Doblo 1.9 D Stop Etme Sorunu Lütfen Allah Rızası Için Yardım Edin

SonYolcu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Ben de merak ediyorum çözüldü mü acaba?

satelcom

Aktif Üye
Adı
Mehmet
Meslek
Em.Asb./Elektronik teknisyeni/Siyasetci
Modeli
Renk
Beyaz
Benim 2004 jtd de aynı arızadan değişik zamanlarda Krank sensörü arızalı çıktı.Bir yıl sonrada mazot pompası arızalı çıktı.

Bekirsinim

Yeni Üye
Doblo
Adı
Bekir
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2004
Ayni sorun benim aracimda yapiyor cozuldumu sorun sizin aracinizda

NevşehirliDoblocu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Arda Tekinay
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğrenci
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2010
Renk
Mistik Gri
@bekir58
Onur Altan'a Gel Nevşehir Belki Onlar Çözer (hala çözülmediyse) . Yedek parça falan yansanayi falan alınırda iş motora gelince servis tek doğru yoldur. Ama Bazen Servisler bile ustalardan daha dandik oluyor.

htakil

Yunusemre Temsilcisi
Yetkili Kişi
İlçe Temsilcisi
Başka Araç
Adı
Hüseyin Takıl
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Elektrik teknisyeni
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Motor
1.2
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
@bekir58 Geçmiş olsun başına gelenlere üzüldüm.
0 507 925 51 58 arayabilir misin?
Oto Sabır'a gittin mi hiç sorunun ile alakalı? Tam olarak nerdesin?

furkanbaser123

Azimli Üye
Aracım Yok
Adı
Furkan Başer
Kan Grubu
0 +
Meslek
Grafiker
Aracınız
Aracım Yok
Yolda giderken aniden stop etme sıkıntısı benim aracımda da vardı başlarda önemsemedim sonrasında gazı bıraktığım anda stop etmeye başladı. Önce bir ustaya götürdüm beyinde sıkıntı var 2000-3000 TL masraf açar vs. dedi. Güvenmeyip başka bir ustaya gidip arıza kodlarına baktırdım kod çıkmadı. Usta sorunun bobinden kaynaklandığını söyledi değiştirdik sorun çözüldü. Aracım 2004 1.2 Lpgli.

fikret2828

Daimi Üye
Adı
fikret
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
bordo
Elektrik tesisatı arızası başka bir şey değil maç ve map soketleri çıkarsanız bile stap etmez en önemlisi krank sensoru ve dişlisi

doblo3

Aktif Üye
Adı
Abdurrahman
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2011
Akla ilk gelen krank sensörü fakat Trigerden bile kaynaklanabilir bu durum.Ehil bir usta bulabilirseniz kontrol ettirin

Kuzeyim

Azimli Üye
Doblo
Adı
Hasan
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2009
Renk
gri
slm bende de buna benzer bi sorun var arac 20 günde bir sogukken mars basmasına ragmen 10 dk da zor çalısıyor

cerberuseco

Yeni Üye
Doblo
Adı
Ercn
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.9 D Sx
Araç Yılı
2004
Merhaba bu sorunu bende yaşıyorum. bu sorunla ilgili tespitlerimi size de aktarayım şimdi doblo 1.9 d lerde olan bir sorun bu diğer doblolarda olmaz yani olmamalı 1.3 multijet veya 1.9 jtd lerin motor yapısı farklı çünkü. Şimdi 1.9 D de ki problem ne? aracın motor arıza lambasını yakarak çalışmaması veya çalışırken aniden stop etmesi şimdi burada sorunun sebepleri de şunlar olabilir

-Mazot filtresinin zamanında değişmemesi tıkanması ve şişmesi ve yakıt basınç düşüklüğü
-Yan sanayi mazot filtresi kullanımı
- Motor arıza lambasını yaktığı için mazot pompasını kilitler ve enjektörlere yakıt göndermez geri dönüşümden depoya geri gönderir ve motoru korumaya alır.
- Yada debimetre arızalı olduğu için araç marşa bastığında hava geçişini algılamaz ve pompayı açmaz bunuda yine arıza kodu olarak kaydeder sizde o zaman yine arabayı çalıştıramazsınız.

