Chip Tuning ile Artan Performans

mali_55

Onursal Danışman Yönetici
Yetkili Kişi
Başka Araç
Tepki
4.666
Adı
Mehmet Ali YALÇIN
Kan Grubu
A RH +
Meslek
memur (maliye)
Aracınız
Başka Araç
Araç Yılı
2011
Renk
gri
bu arada chip tun. uygulaması yaptırmak isteyen arkadaşım olursa benimlede irtibat kurabailir...

uygulamayı nerede ve kaça yaptırdınız Mehmet Ali Bey...

mali kacar

Azimli Üye
Tepki
0
merhaba mehmet ali bey..
antalyada yaptırdım.yapan arkadaşın yeri burda. fiyatı 850 tl.

anka2556

Onursal Üye
Tepki
269
Adı
Uğur
Kan Grubu
0 +
Meslek
Lojistik uzmanı
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Çöl Gri
slm arkadaşlar.uzun bir süre box ve chip tun. uygulamalarını inceledim.eski d1 1,3 aracımda box ile denemeler yaptım.ancak dyno testinde iddia edilen güç ve tork değerlerine hiç ulaşmamıştım. chip tun. uygulamalarında da güvenli sonuçları anlatan (turbo arızası olmamış ,hararet sorunu yaşamamış vb ) bir uygulamaya rastlayamadığım için şüpheli ve uzak durdum.ancak bir ay önce d3 1,6 aracıma ince ve sık bir elemeden sonra chip tun. yaptırdım.1 hafta boyunca denediğim ve sonucun uygulama anından itibaren çok net olarak görüldüğü aracımı dyno testine soktum.
Rakamlar ciddi değişimi onaylıyordu.
120 bg 3200 d/d
310 nm tork 2400 d/d
ayrıca aracımın diagnostik üzerinden turbo basınç limit değerlerini aşıp aşmadığını, enjektör püskürtme miktarlarının değerlerini vb kontrol ettirdim.hepsi normal sınırlar içinde.
bu arada standart donanımlı olan aracımın boş ağırlığının da ruhsat ve fab değerlerinden ( 1495 kg) daha fazla yani 1680 kg olduğunu öğrendim.
sonuç olarak bence bu ağırlıktaki bir araç için şu an ki çekiş ve performans değerleri oldukça etkileyici.
dyno testini yapan arkadaşa göre de mekanik başka değişikliğe gitmeden elde edilen en iyi değerler yorumunu aldım...

Bende yazılım yaptırmak istiyor ama alınacak güç konusunda kararsızım.
Ya sizin ki gibi 120bg/310 nm tork ya da 135 bg/350 nm tork.

Siz neden daha düşük bi güç seçimininde bulundunuz...

mali kacar

Azimli Üye
Tepki
0
Yazımda belirttiğim gibi mekanik değişiklikler yapmadan maksimum güç elde etmeye çalıştık.Daha fazlası elde edilebilir.Ancak bu elektro-mekanik çalışan bir sistem.Yani mekaniğin sınırlarını aşmadan onu kontrol eden yazılımı değiştirerek elde edilebilecek sonuca ulaşmaya çalıştık.Daha büyük değişiklik mekaniği zorlayabilir bence.Erken aşınma ve arıza olarak geri döner.Sınır değerleri aştığında motor kendini korumaya alıyor.Ya arıza lambası yakıyor yada devir belli bir değeri aşmıyor ör: 2500 d/d gibi

anka2556

Onursal Üye
Tepki
269
Adı
Uğur
Kan Grubu
0 +
Meslek
Lojistik uzmanı
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Çöl Gri
Yazımda belirttiğim gibi mekanik değişiklikler yapmadan maksimum güç elde etmeye çalıştık.Daha fazlası elde edilebilir.Ancak bu elektro-mekanik çalışan bir sistem.Yani mekaniğin sınırlarını aşmadan onu kontrol eden yazılımı değiştirerek elde edilebilecek sonuca ulaşmaya çalıştık.Daha büyük değişiklik mekaniği zorlayabilir bence.Erken aşınma ve arıza olarak geri döner.Sınır değerleri aştığında motor kendini korumaya alıyor.Ya arıza lambası yakıyor yada devir belli bir değeri aşmıyor ör: 2500 d/d gibi

135 bg'de yakıt çok değişmiyor diye biliyorum. Sizin 120 bg lik ayarda, yakıt durumu nedir?
ara hızlanma ve son hız daki değerlerde bi artış oldu mu?

serdar16

Saygın Üye
Tepki
21
Benimki orj 135 hp sürekli agresif kullanıyorum ortalama 10.8 yakıyor.. 0-100 arası yaklaşık 11 sn. gibi. son hızıda meyilli yolda 215 görüyorum. Düzde 200- 205 gibi..

