gösterge panelindeki sarı asma kilit lambası

Durum
Konu kapatılmıştır.

cnkshn

Saygın Üye
büyük ihtimal bi yerde soğuk lehim var yada zamanla artık lehimler atıyo. buda sadece soğukda olması ilginç bi durumki ustalar inanmıyo bu işe. bi arıza varsa sıcakdada yapması lasım diyo. onlarda haklı

MEHMETX41

Yeni Üye
slm bende de 1.2 benzinli doblo var benim tabloda da aynı lamba yandı sabah çalışmadı sonra kutup başını çıkartıp taktım çalıştı aklınızda bulunsun doblocu arkadaşlar diger aracımdada aynısı olmuştu bunların bu konuda bir sorunları hepsinde var bence

engincan

Aktif Üye
MEHMETX41 tarafından yazılan metin:
slm bende de 1.2 benzinli doblo var benim tabloda da aynı lamba yandı sabah çalışmadı sonra kutup başını çıkartıp taktım çalıştı aklınızda bulunsun doblocu arkadaşlar diger aracımdada aynısı olmuştu bunların bu konuda bir sorunları hepsinde var bence

kutup başlarını bende güzdüz gözüyle kontrol edicem, tamamdır

engincan

Aktif Üye
elektirikçiye oturdum bir kaç gün once , aracın aküsünü tamamen elektriksiz bırakarak değiştirme yaptınızmı diye sordu, evet yaptık dedim, ve sanırım bu sorunlar bu işlemden sonra gerçekleşmeye başladı, sanırım diyorum birkaç sene oldu bunun yapıldıgı.Neyse bu hata mesajlarını silmek için bilgisayara baglandıgını soyledi baska birisine yolladı, o da bilgisayara falan taktı, sorun 3 gün çözüldü gibi oldu sonra yine devam etti, yanındaki baska bir ışık daha basladı yanmaya, yine goturdum

engincan

Aktif Üye
yine goturdugumde anahtar kodunu falan aldı ama yapamadı, servisci fiattaki arkadasını aramıs, buraya gelirse ona fala masraf cıkar demiş bursa da baska bir yere yonlendirdiler, devir tam tamamlanmadıgı için yapılan işlem yeterli olmuyormus anladıgım kadarıyla, yolladıkları yerde aracın body sı sokulupde bilgisayara baglandıgı için tam bir şekilde yazılım yüklenmiş oluyormus,

engincan

Aktif Üye
içimde de kurt var, servisteki bu adam neden bize gelsin yaparız demiyor da , bir baska arkadasına yonlendiryor, yazılım yüklendiginde sorunu kalmaz diye soyluyor.Neden onlara, aca gittigimde çok masraf cıkartırız şeklinde olaya yaklaşıyor nasip olursa yarına gidicem, ama baska birservie de durumu anlaam mı diye bir düşünce de aldı

engincan

Aktif Üye
güncel..
soguk aylarla birlikte sabahları yada motor sogukken, yay söndükkten sonra o sarı asma kilit şeklindeki işaret hala sönmüyor ve sönsün diye hele soguk havalardan kontagı açıp kapamaya devam ediyorum.Yakında tamirciye götürücem , de sormak istedigim bu işaret ne işe yarıyor neyin göstergesi, tam olarak bileniniz varsa lütfen yazsın da bende elektrikçiye ona göre izah edeyim arkadaslar,Daha önceki yıllarda yükledigim resmi göremiyorum , reklam çıkıyor, sarı kilit şeklind eişaret, zamanında sormuştum servsite ama tam hatırlayamıyorum o da geveleyip soyledi zaten yakıtla ilgili bir bağlantıyı mı gosteriyormus nedir. aracım 2004 1.9 doblo jtd dynm

