Doblo 1.9 D Stop Etme Sorunu Lütfen Allah Rızası Için Yardım Edin

bekir58

Yeni Üye
Adı
bekir
Kan Grubu
0 +
Modeli
Araç Yılı
2003
Sayın değerli, ustalarım lütfen ALLAH rızası için ne olur şu sıkıntıma yardım edin inan bıktırdılar elimde elimdekini avcumdakini kışlık ev ihtiyaç paramı komple yediler lütfen yardımcı olun bana

Sornum geçtiğimiz yaz boyunca tozda toprakta çalışarak bir araba aldım 2003 Doblo Kargo 1.9 D 1 ay kullandım bir ay sonra araba yolda giderken stop etme sorunu başladı sanayiye götürdüm Akü dediler aldım hava filtresi yağ filtresi mazot filtresi krank sensörü depo temizliği mazot hortumları enjektör bakımı ve darbe sensörünü direk bağlantı yaptırdım sanayide 5 ustaya gittim pomdan diyorlar pompacıya gidiyorum pompada sıkıntı yok diyorlar mazot gayet normal geliyor oda yetmedi gittim mazot depodan geç geliyor diye geriye kaçmaması içim bir parça taktılar neyse hepsini yaptık birde başka ustaya gidiyim dedim şimdi ise araba hiç çalışmıyor marş basıyor araba kesinlikle çalışmıyor sivasta iyi dizel ustası dediler gittim usta birde maf sensörüne bakın dedim ondand ayapa bilir belki dedim adam bunda ne arasın maf sensörü dedi bende kabutu açtım gösterdim hava filtresinin borusunun üstündekini o debimetre dedi bende tamam işite bir adıda maf sensörü dedim ondan yapmaz dedi ney abi ozaman dedim pompa dedim abi mazot geliyor dedim pompa arızalı olsa mazotu nediye getirsin dedim pompacıya götürüyorum sağlam diyor ondan geçti anahtar hatası dedi tamam abi onuda yaptırdım ayrıca yeniden beyni güncelletim birde ona 200 tl para aldılar dedim ayrıca yedek anahtarıda var arabada dedim Vallah saygı değer ustalarım ALLAH aşkına yardım edin rezil ettiler arabayı her gelen şudur diye parça aldırdılar şimdi elimde parada koymadılar sanayiyede gidemiyorum adamlarda şimdi yapamıyorlar çıkmışlar arabayı sat diyorlar baskasına bende sattığım kişiye yazık olmayacakmı diyorum boş ver sat gitsin diyorlar ne ALLAH korkusu kalmış bunlarda ne iman kalmış sadece ceblerine para girsin helal haram fark etmez diyorlar başına bu gibi birşey gelen varsa yardımcı olsun lütfen kurtarın şu sıkıntıdan

Birde bu arza kodları var bunlardan da stop edermi ?
P0380 ön ısıtma üntesi mevcut
P0254 Bilinmeyen arıza kodu
P0510 Bilinmeyen arıza kodu
P0115 Su sıcaklık sensörü aralıklı

verdiğim kolar çıktı sildirdik yine çalışmadı

ilk çalışma durumuna geldiğimde 3 veya 4 kez kontağı açıp kapatıyorum ısınmasını bekliyorum ve ilk marşa basmadan önce tüm ışıklar sönüyor ama arza ışığı sönmüyor ve kontağı çeviriyorum çalışmıyor ve ikinci cevirmemde arza ışığı sönüyor ve arza ışı sönse dahi çalışmıyor depo şamandırasındanda olabilirmi ? çünkü şöyle birşey oldu araba çalışmıyordu ikide bir stop ediyordu tanıdığım bir arkadaş depo kapağını üstünden deldi ve geri dönüş hortumunu o deldiği yerde depoya soktu araba stop etmeyi kesmişti ama en az 7 veya 8 marş yapıp çalışmıyordu on dk kendi haline bırakınca çalışıyordu bende her halde düzelmiş dedim sorun depodan değildir diye o kapağı delinen yeri kapattım ve hortumun gerçek giriş yerine taktım bir kaç gün sürdüm aynı arkadaş getir geç çalışma sorununuda çözelim dedi avans ayarı yapacak sandım gitmiş orjinal bosh marka 90 tl ye aldığım filtreyi sökmüş yerine üsten mazot pommalı 20 tl lik filtre takmış üzerindeki hortumları değiştirmiş ve şimdi araba hiç çalışmaz oldu yani inan çok zordayım

Son düzenleme:

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
geçmiş olsun.servis var mı sivasta.

