Doblo Yük Lastiği zorunlu mu ?

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Onursal Danışman Yönetici
Başka Araç
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
Bugüne kadar hic yük lastiği takmadim hicbir muayenede de sikinti yasamadim. Belki de endeksler hep denk geldi. Ama bu kadar denklik de olmaz gibi sanki.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
muayenede ona bakan yok şimdilik.sadece diş derinliğine bakıyorlar.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
Bakiyorlarda yuk endeksinde toleransli davraniyorlardir

xxcarsixx

Aktif Üye
Modeli
bende şöyle bir şey duydum.Eğer farklı lastik takarsak c sınıfı harici veya 195 yerine 205,kasko kaza durumunda sıkıntı çıkarabiliyormuş.Ne denli doğru bi bilginiz var mı?

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
Kasko yu bende duydum ama nekad dogru bilmiyorum

ANLOVE

Onursal Üye
Aracım Yok
Adı
QQQQ QQQQ
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Q
Aracınız
Aracım Yok
Renk
Metalik Siyah
Benim araç 88T geçti muayeneden.

Doblo53

Saygın Üye
Adı
Ekmel Yormaz
Modeli
Renk
GRİ
en iyisi yumuşak lastik yük taşımıyorsanız ben kullanıyorum gayet memnunum...

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
kaza ondan kaynaklı ise olabilir.

atacan38

Aktif Üye
Adı
turgay
Doblo nun kullanım kitapcığında derki 1.6 Mjet 5 koltuklu M1 ( keza 1.3 lerdede aynı )
Standart lastik ölçüsü 185 / 65 _ R 15 _ 88 _ T dir .
Altarnetif olarak / veya / yerine 195 / 65 / R 15 _ 95 _ T ..... 195 / 60 _ R 16 _ C _ 99 T yazmaktadır . Bu sayıları alt alta koyduğumuz zaman
şu sonuç çıkıyor * Lastiğin hız limiti ( T ) 190 Km/s ki aracın max hız limiti. Bunu azaltma çıkar sorun olmaz iyi olur :) zaten 3 şeçeneğin hepsinde sabit.
* Lastiğin yük endeksi heee şimdi burada duraçaksın :) fiat doblo derki standardı baz alırsak ( 88 ) yani 560 Kg en az olacak rakam sanırım muayenede buna bakıyorlar taban rakam 560 kg sonrası ( 95 ) 600 kg , ( 99 ) 615 kg fazlası. Bizim burada dikkat edeceği
miz sayı bu kulanım tarzımıza göre yani damacana damacana su taşımıyorsak aile için 88 idael .
* Lastiğin jant çapı şimdi soru şu senin aracında R15 jant mı ? R16 Jant mı ?. R15 ise sorun yok bu iki ölçüden birini taka bilirsin fakat R16 ise benim gibi sorun burada çoğu lastik firması aslında lastikçiler R16 jant oldumu ( C ) sınıfı hafif ticari lastiği çakıyorlar yok mok dersen muayeneden geçmez muhabbeti başlıyor adam sanki karayolları genel mud. Bazı lastiik firmalarının R16 jant için de bu ölçüde lastikleri var ama lastikciler sanırım az gidiyor diye ellerinde bulundurmuyorlar.
Israr edersen o zaman da ( ki bu ellerinde bulunan lastik ölçüsü ) 205 / 55 / R16 abi hem yere sağlam basar :) savrulmaz .
Bu da arabanın aerodinamik / akustik ne varsa oynamak demek , arkadaş arabayı yapan adam diyor ki 18,5 cm taban genişliği hadi 19,5 cm olsun senin lastikcin ondan daha iyi biliyor ya 20,5 cm çıkarıyor taban genişliğini çarp 4 de 82 cm hee arabanın 1 m si yere bassa ne olur ?
Yanak genişliğini artırsan / azaltsan ne olur ? keza taban genişliğide öyle araştırıyorum . Bizim ustaların ezberci zihniyeti bitirdi beni

Ozkan54

Yeni Üye
Adı
Mesut
Arkadaşlar ben buraya yeni üye oldum sizlere tavsiyem orjinal lastiği ne işe onu takın ben bu hatayı yaptım ve az kalsın bedelini canımla ödeyecektim.
Bir yıl önce aldığım 2015 model sıfır dobloya sırf orjinal lastikleri sert diye onları çıkarıp continental bayi olan arkadaşın ağzına bakarak 205/55/16 Conti premium ecocantac 5 aldım araba 15 gün sonra otobanda 110 km hızla giderken arka lastik paramparça oldu resimleri ektedir.
Yani bişey olmaz abi diyenlere inanmayın ve c sınıfı lastik yerine normal otomobil lastiği takmayın ben ucuz atlattım herkez benim kadar şanslı olmayabilir.
Bu arada lastik parçalandığı sırada arabada yük falan yoktu onuda belirteyim.
Unutmayın canınız lastik ten daha değerli ve Son pişmanlık fayda etmez.