Çözüm ne?

Aracı geçici olarak çalıştırmak istiyorsak eğer stop ettikten sonra
1-Araç arıza kodunu kaydettiği için akünün eksi kutup başını sökün ve bir 10 dk aracın elektriğinin boşalmasını bekleyin.
2-Sonra kontağı açın marşa sadece bir tık yapın ve kontağı geri kapatın sonra 1 saniye bekleyip kontağı tekrar açın eğer arıza lambası hala sönmüyorsa bu işlemi 4-5 kere deneyin yani çünkü o motor arıza lambası sönmeden pompayı açmaz ve arabayı çalıştıramazsınız.
3- Bu denemelerden sonra motor lambası sönmese bile arada bir motoru marşla 2 3 tur çevirip çalışıp çalışmayacağını kontrol edin arıza lambası sönmese bile çalışabilir çünkü bu denemelerden sonra çalışma ihtimali yüksektir. Dikkat edin aküyü bitirmeyin tabi bu arada...
4- Varsayalım çalıştı ama bu o kadar uzun sürmeyecektir. bir 5 10 dk için de yine stop edecektir çünkü arıza kodu veren ne ise tekrar arıza kodu vereceği için araç tekrar stop edecektir....

Evet durum bundan ibaret arızaya gelecek olursak en muhtemel nedenler

1- Bakımsızlıktan dolayı filtre tıkanması yakıt basınç düşüklüğü yaşanması ve bunu arıza olarak kaydetmesi (1.9 d ler karadüzen bir otor olduğu için çok önemli bir problem değil)
2- En önemli etken debimetre arızası veya krank ve eksantrik sensörü arızaları ama bence debimetre arızası en önemli etken debimetre arızalanınca gaz kelebeği kapandığını sanıyor ve yakıtı keserek sizin kontak kapattığınızı zannediyor ve daha sonra bunu arıza olarak beyine kaydediyor ve tekrar marşa bastığınızda bu arızayı gördüğü için motor lambasını söndürmüyor ve yakıt göndermiyor olay budur arkadaşlar yukardaki denemeler tamamen aracın beynini kandırmak için yapılan işlemlerdir ve geçicidir eğer debimetre arızalı ise araç syop etmeye ve çalışmamaya devam edecektir. buda arıza kodlarında zaten belli olur tabi usta işten anlayan biriyse umarım yardımcı olabilmişimdir.

Debimetreyi değiştirip veya tamir ettirip sorunu çözülenler var ise buraya yazsın ben daha değiştirmedim o yüzden sonucu bilmiyorum. Ama yüksek ihtimal bu sorunun debimetreden kaynaklandığını tahmin ediyorum.

görkem230

Azimli Üye
Adı
Ali Görkem
Kan Grubu
B RH +
Modeli
Araç Yılı
2006
Renk
siyah
abicim iyi geceler d1 ler haliyle eski 2003 model arabanın km side epey vardır ben triger kayışını kontrol et abi bi km sı cok ve yıpranmıs motorlu araclarda kayıs koparsa yolda gıderken araba yolda kalır benim düşüncem bu yönde bu triger kayışını da bı arastır abı ,çok geçmiş olsun

maximan2008

Azimli Üye
Doblo
Adı
fatih
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Jtd
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2004
Renk
beyaz
Merhaba benim aracımda da kapanma sorunu vardı. araç, çalışırken kendiliğinden kapanıyordu ve tüm elektrikler gidiyor sonra geri geliyordu. sanayide gezmediğim yer kalmamıştı. sorun ise aslında çok basit bir yerden imiş: kontak termiği. umarım sizin aracınızın da sorunu çözülür.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
Merhaba bu sorunu bende yaşıyorum. bu sorunla ilgili tespitlerimi size de aktarayım şimdi doblo 1.9 d lerde olan bir sorun bu diğer doblolarda olmaz yani olmamalı 1.3 multijet veya 1.9 jtd lerin motor yapısı farklı çünkü. Şimdi 1.9 D de ki problem ne? aracın motor arıza lambasını yakarak çalışmaması veya çalışırken aniden stop etmesi şimdi burada sorunun sebepleri de şunlar olabilir

