Araç Işıklandırmada Yardıma İhtiyacım Var.

AlperAkbiyik

Saygın Üye
Adı
Alper
Modeli
Renk
Bal Köpüğü
öncelikle herkese merhaba arkadaşlar bu ilk konum forumda inş. devamıda gelecek. düşüncemde sizlerinde fikrini almak istedim 2009 Doblo 1.9 araca farların altına çizgi halinde led döşemeyi düşünüyorum,(piyasada yapıştırma olanlar var onlardan değil far içine döşenenlerden) birde jantlara güçlü power ledler çekerek ışıklandırmak istiyorum jantlara nasıl elektrik çekebilirim ve sisleri gerektiğinde sürekli yanan ve flaş şeklinde yanıp söner şekilde yaptırmak istiyorum bunlara arabaya yakışırmı yoksa bozarmı kararsızım... (birde bu dediklerimi aşağıdaki resimdeki gibi kumanda etmek istiyorum...)

geremy

Onursal Kurucu
arka sis lambası hiç ellem bence.çünkü arkadan gelen araçları çok rahatsız edersin.trafi aksatırsın.

Black Hawk

Saygın Üye
Öncelikle Hoşgeldin kardeş. Farlara led fikri güzel... adminimin dediği gibi arka sislere dokunma bence de ama sanıyorum sen ön sislere patlayan flash gibi bişey yapıp gerektiğinde sürekli yansın istiyorsun. Eger doğru anladıysam burda bikaç araçta gördüm... Sislere xenon takıp ayrıca bide flash yerleştiriyorlar.. flash devreye girince zenon devreden çıkıyor. Ama biraz masraflı bi iş...

Bu arada resimdeki kumanda şekli demişsin ama resim yok...

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
benim kaş gibi far ledim var takılı. Ve dobloyo çok güzel gidiyor. Sağlam bir makine bulursam foto koayacağım. Diğer türlü tam bi resim çekemedim.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
AlperAkbiyik tarafından yazılan metin:
öncelikle herkese merhaba arkadaşlar bu ilk konum forumda inş. devamıda gelecek. düşüncemde sizlerinde fikrini almak istedim 2009 Doblo 1.9 araca farların altına çizgi halinde led döşemeyi düşünüyorum,(piyasada yapıştırma olanlar var onlardan değil far içine döşenenlerden) birde jantlara güçlü power ledler çekerek ışıklandırmak istiyorum jantlara nasıl elektrik çekebilirim ve sisleri gerektiğinde sürekli yanan ve flaş şeklinde yanıp söner şekilde yaptırmak istiyorum bunlara arabaya yakışırmı yoksa bozarmı kararsızım... (birde bu dediklerimi aşağıdaki resimdeki gibi kumanda etmek istiyorum...)

fikirler güzel.far içine led döşerken far sökülecek.tecrübeli kişilerce yapılmazsa farın su alır,sürekli buğulanır ve kararma başlar.jantlara elektrik çekmek için direkt aküden ayrı bi hat ve ayrı devre alırsan daha garanti olur.aracın elektrik sisteminden izole bir devre oluşur.ledlerin yol açabileceği arızalardan aracın elektrik sistemi etkilenmez.kabloları motor bloğundan çıkarıp egzost boşluğu boyunca yada marşbiyel kenarlarından arkaya uzatabilirsin.kabloları siyah silikonla kaplarsan hem aracı delmek zorunda kalmazsın hemde yoldan gelecek su ve kimyasallardan korursun.istediğin zamanda sökme kolaylığın olur.sislerdeki flaş işine gelince.bence flaşı sislere değil ön ızgaranın arasına yaptır.benimde çok zamandır aklımda var.bende yaptırmayı düşünüyorum.

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
raptor dediğin gibi far içine led yapılackasa eğer far bizim silikonlu yani zor açılıyor. İçini temizlemek bile ayrı dert. Sökünülüce eskisi gibi sağlam oalcak mı hava alacak mı su alacak mı büyük sorun. Yani hakiki bir ustaya yaptırmanız yoksam kardan çok zararıız olur buna dikkat edin arkadaşlar.

Benim lede gelince far ledi olarak geçiyor Ankara da. Ama mantık olarak far kaş led diyebiliriz.Parklara bağladık bizde. Kaput kapttığımızda kaput ile farın arasında kalan boşluğa uyguladık ve hiç kötü görüntü bermedi. Akşam bi açıyoru parkları mükemmel duruyor.