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Tepki
13.368
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
benim gösterge bile 9,5 göstermeye başladı kışa gireli.

mali kacar

Azimli Üye
Tepki
0
Son hız değeri olarak 190 km rahat yapıyor.Daha üstüne çıkmadım.Yine 190 yapıyor.Ancak ara hızlanmalar ve ilk 150 km çıkış daha seri .Son süratin değişmesini beklemiyordum.Çünkü son hız aynı zamanda vites kutusu dişli oranları,debriyaj baskı balatasının aşınma oranı,daha büyük enjektör,hava filtresi vb faktörlere bağımlı.Özellikle ilk 3 vites ivmelenme etkileyici..

mali kacar

Azimli Üye
Tepki
0
Yakıt şehir içinde ortalama 6 litre altına düşmedi.Bende bazen kendimi kaptırıp fazla basıyorum.Yinede ortalama 6,3 litre.Şehir dışında sürekli 110 - 120 km hızla seyirde 5,8 yaktı.

Ancak daha önce yazdığım gibi boş ağırlığı 1680 kg olan bir araçta daha düşük yakıt tüketimi beklememek lazım..

anka2556

Onursal Üye
Tepki
269
Adı
Uğur
Kan Grubu
0 +
Meslek
Lojistik uzmanı
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Çöl Gri
Yakıt şehir içinde ortalama 6 litre altına düşmedi.Bende bazen kendimi kaptırıp fazla basıyorum.Yinede ortalama 6,3 litre.Şehir dışında sürekli 110 - 120 km hızla seyirde 5,8 yaktı.

Ancak daha önce yazdığım gibi boş ağırlığı 1680 kg olan bir araçta daha düşük yakıt tüketimi beklememek lazım..

Sizinle birlikte bu yazılım olayında kafam iyice karıştı.

Bende nispeten agresif kullanmakla beraber, şehir için 7.5-8.5 arası yakıyorum.
Şehir dışında 100'e kadar hızla /*çocuk var , basamıyorum zira.*/ 5.7 .5.4 arası gidiyorum.
%20 tasarrufla 4.5-4.7 yakarsınız diye ummuştum ki o da çok değiştimemiş.

Yakıt tasarrufu yerine yazılımı güçe göre mi yaptırsak, o zaman da 10 lt'mi yakarım acaba.

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Başka Araç
Tepki
4.454
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
en güzeli hiç yaptırma abi. :)

mali kacar

Azimli Üye
Tepki
0

Şehir dışında 100'e kadar hızla /*çocuk var , basamıyorum zira.*/ 5.7 .5.4 arası gidiyorum.

Yakıt tasarrufu yerine yazılımı güçe göre mi yaptırsak, o zaman da 10 lt'mi yakarım acaba.

Katalog yakıt tüketimi verileri normal sürüş tarzlarını yansıtmıyor.Öncelikle yakıt tüketimi aracın ağırlığı,lastik yapısı,lastik basıncı,baskı balatanın durumu,iklim şartları,motor gücü ,seyir hızındaki vites vb gibi birçok faktöre bağlıdır.Aynı hacimli iki motordan daha güçlü olanı şehir dışı tüketimde daha az yakar.Ben genel şehir içi kullanımda yola göre gideceğim hıza (ör ; 60 km ) hemen çıkarak motorun gücünden faydalanırım.ve bu şekilde sabit bir hızla giderseniz yakıt tüketimi düşmeye başlar.Bence sürüş tarzı önemli; daha güçlü olan alt viteslerden faydalanın.Yazılımla güçlenen motor ilk hızlanmalarını daha çabuk yapıyor.Bu da sabitlediğiniz seyir süratinde yakıt tüketimini düşürüyor.

Fethi KORKUT

Onursal Bursa Yöneticisi
Başka Araç
Tepki
4.454
Adı
Fethi
Kan Grubu
0 -
Meslek
Serbest
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2013
Renk
Beyaz
her zaman söylerim aracın yapabileceğinden fazlasını istemek yakıt sarfiyatına neden olur. yani gaza çektiğinden fazla basmak. aracın hızlanma süresini kısaltmak için fazla gaz vermeyin. hızlanmanızı da normal yapın. sonra sabit gidin. o zaman daha da düşecektir. 1.9D motorla ş. içinde 6,9 litre yakıyorum durk kalklarla. yazın bu oran 6,3lere kadar iniyo.

anka2556

Onursal Üye
Tepki
269
Adı
Uğur
Kan Grubu
0 +
Meslek
Lojistik uzmanı
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Çöl Gri

