gösterge panelindeki sarı asma kilit lambası

Durum
Konu kapatılmıştır.

engincan

Aktif Üye
2004 model 1,9 jtd doblo aracımın, kontagı çevirdikten sonra sönen, asma kilit şeklindeki sarı lambası bir türlü sonmuyor, kontagı kapayıp açıyorum ancak bir zaman sonra sonuyor.Ancak sunu belirteyim; sıcak yaz aylarında, yada motoru kısa bir zaman once stop ettirdiysem ve sonrasında çalıştırmak istedigimde bu sorun pek yaşanmıyor ama ozellikle kış aylarında sinir küpü yapıyor.Servise goturdum yedek anahtarıylada aynı problemi yaptıgı için komple marş takımını değiştirmeleri gerektigini soylediler, aynı bilgisayarcıların virüsü temizleyemedikleri zaman yaptıkları gibi, hemen format atalım derler ya bu da oyle bir çözüm gibi geldi bana, ne dersiniz boyle bir sorun yasayanınız var ı, istisnamıyım yoksa :)
not ; umarım sizlere iyi açıklayabilmişimdir, bahsettigim sarı lamba, ısırma teli gibi gibi olan yay şeklindeki lamba degil, bu asma kilit, sonmedigi zaman kilitli gorunuyor, çalışacagı zaman zaten sonuyor..

geremy

Onursal Kurucu
sanırım imbolizer uyarı ışığını söylüyorsunuz.
hata veriyor.servisde söndürmeleri lazım.

engincan

Aktif Üye
gecen gün 60 bin bakımına aracımı götürdüm, araçta yanan o ışığın sebebini bilemeyeceklerini, ancak aynı ışığın yanmadığı zaman, aracımı onlara göstermemi istediler.Nasıl denk getiricem de, onlara gösterecektim, zaten sıcak havalarda bu problem olmuyor, soğuklarda tekrarlanıyor.Bilinen bir çözümü var mı, şimdiden teşekkürler

cnkshn

Saygın Üye
2007 model 1,3 multijet aracımız var. oda soğuk havalarda yani hava 6 derece ve altında oldumu çalışmıyo. marş basıyo ama araç çalışmıyo. anahtarla ilgili o bahsettiniz ışık yanmıyo. ama 3-5 dakka kontak açıp kapatıorum araç normala dönüo ve tek marşda çalışıyo. arıza halinde iken bilgisayar bağladık. bilgisayardan arızaları sildik ve hemen düzeldi. sorun beyin gözüküyo dedi ama immobilzer kutusundada olabilir dedi.

araba gene aynı şekil çalışmıyo sigorta kutusu kapağını açtım. orda giren öbek öbek kablolar var. onları jaklarından çıkarttım. üfledim ettim :) sonra gene yerine taktım. bugün hava 4 derecedeydi ve araç sorunsuz çalıştı. sanırım kablolardan dolayı bi temassızlık vardı. birkaç gün daha soğuk gideecek havalar. bakalım ne olacak.

hava sıcak iken hiç bi sorun olmuyo. hava soğukken yapıyo.

sizde bi deneyin denerim. sigortaların olduğu kutuyu açın ve öbek öbek giren jaklı kablolar var. jakları dikkatlice çıkartın aman tırnaklarını kırmayın. sonra geri takın

engincan

Aktif Üye
cnkshn tarafından yazılan metin:
2007 model 1,3 multijet aracımız var. oda soğuk havalarda yani hava 6 derece ve altında oldumu çalışmıyo. marş basıyo ama araç çalışmıyo. anahtarla ilgili o bahsettiniz ışık yanmıyo. ama 3-5 dakka kontak açıp kapatıorum araç normala dönüo ve tek marşda çalışıyo. arıza halinde iken bilgisayar bağladık. bilgisayardan arızaları sildik ve hemen düzeldi. sorun beyin gözüküyo dedi ama immobilzer kutusundada olabilir dedi.

araba gene aynı şekil çalışmıyo sigorta kutusu kapağını açtım. orda giren öbek öbek kablolar var. onları jaklarından çıkarttım. üfledim ettim :) sonra gene yerine taktım. bugün hava 4 derecedeydi ve araç sorunsuz çalıştı. sanırım kablolardan dolayı bi temassızlık vardı. birkaç gün daha soğuk gideecek havalar. bakalım ne olacak.

