Doblo Yük Lastiği zorunlu mu ?

rahatsuz61

Saygın Üye
Adı
Recep Kuzu
Meslek
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Matematik-Bilgisayar Öğrencisi
Modeli
Renk
Çöl Grisi
Merhabalar Team Doblo Ailem. D3 Maxi'm deki pirelli chrono 195/60/16 lastikler 2.5 yılın sonunda diş derinliğinde sona yaklaşti. Bende yeni bir takım lastik almayı düşünüyorum. Bridgestone Turanza T001 205/55/16 91V veya Continental EfficidenGrip Ecocompact 5 205/55/16 takımların ikisinden birini almaya karar vermiştim. Ancak bir kaç lastikçi almak istediğin lastikler otomobil lastiği senin araban bu lastiklerle muayeneden geçmez yük lastiği alman gerekiyor dedi. Bende muallakta kaldım. Kasım ayında muayenem var, şimdi ben yük lastiği almak zorunda mıyım ?

EDIT: Arabamın Maxi kasa olduğuna bakmayın aracımı binek olarak kullanıyorum. Yılda 1-2 kere yük atarım o da memlekete giderken...Ruhsatta da Yük Nakli-HUSUSİ olarak geçiyor.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
Recep bizim doblonun kış lastikleri 205 55 16 binek tipi geçen ocak ayında muayneden geçti problem olmadı hatta yaz lastiklerimiide binek alacağız

ama bi tanıdıkta elagance doblo var ondada lastik ebtaları farklı muayneden geçemezsin demişler bende tüvü aradım durumu anlattım arabamın kamyonet ruhsatlı olduğunu fakat binek lastik aldığımı söyledim verdikleri cevap 4 lastikte aynı ebatta olsın sorun olmaz geçersiniz dediler

şöyle bi mantık türüttüm bu lastikler pahalı olan orjinal ebatı satamıyorlarda böyle bi yalan mı uydurdular acaba

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
arkadaşlar size çok net bişey söyeleyecem.

aracınızın lastiklerini uygun ebat ve endexte lastiklerle değiştirmezseniz aldığınız yeni lastikler garanti kapsamına girmez.NET!

yani yarın lastikle ilgili bir sorun çıktığında lastik aldığınız firmaya gidip "bu lastikler bozuk" diyemezsiniz.uygun ebat ve endekste lastik kullanmamanız tamamen kullanıcı hatasıdır ve üretici firmayı hiçbir şekilde bağlamaz.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
raptor abi zaten ben hiç lastiğin garantiden değiştiğini görmedim

bizim amaç sadece yük lastiği yerine binek lastiği almak yük lastiği sert binek lastiği daha konforlu

rahatsuz61

Saygın Üye
Adı
Recep Kuzu
Meslek
Modeli
Renk
Çöl Grisi
Continenla ecocompact 5 205/55/16 takımı 710 liraya buldum alıcam bu takımı o zaman ama içimde hala bi kurt var muayenede sıkıntı çıkmasın ?! Muayenede lastik kontrolünden %100 emin olabileceğim bi kaynak var mı acaba ?

ANLOVE

Onursal Üye
Aracım Yok
Adı
QQQQ QQQQ
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Q
Aracınız
Aracım Yok
Renk
Metalik Siyah
185/65/15 88T

D2 Binek lastiği. 1 ay önce vizeden sorunsuz geçildi.

Yine de yanlış yönlendirme yapmayalım. D2 için geçerli söylediğim.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
Recep istersen sende bi tüvü ara benim sorduğum gibi bi sor yada tüve uğra sor bakalım

ben palioyu götüreceğim muayneye mememura sorarım ama dediğim gibi tüve telefonda sormuştum sorun olmaz bence

rahatsuz61

Saygın Üye
Adı
Recep Kuzu
Meslek
Modeli
Renk
Çöl Grisi
Ararım rahatlarım o zaman. Teşekkürler...