2009_premio

Fenomen Üye
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
o işaret immobilizer'ın işareti. anahtarda bi hasar varsa yada sert biyerden düştüyse bunlara sebep olabiliyor. anahtarın içinde bi çip var kontağın onu okuması lazım, yada anahtar dişlerinde pislik varsa anahtar çok ıslaksada olabiliyor. bu çip araç anahtarı kopyalanıp çalışmasın diye var ama bazen bunlara sebep olabiliyor.
yani sizin sorununuz bence ya anahtarda yada kontakta.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
yedek anahtarla bir deneyin.Hanefinin dediği gibi immobilizer olabilir.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
2004 model 1,9 jtd doblo aracımın, kontagı çevirdikten sonra sönen, asma kilit şeklindeki sarı lambası bir türlü sonmuyor, kontagı kapayıp açıyorum ancak bir zaman sonra sonuyor.Ancak sunu belirteyim; sıcak yaz aylarında, yada motoru kısa bir zaman once stop ettirdiysem ve sonrasında çalıştırmak istedigimde bu sorun pek yaşanmıyor ama ozellikle kış aylarında sinir küpü yapıyor.Servise goturdum yedek anahtarıylada aynı problemi yaptıgı için komple marş takımını değiştirmeleri gerektigini soylediler, aynı bilgisayarcıların virüsü temizleyemedikleri zaman yaptıkları gibi, hemen format atalım derler ya bu da oyle bir çözüm gibi geldi bana, ne dersiniz boyle bir sorun yasayanınız var ı, istisnamıyım yoksa :)
not ; umarım sizlere iyi açıklayabilmişimdir, bahsettigim sarı lamba, ısırma teli gibi gibi olan yay şeklindeki lamba degil, bu asma kilit, sonmedigi zaman kilitli gorunuyor, çalışacagı zaman zaten sonuyor..

doblo kullanıcı el kitabı bölüm 1/sayfa 8 (fiat code)

1)CODE uyarı lambası araç çalışır vaziyette iken yanar ise,bu sistemin kendi kendini test etti¤ini gösterir (voltaj düşmesi gibi sebeplerle);

akü ve şarj dinamonuzu kontrol ettirmenizi,işirleme sistemi ve kontakla ilgili kabloları gözden geçirmenizi öneriyoruz.sistemin voltajını düşürebilecek ek aksesuar ve elektrikli cihazları araç sisteminden uzaklaştırmanızı,çok güçlü teyp kullanıyorsanız teybi devre dışı bırakarak denemenizi öneriyoruz.akünüz gereğinden küçük se veya elektrik beslemesinde problemler varsa bu sorunu yaşamaya devam edeceksiniz.

engincan

Aktif Üye
o işaret immobilizer'ın işareti. anahtarda bi hasar varsa yada sert biyerden düştüyse bunlara sebep olabiliyor. anahtarın içinde bi çip var kontağın onu okuması lazım, yada anahtar dişlerinde pislik varsa anahtar çok ıslaksada olabiliyor. bu çip araç anahtarı kopyalanıp çalışmasın diye var ama bazen bunlara sebep olabiliyor.
yani sizin sorununuz bence ya anahtarda yada kontakta.
yedek anahtarı var imbolizer ı olmayan onunlada aynı sorun var malesef, hatta bu konuyla ilgili anahtar uzmanına da goturdum bursa da, bunun anahtarla ilgisi olmadıgını, kabloyla ilgili problem olabilecegini soyledi.yazın hemen hemen hiç bir sorun yaşamıyorum sadece hava sogudumu yapıyor

engincan

Aktif Üye
2004 model 1,9 jtd doblo aracımın, kontagı çevirdikten sonra sönen, asma kilit şeklindeki sarı lambası bir türlü sonmuyor, kontagı kapayıp açıyorum ancak bir zaman sonra sonuyor.Ancak sunu belirteyim; sıcak yaz aylarında, yada motoru kısa bir zaman once stop ettirdiysem ve sonrasında çalıştırmak istedigimde bu sorun pek yaşanmıyor ama ozellikle kış aylarında sinir küpü yapıyor.Servise goturdum yedek anahtarıylada aynı problemi yaptıgı için komple marş takımını değiştirmeleri gerektigini soylediler, aynı bilgisayarcıların virüsü temizleyemedikleri zaman yaptıkları gibi, hemen format atalım derler ya bu da oyle bir çözüm gibi geldi bana, ne dersiniz boyle bir sorun yasayanınız var ı, istisnamıyım yoksa :)
not ; umarım sizlere iyi açıklayabilmişimdir, bahsettigim sarı lamba, ısırma teli gibi gibi olan yay şeklindeki lamba degil, bu asma kilit, sonmedigi zaman kilitli gorunuyor, çalışacagı zaman zaten sonuyor..