hava sıcak iken hiç bi sorun olmuyo. hava soğukken yapıyo.

sizde bi deneyin denerim. sigortaların olduğu kutuyu açın ve öbek öbek giren jaklı kablolar var. jakları dikkatlice çıkartın aman tırnaklarını kırmayın. sonra geri takın

kulağıma çok mantıklı geldi, yarın gündüz gözüyle deniycem, burada paylaşırım.Teşekkürler

cnkshn

Saygın Üye
arıza olması bişi değil. arızanın nerde olduğunuda bilmiyorlar tam olarak. aracı bırakacaksın bakıcaz diyolar. arabayı bıraktık havalar ısındı :)

kontak açıkken aklıma geldi öyle bi kurcaliyim dedim. kablolara dokundum ve araba düzeldi. arıza halinde iken mazot pompası çalışmıyodu. kabloya dokununca mazot pompası çalıştı hemen.

bugün çalıştı. bakalım yarın sabah ne olacak :)

inşallah sizinkide öyle bişidir.

bide ustaya gittinizmi diyorki. soğuk farketmez sıcakdada yapması lasım. ama yapmıyo işte.

engincan

Aktif Üye
arıza olması bişi değil. arızanın nerde olduğunuda bilmiyorlar tam olarak. aracı bırakacaksın bakıcaz diyolar. arabayı bıraktık havalar ısındı :)

kontak açıkken aklıma geldi öyle bi kurcaliyim dedim. kablolara dokundum ve araba düzeldi. arıza halinde iken mazot pompası çalışmıyodu. kabloya dokununca mazot pompası çalıştı hemen.

bugün çalıştı. bakalım yarın sabah ne olacak :)

inşallah sizinkide öyle bişidir.

bide ustaya gittinizmi diyorki. soğuk farketmez sıcakdada yapması lasım. ama yapmıyo işte.

arkadaş şimdi gülüyorum da kendi ağlanacak halime, sana ne diyeceğim pompa deişti deyince, bende 1,5 iki sene kadar önce o kırmızı ışık sönmüyor diye götürmüştüm, benım de pompayı değiştirmilerdi, sebebini sorunca kirli mazottandır abi falan demilerdi, bu temassızlık problemi yüzünden ı ışık yanmış olmasın, benım pompa boşa eğişmiş olmasın , ahh ahhh.

Dark Knight

Fenomen Üye
geremy tarafından yazılan metin:
sanırım imbolizer uyarı ışığını söylüyorsunuz.
hata veriyor.servisde söndürmeleri lazım.

Aynı fikirdeyim. Sarı anahtar önemsenmesi gereken bir ikaz. Mutlaka servise gidip gösterilmeli. immobilizerde arıza varsa araç kendini kitleyebilir ve çalıştıramıyabilirsiniz. Gerçi bunun için de acil durum modu gibi bişii varmış ama tam hatırlamıyorum. Kitapçıkta yazıyordu.

engincan

Aktif Üye
gösterge paneli uyarı lambaları ( kontaktan geçen) ve bir diğer gösterge paneli uyarı lambaları(aküden geçen) sigortaları üfledim temizledim, hatta kontaga baglı olanını yedegiyle değiştirdim, birşey değişmedi.Kafam attı servise götürdüm, karşılamay gelen şahıs, kontagı değiştirelim dediyse de, ustaya soralım dedi de değiştirilmesinden kurtardık. Elektrik ustası geldi, anahtarla ilgili bir durum mu diyerekten, yedegiyle de aynı sorunu yaptıgını soyleyince, bilgisayarı taktı.15 -20 dakika bir beklemenin ardından sanırım sonuç vermedi ki, bana soyle durumu izah etti, tek tek kabloların inceleneceğini, eğer ki bir terslik bulunamazsa, beynin komple değişeceğini söyledi, arıza tespiti için 100 tl talep edildi, beyini değişecek denseydi kaç para tutar diye sormaya dilim varmadı. 100 tl verip bu işkence biteceğine inansam , gene büyütmeyecegim de, birşeyler ters, mantıksız geliyor.Yaptırmadım aldım arabamı.Sanırım başka bir servise götürücem, ne diyecekler.

