kmde sıfır sorun kullanıyorum.Hepinizede tavsiye ederim yazılım işi emin ellerde olmadıgı zaman çok riskli bir iş , 3 5 kuruştan kaçmayın işini iyi bilen kişilere yptırın.Ticaret yapanlara paranızı kaptırmayın.Yazılımı yükleidğim andan itibaren sanki baska bir arabaya binmis gibi olucaksınız emin olun.

Yazılım talebi olan olursa yardımcı olmaya çalışırım

S@MeT38

Saygın Üye
MuratB tarafından yazılan metin:
beyler herkese selam öncelikle,uzun süredir doblo kullanıcısıyım 2005 1.3 mjt bir aracım var 140.000 km de yazılım yaptım ona suanda 160.000 km de hiç bir sorun yok.

Aklınızda bulunsun kesinlikle ve kesinlikle power box gibi arabaya ekstra takılan ürünlerden almayın.Onlar aracın kendi beynini yanıltarak çalışan ürünlerdir.Zamanla problem yaşarsınız.Ucuz etin yahnisi yavan olur.Chip yazılımı başkadır, power box başkadır.Aracınıza çhip kutusu adı altında takıp kıullanıcagınız ürünleri tercih etmeyin.

Yazılım arabanın beynine bağlanarak araca özgü olarak atılır.Boxlarda her araca özel yazılım yoktur.Bir kıyafet gibi düşünün herkesin üstüne olacak bir elbise giydiğinizi düşünün,birde kendi vücut ölçülerinize uygun bir elbise giydiğinizi fark ortada;)

2.000 kmdeyken yazılım yaptım suanda 11.000 kmde sıfır sorun kullanıyorum.Hepinizede tavsiye ederim yazılım işi emin ellerde olmadıgı zaman çok riskli bir iş , 3 5 kuruştan kaçmayın işini iyi bilen kişilere yptırın.Ticaret yapanlara paranızı kaptırmayın.Yazılımı yükleidğim andan itibaren sanki baska bir arabaya binmis gibi olucaksınız emin olun.

max power chip kutusu korumalıdır arkadaşım beynin sinyal karışımı olmaz ve beyin yanmasına karşı korumalıdır ucuz sistemler problem yaratabilir

cAn 3436

Onursal Danışman Yönetici
Yetkili Kişi
Başka Araç
Adı
Can TANRIVERDİLER
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Uçak Teknisyeni
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Active
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2007
Renk
Crono Gri
MuratB tarafından yazılan metin:

fiyat ne kadar tuttu??

smh53

Azimli Üye
beyaz_kaplan tarafından yazılan metin:
sxjtd tarafından yazılan metin:
arkadaşlar doblom 2004 model 1.9 sx jtd 105hp ne gibi motor modifikasyonları önerirsiniz yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler ..

arkadasim yine sen bilirsn ama Cip e falan bosuna masraf senin arabanda zaten yeternce performansli motor var..Ticariler icinde yamultmucagi da yok kendi sinifinda..Cip takarsanda mazot pompasini cabuk yedigini ve turbonun omrunu kisalttigini duymstm yetkili servisten

he yaaa...servise bi sor bakalım yeni 1.3 mjet 95 hp ile eski 1.3 mjet 75 hp arasında yazılım ve chip dışında bi fark varmı?

alacağın cevabıda ben sana yazayım!kocaman bi YOK!

beyler ben bu chip ve yazılım işinden tırsıyıdom.1.3 mjet 95 hp çıktığı zaman fiatı aradım,sordum,aradaki fark nedir dedim,adamlar yeni 1.3 mjet 95 hp de super chip ve farklı yazılım kullanadık dediler!

şimdi istanbula yolum bi düşsün direkt tüv onaylı alman malı süper chip attırıp yazılımını yükletiyorum 1.3 98 HP olarak geri dönüyorum!asfaltı sallıyorum!

aynen abi sana güveniyorum bende taktıracam bu chipden , benim bi arkadaşım samsunda opel astrasına taktı yıllardır kullanıyo hiç bi sıkıntı yok .

canGO

Yeni Üye
arkadaşlar, 1,3 motordaki 75-95 arasında sadece yazılım farkı yok. 95 likte ki turbo da farklı. ayrıca ben 2 yıldır power box kullanıyorum ve denildiği gibi herhangi olumsuz bi şeyle karşılaşmadım.sadece turbo hortumu yırtıldı ki, orjinalinin içinde nerdeyse keçe bile yoktu. ben de dukato'nunkini kestirip taktırdım.artık bi sorumun yok. ayrıca power box lar avrupa da nerdeyse her dizel araç bol miktarda ve çeşitlilikte bulunmakta.
yazılıma gelince, bakıma girdikten sonra 95 lik turbo bulursam yazılımını yenilettireceğim. 95 lik bulamasamda direk yeni yazılım+ power box :)[download][/download]

AlperAkbiyik

Saygın Üye
Adı
Alper
Modeli
Renk
Bal Köpüğü
kardelenkurt tarafından yazılan metin:
Doblo da JTD demek performans demek, toz yutmamak demek. Allah kaza bela vermesin

Dostum 1,9cc 105bg diosun hala artırmak istiyorsun altındaki araba doblo daha fazla performansı gücü ne yapacan tutupta audi'ye mercedese kafamı tutacan....

