doblo premio zıplama sorunu

anil-bulut

Aktif Üye
sayın doblom üyesi bencede çok para ama ben binmek için yaptım ve buna gerçekten değer konfor için harcadığım para umrumda bile değil ben bir araca bir konfor için birde iyi bir set için para harcarım geri kalanıyla kesinlikle oynamam bir araçtan en büyük beklentilerimdir bunlar.Çünkü rahata çok düşkün birisiyim ve aracımın olabildiğince iyi olması için uraştım ve sonucuna da değdi.her bindiğimde setten geçerken içimin dışına çıkmasından bıktım usandım artık en ufak sette bile zıplıyordu ve aracımdan soğumama neden oluyordu çok para harcadım ama en azından tam bir bağımsız süspansiyon kadar olmasa bile bana yetecek konfora ulaştı birde arkaya üç kişi oturunca zaten pamuk gibi oluyor

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
anil-bulut tarafından yazılan metin:
sayın doblom üyesi bencede çok para ama ben binmek için yaptım ve buna gerçekten değer konfor için harcadığım para umrumda bile değil ben bir araca bir konfor için birde iyi bir set için para harcarım geri kalanıyla kesinlikle oynamam bir araçtan en büyük beklentilerimdir bunlar.Çünkü rahata çok düşkün birisiyim ve aracımın olabildiğince iyi olması için uraştım ve sonucuna da değdi.her bindiğimde setten geçerken içimin dışına çıkmasından bıktım usandım artık en ufak sette bile zıplıyordu ve aracımdan soğumama neden oluyordu çok para harcadım ama en azından tam bir bağımsız süspansiyon kadar olmasa bile bana yetecek konfora ulaştı birde arkaya üç kişi oturunca zaten pamuk gibi oluyor

Aldığınız lastikler hangi seri acaba?

diamond

Saygın Üye
DobloM H - T vb. seriler maksimum hıza ulaşabilir manasında kullanında harflerdir. Michelin energy Saver lastiklerinin üzerinde Green yazar yeşil lastik diye geçiyor. lastik üretiminde kullanılan malzemeden dolayı lastikler yumuşaktır. Diğer lastiklere oranlada sertleşme süreside uzundur. Benim aracın diğer lastiklere oranlara zıplaması daha bi azaldı. bence 1.500 tl verilip arkadaşın yaptırdığı sistem yaptırılır. Bir doblonun arkasında yolculuk yapaların halini düşünemiyorum. Bi uzun yola ailecek gittiğim zaman arkada oturanlar rezil oluyorlar resmen dobloyla uzun yola çıkmak hiç içimden gelmiyor..

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
diamond tarafından yazılan metin:
DobloM H - T vb. seriler maksimum hıza ulaşabilir manasında kullanında harflerdir. Michelin energy Saver lastiklerinin üzerinde Green yazar yeşil lastik diye geçiyor. lastik üretiminde kullanılan malzemeden dolayı lastikler yumuşaktır. Diğer lastiklere oranlada sertleşme süreside uzundur. Benim aracın diğer lastiklere oranlara zıplaması daha bi azaldı. bence 1.500 tl verilip arkadaşın yaptırdığı sistem yaptırılır. Bir doblonun arkasında yolculuk yapaların halini düşünemiyorum. Bi uzun yola ailecek gittiğim zaman arkada oturanlar rezil oluyorlar resmen dobloyla uzun yola çıkmak hiç içimden gelmiyor..

Maksimum hız değerleri, saatlerce aynı hızda kullanımı içeriyor.

Tabi bizim ülkemizde bu sorun değil. T serisi ile bile 250ye çıkılır paşalar gibi. :) En fazla 1 saat sürüyor neticede :D

kokplot

Onursal Üye
dobloların zıplayı versin galii. böyle sevildi bu arabalar daha ne isteginzz galii. bırakın zıplayı vesinler. nede olsa 2-3 kişi bindimi zıplama azalıyordur:)

anil-bulut

Aktif Üye
dolbom üyesi lastiklerim michelin energy saver doblosunu seven binmek isteyen ve bu lanet zıplamayı minimuma indirmek isteyen arkadaşlar varsa bence bu masrafa girsinler ben girdim sonucundan memnunum bir zıplama için aracımı satsam ettiğim masraftan daha beter zarar edeceğim o kadar zarar etmektense elimden geleni yapmak daha iyi sonuçta 0 km aldım