Katalog yakıt tüketimi verileri normal sürüş tarzlarını yansıtmıyor.Öncelikle yakıt tüketimi aracın ağırlığı,lastik yapısı,lastik basıncı,baskı balatanın durumu,iklim şartları,motor gücü ,seyir hızındaki vites vb gibi birçok faktöre bağlıdır.Aynı hacimli iki motordan daha güçlü olanı şehir dışı tüketimde daha az yakar.Ben genel şehir içi kullanımda yola göre gideceğim hıza (ör ; 60 km ) hemen çıkarak motorun gücünden faydalanırım.ve bu şekilde sabit bir hızla giderseniz yakıt tüketimi düşmeye başlar.Bence sürüş tarzı önemli; daha güçlü olan alt viteslerden faydalanın.Yazılımla güçlenen motor ilk hızlanmalarını daha çabuk yapıyor.Bu da sabitlediğiniz seyir süratinde yakıt tüketimini düşürüyor.

Dün megachips(Mehmet gazihan'ın firması) ile görüştüm. Diyorlarki ne kadar güçlü olursa o kadar az yakar.
1.6 105'i 133'e çıkartıyorlarmış.
Motor iyiyse tam güç veriyorlarmış , sorunlu ise kısıyorlarmış biraz motoru.
Yaptıklarının motordaki kısıtlamaları kaldırmak olduğunu söylüyor.
fiyatı 750 nakit olmuş.
Biraz fazla gibi geldi.
1lt kazandırsa, 150*100=15000km de amorti ediyor kendini.
Elde edilene güç ve3 zevk orası ayrı tabi.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Tepki
13.368
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
1 lt çok iddialı olur gibime geliyor.kanıtlansın isterse 30,000 km de amorti etse bile yaptırılır.

Abd-ullah

Saygın Üye
Doblo
Tepki
79
Adı
ABDULLAH
Kan Grubu
0 +
Meslek
serbest
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2018
Renk
beyaz
Ben yaklaşık 30.000 km chipli kullandım (30.000-60.000 km arası) . Araç çok ataklaşıyor, yolda son model araçlara ders verip şaşkınlıklarını izliyorsunuz hepsi oo kadar. Yakıt kesinlikle azalmıyor. Ama yol bilgisayarı 1 litre az gösteriyor bu da insanları ilk başta yanıltıyor. Çok sakin kullanırsanız normal halindeki tüketimi yakalayabilirsiniz. Aksi takdirde yakıtı artırırsınız. Ben de ayrıca 3. ve 4. viteslerde ani hızlanmalarda titreme yapıyordu. Aracımın zarar görmesini engellemek için birmotta orjinal yazılımına geri döndürttüm.
Benim tavsiyem hiç bulaşmayın ya da box alıp deneyin en azından memnun kalmazsanız sonra çıkarabilirsiniz.

8ugra

Daimi Üye
Tepki
4
Benimki orj 135 hp sürekli agresif kullanıyorum ortalama 10.8 yakıyor.. 0-100 arası yaklaşık 11 sn. gibi. son hızıda meyilli yolda 215 görüyorum. Düzde 200- 205 gibi..

Aynen sırf motorla oynamayım diye 135 hp lik aldım çokta memnunum bende agrasif sürerim ama benim ortalama 8 ve 8 küsürlerde daha hiç son gaza basmadım 5 bin km yi bekliyorum

anka2556

Onursal Üye
Tepki
269
Adı
Uğur
Kan Grubu
0 +
Meslek
Lojistik uzmanı
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Çöl Gri
Ben yaklaşık 30.000 km chipli kullandım (30.000-60.000 km arası) . Araç çok ataklaşıyor, yolda son model araçlara ders verip şaşkınlıklarını izliyorsunuz hepsi oo kadar. Yakıt kesinlikle azalmıyor. Ama yol bilgisayarı 1 litre az gösteriyor bu da insanları ilk başta yanıltıyor. Çok sakin kullanırsanız normal halindeki tüketimi yakalayabilirsiniz. Aksi takdirde yakıtı artırırsınız. Ben de ayrıca 3. ve 4. viteslerde ani hızlanmalarda titreme yapıyordu. Aracımın zarar görmesini engellemek için birmotta orjinal yazılımına geri döndürttüm.
Benim tavsiyem hiç bulaşmayın ya da box alıp deneyin en azından memnun kalmazsanız sonra çıkarabilirsiniz.

Sn. Abd-ullah, chip mi taktınız, yazılım mı yaptırdınız?
2 s temel de çok farklı etkiler vermektedir, o yüzden sormaktayım.