Doblo Doblo 1.6 motor duman sorunu kronik bir sorunmu?

sadda

Aktif Üye
Aracım Yok
Adı
Mustafa
Kan Grubu
0 -
Meslek
operator
Aracınız
Aracım Yok
Arkadaşlar herkese hayırlı ramazanlar diliyorum benim aracım sabahları çalışırken 15 20 saniye boyunca duman çıkarıyor sonra duman kesiliyor aracımı motorcuya pompacıya tamirciye ve götürmediğim hiç bir yer kalmadı neredeyse. Araçta yağ yakma yok yağ eksiltme yok su eksiltme yok çekiş düşüklüğü yok gidişinde bir sorun yok araç 204000 de bundan 2 ay evvel würt enjektör temizleyici koydurmuştum acaba bu zarar mı verdi aracın yakıt sistemine kullanmam gereken şekilde kullandım bu katkıyı ilave ettikten sonra 5 depo mazot bitirdim ve hala araçtan motor soğukken pis bir koku ile duman çıkıyor duman mavi gibi bazen beyazımsı gibi bazen gri gibi ben hiç birşey anlamadım çoğu usta bu araçların sıkıntılı olduğunu söylüyor 1.6 olanlar için acaba doğru mu diyorlar ben birşey anlamadım kimi üst kapağının sökülüp bakılması gerek diyor kimi pistonlar gidik kimi segman kolları kimi conta kimi motorun gidik diyor başına böyle bir hadise gelen varmı bu arada araç 2012 1.6 premio full kasa aşağıya link koydum lütfen izleyip yorumlayın

cengaver53

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Ben katkılara karşıyım hele ki yağ katkısı motorda aşınma,yağ yakma gibi sorunlar olduğunda farkına varmazsınız ancak yağ değışiminde farkına varırsınız.Yakıt katkısı yakıt sisteminizde bazı sıkıntılara neden olmuş olabilir.Bunlarin egr si emme manifoltlari partikül filtreleri cabuk tıkanır ondan demiştir bunlarda bu sıkıntı vardır diye.Yakıt sistemiyle alakalı olduğunu düşünüyorum.

sadda

Aktif Üye
Aracım Yok
Adı
Mustafa
Kan Grubu
0 -
Meslek
operator
Aracınız
Aracım Yok
Ben katkılara karşıyım hele ki yağ katkısı motorda aşınma,yağ yakma gibi sorunlar olduğunda farkına varmazsınız ancak yağ değışiminde farkına varırsınız.Yakıt katkısı yakıt sisteminizde bazı sıkıntılara neden olmuş olabilir.Bunlarin egr si emme manifoltlari partikül filtreleri cabuk tıkanır ondan demiştir bunlarda bu sıkıntı vardır diye.Yakıt sistemiyle alakalı olduğunu düşünüyorum.
Öncelikle yorumun için teşekkürler güzel kardeşim motor katkısına bende karşıyım bu yakıt katkısını bende bilinçsiz koydurdum km si yüksek araçlarda pek önerilmediği söyleniyor egr partikül vs biraz araştırma yaptım bir çok ustada bu yönde cevap veriyor şayet bu işlemleri yaptırıp yine bu sorundan kurtulamayan multijet motorlar özellikle 1.6 olanlar çok sıkıntı veriyor diye duydum ve önerilmeyen motor seçeneği arasında kalınmış yarın bir yer daha kaldı oraya bu kurum temizlik işlerini yaptırıp aynı sorun devam ederse bir pompacıya mecbur söktürüp baktıracağız bazı pompacılar ne yazıkki sökmeden kafadan sallama söylentiler ile iş yapmak yerine işten kaçmayı tercih etmekte buna gözümle şahit oldum ne yazıkki hayırlı akşamlar kardeşim saol

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
Ben 100.000 de sattım. Hiç sıkıntı yaşamadım.motorlarda sıkıntı var demek işin kolayına kaçmak.yeni nesil araçlarda etken çok.bizim ustalar kara düzen devam.daha çoğunda bilgisayar bile yok gerisini düşünün.

cengaver53

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Ben 100.000 de sattım. Hiç sıkıntı yaşamadım.motorlarda sıkıntı var demek işin kolayına kaçmak.yeni nesil araçlarda etken çok.bizim ustalar kara düzen devam.daha çoğunda bilgisayar bile yok gerisini düşünün.
Yeni nesil araçlar beyinli bilgisayarsız dilinden bek anlayamaz eski ustalar çoğu zaten deneme yanılma yoluyla neredeyse her yerini söküyorlar bir bilgisayar olsa en azından sensörlü bir parça arıza vermişse ona müdahale edersin bu forumda bile çok mağdur olanı gördüm düz ustalara.