Dark Knight

Fenomen Üye
engincan tarafından yazılan metin:
gösterge paneli uyarı lambaları ( kontaktan geçen) ve bir diğer gösterge paneli uyarı lambaları(aküden geçen) sigortaları üfledim temizledim, hatta kontaga baglı olanını yedegiyle değiştirdim, birşey değişmedi.Kafam attı servise götürdüm, karşılamay gelen şahıs, kontagı değiştirelim dediyse de, ustaya soralım dedi de değiştirilmesinden kurtardık. Elektrik ustası geldi, anahtarla ilgili bir durum mu diyerekten, yedegiyle de aynı sorunu yaptıgını soyleyince, bilgisayarı taktı.15 -20 dakika bir beklemenin ardından sanırım sonuç vermedi ki, bana soyle durumu izah etti, tek tek kabloların inceleneceğini, eğer ki bir terslik bulunamazsa, beynin komple değişeceğini söyledi, arıza tespiti için 100 tl talep edildi, beyini değişecek denseydi kaç para tutar diye sormaya dilim varmadı. 100 tl verip bu işkence biteceğine inansam , gene büyütmeyecegim de, birşeyler ters, mantıksız geliyor.Yaptırmadım aldım arabamı.Sanırım başka bir servise götürücem, ne diyecekler.

Pek de mantıksız değil aslında. Aracı çalmaya çalışan birileri olduysa immobilizeri devre dışı bırakmak için kablolara müdahele etmiş olabilir. Tabii ki bu bir olasılık. Siz başka servislere de götürüp emin olun. Ayrıca çevrenizde iyi ve güvenebileceğiniz bir anahtarcı varsa oraya da gösterin immobilizer ve anahtar konusunda çok tecrübeli anahtarcılar var.

engincan

Aktif Üye
60 bin bakımına gittigimde, bu ışıgı sordugumda bana yakıtla motor arasındaki kontrol mekanızması, bu ısık sonmeden yakıt gitmiyor seklinde bir sey soylenmişti, immbolizer ışığı dedigimiz bahsettiğim ışık oluyor değil mi, benim kitapçıkta asma kilit şeklinde birsey goremedim, anahtar şeklinde gördüm, aynı şeyler mi ? buarada google da dolaşırken imbolizerdan kaynaklanan hataları, beyinleri onaran bir kaç yer buldum, ama yedekle de aynı sorun varsa, immbolizer den kaynaklanmıyordur diye düşünüyorum.

cnkshn

Saygın Üye
beyinleri onaran yerlere arıza halinde aracı bırakmanız lazım. bende aracın beynini değiştiriyim kurtiliyim dedim. yenisi aşağı yukarı 800 lira civarında tutar dediler. bide aldık taktık hadi çalıştır git olmuyomuş. programlanması lazım. immobiilizer felan fişman. bin lira üstü tutuyo.

istanbulda tamir eden bi yer buldum. yalnız ben istanbul anadolu yakasındayım, bulduğum yerin avrupa yakasındaki şubesi tamir ediyormuş. oda 1 hafta felan sürer dedi. sonra işte bi üfledik. şimdi bi sorun yok çok şükür.

yalnız ben sigortaları değil. öbek öbek giren kablolar var. onları tırnaklarından kurtarıp çıkarıp takın demiştim. yanlış anlaşıldı galiba

engincan

Aktif Üye
beyinleri onaran yerlere arıza halinde aracı bırakmanız lazım. bende aracın beynini değiştiriyim kurtiliyim dedim. yenisi aşağı yukarı 800 lira civarında tutar dediler. bide aldık taktık hadi çalıştır git olmuyomuş. programlanması lazım. immobiilizer felan fişman. bin lira üstü tutuyo.

istanbulda tamir eden bi yer buldum. yalnız ben istanbul anadolu yakasındayım, bulduğum yerin avrupa yakasındaki şubesi tamir ediyormuş. oda 1 hafta felan sürer dedi. sonra işte bi üfledik. şimdi bi sorun yok çok şükür.

