Bugün doblonuzda ne değişiklik yaptınız?

yunus0635

Fenomen Üye
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Beyaz Eşya Kombi Tamir Bakım Servisi
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz
Ah birde onu bana sor yunus hocam bel iflas etti tutmuyor :agla: Umarım değerde motorda paslanma yaşamam ilerde.
Meyile göre boşaltım yaptınız siz
Serviste bunun vakum cihazı var komple dibinde kalmayacak şekilde topluyo eski antifirizi.

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Meyile göre boşaltım yaptınız siz
Serviste bunun vakum cihazı var komple dibinde kalmayacak şekilde topluyo eski antifirizi.
Bende yedek su deposundan içine kompresörle hava bastım su bitene kadar.

yunus0635

Fenomen Üye
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Lastikleride söküp yazlık moda girerseniz iyi olacak
Ona fırsat kalmadı bugün Yunus hocam haftaya pazartesi de lastikleri takıcam birde fren hidroliğini değiştiricem. Su değiştirmek 6 saatimi yedi.

yunus0635

Fenomen Üye
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
Ona fırsat kalmadı bugün Yunus hocam haftaya pazartesi de lastikleri takıcam birde fren hidroliğini değiştiricem. Su değiştirmek 6 saatimi yedi.
Direksiyon hidroliğinide değiştirin başlamışken.

yunus0635

Fenomen Üye
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz
Evet arkadaşlar bizde bugün turbo çıkış contamızı yeniledik.IMG_20210409_172822.jpgIMG_20210409_182240.jpg

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Sevgili Team Doblo ailesi bugün fren hidroliği değiştirmiş bulunuyorum. Zorlayıcı bir süreçti yine ama antifrizli suyu değiştirmek kadar da zor değildi. Toplam 3 saat uğraştım yine 3 kişi çalıştık. Büyük oğlan freni pompaladı küçüğü de şişeyle hortumu tuttu sağ olsun. Bu süreç sonunda yaklaşık 600 Mililitre civarı hidrolik harcadım. Umarım frenlere etkisi faydası olur. Elim hidroliklendiği için fazla resim çekemedim bu sefer. Oğlanlarda hidrolik deposunu doldururken ellerini yağladılar biraz onlarda telefon tutamadı ama ben bu işe bir youtube videosu sayesinde girişmiştim merak edenler için link atarım. Kendi imkanlarıyla değiştirmek isteyenlere faydası olur bana olduğu gibi.

Sürece şöyle başladım. Önce hidrolik deposundaki eski yağı dibinde yağ kalmayacak şekilde 50 cc'lik şırınga ile çekip boşalttım. Bu süreçte en önemli tavsiye çok dikkatli olun bu yağı hiç bir yere dökmeyi geçtim damlatmayın bile hem zehirli hemde boyayı kaldırabilir. Daha sonra hazineyi yeni yağla doldurdum resimdeki gibi. Önce sağ arka tekeri açtım. Kampanın üst bölümünde hemen arkada küçük bir plastik kapak var onu açtım. Görmesi bira zor bu yüzden bir ayna kullandık tavsiye ederim. 7 mm'lik yıldız anahtarla açılıyor.

Plastik hortum kullandım 8 mm kesitli bir hortum işimi gördü. Civata ters perspektifte kaldığı için açarken sola doğru değil sağa doğru çevirerek açtım sola doğru sıktım. Civata sıkılıyken freni pompaladık basılı tutarkan civatayı açtım fren pedalı sonuna gelince civatayı sıktım. Böyle böyle ortalama 5-6 sefer bunu tekrar ederek eski yağı yenisiyle değiştirdim. Bu süreçte her iki veya 3 seferlik boşaltma döngüsünde motorun oradaki hidrolik haznesini boşaldıkça yağ doldurduk.

Böyle tekrar ederek önce sağ arka sonra sol arka sonra sağ ön en sonda sol ön tekeri boşaltık. Sol ön tekerlerin civatası da kalperin hemen ön tamponun olduğu tarafa doğru bakıyor üstünde bir siyah koruma kapağı var sökünce görürsünüz. O da tam hatırlayamadım ama 8 veya 9 mm yıldız anahtarla açılıyor yalnız kullancağını hortumun küçülmesi gerekti bu seferde 6 mm kesitli hortum kullandım ön tekerler için.

