gösterge panelindeki sarı asma kilit lambası

Durum
Konu kapatılmıştır.

2009_premio

Fenomen Üye
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
aynen yedek anahtarda da immobilizer var :) kesin soğuktan abi senin anahtarlar normal o zaman kontakta bi iş var yada beyinde...

engincan

Aktif Üye
belki çok saçma gelecek ama, fenni muayenede hafif kusur yazmışlardı, akü başlarını koruma kapakları yok diye, bu da uzun zamandır yok acaba bununla ilgisi olabilir mi? hoş aküyle bir sorunum yok ama .. buarada anahtarı ısıtıp deniycem, mesela bugun bursa da hava güzeldi, arabanın malüm ışığı hemen sönüverdi.

2009_premio

Fenomen Üye
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
akü varmı var kapağa niye kusur yazmışlarsa :D o muayene yapanlar bi halttan anlamıyor yeminle, muayeneye girerken paspası kaldırıp oradaki kapağı açtımki kodu okusunlar diye, ama oradaki çok bilmiş eleman baktı baktı off dedi okumadı kodu bilerek. adam eğilmeye üşendi resmen. kıl olmuştum o anda.

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Onursal Danışman Yönetici
Başka Araç
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
benim araca geçen senki muayenede hiçbir sorun bulamadılar. ama sırf 9 yaşındaki araba tam eksiksiz geçmesin muayeneden diye bir kusur bulmuşlar. söylüyorum. yangın söndürme tüpü şöföre çok uzak yerde. demiş beyefendiler. sanki 403 otobüs anasını satayım. bagajda duruyo.

rabitelli

Yeni Üye
Çok komik gelecek ama 2 senedir şu soğık havalarda yanan dandik ışık olayı bende de var. Benimki immobilizer değil ama; mazot filtresi ışığı. Ha bir de hararet sonuna kadar dayanıp geli geliyordu. Motor ısındıktan sonra kontak aç/kapa yapınca sönüyordu.

Yalnız bu sene iyice sapıttı. Rezistans ışığı sönüyor, marşa basıyorum, tüm gösterge ışıkları sönüp saat ve bilgisayar kendini sıfırlıyor. Hararet tavana vurup geri geliyor, sonra da mazot filtresi ışığı yanık kalıyor. (havalar az sıcak giderse böyle bir sıkıntı yaşamıyorum ama)

Araç altı yaşında ve üstünde fabrika çıkışı akü var. Bir yerde duymuştum; işi bitik akülerden dolayı böyle şeyler olabiliyormuş. Bu gün artık gösterge ışıkları yanmaz olup da bir 5 dakika elektriksiz kalınca akümün ruhunu teslim etmekte olduğunu sezdim. Yarın gidip bi 60'lık varta alacağım. Yazarım ondan sonra olanları...

2009_premio

Fenomen Üye
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
Çok komik gelecek ama 2 senedir şu soğık havalarda yanan dandik ışık olayı bende de var. Benimki immobilizer değil ama; mazot filtresi ışığı. Ha bir de hararet sonuna kadar dayanıp geli geliyordu. Motor ısındıktan sonra kontak aç/kapa yapınca sönüyordu.

Yalnız bu sene iyice sapıttı. Rezistans ışığı sönüyor, marşa basıyorum, tüm gösterge ışıkları sönüp saat ve bilgisayar kendini sıfırlıyor. Hararet tavana vurup geri geliyor, sonra da mazot filtresi ışığı yanık kalıyor. (havalar az sıcak giderse böyle bir sıkıntı yaşamıyorum ama)

Araç altı yaşında ve üstünde fabrika çıkışı akü var. Bir yerde duymuştum; işi bitik akülerden dolayı böyle şeyler olabiliyormuş. Bu gün artık gösterge ışıkları yanmaz olup da bir 5 dakika elektriksiz kalınca akümün ruhunu teslim etmekte olduğunu sezdim. Yarın gidip bi 60'lık varta alacağım. Yazarım ondan sonra olanları...
evet akü zayflayınca böyle gösterge sapıtmaları olabiliyor

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
akü kapağını hafif kusur yazıyorlar

argegsm

Azimli Üye
Fren yağı azaldığı zaman 1.9jtd sx de karşılaştığım

göstergedeki

uyarı ışıklarından bazıları kafasına göre yanık kalıyor aracı

kilitlesen bile..