yalnız ben sigortaları değil. öbek öbek giren kablolar var. onları tırnaklarından kurtarıp çıkarıp takın demiştim. yanlış anlaşıldı galiba
yanlış anlamışım o zaman pardon, neresi oldugunu cep telefonunuzla çekseniz de bana da gösterseniz, yada tarif etseniz, mümkün mü arkadasım, serviste kaputun ön cam dibinden adam bir elini attı ama neye dokundugunu anlayamadım oralarda biryerde mi dediginiz, sanırım tek tek kontrol etmek istedigi o kablolar, bir tarif edersen cok sevinirim, yarına okuycam yazınızı, teşekkürler.

cnkshn

Saygın Üye
benim aracım 2007 model 1.3 dizel yalnız.farklı olabilir sigorta kutusu ama yaptığım şekili anlatırım.

aracın içindeki sigorta paneldeki kablolardı. yarın eklerim resimleri. inşallah düzelir.

engincan

Aktif Üye
benim aracım 2007 model 1.3 dizel yalnız.farklı olabilir sigorta kutusu ama yaptığım şekili anlatırım.

aracın içindeki sigorta paneldeki kablolardı. yarın eklerim resimleri. inşallah düzelir.
tamamdır takip edicem.

cnkshn

Saygın Üye
[imghttp://img137.imageshack.us/i/grnt0092q.jpg/[/img]
grnt0088.jpg

grnt0089z.jpg

bizim araçda sol ön hoparlörün altındaki kapak açılınca bunlar çıkıyo karşınıza.

jakların üstünde farklı renkte zımbırtıları var. o zımbırtıları tırnaklarından kurtarıp yukarı doğru kaldırdığınız anda jaklar çıkıyo. başka türlü çıkartamassınız. dikkat edin sakın kırmayın.

inşallah yardımı dokunur.

engincan

Aktif Üye
grnt0088.jpg

grnt0089z.jpg

bizim araçda sol ön hoparlörün altındaki kapak açılınca bunlar çıkıyo karşınıza.

jakların üstünde farklı renkte zımbırtıları var. o zımbırtıları tırnaklarından kurtarıp yukarı doğru kaldırdığınız anda jaklar çıkıyo. başka türlü çıkartamassınız. dikkat edin sakın kırmayın.

dikkatlice çıkarmayı deniycem, dedigin yeri anladım, sigorta kutusu etrafındaki kablo yıgınları.çok teşekkürler arkadaşım sagolasın, umarım işe yarar.

M

mehmet savas

Misafir
2004 jdt bende kullandım ama o soyledıgınız ıkon 2 nesıl doblolarda var yanı 1 nesıl doblolarda asma kılıtlı ıkon yok onlarda anahtar ıkonu var asma kılıtlı ıkon 2 nesıl yanı su anada benım kullandıgım 2008 1.9 da var

engincan

Aktif Üye
mehmet savas tarafından yazılan metin:
2004 jdt bende kullandım ama o soyledıgınız ıkon 2 nesıl doblolarda var yanı 1 nesıl doblolarda asma kılıtlı ıkon yok onlarda anahtar ıkonu var asma kılıtlı ıkon 2 nesıl yanı su anada benım kullandıgım 2008 1.9 da var
benımki 2004 1.9 jtd dynamic modeli, benimkinde sarı asma kilit şeklinde çıkıyor.Ama kullanıcı kitabında anahtar olarak anlatılıyor.

engincan

Aktif Üye
engincan tarafından yazılan metin:
grnt0088.jpg

grnt0089z.jpg

dikkatlice çıkarmayı deniycem, dedigin yeri anladım, sigorta kutusu etrafındaki kablo yıgınları.çok teşekkürler arkadaşım sagolasın, umarım işe yarar.
Cevabı yazmam uzun sürdü, hepsini tek tek denedim sırayla ve 1 haftayı buldu, ama malesef işe yaramadı.serviste kaputun altında adam kablolarla uğraşmıştı, belki oradaki kablolardan biri incelmiş olabilir,aslında elimizde bir bilgi var.Olay sıcak havalarda tekrarlanmıyor soguk havalarda daha çok tekrarlanıyor, bu işini bilen serviscinin yorumlamasına yardımcı olmalı diye düşünüyorum ama, keşif için 100 tl, olmazsa beyni değişecek denmesi için ayrı para dendi mi, insan çekiniyor.Bursa da ki servise de yolum düştüğünde göstericem.

Durum
Konu kapatılmıştır.