Böyle böyle yaparak hepsini değiştirdim hazneyi max seviyesinin hemen altına kadar doldurdum kapağını kapattım. Bir püf noktası daha vereyim eski hidroliği dolduracağınız şişeyi biraz hidrolikle doldurun hidrolik hazinesinden çıkan eski hidroliği içine koyabilirsiniz mesela ve içine hortumu daldırın. Böylece eğer ki olurda hortumdan geriye hava çekmeye kalkarsa önlemiş olursunuz.

Buraya kadar süreç böyle işledi umarım anlattıklarım bir fayda sağlar bu forumda attığım videoda çok iş görüyor. İllaki daha profesyonel olarak bu işi yapan vardır ama benim gibi aracıyla kendi ilgilenmeyi sevenler için zevkli bir iş.

IMG_20210412_161633.jpg IMG_20210412_161646.jpg IMG_20210412_170746.jpg

yunus0635

Fenomen Üye
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
Güzel maşaallah.

Enişte57

Azimli Üye
Doblo
Adı
Mehmet
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Bugün aracima stcar geldi çok sevindim hafta sonu temizlik yapıp yapıştırarak aileye takılmak istiyorum sabırsızlık la bekliyorum

38AEM603

Celalettin Ekici
Başka Araç
Adı
Celalettin
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Cnc operatörü
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Renk
Beyaz
sticker bekliyorum bende beklerken boş durmayalım dedik su zımparasıyla vernik inceltme yaptık hafta sonu sıvı vernik yapacağız inşallah kaput rüzgarlığı sipariş verdik düzeltmeler devam edecek

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Bugün şanzıman yağı işini de hallettim şükür.

Öncelikle forumumuzda bu konuda bilgi veren @atacan38 üyemize çok teşekkür ederim. Sizin sayenizde dolum ve boşaltım tapalarını nokta atışı buldum.

@atacan38 hocamın dediği gibi 12 mm alyan anahtarla açılıyor tapalar. Ulaşması zor bir noktada aküyü sökmeden imkansız değişim. Aküyü ve tablasını söküp çıkardım bende bu yüzden. Önce üstten dolum tapasını açtım sonrada alttan sol ön tekerin arkasında kalan boşaltım tapasını açtım. İçimde koyu bordo renkte yağ aktı. Yağın orjinal rengi kırmızıydı muhtemelen 32 binde bu iyice kararmıştı. İçinden küçük küçük bir sürü metal parçacıklar çıktı. Boşaltım tapasının üstünde mıknatıs var orası da küçük metal parçacıklar doluydu. Temizleyebildiğim kadar temizledim içini. İçinden yaklaşık 1.9 litre yağ çıktı yere dökülenlerle kalanlar dahil 2 litreydi muhtemelen. Bende içine 2 litre yağ doldurdum. Aldığım yağ kitapçığında yazan şartları karşılıyor. Fiat 9.55550-MZ-6, SAE 75w 80, API GL-4 standartlarında şanzıman yağı. Petronas Tutela Transmission Gearforce muadili yağ. 160 lira yağa harcadım toplamda.

Tapaları yerine takmadan önce, çıkardığımda üstünde olduğu gibi sıvı conta sürerek taktım. Yağı da aldığım özel bir huniyle doldurdum dökmeden. Böylece yağ değişim operasyonumuz bitti. Aküyüde yerine takıp kapattım aracı. Yalnız aklıma takılan nokta aracımın teybi aküyü çıkardığım için kod sormadı bana. Akü çıkınca kod sorması gerekmiyor muydu? Bilgisi olan yazarsa sevinirim.

Aracı akşam olduğu için garaja koydum direk deneme yapamadım. Perşembe günü doktor randevum var o gün deniycem fark hissedersem yazacağım tekrardan.