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
raptor abi zaten ben hiç lastiğin garantiden değiştiğini görmedim

bizim amaç sadece yük lastiği yerine binek lastiği almak yük lastiği sert binek lastiği daha konforlu

yük endeksi tutmaz.yük endeksi tutsa hız endeksi tutmaz.taban bozmayı koy bi kenara,uzun yolda lastik balon yapıp gümlerse altından kalkamazsınız.öneride bulunurken standartlara uymaya özen gösterin.otomotivin her ayrıntısı bir mühendislik meselesidir.ayrıntılı hesap ve deneylere dayanır.

lastik yumuşaklığı araç konforunu %3-%5 etkiler yada etkilemez.aracın konforuna katkı yapmak istiyorsanız süspansiyon-makas setleriyle oynamanız gerekir.bu seferde viraj dengesi bozulur.

otomobil lastiği sorununuzu çözmez,başka sorunlara neden olur.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
Raptor abi biz ölçüsü 195 iken 205 oluyor okadar bende ebtlar ile oynamaya karşıyım dediğin gibi çok güvensiz oluyor genişlik okadar sadece ticari lasriği yerine binek tipi lastik çünkü ük taşımıyoruz o yüden ki d3ün orjinal lastikleri chronolar çok sert lastik tutunmaları çok zayıf o yüzden binek lastiği bence daha güvenli

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
oğuz pirellinin lastiği ezelinden beri sert.continentalin lastiğide çok yumuşak sayılmaz.diğer markaları deneyin.mesela lassanın lastikleri gayet yumuşaktır.toyo ve yokohama lastiklerini gidin inceleyin.bu markaların lastikleri pamuk gibidir.gece başını koyar uyursun.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
abi zaten yaz lastiği alırken araştırıcam lassadan bende herzaman memnun kaldım ülkemizin yol şartlarına göre çok güzel lastik

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
Yük endeksi

Lastiğinizin yük endeksi, lastiğin maksimum taşıma kapasitesini belirtir. Üreticinizin tavsiyelerine uygun yeni lastikler seçmeniz önemlidir.

Lastik seçerken lastiğin yük endeksine ve hız endeksine birlikte bakılmalıdır. Mevcut lastiğinizin yük değeri lastiğin yanak kısmında, çapın hemen altında bulunur.

Bugün paliomuzu muayneye götürdük şükür geçtik muayneden

doblonun lastik olayını sorudum lastik binek lastiğide olsa yük endeksihni karşılıyorsa sorun olmaz dediler biz kış lastikleri binek tipi idi sorun olmadı o yüzden yük endeksini dikkate alarak yaz lastiğinide binek tipi alacağız

alacağınız lastik istihap haddineeşit olmalı imiş

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
http://www.lastik06.com/page3.asp?id=12

linkte yük endeksi tablosu bulunmakta

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
bizimkiler 99 T.normal bineklerde böyle bir seçenek yok maalesef.ama ben yine de muayenede sıkıntı çıkmazsa kullanırken sıkıntı çıkacağına ihtimal vermiyorum.çünkü aynı ağırlıkta olan araçlar da binek lastik kullanıyorlar.(Mesela Zafira)

2009_premio

Fenomen Üye
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
bende lastikleri geçen kurban bayramında değiştirdim. lassa atracta aldım. Bu lastikleri almadan önce Goodyear, Pirelli, Continental, Bridgestone ve Lassa bayilerini dolaştım,

hepsi de yük endeksi olan lastikleri önerdi. Binek lastiği istiyorum konforlu olsun dedim, bütün bu markalar aracın muayeneden geçmez dediler.

Bende gidip Lassa atracta aldım kampanyadan takımı 550 ye, çok memnunum yumuşak ve yolu çok iyi tutuyor.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
sizin ebatlar o kadar sıkıntılı değil hanefi.bizim ebat adam gibi lastik yok.hepsi direk ticari kullanım için.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
çok cins bi ebat inşallah başımıza bela olmaz