sadda

Aktif Üye
Aracım Yok
Adı
Mustafa
Kan Grubu
0 -
Meslek
operator
Aracınız
Aracım Yok
Arkadaşlar bugün usta aracın egr valfini söküp temizledi yarın sabah marşa vurunca aynı duman çıkarma işi yaparsa monifold sökülüp temizliği yapılacak egr açık kalmıştı neredeyse

Burak Yılmaz

Aktif Üye
Doblo
Adı
Burak
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Vardiya Müdürü
Aracınız
Doblo
Modeli
Dynamic
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2010
Renk
Gri
kafaya takılacak bir sorun değil aracın bakımlarını yaptırın aracı parkettikden sonra 20 30 saniye rölantide çalıştırın ondan sonra kapatın aracı egzoz sisteminde kalan daha doğrusu egr nin içinde kalan son pis egzoz gazı ilk çalıştırılmada atıyor egr nin içinde uzun süre kaldığından siyah duman ilk çalıştırmada partikül filtresinden geçerek beyaz dumana çevirip atıyor. egr ve partikül filresi iptal edenler bilir pis bir kokusu vardır çiğ mazot kokusunada benzer. size o sözleri söyleyen ustayı değiştirin 1.6 motorun parça yerleri diğer motorlara göre zor ve dar yerlerde ve üşenmekten uğraşmak istemezler. Aracı biraz yüksek devir kullanın partikül filtresinin içindeki kurumlarda yansın egr temizlenmişken motor kendine gelir

sadda

Aktif Üye
Aracım Yok
Adı
Mustafa
Kan Grubu
0 -
Meslek
operator
Aracınız
Aracım Yok
kafaya takılacak bir sorun değil aracın bakımlarını yaptırın aracı parkettikden sonra 20 30 saniye rölantide çalıştırın ondan sonra kapatın aracı egzoz sisteminde kalan daha doğrusu egr nin içinde kalan son pis egzoz gazı ilk çalıştırılmada atıyor egr nin içinde uzun süre kaldığından siyah duman ilk çalıştırmada partikül filtresinden geçerek beyaz dumana çevirip atıyor. egr ve partikül filresi iptal edenler bilir pis bir kokusu vardır çiğ mazot kokusunada benzer. size o sözleri söyleyen ustayı değiştirin 1.6 motorun parça yerleri diğer motorlara göre zor ve dar yerlerde ve üşenmekten uğraşmak istemezler. Aracı biraz yüksek devir kullanın partikül filtresinin içindeki kurumlarda yansın egr temizlenmişken motor kendine gelir
Eyvallah kardeşim saol Varol bilgilerin için bugün aracın egr valfini söküp temizleyen usta da aynı senin söylediklerini söyledi bulunduğum yer küçük bir yer bir çok usta maalesef bakmadan tanı koymadan kafasına göre cevap veriyor bu yeni yerdeki ustadan çok memnun kaldım işini titizlik ve büyük bir sabır ile yapıyor egr valfi gerçekten çok berbattı pc ye bağlayıp jenerasyon temizliği de yapıldı memnun kaldım yapılan işten aracın gidişi çekişi dahi arttı IMG-20200502-WA0005.jpgIMG-20200502-WA0006.jpg

cengaver53

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Hemşehrim Egr çok temizmiş:) Kurum bağlamış bacadan nasıl duman çıkar öyle çıkar işte.

cengaver53

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Diğer yerleride gözden geçirmek gerek bu konuda euro 4 motor çok iyi 5 ve 6 da egr ve partikül filtrelerini takınca soba borusu gibi sıksık tıkanıyor yakıt sistemi.Neymiş avrupa birliği normlarında emisyonu azaltacaksın bölye uğraşırsın ki euro 4 motorların emisyonları çok iyi egzoz emisyon ölçümlerinde bunu görebiliyorsun.Ortalama 0.5 verirken emisyondan sabıkalı wolkswagen araçları 1.8-1.9 veriyor.

Burak Yılmaz

Aktif Üye
Doblo
Adı
Burak
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Vardiya Müdürü
Aracınız
Doblo
Modeli
Dynamic
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2010
Renk
Gri
Eyvallah kardeşim saol Varol bilgilerin için bugün aracın egr valfini söküp temizleyen usta da aynı senin söylediklerini söyledi bulunduğum yer küçük bir yer bir çok usta maalesef bakmadan tanı koymadan kafasına göre cevap veriyor bu yeni yerdeki ustadan çok memnun kaldım işini titizlik ve büyük bir sabır ile yapıyor egr valfi gerçekten çok berbattı pc ye bağlayıp jenerasyon temizliği de yapıldı memnun kaldım yapılan işten aracın gidişi çekişi dahi arttı Eki Görüntüle 35643Eki Görüntüle 35644
hala duman devam ediyorsa egzoz ve manifold da kalan kurumlar atılıyordur, aracınızı uzun yolda 3-4 bin devir sabit şekilde 10 15 km giderseniz egzoz ve manifold ısınacağından dolayı içindeki kurumlar yanacaktır. kesinlikle aracınıza herhangi bir katkı koymayın ileriki safalarda duman artarsa çekiş düşerse enjektör bakımı yaptırmanızı tavsiye ederim. bir nebze çözüme katkıda bulunduysak ne mutlu bize iyi sürüşler dilerim :)

