70 BİNDE MOTORUM BİTMİŞ !

Durum
Konu kapatılmıştır.

tamz

Daimi Üye
Merhaba arkadaşlar,
Arkadaşlar benim araçta marşı geç alma ve çekişten düşüş sorunu vardı.Akü ve bazı şeyler değişti ama sorun çözülemedi.Dün Ümraniye Sanayii'deki Bosh Diesel Center'a yani bosh'un dizel enjektör ve ince parçaları test edip tamir ettiği merkeze gittim.adam motora baktı.yağ çubuğunu gördü, bi buhar üflemesi vardı,motor üflüyor dedi.bu araç hararet falan gördü mü dedi.yok dedik.bazı özel bilgisayarlı basınç testlerine tabii tutmamız gerek dedi,ama bazı deneme yanılma yolları da deneyeceğiz dedi,tabii bayramdan sonra.araç 70binde 2008 model 1.3 maxi....ve adamın tahminine göre en kötü ihtimalle motor yapılması gerekebilirmiş. En az 1.000 ile 3.000 TL arası masrafı varmış ne yapacağım şimdi :(*helpless*

cnkshn

Saygın Üye
dizel motorlarda bi miktar üfleme normalmiş. bi iki usta dizelden pek anlamam motorda üfleme olup olmadığı anlaşılmıyo dedi.
70 binde motora bişi olması çok zor bi ihtimal.

volkan1065

Yeni Üye
arkadaşım sen boch servisinden önce ilk olarak iyi bir dızel motorcu ustasına git o boch servisindekiler genelde ne sökerlerse onun için para yazarlar öle hemen motor ufleme ile motor bıterse işimiz var. buhar üfleme olayına gelınce gercekte buhar üflüyorsa motorda bir yıpranma vardır. Koydurduğun yağ nedir buna dikkat et.

Kesınlıkle aracına SELENIA marka yağ hariç yağ koydurma ben bır kez castrol koydurdum aracın çekişi düştü kışın çalışması berbattı ısınasıya kadar motor cok seslı çalıştı.

Sana tavsiyem yağını bir kontrol ettir karteride bir söktür ve temizlettir. buna paralel olarak turbodada sorun olabilir.

cAn 3436

Onursal Danışman Yönetici
Yetkili Kişi
Başka Araç
Adı
Can TANRIVERDİLER
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Uçak Teknisyeni
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Active
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2007
Renk
Crono Gri
tamz tarafından yazılan metin:
Merhaba arkadaşlar,
Arkadaşlar benim araçta marşı geç alma ve çekişten düşüş sorunu vardı.Akü ve bazı şeyler değişti ama sorun çözülemedi.Dün Ümraniye Sanayii'deki Bosh Diesel Center'a yani bosh'un dizel enjektör ve ince parçaları test edip tamir ettiği merkeze gittim.adam motora baktı.yağ çubuğunu gördü, bi buhar üflemesi vardı,motor üflüyor dedi.bu araç hararet falan gördü mü dedi.yok dedik.bazı özel bilgisayarlı basınç testlerine tabii tutmamız gerek dedi,ama bazı deneme yanılma yolları da deneyeceğiz dedi,tabii bayramdan sonra.araç 70binde 2008 model 1.3 maxi....ve adamın tahminine göre en kötü ihtimalle motor yapılması gerekebilirmiş. En az 1.000 ile 3.000 TL arası masrafı varmış ne yapacağım şimdi :(*helpless*

Allah kimsenin başına göstermesin :)

tamz

Daimi Üye
Bakalım arkadaşlar bugün Ümraniye sanayii'de bi tanıdık başka ustaya gösterdik o da bosh service teki adamla aynı şeyleri söyledi nerdeyse.ölçüm yapmamız lazım rektefiyeciyle beraber dedi...sekmanları kurtarabilirsek ortalama 1.000-1.500TL ye bitiririz dedi.Bakalım bi kaç yere daha sorup yaptıracağım.Ben arabamı seviyorum :| yeni araç alamam.

geremy

Onursal Kurucu
1000 liraya nerde motor yapıyorlarmış.hemde dizel hemde multijet.
aracın 1000 km de yağ sarfiyatı ölçün.komperasyonunu ölçtür.