AlperAkbiyik

Saygın Üye
Adı
Alper
Modeli
Renk
Bal Köpüğü
fikirler güzel.far içine led döşerken far sökülecek.tecrübeli kişilerce yapılmazsa farın su alır,sürekli buğulanır ve kararma başlar.jantlara elektrik çekmek için direkt aküden ayrı bi hat ve ayrı devre alırsan daha garanti olur.aracın elektrik sisteminden izole bir devre oluşur.ledlerin yol açabileceği arızalardan aracın elektrik sistemi etkilenmez.kabloları motor bloğundan çıkarıp egzost boşluğu boyunca yada marşbiyel kenarlarından arkaya uzatabilirsin.kabloları siyah silikonla kaplarsan hem aracı delmek zorunda kalmazsın hemde yoldan gelecek su ve kimyasallardan korursun.istediğin zamanda sökme kolaylığın olur.sislerdeki flaş işine gelince.bence flaşı sislere değil ön ızgaranın arasına yaptır.benimde çok zamandır aklımda var.bende yaptırmayı düşünüyorum.

arkdaşlar ilginizden dolayı öncelikle teşk. ederm...
sisleri zaten önlere taktıracağım,
flaşları aslında bende ilk başlarda ön ızgaraya düşünüyordum ama ızgaraya o tür ışıkları sadece eskort araçlar yapabiliyormuş özel araçların yapmasında ağır cezası varmış. ama sislerde her hangi bi sorun olmuyormus...

Black Hawk

Saygın Üye
Evet panjurda olunca sorun çıkarttıklarını bende duymuştum. Bu arada farların açılması kapanması vs konularda BIDIQ nick li üyemizden yardım almanı tavsiye ederim. O bu işleri gayet profesyonel olark yapabiliyor. Kendi aracından önce yapmış olduğu bi aracı şahsen inceledim... Tuncay diye bi abimize ait. Şahane mercekli farlar yapılmış. Fabrikadan çıksa bu kadar kusursuz olmazdı.

kardelenkurt

BAŞKAN
Yetkili Kişi
Admin
Doblo
Adı
Murat Üresin
Kan Grubu
0 +
Meslek
Memur
Aracınız
Doblo
Modeli
20. Yıl Özel Seri
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2020
Renk
Siyah
evet BIDIQ bu konuda profesyonel iş çıakrtmış onun başlığa bi bak. Ya da sitede arattırtır. Mercekli far diye

selcukan43

Daimi Üye
Dostum inan bu söylediklerin göze hoş gelse de bir yerden sonra başına bela olacak unutma.. polislerden öyle bir kaçmaya çalışacaksın ki ama bunu başaramayacak yine yine ve yine ceza yiyeceksin emeğine yazık olacak.. bende sen gibiydim ama çareyi sade modifiye yapmakta buldum.. jant'a led'miş far patlatmaymış sadece bir özenç olmakla birlikte sırf zarardan başka bişey değil aslında.. ha far'lara mercek koyarsın harika olur ama led'i tek uygulayacağın yer ön farların alt kısmı ile yan basamakların altı.. hatta neon ismi veriliyor bunlara güzel duruyor.. neon'ların yere baktığından dolayı ise polisler tarafından bi zarara uğramayacağını düşünüyorum.. ayrıca led'de sıkıcı bir iş bir süre sonra.. her ne kadar profesyonel hatta fabrikasyon olarak yapılsa da bir müddet sonra patlıyor.. normal farlar gibi ampülü değiştir iş bitsin gibi de olmuyor malesef tamiri.. daha çok uğraşıyorsun.. sen gel en güzeli sade bir modifiye uygula arabana. ne polislerle uğraş ne de zevkinden mahrum kal.. benim düşüncem bu..

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
Aracımıza istediğimiz gibi far, led, xenon, flash, siren sistemi...vs uygulayabiliriz. Ancak sonuçları ağır. :D

Ceza şu şekilde söylüyor:

98: Araçlarda şartlarına uygun ışık donanımını bulundurmamak.
62 TL-Peşin 46,50 TL. ve 10 ceza puanı.
Cihazlar araçlardan söktürülür.

132: Ses, müzik, görüntü ve haberleşme cihazlarını şartlarına uygun olmadan araçlarda bulundurmak, bu tür cihazları kamunun rahat ve huzurunu bozacak şekilde kullanmak.

270,00 TL.-Peşin 202,50 TL ve 10 ceza puanı.
Uygun olmayan ışık donanımı trafik zabıtasınca söktürülür.

Ayrıca yönetmelik şu şekildedir.

Araçlardaki ses, müzik, görüntü ve haberleşme cihazları kanun ve. yönetmeliklerdeki şartlarına uygun durumda bulundurulması ve kullanılması, gerekli durumlar için izin ve ruhsat alınması zorunludur.

Radyo, Görüntü Cihazı, Telsiz, Telefon veya Telgraf ve Benzeri Cihazlar için;

• Gerekiyorsa ruhsatname alınması zorunludur

• Araçlara hoparlör takmak için trafik tescil şube veya bürolarından izin alınması mecburidir

Hoparlör trafik düzenini bozmayacak ve yoldan faydalananları rahatsız edici şekilde ses çıkarmayacak özellikte olmalıdır. Kanun ve yönetmelikte belirtilen şartlara uymayan ses, müzik, görüntü ve haberleşme cihazları ile sürücünün izleme ve kullanma sahası içinde yer alan görüntü cihazları araçlardan söktürülür.