bekir58

Yeni Üye
Adı
bekir
Kan Grubu
0 +
Modeli
Araç Yılı
2003
sivasta da var kayseridede ben ikisinin ortasındaki ilçesindeyim Usta

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
@bekir58
en garantisi servise göstermek. pompadaki sensördende kaynaklanabilir.

bekir58

Yeni Üye
Adı
bekir
Kan Grubu
0 +
Modeli
Araç Yılı
2003
Ustam vallah servise girersem çok para iseterler inanan soyup suvana cevirdiler elimdekileri avcumdakileri aldılar birde pişkin pişkin konuşuyorlar şimdi servisede girersem bu sever artık serviste temizlikci olarak çalışırım herhalde o duruma geldim araba rölanti çalışırken 1 dk sonra stop ediyor ve kesinlikle istediğin kadar marşa bas çalışmıyor 30 km yola gittim stop ettim daha çalıştıramadım yani bu sorunu 2 aydır çekiyorum en sonunda bir ustaya götürdüm eskiden zorda olsa çalışıyordu ama şimdi hiç çaklışmaz oldu 2 haftadır sanayi kapısından çıkamadım usta usta dolanıyoruz gittiğim ustalar hepsi parça denemesi yapıyorlar 3 kez bana krank sensörü aldırdılar vallah kafayı yedirdiler bana vallah tek umudum önce ALLAH sonra bu forumdaki ustalarımız inan çok dua edeceğim

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
@bekir58
serviste en azından düzelmezse parçayı geri alırlar bu parçadan değil diye. dışarıda hepten boşa gidiyor.

SonYolcu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Öncelikle geçmiş olsun yarım usta arabadan soğutur.İlk arabamda sizin yaşadığınız şeylerin benzerini yaşadım.Usta hatalarından dolayı kendim motor ustası gibi oldum.Ustamın yanında opel yetkili servisinden getirilen krank devir(vectra) sensörünün çalışmadığını gördüm.Yani sanayide ki sensörü hiç düşünemiyorum.Sanayide oijinal parça bulmak çok çok zor birçoğu çin malı.Bu araçları mahveden yarım yamalak usta ile yan sanayi parçalar.Öncelikle fiattan ayrılma sadece fiata bakan vijdanlı dürüst bir usta bulmak eğer mümkün değilse yetkili servise gitmek en mantıklı en azından alakalı alakasız parça değişimiyle uğraşılmaz sorun çözülme ihtimali daha fazla olur.Belki dışarıdan bir miktar pahalı olur(belki diyorum belkide çok daha ucuzada malolabilir) ama yapılan işçilikle parça garantilidir sorun çıkınca muhatabınız olur.Kaldı ki bu zamana kadar harcadığınız para stres servisten çok daha fazlasını götürmüştür.

ahmt

Daimi Üye
Adı
ahmet
Kan Grubu
0 +
Modeli
Araç Yılı
2006
Renk
yıldız mavisi
Abicim en güzeli varya sana o parçaları aldıran ustalar gidip önüne atıcaksın ki anlasınlar hatalarını onlar çünkü nereden para koparabilirim derdinleler eğer sana parça aldırıp sonra sorun hale devam ediyorsa gidip hakkını ara abicim bunlara böyle taviz verdikçe bunlar daha fazlasını yapıyorlar hiç değilse sarviste garantili iş yapıp sorunu kaynağını buluyorlar çünkü serviste bilgisayara baglanıp arızanın kaynağı bulunup çözüm bulunabiliyo

