Doblolara Periyodik Bakımda Neler Yapılır?

kmustafat

Yeni Üye
ben aracı 2.el aldım aldığımda 13000 km idi servise sorduk 7000 de gelmiş dedi 15000 de sen gel dediler sordum ne kadar gider diye 450 tl gider dediler yuh dedim yapılacak işlemleri saydılar
1_ yağ değişimi
2_ yağ filtre değişimi
3_mazot filtre değişimi
4_hava filtresi değişimi
5_polen filtre değişimi
6_motor suyu kontrolü gerekliyse değişimi
7_fren hidrolik sıvısı kontrolü gerekliye balata değişimi
8_ aydınlatma sistemi cam silme sistemi ikaz lambaları sistemi kontrolü
9_bilgisayara bağlanıp arıza tespiti

ben ise bunları zaten araç garanti dışıdır diye özel servise yaptırdım deyim yerindeyse 4 ayak üzerine düştüm çünkü eski tamircim kuzenimdi ona götürmedim. gaziantep fiat yetkili servisi açıldığında orada teknik servis sorumlusu olarak işe başlayan bir abimizle tanıştım bir fiil 13 yıl çalışmış 1 yıldır kendi işini yapıyormuş 3 ortaklar hepside serviste çalışmışlar araçla sanki yetkili servismiş gibi ilgilendiler yukarıda yazılan işlemlerin hepsine 130 tl aldılar çok memnun kaldım sonraki bakıma ne zaman geleceğimi neler yapılacağını ekstra olarak daha verimli olması için neler yaılacağını izah etti. eğer gaziantepde olan arkadaşlar varsa servis bilgilerini vereyim siteye yeni üyeyim kafadan reklam yapar gibi servisi bilgilerini vermek yanlış olur diye düşünüyorum.

geremy

Onursal Kurucu
fren balataların değişmesse ki değişmez km az çünkü 150-200 tl arası yetkili servisde fiyat tutar.
450tl sallamış biraz arkadaş.

Black Hawk

Saygın Üye
Gerçekten 450 yi sallamışlar. Sen o 450 diyen arkadaşı bi yokla bence.. Yaptıracak olsaydın baya bi tüfek atacaktı üzerinden anlaşılan.

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
60 bin için 440 istiyordu yetkili servis. :)

fly34

Yeni Üye
bir sorum olacaktı! kıtapcıkta motor yaı olarak 5w40 kullanın diyor. ow40 kullanak bir zararı olur mu?

Ekrem

Onursal Üye
Adı
Ekrem
Meslek
Beyaz Eşya
Modeli
Renk
Beyaz
Garanti olayı bitsin servisin kapısından girmek nasip olmasın :D

geremy

Onursal Kurucu
fly34 tarafından yazılan metin:
bir sorum olacaktı! kıtapcıkta motor yaı olarak 5w40 kullanın diyor. ow40 kullanak bir zararı olur mu?

kitapçıkda 5-40 ın alternatifi yazıyordu.

kokplot

Onursal Üye
Ekrem tarafından yazılan metin:
Garanti olayı bitsin servisin kapısından girmek nasip olmasın :D

senin araçları almazlar zaten oraya ekrem :D

araç tamir alanına göre fazla uzun gelir ve iki tamirlik yer kaplıycan diye güneşin alnına atarlar senin aracı:

maxi bu b..rumu:D

Ekrem

Onursal Üye
Adı
Ekrem
Meslek
Beyaz Eşya
Modeli
Renk
Beyaz
:D ondan bakımı da uzun sürdü desene abi. 4 saatte bitirdiler 10.000 bakımı. uzuuuuun uzuuuuuun bakmışlar demek :) fiata şikayet mailleri yağdırdım ertesi gün telefon üstüne özür telefonları yağdı :)

diamond

Saygın Üye
dayılar ben 4 litre koyuyorum hep hiç çıbığada bakmıyorum fazla mı koyuyom ne ediyorum :) tecrübeli personellerden cevap bekliorum

kokplot

Onursal Üye
burada aracı ile sorun yaşayıpta özelikle 10.000 veya 20.000 bakımı yaptıran değerli arkadaşlarım lütfen bizle bilgilerini paylaşsın.bazen basit dediğimiz bilgi hayat kurtarıyor.