Araçlardaki ses cihazının;

• Yakın, ilerisi görülmeyen kavşak, dönemeç ve tepe üstü gibi yerlere yaklaşırken gelişi haber verme, dışında kullanılması,

• Yol ve trafik durumunun özelliğine göre karayolunu kullananları uyarma ve geçme halleri dışında kullanılması,

• Kamunun rahat ve durumunu bozacak şekilde gereksiz veya gereğinden uzun veya ayarsız olarak seslendirilmesi,

• Şehir içi veya şehirler arası yollarda havalı korna kullanılması,

• Ayrıca, geçiş üstünlüğüne sahip araçlarda bulunan ses cihazlarının diğer araçlara takılması ve kullanılması, yasaktır.

Araçlar geceleri veya sis, kar şiddetli yağmur ve yeterli derecede aydınlatılmamış tünel gibi görüşün yetersiz olduğu yer, zaman ve hallerde ışıklarını yakmak zorundadır.

Uzağı Gösteren Işıklar:

1- Yerleşim birimleri dışındaki karayollarında geceleri seyrederken,

2- Yeterince aydınlatılmamış tünellere girerken,

3- Benzeri yer ve hallerde,

Sürücüler, geceleri, yakın ilerisi görülmeyen kavşak,dönemeç ve tepe üstlerine yaklaşırken, yakın ve uzağı gösteren ışıkları ardı ardına ve sıra ile yakarak gelişlerini haber vermek zorundadır.

Yakını Gösteren Işıklar:

1- Karşılaşmalarda,

2- Aydınlatmanın yeterli olduğu yerlerde,

3- Öndeki aracı takip ederken,

4- Gece bir aracı geçerken yan yana gelinceye kadar,

5- Gündüz görüşü azaltan sisli,yağışlı ve benzeri havalarda kullanılır.

Kuyruk ışıklarının uzağı veya yakını gösteren ışıklar veya sis ışıkları ile birlikte kullanılması zorunludur.

Kısa farlar 25 m., uzun farlar 100 m. aydınlatacak şekilde ayarlı olacaktır.

Işıkların Kullanılmasında Yasaklar

1- Sis ışıklarının; sisli,karlı ve sağanak yağmurlu havalar dışında ve diğer farlarla birlikte yakılması,

2- Dönüş ışıklarının “geç” anlamında kullanılması,

3- Karşılaşmalarda ışıkların söndürülmesi,

4- Öndeki aracı geçişlerde uyarı için çok kısa süre dışında uzağı gösteren ışıkların yakılması,

5- Yönetmelikte belirlenen esaslara aykırı nitelikte ışık takılması ve kullanılması

6- Sadece park lambaları veya sis ışıkları ile seyredilmesi,

Yasaktır.

Reflektör: Araçların arkasında en az 20 cm büyüklüğünde, römork veya yarı römorklarda bir kenarı 15 cm eşkenar üçgen şeklinde ve içi dolu olacaktır

ARIZALI ARAÇLAR

İşaretlenmesi

Bozulan araçların durumuna göre:

1- Araçların park ışıkları yakılmadığı, yakılamadığı ve yakılması halinde bile, diğer araç sürücüleri tarafından 150 m. mesafeden açıkça görülmediği takdirde, bozulan aracın ön ve arkasına uygun yerlere, diğer araç sürücülerinin 150 m. mesafeden açıkça görebilecekleri şekilde birer kırmızı reflektör veya kırmızı ışıklı cihaz konulması,

2- Dönemeç veya tepe üstü gibi yerlerde, kırmızı renkteki yansıtıcının veya kırmızı ışıklı cihazın, araçtan en az 30 m. uzaklığa, diğer araç sürücülerinin en az 150 m. mesafeden görebilecekleri yer ve şekilde yerleştirilmesi,

3- Otobüs, kamyon ve çekicilerin arızalanması halinde, normal hava şartlarında en az 150 m. den net olarak görülebilecek şekilde 150 x 25 cm. ebadında engel işaretinin konulması mecburidir.

Bozulan araç tehlikeli madde taşıyor ise, her durumda kırmızı ışıklı cihaz kullanılacak ve devamlı şekilde başında beklemek suretiyle gözetim altında tutulacaktır.

Gerekli tedbirler alınıncaya kadar araçta acil uyarı (dörtlü ikaz) lambaları varsa bunlar yakılır.

Çekilen Aracın:

1- Ağırlığı, çeken aracın taşıması sınırından fazla ağır olmayacaktır.