bekir58

Yeni Üye
Adı
bekir
Kan Grubu
0 +
Modeli
Araç Yılı
2003
Vallah ustam öyle diyorsunda adamlar tera yağ gibi suçu üzerlerine almıyorlar şimdide hangi ustaya götürüyorsam sanki hepsi anlaşmış gibi başkası ellemiş anlamayız diyorlar çekildiler kenara vallah evin ekmek parasına kadar bitirdiler şimdide okadar güvenim sarstıki gidipte soramıyorum buradan birşeyler kopyalıyorum sorunla ilgili adamlara götürüyorum bundanda olurmuş kontrol edermisin usta diyorum ondan olmaz diyorlar lafı ağzıma tıkıyorlar iyi neyde diyorum pompa diyorlar beyin diyorlar geçende birine gittim pompa dedi tamam usta pompa ise yaptır 1 hafta dene sür beni ara gel arkadaş araban tamamdır pompadanmış sorunu çözüldü diye arayın hemen geleyim parasını vereyim dedim parayıda kayım babam veverekti usta nedesin öyle olmaz dedi parayı ver pompayı gösterelim dedi çıktı kalsın usta dedim vallah şaştım kaldım adamlar bir parça alınacak beni arıyorlar usta hortum alınacak sanayiye gel usta filtre değişecek sanayiye gel usta bilgisayara bağlıyoruz sanaayiyegel para verilecek yav arkadaş sanayidekilerin birbirine bile itimatı kalmamış arkadaş git yaptır yazdırıyormusun parasını cebindenmi veriyorsu ne yaptırsan yaptır nereye ne verdin not al aldığını veridğini yaz bir kenara tamir oluncada ara gel kardeş araba hazır giderim alınan verilen neyse hepsinin parasını veririm ama adamlar öyle değil şundandır diyorlar alıyorum ondan çıkmıyor elimde üç adet 85 tl kil krank sensörü var tanesi 85 tl 3 adet bana aldırdılar kırk kez dedimki bakın usta bundan değildir bundan aldım dedim ondna çıkmadı desemde adam sen git al gel dediler aldım taktılar yine çalıştıramadılar mal mal sobanın dibinde oturup neydendir diye bana soruyorlar vallah benim şansımdanmı kaderimdenmi anlamadım inan kalpleri kırılmasın diyede tek işi bırakmasın pes etmesin diyerek her dediklerini alttan aldım en sonunda çıkıp bana okadar masraftan sonra usta serviste bunun işini çözerler dedile rkapıya koydular ben nediyeyim allah sorsun

SonYolcu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Sanayide anahtarı eline alan usta sanıyor kendini.Examiner programı olmadığı sürece aracın detaylı hata sorgulaması yapılamıyor yaptığını zanneden ustalar da insanı canından bezdiriyor.Size bu kadar para harcatan insanlar sizden aldıkları parayı çoluk çocuklarına nasıl yediriyorlar anlamıyorum.Fiat yetkili servise gidip durumu anlatın sadece aracın hatasının neden kaynaklandığını ve hata tespitleri ile birlikte tamir bedelinin ne kadar olacağını tamir ettiklerinde sorun devam ettiğinde ne gibi bir uygulamada bulunacaklarını sorun.Belkide çok basit birşeyden kaynaklanıyor da olabilir.Servise gitmekten çekinmeyin.Bir örnek vereyim aracım garantili ilk yıl bakımını(Yağ filitreler vs.)210 TL civarına yaptrdım.2. yıl bakımını da 450 TL ye yaptırdım.Sizin yaşadığınız soruna benzer tanıdık siena aracında yaşadı sanayide çözemediler yetkili servis çözdü sorunu.

bekir58

Yeni Üye
Adı
bekir
Kan Grubu
0 +
Modeli
Araç Yılı
2003
inanın tek şansım servis kaldı artık orada da bir yerlerden borç alıp gideceğim onlarda bulamazsa sorunu diye korkuyorum bu sigortalar falan var üzerinde onlardan yapar mı diye düşünüyorum birde direksiyonun altındaki sigorta bölümünden tıkır tıkır ses geliyor siyah bir sigorta takmışlardı yenisini o tıkırtı yoktu şimdi o yeni taktıkları sigortadan da tik tik tik diye ses geliyor marşa basınca oluyor

SonYolcu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
@bekir58
Serviste kredi kartına da taksit yapılıyor yaptırılan işleme buda avantajdır sizin için.Yapılan tespitle yapılacak işlemde sorun çözülmezse ne yapılacağını da sorun?

ynsdgn06

Azimli Üye
Adı
yunus
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
@bekir58
selamınaleyküm şimdi hocam bende resimde gördüğün araç var 2004 1.9 JTD manisa akhisardan aldım ankara ya getiriyorum akhisar salihli arası 70 80 kilometre var depodaki mazotla 120 140 160 hızla geldim salihliyi geçtim bilmeden bilemeden herhangi bir benzinlikten depoyu fulledim yola çıktık 10 dakika geçti geçmedi araba 5. viteste giderken stop etmeye başladı gaza basınca gaz yemiyo hızlı gidiyoruz vitesi boşa atıncada stop ediyo hemen marşa basınca çalışmıyor kapatıp 10 saniye bekleyince çalışıyordu neyse ankaraya güç bela geldik 2. gün sanayiye götürdüm tüm filtreler hava sirkülasyonu yapan aparat ısıtma bujileri termostat falan her bi haltını değişirdik bakımlarını yaptık neyse daha dükkandan çıkar çıkmaz bu kez 2. viteste stop eder oldu senin hesap bizde düşündük nedir diye sanayi sanayi gezdik pompa dediler depoyla pompa arasında dediler ısıtma bujisi diyen oldu neyse bulamadık tabi araba devamlı stop ediyor gaz yemiyo yolda giderken viteste ayağı gazdan çekince motor duruyo allah korusun bişey olur diye korktuk biz sorunu bulduk hiç alakasız diyeceksin belki ama araba baskı balatayı yedi sanayiye gittik volanda sıkıntı yok dediler sade baskıyı değişirelim yeter dediler değişirdik arabanın maşallahı var şimdi sıkıntı olmuyor