istanbul maslaktan bir renault spring almıştın zmanı behrinde, o arabada zuhal olcay ın arabasıymış. satan adam aynen öyle dedi. gerçi ruhsatıda öyle diyordu. neyse. ben aracı tam 10.000 km kadar kullandım. aracın süper temiz olması beni aldattı ve bakımını hepten 10.000 km geçirmişim spring in. bir gittim sanayiye motorda yağ kalmamış harbiden. neredeyse keçeleşmiş. usta hemen motor kapunu açtı ve içindeki az kalmış yağı alarak yerine motora 2.5 lt kadar mazot koydu. motor yağı yerine mazot koyunca aman usta naapıyosun dedim. motorun temizlendiğini söyledi. temizlikten sonra mazotu boşalttı ve bir iki defa daha aynı şlemi yaptı. sonra motor yağını motor çubuğu ile ölçerek damla damla koydu. motor okadar sessiz çalışıyorduki anlatamam. o ustaya çok teşekkür ederim. o yıllarda sayesinde bişi daha öğrendim. amam tavsiye edilirmi bilemem.

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
Ben yatırdım kafam rahat :D

diamond

Saygın Üye
evet 7 nci ayın sonuna kadar müsadesi var. o zamana kadar son ana kadar yatırmam zaten.

diamond

Saygın Üye
kredi kartıyla bankaların kampanyaları oluyor bir dahaki ay başlar ben o şekilde yatıyorum tabi yine cebten para çıkıyor ama bankasına göre değişiyor 4-6-8 taksit.

gecekondu_3rdi

Daimi Üye
kokplot tarafından yazılan metin:
burada aracı ile sorun yaşayıpta özelikle 10.000 veya 20.000 bakımı yaptıran değerli arkadaşlarım lütfen bizle bilgilerini paylaşsın.bazen basit dediğimiz bilgi hayat kurtarıyor.

istanbul maslaktan bir renault spring almıştın zmanı behrinde, o arabada zuhal olcay ın arabasıymış. satan adam aynen öyle dedi. gerçi ruhsatıda öyle diyordu. neyse. ben aracı tam 10.000 km kadar kullandım. aracın süper temiz olması beni aldattı ve bakımını hepten 10.000 km geçirmişim spring in. bir gittim sanayiye motorda yağ kalmamış harbiden. neredeyse keçeleşmiş. usta hemen motor kapunu açtı ve içindeki az kalmış yağı alarak yerine motora 2.5 lt kadar mazot koydu. motor yağı yerine mazot koyunca aman usta naapıyosun dedim. motorun temizlendiğini söyledi. temizlikten sonra mazotu boşalttı ve bir iki defa daha aynı şlemi yaptı. sonra motor yağını motor çubuğu ile ölçerek damla damla koydu. motor okadar sessiz çalışıyorduki anlatamam. o ustaya çok teşekkür ederim. o yıllarda sayesinde bişi daha öğrendim. amam tavsiye edilirmi bilemem.

Bi sorum olacak mazotu koyup temizlerken aracı çalıştırmadı demi ?

bakiergul

Onursal Admin
Onursal Danışman Yönetici
Renk
LAL KIRMIZI
gecekondu_3rdi tarafından yazılan metin:
kokplot tarafından yazılan metin:

Bi sorum olacak mazotu koyup temizlerken aracı çalıştırmadı demi ?
Evet arkadaşım bu motorcuların yaptığı bir tekniktir....Macunlaşmış yani yoğunlaşıp Kaydırıcı özelliğini kaybetmiş yağ olan araçlara eski yağı yumuşatıp aşağı süzdürsün diye mazotla motor yıkanır...Ancak aracı 1 en fazla 2 dakika çalıştırmak gerekir yoksa motor byatak sarabilir.....Daha sonra yeni yağ konur yağ lambası söndükten sonra yağın dolaşımı tamamlansın diye motor rolantide 10 dakika kadar çalıştırılır......