-Mazot filtresinin zamanında değişmemesi tıkanması ve şişmesi ve yakıt basınç düşüklüğü
-Yan sanayi mazot filtresi kullanımı
- Motor arıza lambasını yaktığı için mazot pompasını kilitler ve enjektörlere yakıt göndermez geri dönüşümden depoya geri gönderir ve motoru korumaya alır.
- Yada debimetre arızalı olduğu için araç marşa bastığında hava geçişini algılamaz ve pompayı açmaz bunuda yine arıza kodu olarak kaydeder sizde o zaman yine arabayı çalıştıramazsınız.

Çözüm ne?

Aracı geçici olarak çalıştırmak istiyorsak eğer stop ettikten sonra
1-Araç arıza kodunu kaydettiği için akünün eksi kutup başını sökün ve bir 10 dk aracın elektriğinin boşalmasını bekleyin.
2-Sonra kontağı açın marşa sadece bir tık yapın ve kontağı geri kapatın sonra 1 saniye bekleyip kontağı tekrar açın eğer arıza lambası hala sönmüyorsa bu işlemi 4-5 kere deneyin yani çünkü o motor arıza lambası sönmeden pompayı açmaz ve arabayı çalıştıramazsınız.
3- Bu denemelerden sonra motor lambası sönmese bile arada bir motoru marşla 2 3 tur çevirip çalışıp çalışmayacağını kontrol edin arıza lambası sönmese bile çalışabilir çünkü bu denemelerden sonra çalışma ihtimali yüksektir. Dikkat edin aküyü bitirmeyin tabi bu arada...
4- Varsayalım çalıştı ama bu o kadar uzun sürmeyecektir. bir 5 10 dk için de yine stop edecektir çünkü arıza kodu veren ne ise tekrar arıza kodu vereceği için araç tekrar stop edecektir....

Evet durum bundan ibaret arızaya gelecek olursak en muhtemel nedenler

1- Bakımsızlıktan dolayı filtre tıkanması yakıt basınç düşüklüğü yaşanması ve bunu arıza olarak kaydetmesi (1.9 d ler karadüzen bir otor olduğu için çok önemli bir problem değil)
2- En önemli etken debimetre arızası veya krank ve eksantrik sensörü arızaları ama bence debimetre arızası en önemli etken debimetre arızalanınca gaz kelebeği kapandığını sanıyor ve yakıtı keserek sizin kontak kapattığınızı zannediyor ve daha sonra bunu arıza olarak beyine kaydediyor ve tekrar marşa bastığınızda bu arızayı gördüğü için motor lambasını söndürmüyor ve yakıt göndermiyor olay budur arkadaşlar yukardaki denemeler tamamen aracın beynini kandırmak için yapılan işlemlerdir ve geçicidir eğer debimetre arızalı ise araç syop etmeye ve çalışmamaya devam edecektir. buda arıza kodlarında zaten belli olur tabi usta işten anlayan biriyse umarım yardımcı olabilmişimdir.

Debimetreyi değiştirip veya tamir ettirip sorunu çözülenler var ise buraya yazsın ben daha değiştirmedim o yüzden sonucu bilmiyorum. Ama yüksek ihtimal bu sorunun debimetreden kaynaklandığını tahmin ediyorum.
Debimetrenin soketini çıkartın bakalım sorun devam ederse debimetreden değildir.