kokplot

Onursal Üye
dolbom üyesi lastiklerim michelin energy saver doblosunu seven binmek isteyen ve bu lanet zıplamayı minimuma indirmek isteyen arkadaşlar varsa bence bu masrafa girsinler ben girdim sonucundan memnunum bir zıplama için aracımı satsam ettiğim masraftan daha beter zarar edeceğim o kadar zarar etmektense elimden geleni yapmak daha iyi sonuçta 0 km aldım

en iyisini etmişin boşver kardeşim.. ama yavaş ve anlayışlı kullandığın sürece aracın zıplamaz. şöförlük burada nasırını gösterir. araçta ylcularını sallamayan sürücü iyi sürücüdür der eskiler:) bi de eski araçları düşün ..hepsi makaslı ve taş gibi..

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
Ben yeri geliyor kusturacak oluyorum,
yeri geliyor, kaçla gittiğimi bilmeyenler hızlan diyor, bende tam gazdayım diyiveriyorum. :D

kraldj

Yeni Üye
Tofaş'ın Bursa'daki fabrikasında üretilerek dünyanın birçok ülkesine ihraç edilen yeni Fiat Doblo'nun Cargo versiyonu, 2010 Dünya Filo Araçları Ödülleri'nde ''Yılın En İyi Hafif Ticari Aracı'' seçildi.*yes*

geremy

Onursal Kurucu
kraldj tarafından yazılan metin:
Tofaş'ın Bursa'daki fabrikasında üretilerek dünyanın birçok ülkesine ihraç edilen yeni Fiat Doblo'nun Cargo versiyonu, 2010 Dünya Filo Araçları Ödülleri'nde ''Yılın En İyi Hafif Ticari Aracı'' seçildi.*yes*

mesajınız için teşekkürler.
ilk mesajı tanışma bölümüne atsanız daha güzel olurdu.
paylaşımlarınızın devamını dileriz. hoşgeldiniz

ERCAN

Daimi Üye
ön taraftaki süspansiyon yay takozlarda malibu oldu bugün arkadaşlar şu anda gayet memnunum ön arka maliyet 1500 tuttu lastikler rot balans vs hepsi 2200 falan geldi yaklaşık aracıma müzik seti yapacağıma önce konfor olayını çözdüm nasıl olsa setede sıra gelir maksat aracın istediğim konfora ulaşması.... :D
Anıl ..MALİBU süspansiyon uygulaman bencede iyi olmuş..hayırlısı olsun..güle güle kullan..eskisine nazaran farklılığı illaki arabana binen herkes farkedecek..eskiden girmekte zorlandığın sert virajlarada daha iyi bir tutunma ile gireceksin..şuna emin ol..arabandan bir daha vazgeçmeyeceksin....çürüyene kadar kullanacaksın..2010 doblo almayıda araştırdım..ama ailem çok memnun oldukları için rest çektiler..

anil-bulut

Aktif Üye
ercan bey size ne kadar teşekkür etsem azdır sayenizde aracıma daha çok değer vermeme neden oldunuz sayenizde bende zıplamadan kurtuldum ne kadar teşekkür etsem gerçekten de azdır

ERCAN

Daimi Üye
anıl bunda teşekkür edecek bir durumda yok aslında...sadece güzel bir paylaşımda bulunduk...mesela sende lastik olayını çözmüşsün kendince..bende godyear durugrip taktırmıştım...ses aşırı var...geçenlerde arkadaşımdada 1.9 JTD var...godyear dururgrip,leri söktü..sıfır daha 3 aylık...mişel enerji taktırdı..oda bu yönde ses ve yumuşaklığı anlattı.yakın zamanda bir takım alıcaz..tanesi 160 lira diyorlar..

anil-bulut

Aktif Üye
benim aracımda şu an 195 60 15 var ve gayet memnunum sizede tavsiye ederim kalite tartışılmaz michelin sonuçta ama sessiz lastik diyorsanız nokıan kullanın ama micheli bence daha iyi ercan bey www.lastix.com da 145 lira michelin 195 60 15 in tanesi eğer 195 e geçerseniz yanak ebatını 60 yapın bana bunu michelin bayisi dedi eğer 65 olursa ebat büyük olduğundan yatma ve makaslar da yalpa yapar dedi alırken ölçüde dikkat ediniz tekrar teşekkürler