2- Sürücünün yönetiminde olacaktır.

3- Işık donanımı bozuk ise, arkasına gündüz 20 x 20 cm. ebadında kırmızı bez, gece kırmızı ışık veya reflektör konur.

Çeken ve Çekilen Araçlarla İlgili Şartlar:

1- Her iki araç boş olacak, yolcu taşınmayacak,

2- İki aracın bağlantısı çelik çubuk, çelik halat veya zincirlerle yapılacak,

3- İki araç arasındaki mesafe 5 m. yi geçmeyecek. Bu açıklık 2,5 m. yi geçtiği takdirde, bağlantının orta kısmına gündüz kırmızı yansıtıcı veya bez, gece kırmızı ışık veya yansıtıcı konacaktır.

4- Çekilen aracın freni bozuk ise, çeken araç ile arasındaki açıklık 1 m. den fazla olmayacak, bağlantı, iki aracın birbirlerine yaklaşmalarını önleyecek şekilde (çeki demiri) yapılmış olacak.

5- Çeken araç, freni bozuk aracı çekerken 15 km/s. hızdan, diğer hallerde 20 km/s. hızdan fazla hızla sürülmeyecektir.

6- Kendi kendine hareket gücü olmayan römork ve benzeri arızalı araçlar ile başka bir araçla çekilemeyecek durumda olan arızalı araçlar, yanlız kurtarıcı araçlarla çekilecektir.

TEDBİRSİZ VE SAYGISIZ ARAÇ SÜRME

Araç sürücülerinin:

1- Su, çamur ve benzerlerini sıçratarak, atarak, dökerek,

2- Korkutarak veya şaşırtarak,

3- Sigara külü izmaritlerini veya başka şeyleri yola atıp dökerek,

4- Özel amaçlarla keyfi veya kasıtlı davranışlarda bulunmak suretiyle yaya ve taşıt trafiğinin seyir emniyetini ihlal ederek veya tehlikeye düşürerek,

5- Seyir halinde sürücülerin cep ve araç telefonu ile benzeri haberleşme cihazlarını kullanması,

Tedbirsiz ve saygısız davranışlarda bulunarak araç sürmeleri yasaktır.

Taşıtlara monte edilecek özel setlerle cep veya araç telefonları ele alınmadan kullanım imkanı sağlandığında, sürücü zorunlu hallerde telefon görüşmesi yapabilecektir.

selcukan43

Daimi Üye
İşte bu kadar teferruata girmeden ve bu kadar cezadan kaçınarak sade ve güzel modifiye gerçekleştirebiliriz.. saolasın bilgiler için bu arada..

AlperAkbiyik

Saygın Üye
Adı
Alper
Modeli
Renk
Bal Köpüğü
bilgilendirmen için sağol ama mah. içinde allahın izniyle ceza yemem ama şehir içinde kayserinin polisleri çok gaddar ordada yakmayacaz ama dediğim sistemi yaptırmış bir çok araba gördüm ama tabi belli olmaz polislerin işi ....

premio2012_55

Fenomen Üye
Adı
recep
Meslek
oto elektirik
Modeli
Renk
granit gri
benim fikrim ustam farlara özel letler var fazla pahallı deyil farın içine let yaparsın ama uzman birisi yapmasa su alır bence ben kendim far leti yaptım

ön sislere xenon tak yeterli cantlara mor lamba deyil de yan basamaklar. arasına tak nikalaj ve morlambayla güzel uyum saglar. bence:

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
Zorunluluk olarak araca işlenmesi gerekiyormuş.

Takmak dahi sorun. Kimden iznin var deseler, çıkarmak zorunda kalırsın.

selcukan43

Daimi Üye
Yoo led'e bişi diyemezler.. onların ruhsatla işi yok çünkü.. ama artık xenon'lara ceza yazılacak.. merceksiz kullananlara.. yolda göz aldığından dolayı..

DobloM

Fenomen Üye
Adı
Hilmi
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Elektronik Müh.
Modeli
Araç Yılı
2008
Renk
Füme
Trafik şubesinden araştırma yapmak lazım.
Kimi yerlerde haddinden fazla uğraşan polisler var.

Onlara iş çıkarmamak lazım.

Black Hawk

Saygın Üye
Önceki arabamda camfilmi yapardım. Her seferinde ceza yazdılar film çekemez oldum... Zor güçün bi xenon taktırdık şimdi de ona ceza yazacaklar anlaşılan.

AlperAkbiyik

Saygın Üye
Adı
Alper
Modeli
Renk
Bal Köpüğü
hemşerim hiç sorma istasyon cad. duran polis söktürdü ben tatktım o söktürdü ben taktım tekrar söktürdü taktırmadım o kazandı :D ya bide samsunda polis bişe demiyodu kayserinin polisleri çok karışıyor...