IMG_20210420_174256.jpg IMG_20210420_174251.jpg IMG_20210420_171828.jpg IMG_20210420_171817.jpg IMG_20210420_165046.jpg IMG_20210420_165043.jpg

Bugün denemesini yaptım daha güzel oldu vites geçişleri faydası oldu değişimin.

Son düzenleme:

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ

Öncelikle forumumuzda bu konuda bilgi veren @atacan38 üyemize çok teşekkür ederim. Sizin sayenizde dolum ve boşaltım tapalarını nokta atışı buldum.

@atacan38 hocamın dediği gibi 12 mm alyan anahtarla açılıyor tapalar. Ulaşması zor bir noktada aküyü sökmeden imkansız değişim. Aküyü ve tablasını söküp çıkardım bende bu yüzden. Önce üstten dolum tapasını açtım sonrada alttan sol ön tekerin arkasında kalan boşaltım tapasını açtım. İçimde koyu bordo renkte yağ aktı. Yağın orjinal rengi kırmızıydı muhtemelen 32 binde bu iyice kararmıştı. İçinden küçük küçük bir sürü metal parçacıklar çıktı. Boşaltım tapasının üstünde mıknatıs var orası da küçük metal parçacıklar doluydu. Temizleyebildiğim kadar temizledim içini. İçinden yaklaşık 1.9 litre yağ çıktı yere dökülenlerle kalanlar dahil 2 litreydi muhtemelen. Bende içine 2 litre yağ doldurdum. Aldığım yağ kitapçığında yazan şartları karşılıyor. Fiat 9.55550-MZ-6, SAE 75w 80, API GL-4 standartlarında şanzıman yağı. Petronas Tutela Transmission Gearforce muadili yağ. 160 lira yağa harcadım toplamda.

Tapaları yerine takmadan önce, çıkardığımda üstünde olduğu gibi sıvı conta sürerek taktım. Yağı da aldığım özel bir huniyle doldurdum dökmeden. Böylece yağ değişim operasyonumuz bitti. Aküyüde yerine takıp kapattım aracı. Yalnız aklıma takılan nokta aracımın teybi aküyü çıkardığım için kod sormadı bana. Akü çıkınca kod sorması gerekmiyor muydu? Bilgisi olan yazarsa sevinirim.

Aracı akşam olduğu için garaja koydum direk deneme yapamadım. Perşembe günü doktor randevum var o gün deniycem fark hissedersem yazacağım tekrardan.

Eki Görüntüle 38738 Eki Görüntüle 38739 Eki Görüntüle 38740 Eki Görüntüle 38741 Eki Görüntüle 38742 Eki Görüntüle 38743
D3 ümdede istemiyordu.

yunus0635

Fenomen Üye
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2023
Renk
Beyaz

Eki Görüntüle 38738 Eki Görüntüle 38739 Eki Görüntüle 38740 Eki Görüntüle 38741 Eki Görüntüle 38742 Eki Görüntüle 38743
Hayırlı olsun

İlyascan

Azimli Üye
Doblo
Adı
İlyas can
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Doblo
Böyle bir başlığı başka forumdan gördüm.Doblolarınıza yaptığınız ufak tefek şeyleri konu açmaktansa buraya yazabilirsiniz.İlla temizlik olması gerekmiyor tabi.(Konu uygun görülmediyse silinebilir). Mesela ben bugün çok detaylı olmasada iç temizlik yaptım. Önce loc sıktım(fotolardan temiz gibi gözüksede araları kirliydi). Sona diş fırçasıyla ovaladım. Pedallarda fazla detaya girmedim.Loc sıkıp sildim. Arka kapı eşiğinin durumu çok kötü.Loc sıktım,diş fırçasıyla ovaldım ve sildim.Plak2r uyguladım.İlk başta güzeldi ama 1-2dk sonra bu görünümü aldı. Plastikleri uzay toz kovar ile temizleyip plakr2 uyguladım.

serkan8320

Pamukkale Temsilcisi
Yetkili Kişi
İlçe Temsilcisi
Doblo
Adı
Serkan Kaçar
Kan Grubu
0 +
Meslek
Çiçekçi-Esnaf
Aracınız