Burak Yılmaz

Aktif Üye
Doblo
Adı
Burak
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Vardiya Müdürü
Aracınız
Doblo
Modeli
Dynamic
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2010
Renk
Gri
Eyvallah kardeşim saol Varol bilgilerin için bugün aracın egr valfini söküp temizleyen usta da aynı senin söylediklerini söyledi bulunduğum yer küçük bir yer bir çok usta maalesef bakmadan tanı koymadan kafasına göre cevap veriyor bu yeni yerdeki ustadan çok memnun kaldım işini titizlik ve büyük bir sabır ile yapıyor egr valfi gerçekten çok berbattı pc ye bağlayıp jenerasyon temizliği de yapıldı memnun kaldım yapılan işten aracın gidişi çekişi dahi arttı Eki Görüntüle 35643Eki Görüntüle 35644
bu temizlik için ne kadar ücret verdiniz ?

sadda

Aktif Üye
Aracım Yok
Adı
Mustafa
Kan Grubu
0 -
Meslek
operator
Aracınız
Aracım Yok
hala duman devam ediyorsa egzoz ve manifold da kalan kurumlar atılıyordur, aracınızı uzun yolda 3-4 bin devir sabit şekilde 10 15 km giderseniz egzoz ve manifold ısınacağından dolayı içindeki kurumlar yanacaktır. kesinlikle aracınıza herhangi bir katkı koymayın ileriki safalarda duman artarsa çekiş düşerse enjektör bakımı yaptırmanızı tavsiye ederim. bir nebze çözüme katkıda bulunduysak ne mutlu bize iyi sürüşler dilerim :)
Aracı bu şekilde binmedim ama bu akşam denemesini yapacağım şayet aracım sabahları ilk çalıştırmada geç alma ve 30 sn çalıştıktan sonra hareket haline geçince gaz yememe mesela gaz veriyorsunuz bi anda 2000 devirden fazla gaz yemiyor şayet bir kaç kez gaza dokununca 4000 5000 devire çıkıyor ve düzeliyor ben hiç birşey anlamadım anlaşılan servisin yolu gözüktü

sadda

Aktif Üye
Aracım Yok
Adı
Mustafa
Kan Grubu
0 -
Meslek
operator
Aracınız
Aracım Yok
Diğer yerleride gözden geçirmek gerek bu konuda euro 4 motor çok iyi 5 ve 6 da egr ve partikül filtrelerini takınca soba borusu gibi sıksık tıkanıyor yakıt sistemi.Neymiş avrupa birliği normlarında emisyonu azaltacaksın bölye uğraşırsın ki euro 4 motorların emisyonları çok iyi egzoz emisyon ölçümlerinde bunu görebiliyorsun.Ortalama 0.5 verirken emisyondan sabıkalı wolkswagen araçları 1.8-1.9 veriyor.
diğer yerler derken mesela nerelerin gözden geçmesi gerek

Burak Yılmaz

Aktif Üye
Doblo
Adı
Burak
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Vardiya Müdürü
Aracınız
Doblo
Modeli
Dynamic
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2010
Renk
Gri
Aracı bu şekilde binmedim ama bu akşam denemesini yapacağım şayet aracım sabahları ilk çalıştırmada geç alma ve 30 sn çalıştıktan sonra hareket haline geçince gaz yememe mesela gaz veriyorsunuz bi anda 2000 devirden fazla gaz yemiyor şayet bir kaç kez gaza dokununca 4000 5000 devire çıkıyor ve düzeliyor ben hiç birşey anlamadım anlaşılan servisin yolu gözüktü
Eğer bu problemler varsa ilk önce aracın kızdırma bujilerini, hava filtresini kontrol etmenizi öneririm en son bunlarda problem yok ise büyük ihtimalle enjektör problemi olabilir. yinede servise gidip arıza tespiti yaptırmak en doğrusu olacaktır daha sonrasında arızaları öğrenince özel servislerde de yaptırabilirsiniz

sadda

Aktif Üye
Aracım Yok
Adı
Mustafa
Kan Grubu
0 -
Meslek
operator
Aracınız
Aracım Yok
Aracı yetkili servise verdim arkadaşlar sonucu sizinle paylaşacağım

turuncudoblo

İZMİR
Doblo
Adı
rafet beytaş
Kan Grubu
A RH +
Meslek
CİTY DUŞ DUŞAKABİN
Aracınız
Doblo
Modeli
Maxi Cargo
Motor
1.9 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
turuncu
benim araçta 1,9 multijet sabahları aynı sıkıntı oluyor hemen hemen kara bi duman pis bi koku ısıtma bujisinin biri patlaktı heralde biri daha patladı sendede o olabilir