1)CODE uyarı lambası araç çalışır vaziyette iken yanar ise,bu sistemin kendi kendini test etti¤ini gösterir (voltaj düşmesi gibi sebeplerle);

akü ve şarj dinamonuzu kontrol ettirmenizi,işirleme sistemi ve kontakla ilgili kabloları gözden geçirmenizi öneriyoruz.sistemin voltajını düşürebilecek ek aksesuar ve elektrikli cihazları araç sisteminden uzaklaştırmanızı,çok güçlü teyp kullanıyorsanız teybi devre dışı bırakarak denemenizi öneriyoruz.akünüz gereğinden küçük se veya elektrik beslemesinde problemler varsa bu sorunu yaşamaya devam edeceksiniz.

araç çalıştırmadan yapıyor bu sorunu çalışınca boyle bir durum söz konusu olmuyor, o ışık sönmeden aracım kesinlikle çalışmıyor.kontagı açıp kapıyorum defalarca , ta ki nezaman o ışık sönüyor araba çalışıyor. kızdırmayla ilgili birsey olabilirmi bujiler falan, o kıvrık role de bir sorun yok ama o sönüyorzaten.

hardcrss

Onursal Üye

araç çalıştırmadan yapıyor bu sorunu çalışınca boyle bir durum söz konusu olmuyor, o ışık sönmeden aracım kesinlikle çalışmıyor.kontagı açıp kapıyorum defalarca , ta ki nezaman o ışık sönüyor araba çalışıyor. kızdırmayla ilgili birsey olabilirmi bujiler falan, o kıvrık role de bir sorun yok ama o sönüyorzaten.

o sarı işaret immobilizer işareti demektir. o sönmediği sürece araç çalışmaz. ya anahtarınızda sorun var yada kontaktaki immobilizerde sorun var. kodlar eşleşmediğinden araç olayı hırsızlık olarak algılıyor ve çalışmasına izin vermiyor.

2009_premio

Fenomen Üye
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
bi servise danışın derim ama ben yinede kontak veya anahtardan olacağını düşünüyorum.

çok saçma olacak belki ama anahtardan olduğunu kesin anlamak için anahtarı ısıtıp kontağa takıp bi :) denemesi bedava sonuçta. çakmakla azda olsa ısıtıp takın bakalım o zaman nolucak. anahtar üşünüğü için mi oluyor :)

hardcrss

Onursal Üye
aracın yedek anahtarıyla denesin, eğer çalışırsa anahtardaki immobilizer çipi yüzündendir.

2009_premio

Fenomen Üye
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
aracın yedek anahtarıyla denesin, eğer çalışırsa anahtardaki immobilizer çipi yüzündendir.
denemiş zaten olmamış

hardcrss

Onursal Üye
ben onu farketmemişim.

0dLcYyL.png

engincan

Aktif Üye
acaba ben kontagı açıp kapadıkça bir seyler ısınıyor da en sonunda o ışık mı sönüyor, mesela motor sıcakken daha kısa zamanda sönüyor o ışık.Yedek anahtarla da aynı sorun yasanıyor imbolizer olmadan yanı.Servise gecen sene götürmüştüm, göstergeye gelen kabloları tek tek kontrol edeceklerini,(100tl ), eger ki sorun çözümlenmezse gösterge panelini değiştirecegini soylediler,Ben tatmin olmadım cevabından.paneli de degiştirir yine olmadı der çıkar karşına.

engincan

Aktif Üye
anahtar codec le ilgili birseyse neden soguk havada bu sorun yasanıyor da sıcak hava da hemen hemen hiç yasanmıyor ?mazot almaya korkar oldum, ıstop edince çalışmazsa oylece pompada ağaç oluyor insan

hardcrss

Onursal Üye
yedek anahtarla da aynı sorun yaşanıyor yani immobilizer değil diyorsunuz ama yedek anahtarda da immobilizer var. sorun immobilizerden kaynaklanıyor büyük ihtimalle.

soğuk iken muhtemelen birşeyler büzüşüyor ve temas etmiyor, sıcakken genleşme olduğundan sorun ortadan kalkıyor.

Durum
Konu kapatılmıştır.