bence sen eski söktürdüklerini bi yerine taktır ondan sonra baskı balatada sorun varsa kalkışta titreme falan git ona bi baktır derim belki 500 liralık bi maliyeti vardı ama sana bi araba parası harcatmışlar geçmiş olsun

bu arada hata kodlarında ön ısıtma ünitesi dediği şey ısıtma bujileri sıcak su sensörüde termostat oluyor ısıtma bujileri maliyetsiz 100 lira işçilik dahil yaparlar öbürüde pahalı bişey değil 70 80 lira acelesi yok onun ama ısıtma bujilerine baktır ateşlemeyi onlar sayesinde yapar bu araçlar çalışmasında en büyük etkendir

bekir58

Yeni Üye
Adı
bekir
Kan Grubu
0 +
Modeli
Araç Yılı
2003
usta dediğin gibi marşa basınca araba kütür kütür sallanıyor ondan sonra gıy gıy marş yapıyorum araba 8 veya 9 zuda buluyor zor bela çalışıyordu ama çalışınca arabayı biyere park ettiğimde ara sıra çalıştırmaya gidiyorum çalışıyor ama akşam eve getirip sabaha kadar kapalı garajın içinde duruyor sabah gidiyorum yine aynı şekilde zor bela ugraş ugraş çalıştırıyorum arkadaşta getir çalışma sorununuda çözelim dedi götürmez olaydım gitmiş kasafına göre orjinal filtresini sök git 20 tl lik başka araç filtresi tak şeffaf hortum tak onu bunu degiştir bende belki para sıkıntısı olur gidiyimde 300 bırakıyım işlerini halledir dedim parayı verdim ertesi gün birdaha gittim baktım sobanın başında düşünüyorlar araba çalışmıyor dönmüş bana soruyor neydendir diye zar zor çalışan araba şimdi hiç çalışmıyor aman bilgisayar getirdiler arza kodu sildiriyorlar aman şundandır diyip orayı söküyorlar 3 adet krank sensörü aldırdılar arkadaş diyorum bakın bend e bundan var değiştirdik gelin buna odaklanmayın dedim suçlu oldum ondandır ondandır dediler gittiler birdaha aldılar 80 tl de ona verdim yine para birde gülerek tek arabayı yapsınlar aman usta gelin çay için aman usta acil iş olanları göndermeyin benim arabyı akşamda ugrasırız dedim alttan aldık en sonunda olmuyor dediler arabayı kapıya çıkartıp çeke çeke götürdüm eve vallah rezil rüsva oldum birde yapamayıncada bu arabayı niye aldın başına bela ettin bunlar bir işe yaramaz diye piskolojimi iyi şekild ebozdular yani inanaın arabadan gönlüm geçti heveslenerek aldım rezil ettiler sorunu bulamayınca adam geçip arabayı kötülüyorlar aman farklı yerlerden bahsediyorlar bir şöye inat usta göremedim işini hevesle yapan dürüs yapan arkadaş diyemiyorlarki ben bu arabayı yaparım içini dışını söker o sorunu burulurum diyen yok hemen ya filtreye saldırıyorlar ya antifiriz bidonuna yüzeydeki görünenlerle ugrasıyorlar vallah arabamı seviyordum inan ne gönlümü koydular nede hevesimi araba yine sanayide ve gidip soramıyorum suta durumlar nasıl diye gidiyorum bir sinirle eve geliyorum bende en son artık buralardan birşeyler buluyorum yazıcıdan yazılarınızı çıkarıyorum ustalara gösteriyorum sorunu halledenlerin yazdıklarını gidip ustalara anlatıyorum bundanda olabilirmiş diyorum ustalar hemen yüz ifadeleri değişiyor olmaz diyorlar lafı tıkıyorlar agzımıza gönderiyorlar