1.9jtd vip de ise el fren lambası ilk kalkışlarda ani

hızlanmalarda yanıyor gaz kesince sönüyor fren yağı azaldığı zaman.. sanırım yağ ucu ucuna sensöre değiyor yada yağ az olduğu için uyarı olarak konulmuş..

poyraz38

Azimli Üye
Arkdaşlar o sarı kilitli lambaya dönecek olursa bnm arabadada yapıyordu araba kontaga baştgımda arabayı kişlitliyerdu bende imbolizerden sandım degilmis sorun beyinden çıktı? beyin degişti? senin arabnınki öyle olailir bir elektronikçi beyinciye götürmelisin_ su an bnm arabada sorun yok?

engincan

Aktif Üye
arkadaslar havalar sogudu ve benım doblo soguk havalarda yine teklemeye basladı, yanı o imbolizer işareti sonmemeye basladı ve dolayısıyla araba calısmıyor sonmeden.Buarada bende belki bujilerdendir deyip servise değiştirdim ama sorun değişmedi, bujiler değiştiğiyle kaldı.Neyse internette derdime derman ararken vw a ait bir forum sitesinde bir passat kullanıcısının soyle bir sıkıntısını ve nasıl çözdüğünü okudum , sizede aktarıyorum..

"1)meraba arkadaşlar.bu gün öğrendiğim birşey canımı bir hayli sıktı.aracım 2006 passat 2.0 tdı. Bazen marşa bastığımda araç çalışmıyor bir iki denemeden sonra problem düzeliyordu bilgisayara bağlattığımda beyin tarafından bazen anahtarımın tanınmadığını öğrendim özel servis bunun için yetkili servise gitmemi ve değiştirecekleri parça her neyse ederinin 1100 tl olduğunu belirttiler hatta araç net üzerinden almanyadaki fabrikaya bağlanacakmış ve bir kaç şey yükleyeceklermiş.söylenen bu kısacası. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlarım arızanın içeriği konusunda bilgilerini paylaşırlarsa sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

2)en son şöyle bir şey öğrendim direksiyonun altında kontrol ünitesi varmış bu cihaz verileri analiz edip beyin ile iletişimi sağlıyormuş yanlış hatırlamıyorsam HD denilen bir parçaymış ?????

Bu arızayı şöyle öğrendim arac göstergede direksiyon işaretini önce sarı yakıp daha sonra kırmızıya çevirip motor çalışmadan söndürüyor ama benimkinde bu işaret hava çok soğuk olduğunda ara sıra sarıdan kırmızıya dönüyor ama sönmesi gerekirken yanıp sönüyordu tabii motor arıza lambasıyla birlikte bunu yapıyordu. diagnoza bağlattığımdaysa yukarıdaki problemi bulduk.Şu an uzun süreli parklardan sonra ilk çalıştırmada ''Engine fault worksop'' yazıyor.kısacası benim cep delinmiş cüzdan öksürüyor

3)Merhaba veysel bey evet banada dedikleri tamamen arızalanırsa bir daha çalışmaz ama çalışırkende problem yaratmaz dediler.Benim anladığım kadarıyla anahtar ile beyin arasındaki irtibatı sağlayan bir parça en yakın zamanda servise gideceğim ama bu bir iki hafta için imkansız şansımıza ayriyetten çözdüğüm bir şeyde araç sadece bunu soğuk havalarda yapıyor.

Merhaba erden bey anahtar yuvasından olduğunumu düşünüyorsunuz aceba...
bu arada problem sadece soğuk havalarda oluyor ve diğer gördüğüm bir olay da ortalama yakıt miktarı falan yol bilgisayarında sıfırlanıyor aceba bununla bir ilgisi de olabilir mi?

4)Evet sonunda sorunun kaynagını buldum arkadaşlar sorun direksiyon milinin altındaki ufak bir elektronik devre 240 tl civarıymış yazı çıkar kışın halledersin dediler Tüm yazı ve yorumlarınız için teşekkür ederim. "

bu yazan arkadasında sorunu soguk havalarda baslıyor olması, bizim 2004 1,9 jtd doblonunda anahtarın karşılık geldiği direksiyon altında bir devre falan var mı? bu arızalı olabilir mi? yalnız şu da var, benım aracımdaki sıkıntı içinde chipolmayan yedek anahtarlada çalıştırmaya kalktıgımda " eğer sorun yapacaksa" yapıyor.Yani yedek chipsiz anahtarda bu sıkıntının olmaması lazım degil mi? imbolizer ın direksiyon altındaki anahtara karsılık gelen beynımıdır yada devresi mi kaç tl, yada beyni nekadar? bilginiz var mı arkadaslar..
yazılarınızı beklerim, zaman ayıran herkese teşekkürler...

engincan

Aktif Üye
[beyni kaça değişmişti

quote]

Arkdaşlar o sarı kilitli lambaya dönecek olursa bnm arabadada yapıyordu araba kontaga baştgımda arabayı kişlitliyerdu bende imbolizerden sandım degilmis sorun beyinden çıktı? beyin degişti? senin arabnınki öyle olailir bir elektronikçi beyinciye götürmelisin_ su an bnm arabada sorun yok?[/quote]

engincan

Aktif Üye
bujiler değişti sorun devam ediyor. Acaba bu uyarıyı yazısını silmenın yolu yokmu yada devre dışı bırakmanın br yolu..