Doğukan58

Yeni Üye
Doblo
Adı
Doğukan
Kan Grubu
AB RH +
Aracınız
Doblo
Sayın değerli, ustalarım lütfen ALLAH rızası için ne olur şu sıkıntıma yardım edin inan bıktırdılar elimde elimdekini avcumdakini kışlık ev ihtiyaç paramı komple yediler lütfen yardımcı olun bana

Sornum geçtiğimiz yaz boyunca tozda toprakta çalışarak bir araba aldım 2003 Doblo Kargo 1.9 D 1 ay kullandım bir ay sonra araba yolda giderken stop etme sorunu başladı sanayiye götürdüm Akü dediler aldım hava filtresi yağ filtresi mazot filtresi krank sensörü depo temizliği mazot hortumları enjektör bakımı ve darbe sensörünü direk bağlantı yaptırdım sanayide 5 ustaya gittim pomdan diyorlar pompacıya gidiyorum pompada sıkıntı yok diyorlar mazot gayet normal geliyor oda yetmedi gittim mazot depodan geç geliyor diye geriye kaçmaması içim bir parça taktılar neyse hepsini yaptık birde başka ustaya gidiyim dedim şimdi ise araba hiç çalışmıyor marş basıyor araba kesinlikle çalışmıyor sivasta iyi dizel ustası dediler gittim usta birde maf sensörüne bakın dedim ondand ayapa bilir belki dedim adam bunda ne arasın maf sensörü dedi bende kabutu açtım gösterdim hava filtresinin borusunun üstündekini o debimetre dedi bende tamam işite bir adıda maf sensörü dedim ondan yapmaz dedi ney abi ozaman dedim pompa dedim abi mazot geliyor dedim pompa arızalı olsa mazotu nediye getirsin dedim pompacıya götürüyorum sağlam diyor ondan geçti anahtar hatası dedi tamam abi onuda yaptırdım ayrıca yeniden beyni güncelletim birde ona 200 tl para aldılar dedim ayrıca yedek anahtarıda var arabada dedim Vallah saygı değer ustalarım ALLAH aşkına yardım edin rezil ettiler arabayı her gelen şudur diye parça aldırdılar şimdi elimde parada koymadılar sanayiyede gidemiyorum adamlarda şimdi yapamıyorlar çıkmışlar arabayı sat diyorlar baskasına bende sattığım kişiye yazık olmayacakmı diyorum boş ver sat gitsin diyorlar ne ALLAH korkusu kalmış bunlarda ne iman kalmış sadece ceblerine para girsin helal haram fark etmez diyorlar başına bu gibi birşey gelen varsa yardımcı olsun lütfen kurtarın şu sıkıntıdan

Birde bu arza kodları var bunlardan da stop edermi ?
P0380 ön ısıtma üntesi mevcut
P0254 Bilinmeyen arıza kodu
P0510 Bilinmeyen arıza kodu
P0115 Su sıcaklık sensörü aralıklı

verdiğim kolar çıktı sildirdik yine çalışmadı

ilk çalışma durumuna geldiğimde 3 veya 4 kez kontağı açıp kapatıyorum ısınmasını bekliyorum ve ilk marşa basmadan önce tüm ışıklar sönüyor ama arza ışığı sönmüyor ve kontağı çeviriyorum çalışmıyor ve ikinci cevirmemde arza ışığı sönüyor ve arza ışı sönse dahi çalışmıyor depo şamandırasındanda olabilirmi ? çünkü şöyle birşey oldu araba çalışmıyordu ikide bir stop ediyordu tanıdığım bir arkadaş depo kapağını üstünden deldi ve geri dönüş hortumunu o deldiği yerde depoya soktu araba stop etmeyi kesmişti ama en az 7 veya 8 marş yapıp çalışmıyordu on dk kendi haline bırakınca çalışıyordu bende her halde düzelmiş dedim sorun depodan değildir diye o kapağı delinen yeri kapattım ve hortumun gerçek giriş yerine taktım bir kaç gün sürdüm aynı arkadaş getir geç çalışma sorununuda çözelim dedi avans ayarı yapacak sandım gitmiş orjinal bosh marka 90 tl ye aldığım filtreyi sökmüş yerine üsten mazot pommalı 20 tl lik filtre takmış üzerindeki hortumları değiştirmiş ve şimdi araba hiç çalışmaz oldu yani inan çok zordayım
Sorun çöžüldümü nedeni nedir