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
@bekir58
hocam ustasını bulmak zor. ben o yüzden satttım d1 imi. bir yeri yaparken diğer yeri bozuyorlar. ilk çalışmada geç olması kızdırma bujisinden yapıyor. bende kızdirma buji arızası veriyordu fakat arabam rahat çalışıyordu.sırf ekranda ikaz yanmasın diye gittim kızdırmalardan 1 tanesi patlak olmasına rağmen 4 ünüde yeniledim. sabah sizin hesap araç traktör gibi hır hır hır 7-8 turda ancak çalışmaya başladı. geri gittim ustaya bundan yapmaz. başka sıkıntı vardır falan dediler ama beni ikna edemediler.zorla söktürdüm kızdırmaları.bir kontrol ettik ikisi uçtan değil sadece dibinden kızarıyor.bufileri değiştirdik aldığımız yerden.bu sefer takmadan kontrol ettik(akıllanıyor tabi insan.bir iş başa gelecek). tek turda hemen çalıştı araç. siz hiç canınızı sıkmayın hayırlısı olsun.servise götürün aracınızı.

ynsdgn06

Azimli Üye
Adı
yunus
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2004
@bekir58
aracınızın parçalarını geri taktırın götürün servise bırakın daha önce servise verseydiniz belki bu kadar para harcamazdınız ben kendi aracımdaki arızayı şans eseri buldum yoksa uğraştıracaktı bi deneyin servisi

ahmt

Daimi Üye
Adı
ahmet
Kan Grubu
0 +
Modeli
Araç Yılı
2006
Renk
yıldız mavisi
Abi bence sorun beyin sigorta vs elektrik aksamından kaynaklanıyordur çünkü beyinden gelen kontroller (komutlar) yanlış algınıyordur örneğin enjektörlere verilen komut ile yakıt beslemesini yapmayarak motor stop edebilir bunllar tabiki olası nedenler

bekir58

Yeni Üye
Adı
bekir
Kan Grubu
0 +
Modeli
Araç Yılı
2003
Peki ustalar ben şu şekildede şüpeleniyorum şimdi hava filtresi olduğu borunun üzerinde debimetre denelien yani map sensörüde deniliyor artık herşeyini öğrendik :) neyse konumuza dönelim şimdi bu debi metreden ufak bir kurşun kalem kalınlığında hortum gidiyor ben o hortumu debi metreden çıkardım ve hortuma elimi araba çalışırken parmağımı hortumun ucuna kapattım üfleme yok çekme vardı hortumda sanırım çekmesi doğrusu oluyor ve bu çalışmama arzası çıktıktan sonra bu debimetre olayını araştırdım temizlenmesi gerektiğini falan gördüm içindeki alıcı sensöre toz falan geldiğinden araçta sorun oluşturuyormuş bende çıkardım söktüm ve içindeki sensörü temizledim ve takmadan öncede o kalem kadar ince borunun giriği deliğinden üfleme ve çekme yaptım ağız yoluyla ama ne hava gitti ne hava geldi hiç bir şekilde havada gelmiyor havada gitmiyor peki bu debi metre arzalı veya tıkanıklık varsa ve o kalem inceliğinden olan hortumda buradan hava besliyorsa ben oksijen olarak duydum videolarda yani motora mı mazotamı orantılı oksijenmi havamı dengelyormuş bundanda yapabilirmi bu arzalı ise olabilirmi ve verdiğim arza kodlarından biriside debi metre arzası çıkıyor ve araç içinde önemli olduğunu söyluyorlar videolarda falan gördüm yinede ben sizinde bilginizi almak istiyorum

SonYolcu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
@bekir58
Siz aracınızı daha fazla sanayide tutmayın.Gidin yetkili servise durumunuzu burada olduğu gibi samimi şekilde anlatın en azından sorunun ne olduğunu öğrenirsiniz.Gerekirse yapılan işlemden sonra çözülmezse hesap sorarsınız kurumsal bir firma ile sanayi ustasını ki çok büyük ihtimal R12 doğan şahinden başka arabadan anlamayan ustalardan bir fayda gelmez.Yetkili serviste yapılan tamir onarım ve yedek parça garantilidir.Yani Sroun çözülmediğinde hesap soracağınız bir firma var.Anlıyorum sizi elde avuçta birşey bırakmamış vijdansız insanlar ama kredi kartına da taksit yapıyorlar gerekirse bunu da tercih edebilirsiniz.Kesinlikle sanayiden özellikle Fiat tan ayrılma olmayan bu araçlarda yoğrulmamış eline tornavida alan ustalardan uzak durun.

ayigit58

Yeni Üye
Adı
ali
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2010
Bekir aracının arızasını cözüldümü . Cözülmedi ise benimle irtibata gec