engincan motor çalıştıktan sonra lamba sönüyor ve bir dahaki uzun süreli parka kadar yanmıyorsa önce aküyü ve dinamoyu bi ölçtür.akü zayıflayınca ilk çalıştırmada sapıtabiliyor bizim arabalar.bende dahil bir çok arkadaş bu sorunu yaşadık.yok sorun küde değilse o zaman bakarsın diğer parçalara.

engincan

Aktif Üye
güncel...
doblonun bu anlaşılmaz lambası hala yanmaya devam ediyor.. serviste kesin birsey diyemiyor.. kontak çevrilince sönerse araba çalışıyor sönmezse kontagı aç kapa yapa yapa o tesadüfün denk gelmesini bekliyorsunuz...Sorun soğuk havalarda yasanıyor.. sıcakta hemen hemen hiç yasanmıyor... Gecende forumdaarastırırken acil durumda aracı çalıştırma prosedürü gibi birsey okudum, çok ilginçti ama işe yarıyor... sanırım bu kontagın altındaki anahtara karşılık gelen chip i iptal ettiriyor ve şifreyle gaz pedalına basarak aracı çalaıstırıyorum caresiz kalınca... arabadan soğutan bir bilinmezlik malesef..

2009_premio

Fenomen Üye
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
doblolarda anahtar olmadığında yada anahtar lambası yandığı için çalışmazsa gaz, fren ve debriyaj kombinasyonuyla aracı çalıştırabileceğimiz yazıyor kitapçıkta. Ama bu her araç için farklı ve sadece bir defa böyle çalıştırılıyor amaç servise kadar gidebilmek.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
sizin aracın beynine bakıldı mı birde eğer arabada voltaj düşerse böyle bi arıza verebilir

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
güncel...
doblonun bu anlaşılmaz lambası hala yanmaya devam ediyor.. serviste kesin birsey diyemiyor.. kontak çevrilince sönerse araba çalışıyor sönmezse kontagı aç kapa yapa yapa o tesadüfün denk gelmesini bekliyorsunuz...Sorun soğuk havalarda yasanıyor.. sıcakta hemen hemen hiç yasanmıyor... Gecende forumdaarastırırken acil durumda aracı çalıştırma prosedürü gibi birsey okudum, çok ilginçti ama işe yarıyor... sanırım bu kontagın altındaki anahtara karşılık gelen chip i iptal ettiriyor ve şifreyle gaz pedalına basarak aracı çalaıstırıyorum caresiz kalınca... arabadan soğutan bir bilinmezlik malesef..

yedek anahtarla denediniz mi hiç?

engincan

Aktif Üye
iki anahtarlada aynı sorun yasıyorum ve soğuk havalarda bu oluyor, havalar ısındımı bu sorun hemen hemen hiç yasanmıyor. bir de aklıma takıldı, bu hatayı 5 senedir falan çekiyorum , ben 5 sene önce o asma kilidin yanındaki motor işareti yanmıştı, o hatadan dolayı servise götürmüştüm ve mazot pompasını değiştirmişlerdi, kötü bir mazot almısınız bir yerden demişlerdi ama genelde aynı yerden alırım mazotu. Neyse bunu anlattım şuna bağlıcam, o asma kiliti mazot pompasını aktive ediyormus söndüğü zaman yazılanları okudugum zaman, eğer sönmezse pompa aktive olmadıgı için marsa basılsada çalışmıyormus, acaba benım mazot pompasını değiştirirken kontagın chip iyle bir baglantısı mı vardı mazot pompasının onu takmayı unuttular dai bu ısık bazen yanıyor bazen yanmıyor yada bir temassızlık var ? beyine bakmadılar, hatayı bilgisayara baglayıp silmişlerdi serviste yenıden tekrar etti..

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
peki cihaza bağlayınca ne arızası veriyor arızayı silselerde yine verebilir

ama bana voltaj düşüklüğündende kaynaklanıyor olabilir gibi geliyor

engincan

Aktif Üye
doblolarda anahtar olmadığında yada anahtar lambası yandığı için çalışmazsa gaz, fren ve debriyaj kombinasyonuyla aracı çalıştırabileceğimiz yazıyor kitapçıkta. Ama bu her araç için farklı ve sadece bir defa böyle çalıştırılıyor amaç servise kadar gidebilmek.

iki oldu bu sekilde çalıstırıyorum, umarım bu da ileride baska bir sorun olarak karşıma çıkmaz

Durum
Konu kapatılmıştır.