tamz

Daimi Üye
Valla usta eğer sekmanları kurtarabilirsek 1.000-1500 TL arası dedi...Ama sekmanlar bitmişse motora giricez bu da haliyle çok daha fazla maliyet demek.
Dün Eskişehir'den girdim Tekirdağ'dan çıktım 1200km yol yaptım.Araç 1kilogram yağ yaktı ortalama maalesef :(*bye*

doblodoblo

Azimli Üye
muhtemelen motor da sorun görünüyor
şeytan kulagına kurşun(öyle derlerya)benim doblo 74000 civarı daha aldıgım gibi tıkır tıkır çalışıyor
herzaman derim bakımını iyi yapacaksın arabaya iyi davranacaksı8 binde yag yag filtresi degiştiririm hava filtresini ise 5 bin civar degiştiririm çogu bakım ve kontrolü kendim yaparım mesela hava filtresi degiştirmeyi
seleniadan başka yag kullanmadım belki benimki biraz abartı ama bakım maliyetini çokta artıran bir abartı degil bi hava filtresi 7 ,,,8 tl civarı haa mesela ben daha fren balatalarını hiç degiştirmedim sıfır aldıgımdan beri fabrikanın taktıkları ama asla spor kullanmam demem oki nekadar bakım okadar km

tamz

Daimi Üye
Bakalım üstad.Aracı satmak da istemiyorum.Araştırmalarımı yapıp hemen yaptıracağım...Çünkü kullandıkça motora zarar veriyor.Bir liraya mal olacak masraf ben kullandıkça üç liraya çıkacak belki de :( bi de kışa kadar yaptırmam lazım.yoksa aracın çalışması çok zorlaşıcak.hatta çalışmaz belki de :eek:

geremy

Onursal Kurucu
1200 km de 1 litre yağ fazla.
motor üflemeye başlamış bu durumda.
yağı biraz kalınlaştırıp sarfiyatı azaltabilirsiniz.
bunun haricinde restore gibi yağ katkıları kullanıp zaman kazanabilirsiniz.

tamz

Daimi Üye
Ama böyle katkılar geçici çözümdür.yağ katkısı kullanmak da öyle...radikal bi çözüm yapmak gerek. bu da motorun elden geçmesi gibi gözüküyor.

oflu61

Yeni Üye
Kardeş bizde dobloların en dandiği 2002 1.9 turbosuz var 256000de.Aynı olay problem bizdede var.Senesinde sıfır almıştık daha anahtar bile görmedi ama serviste 2000lira fiyat çektirler.Senin ki ya farbrika hatasıdır yada senin kullanmanda bakımında yanlışın vardır.Saygılar.*helpless*

berat

Fenomen Üye
Adı
Berat
Modeli
Renk
Mistik Gri
bizde 1.4 2006 doblo var daha 440 binde hala gidiyo maşahlahı var bizimkinin ama arkadaşın motoru bitmişti 5000 tl ye motor yaptırdılar ama bu arabalar ticari dolmuş olaraka kullanılıyo

geremy

Onursal Kurucu
berat tarafından yazılan metin:
bizde 1.4 2006 doblo var daha 440 binde hala gidiyo maşahlahı var bizimkinin ama arkadaşın motoru bitmişti 5000 tl ye motor yaptırdılar ama bu arabalar ticari dolmuş olaraka kullanılıyo

benzinli 440 bin süpermiş.

berat

Fenomen Üye
Adı
Berat
Modeli
Renk
Mistik Gri
usta tüpte 440 bin arkadaşın 1.3 motoru bitmiş 5 bin tl ye yaptırdı

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
tamz

öncelikle geçmiş olsum ama bence bir ustaya hemen inanma çünkü bahsettiğimiz motor multijet bu motor ticari takside 600 700binkm sorunsuz gidiyor bu kmde ya kullanıcı hatası hararet bakımsızlık vs gibi durumlarda biter yada bihata vardır

cAn 3436

Yetkili Kişi
Başka Araç
Adı
Can TANRIVERDİLER
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Uçak Teknisyeni
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Active
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2007
Renk
Crono Gri
tamz tarafından yazılan metin:
Merhaba arkadaşlar,

hiç yetkili servise baktırdınmı motoru bide onların fikrini al :)

tamz

Daimi Üye
Vallahi fikirlerinizi değerlendireceğim..Daha hiç bişi yaptırmadım.Değişik ustalara gösteriyorum.Yetkili servise de göstericem.Ama her gören usta yağ çubuğunu kaldırınca motor üflüyor.Kötü diyor.En belirli olan şey bu :|

Durum
Konu kapatılmıştır.