Dark Knight

Fenomen Üye
AlperAkbiyik tarafından yazılan metin:
Doblo da JTD demek performans demek, toz yutmamak demek. Allah kaza bela vermesin

Dostum 1,9cc 105bg diosun hala artırmak istiyorsun altındaki araba doblo daha fazla performansı gücü ne yapacan tutupta audi'ye mercedese kafamı tutacan....

*clap*

cAn 3436

Yetkili Kişi
Başka Araç
Adı
Can TANRIVERDİLER
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Uçak Teknisyeni
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Active
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2007
Renk
Crono Gri

*tup*

beyaz_kaplan

Azimli Üye

şunu unutmamak gerek doblo basarsın gider ama durmaz ve dönmez... arkalar makas oldugu için aracın arkası biraz daha havadadır bi frenleme anında yüklenme direk ön tekerlere oldugu için bi nevi dengeyi saglamakta çok sorun cıkaracaktır..onun için 1.9 105 lik motorlara yükleme yapmanın bi anlamı oldugunu düşünmüorm ayrıca yeni çıkan 1.6 m.jetlerinde bunlar kadar performanslı oldugunu düşünmüyorum...

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz

şunu unutmamak gerek doblo basarsın gider ama durmaz ve dönmez... arkalar makas oldugu için aracın arkası biraz daha havadadır bi frenleme anında yüklenme direk ön tekerlere oldugu için bi nevi dengeyi saglamakta çok sorun cıkaracaktır..onun için 1.9 105 lik motorlara yükleme yapmanın bi anlamı oldugunu düşünmüorm ayrıca yeni çıkan 1.6 m.jetlerinde bunlar kadar performanslı oldugunu düşünmüyorum...

baştan uca yanlış düşünüyorsun...

1-doblo basarsın gider...döner ve durur!döndüremiyorsan o senin sorunun!

2-arkaların makas olması süspansiyona nazaran viraj stabilitesinde bir avantajdır.zira süspansiyondan sert olan makas virajda aracın aşırı salınımlarını önler!

3-viraj dönerken frene basılmaz!(senin neden dönemediğin belli oldu!)viraja girmeden hız azaltılır,viraj ortasından itibaren gaza yüklenilir.viraj dönerken frene basman dediğin etkiyi yaratmasının yanı sıra ıslak/kaygan zeminde abs yoksa ön tekerleklerinin kitlenmesine sebep olarak aracın viraj dışına savrulmasına neden olur.

4-1.6 multijet motor turbo enjektör pompa regülatör ve ecu su ile kökten uca farklı bir motordur ve 6 ileri vitestir.senin 1.9 arabanı rampada toza dumana boğar ki düzü hiç karıştırma!

S@MeT38

Saygın Üye

2-arkaların makas olması süspansiyona nazaran viraj stabilitesinde bir avantajdır.zira süspansiyondan sert olan makas virajda aracın aşırı salınımlarını önler!

3-viraj dönerken frene basılmaz!(senin neden dönemediğin belli oldu!)viraja girmeden hız azaltılır,viraj ortasından itibaren gaza yüklenilir.viraj dönerken frene basman dediğin etkiyi yaratmasının yanı sıra ıslak/kaygan zeminde abs yoksa ön tekerleklerinin kitlenmesine sebep olarak aracın viraj dışına savrulmasına neden olur.

4-1.6 multijet motor turbo enjektör pompa regülatör ve ecu su ile kökten uca farklı bir motordur ve 6 ileri vitestir.senin 1.9 arabanı rampada toza dumana boğar ki düzü hiç karıştırma!
kusura bakmayın şu 3. maddeye çok güldüm:D:D:D:D

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
448.jpg

anka2556

Onursal Üye
Adı
Uğur
Kan Grubu
0 +
Meslek
Lojistik uzmanı
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Çöl Gri

Bi sorum olacak.
D3 2011 1.6 105bg multijet aracıma önce 205/55 r16 lastik takmayı ,
sonrada yazılım ile güç artırımında bulunmayı tasarlıyorum.
Güç arttırmı ne kadar olmalıdır.
Şanzıman, ayna ,mahruti ile oynanmalı mıdır?
1.6 Şanzıman ile 2.0 şanzıman aynımıdır?
1.6 ile 2.0 arasında aktarım organalrı aynı mıdır?
Frenler diskleri farklı onu biliyorum.