NazımKenanAydeniz

Ses Sistemleri
Aracım Yok
Adı
Nazım Kenan Aydeniz
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
Bilgisayar Teknisyeni
Aracınız
Aracım Yok
Modeli
Cargo
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2003
Renk
Kar Beyazı
Abi son durumu ne oldu aracın merak içindeyiz

ercanalper

Yeni Üye
Doblo
Adı
Ercan
Kan Grubu
A RH -
Aracınız
Doblo
Merhaba benim aracımda da kapanma sorunu vardı. araç, çalışırken kendiliğinden kapanıyordu ve tüm elektrikler gidiyor sonra geri geliyordu. sanayide gezmediğim yer kalmamıştı. sorun ise aslında çok basit bir yerden imiş: kontak termiği. umarım sizin aracınızın da sorunu çözülür.
Yolda giderken mi oluyordu stop etme dururken mi

tugayaacar

1.9 D SX 2004 Model Ateş Kırmızısı
Doblo
Adı
Mümin Tugay Acar
Kan Grubu
0 -
Meslek
Kurye
Aracınız
Doblo
Modeli
Cargo
Motor
1.9 D Sx
Araç Yılı
2004
Renk
Ateş Kırmızısı
Abi 2004 model 1.9 D SX aracım var. Aynı dertten muzdaribim. Ben de de ayağımı gazdan çekince araç stop ediyor.Çalisiyor lambalar falan sönüyor. Sonra motor arıza lambası yanıyor. Gaz verdigin de biraz sarsıntılı dengesiz çalışıyor. Ayağımı gazdan çekince stop ediyor. İki arabanın arasına girerken terliyorum resmen. Ben pompa değiştim araba da tutmadı. Eskini tamir ettirdik. Yine olmadı. Krank sensörü degisti. Yine olmadı. Şamandıra değişti yine olmadı. Sonra elektirik tesisatı 3 kere elden geçti yine olmadı. Bilgisayara bağladık yine olmadı. Başka beyin taktik yine olmadı. Çok mide bulantısı bir arıza Allah düşmanımın başına vermesin. 3000 TL kadar masraf yaptık. Git gel mazot hariç valla. Sonra Fiat dan çıkma bir usta vardı babamın arkadaşımış denk geldiler bir bakayım dedi adam. Depodan gelen hortumlarda delik oldugunu söyledi mazot filtresini açtı içinde mazot yok normalde dolu olması lazım. İçine mazot koydu araba tak calisti. Ben bıraktım ustaya arabayı. Depodan gelen hortumu tamir ettiğini söyledi. Araba eski haline döndü. Ama gel gelelim ki iki gün gezdim çokta km yapmadım ise git gel kullanıyorum. Eşimde hamile kontrollere falan giriyoruz. Yine aynı olayı tekrar etmeye başladı. Yarın yine göstereceğim olmadı. Arkadaşların dediği gibi sanayiden kurtulup. Fiat servisine pış pis gidecegim.

• Beğen
Tepkiler: Sx1

SonYolcu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Mazot geri dönüşüne baktırın benzeri hatayı alan tanıdığım bu şekilde çözdü.

tugayaacar

Doblo
Adı
Mümin Tugay Acar
Kan Grubu
0 -
Meslek
Kurye
Aracınız
Doblo
Modeli
Cargo
Motor
1.9 D Sx
Araç Yılı
2004
Renk
Ateş Kırmızısı
Böyle bir arıza kodu çıktı. Ustam pompaya giden tesisatta sıkıntı var dedi. Güzel bir elektirikçinin bakması gerektiğini söyledi. 3 kere falan da baktırdık tanıdık elektirikçiye başka bir ustaya da götüreceğim.
IMG_20220416_084932_HDR.jpg

tugayaacar

Doblo
Adı
Mümin Tugay Acar
Kan Grubu
0 -
Meslek
Kurye
Aracınız
Doblo