Ekrem

Onursal Üye
Adı
Ekrem
Meslek
Beyaz Eşya
Modeli
Renk
Beyaz
bende continental 195*55*16 var yol tutuşu mükemmel çok da memnunum

premio2012_55

Fenomen Üye
Adı
recep
Meslek
oto elektirik
Modeli
Renk
granit gri
bende kararımım verdim anıl abimim sayesinde lastik ebatlarını 195 60 15 taktıracam

anil-bulut

Aktif Üye
sayın premio 2007_55 dikkatimi önemsediğiniz için teşekkür ederim lastik seçiminde eğer doblonuzu binek kullanacak iseniz h tipi lastikleri ve hamuru yumuşak olan lastik markalarını tercih ediniz doblo için en uygun yumuşak lastikler continentaller ve michelin ler var diğer markalarda iyi ama bu ikisi kadar yumuşak ve esnek değildir buna dikkat ediniz çok aşırıya kaçmayan ebatta lastikleri seçiniz aksi takirde araç zorlanacak buda yakıt maliyetini artıracaktır bana göre dobloya kullanılabilecek en büyük ebay 205 i geçmemelidir 205 bile fazla bu araçlar için ideal ölçü 195 dir jant ebatı büyüdükçe esneme azalır lastikte yanak ölçüsüde 65 den 55 e 50 kadar düşer bu durumda lastikte yanak fazla olmadığından yol hakimiyeti daha iyi saglanır ama yanak ölçüsü az olduğundan 65 60 yanaklar gibi esneklik ve yumuşaklık beklemeyin 50 veya 55 yanaklarda ise sert alınan virajlarda zamanla lastikler dengesiz yanak kısımından aşınmakta çünkü alınan virajda basınç ve çekim gücü direkt olarak yanağa gitmekte diğerlerinde ise yanak ölçüsü büyük olduğundan basıncı dar yanaklara göre daha iyi dengeleyebilmekte ve buda lastiğin dengeli eşit biçimde aşınır (performans lastiklerine bakın 17 veya daha büyük jantlara aşınma hep yanaktan başlar)zaten doblolar sürat ralli aracı değil binek yada ticari amaçla kullanmak içindir ne yaparsanız yapın bir binek oto kadar yol tutuşu kazandıramazsınız aracın aerodinamik yapısından dolayı amacım kendim kadar siz sayın doblocu arkadaşlara doğru bilgi vermek ve herkesin güvenliğini sağlamaktır

premio2012_55

Fenomen Üye
Adı
recep
Meslek
oto elektirik
Modeli
Renk
granit gri
sagol anıl abi sizler sayesin de güzel bilgiler.sahip ediniyoruz.ve biz dobloyu alalı 9 ay oldu hemen hemen 5000 km anca yol yaptık üstündeki lastikler 185 65 15 gt3 yüklastigi memnun deyilim anlayacagınız tavsiyenize uyarak 195 60 15 mişlen ataktıram sagolun

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
Benden başka yüklü kullanan yok sanırım. Bir iki kişi yüklü durumlarla da ilgili yorum yazsa iyi olacak.

Şahsen 700-800 kilo yük, 5 kişi yolculukta inanılmaz keyif alıyorum.

1 diş fazla yakıyor, hızlanma değerleri düşüyor ama, yolda resmen süzülüyor. Gaz-Fren son derece azalıyor.

anil-bulut

Aktif Üye
DobloM tarafından yazılan metin:
Benden başka yüklü kullanan yok sanırım. Bir iki kişi yüklü durumlarla da ilgili yorum yazsa iyi olacak.

Şahsen 700-800 kilo yük, 5 kişi yolculukta inanılmaz keyif alıyorum.

1 diş fazla yakıyor, hızlanma değerleri düşüyor ama, yolda resmen süzülüyor. Gaz-Fren son derece azalıyor.

700 800 kilo yük + 5 kişi yüklerseniz doğal olarak fren mesafesi kısalır araç yüklü olduğundan yakıt artar ve yüklü olduğundan dolayı alçalır ve süspansiyonlara yük bindiğinden daha iyi esneme olur arka kısım dolu olduğundan yüksek süratlerde arka rüzgar savurması azalır hızlı girilen virajlarda(yük dengeli eşit biçimde yüklenmemiş ise tehlike yaratır) virajın girildiği yöne doğru yatma yapar ve tehlike yaratabilir.ticari dobloyu konforlu kullanmanın ucuz tek yöntemi hava basınçlarını binek otolara göre ayarlama arka kısıma belli bir miktar ağırlık konulursa arka zıplama bir nevze azalır arka taraf eskisine göre daha konforlu olur