Dosyalar

• Screenshot_2016-04-21-22-59-49.png
    Screenshot_2016-04-21-22-59-49.png
    159,1 KB · Okunma: 138

Yolgezer

Onursal Üye
Adı
Salih YILDIRIM
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Elektronik Servisi
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Beyaz
@Ozkan54

Öncelikle geçmiş olsun
Bu sorun bence lastiğin orjinalinden farklı ebat olmasından değil
şansınızdan sizin aldığınız lastiğin fabrikasyon hatalı olmasından
Yoksa bende dahil 205 55 16 ebatında binek lastik kullanan ve keşke daha önce bu lastik ebatına geçseymişi diyen
bir sürü memnun kişi var

Ozkan54

Yeni Üye
Adı
Mesut
Görüşlerinize saygı duyuyorum ama şunu bilinki ben bu olaydan sonra orjinal lastiğinden şaşmam Size ve burdaki herkese tavsiyem orjinal 195/60/16 C Serisi lastiktır sizde aynı şeyi yaşasaydınız benim gibi düşürdünüz.
Ayrıca arka değilde ön lastik parçalansaydı sonuç Facia olabilirdi.

Sefaozturk

Daimi Üye
Adı
Sefa Öztürk
Kan Grubu
0 +
Meslek
Başkent oto cam
Modeli
Araç Yılı
2010
Renk
gri ( çöl )
@Ozkan54
geçmiş olsun abi söyledin mi bunu arkadasına peki

mehmet.64100

Saygın Üye
Adı
mehmet
Meslek
Elektrik teknikeri
Modeli
Renk
granit gri
@Ozkan54
Geçmiş olsun

volkan guney

Fenomen Üye
Adı
volkan güney
Kan Grubu
A RH -
Meslek
metal işleri
Modeli
Araç Yılı
2014
Renk
gri
@Ozkan54
Geçmiş olsun Allah beterinden korusun

cihatbayir

Onursal Üye
Adı
cihat
Modeli
Renk
beyaz
arkadaşlar muayeneden daha önemlisi can güvenliğimiz değilmidir binek lastik daha yumuşak ve konforlu ama aracın ağırlığından dolayı virajlarda aracın altın altında eziliyor muayenede şuan pek sıkıntı yapmıyorlar ama yarın öbür gün kazalarda ilk bakacakları şeylerden biri olacak araca uygun lastik değilse kusur hanemize yazılacak bilginiz olsun aracın etiketinin dışına çok çıkmayın derim ben

Yolgezer

Onursal Üye
Adı
Salih YILDIRIM
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Elektronik Servisi
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Beyaz
@Ozkan54

Ben bir esnaf ve elektronik servisi olduğum için sizi anlıyorum
Genellikle müşterilerim bir elektronik cihazı arıza yaptığı zaman
o cihazda en son yaptığı değişikliği düşünür

Kendimden bir örnek vereyim
müşteri yüksek elektrikten beslemesi arızalanan televizyonu için ben en son ne değişiklik yapmıştım
diye düşünür ve en son bu televizyonda kullandığı uydu alıcısını başka marka ve model uydu alıcısıyla değiştirdiğini veya
uydu antenden kabloyu değiştirdiğini hatırlar doğruca bunu yapan ustaya gelir benim televizyon 5 yıldır tık yok kullanıyordum sen uyduyu veya kabloyu değiştirdin 1 hafta sonra tv hiç çalışmaz oldu der.

Halbuki alakası yok tamamen rastlantı bu sizin olayda aynı

Başınıza gelen bu üzücü olayı 205.55.16 lastiğe bağlamayın

Ben markası sizinkinden farlı olan 205.55.16 ebatındaki lastiğe geçiş yaptıktan sonra aracımın
yola ne kadar sağlam basmaya başladığını ve
Süspansiyonunun ne kadar rahatladığını ve kendimi eskisinden ne kadar güvenli hissettiğimi
bilmeni isterim tabi ben aracı ağır yük atarak kullanmadığım için
Sadece led lcd crt tv çanak anten takım çantası vesaire gibi yükte hafif kaba malzemeler taşıdığım için
bu lastikleri kullanıyorum .
Bunun yerien ağır teneke kutular veya çuvallar ağır koliler taşıyan bir toptancı olsanız o zaman 195.60.16 ebatını öneririm.

Yolgezer

Onursal Üye
Adı
Salih YILDIRIM
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Elektronik Servisi
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Beyaz
@cihatbayir

Benim taksici bir müşterim var
Durakta kullanmak için satın aldığı D3 Doblosunu sarıya kaplattı ve
Bu araç hususi yolcu taşıyan sarı taksi olduğu için üzerindeki 195.60.16 orjinal kamyonet lastikler ile
muayeneden geçerimedikleri ve illaki binek lastik kullanman lazım dedikleri için aracının
üzerindeki orjinal lastiklerinin daha yeni olmasına rağmen 205.55.16 lastik takmak zorunda kaldığını belirtti
Bu durumu nasıl yorumlarsınız ?

cihatbayir

Onursal Üye
Adı
cihat
Modeli
Renk
beyaz
@Yolgezer
abi o işte bir yanlışlık var hususi yolcu taşıma olmuyo taksicilik ticari yolcu taşıma oluyor araç ticari geçer aycıca k belgesi src belgesi ve psikoteknik belgeleride istenir ya o kişi olayı yanlış anlatmıştır yada o muayeneyi yapan kişi rahatsızdır :)

cihatbayir

Onursal Üye
Adı
cihat
Modeli
Renk
beyaz
@Yolgezer
bu konu ile ilgiliolarak aracın konforunun artacağı ve sesin azalacağında hemfikiriz fakat araç özellikle maxi ise ön lastikler daha çok aracın altında şekilden şekle giriyor araca hafif kasıntılı bi yerde bırakayım lastiğin havası inik gibi duruyor aracı ikinci el aldım eski sahibi 205/55/16 ya çevirmiş binek tip lastik çok konforlu ama bana göre güvenli değil