70 BİNDE MOTORUM BİTMİŞ !

Durum
Konu kapatılmıştır.

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
abdul2 tarafından yazılan metin:
Bende 1.3 multijet 2008 var ticari taksi aracın 210 binde triger zinciri değişti baskı balata 220000 binde ama motor az gitti 270 binde motor yapıldı arabaya 5.300tl masraf tuttu ama keçeden yağ kaçırıyordu cok az bişy usta bısy olmaz bı ara geldıgınde yaparız dedi.Öyle böyle derken üzerinden 15 bin km geçti. Şu son 1 haftada arabanın çekişinde azalma oldu ve son 2-3 gündür duman atmaya başladı goturdum ustaya baktı. Keçeyi yaptı yağ sızıntısı kesildi ama duamn atmaya devam ediyordu turboda sorun var dedım yok dedı bir kaç gün kullan gene duman atmaya devam ederse bakarız o zaman dedi . Çıktım saniyiden 30 km gıtmedım motor gene iptal oldu 285binde gene motor acıldı şu saatlerde motoru söküyolar acaba suç bendemı ustadamı ??

abdul yağ keçesinden yağ kaçıran araba siyah yada mavi duman atmaz!ya turbo ya enjektör arızasından siyah duman atıyordur,intercooler a dışardan sıcak hava karışırsa yine kara duman atar ,araç çekişten düşer!

duman mavi ise sekmanlar yağı sıyırmıyordur,araç yağ yakıyor demektir!bunun farklı sebepleri olabilir ama keçeden yağ kaçırma kısa vadede buna sebep olamaz.(araç hararet yapacak,conta haşlayacak,contadan yağa su karışacak,sekmanlar silindirleri çizcek,sekmanlar bozulacak,yağı temizlemeyecek,yağ yakaca...uzun hikaye)

şimdi...sen aracında arıza olduğunun farkındasın,ustaya gittin yaptığı açıklama seni tatmin etmedi,neden başka bir ustaya gitmedin?ustaya güvendiğin kadar kendinede güvenmen gerekir.sonuçta çoğumuz sürücüyüz ve aracın sıkıntısını ilk anlaması gereken biziz.eğer benim aracımda sıkıntı var diyorsanız gerçekten emin olana kadar en az 3 usta değiştirin,en az 2 sinin verdiği cevap sorununuza çözümse ona göre hareket edin!

şu anda usta hatası değil gibi,çünkü sonuçta aracı kullanan sensin 15.000 km arızalı araçla dolaşanda sensin,

abdul2

Yeni Üye
Teşekkurler verdiğin cavap için. Dun konustum ustayla fabrikadan kontorle gelceklermiş bu sabahta gelmısler turbo fabrikadan hatalı çıkmış. Yeniden yapılıyo motor falan fabrika karşılıyor masrafı

mali_55

Onursal Danışman Yönetici
Yetkili Kişi
Başka Araç
Adı
Mehmet Ali YALÇIN
Kan Grubu
A RH +
Meslek
memur (maliye)
Aracınız
Başka Araç
Araç Yılı
2011
Renk
gri
Gemlikforum tarafından yazılan metin:
benım doblolada geç çalışma ve çekişten düşüş vardı başınç regülatörünü değiştirdim çekişten düşüş düzeldi enjektörleri tamir ettirdim geç calışma sorunu kalmadı 70 binde motor bitmesi çok zor bir ihtimal benim araç 150 binde daha tık yok bu arada başınc regülatörü fiyatı 200 250 tl arası enjektörlerede 600 tl verdim fiyattıda budur ama kardeşim dediğim gibi 70 binde motor bitmesi çok zor yaaaa Allah yardımcın olsun iyice araştırıp öyle karar ver cebin yanmasın ....

arkadaşlar bu gün aracın çekişinin bana göre düşük olması nedeniyle bir motorcuya gösterdim sanayide.. motora bakarken basınç regülatörü mazot sızdıryor bu çekişi etkiler dedi...

bu parçanın değişimi çok pahalı olur ancak bunu söker pompacı da tamirini yaptırıp tekrar takarım bu da 250 tl yi bulur dedi.. tamir dediğin nasıl olacak dedim içi sökülüp lastikler falan değişyor dedi.. bende sonra bakarız dedim (team a danışmadan olur mu bu işler demedim tabii ki ustaya ;) )

arkadaşlar bu sızdırma olayı çekişten düşme yaparmı ... değişse ne kadar dır bu parçanın ederi ... ustanın dediği gibi tamiri mümkün mü bu şekilde... ya da hiç uğraşmayıp servise mi baktırmalı...

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
bu parçayla ilgili hiç sorun yaşamadık bi doblo muz 95 bindeydi diğeri 140 bindeydi ikisindede maşallah hiçbi sorun yoktu ama bi ustaya gösterin

mali_55

Yetkili Kişi
Başka Araç
Adı
Mehmet Ali YALÇIN
Kan Grubu
A RH +
Meslek
memur (maliye)
Aracınız
Başka Araç
Araç Yılı
2011
Renk
gri
doblo vip premio tarafından yazılan metin:
bu parçayla ilgili hiç sorun yaşamadık bi doblo muz 95 bindeydi diğeri 140 bindeydi ikisindede maşallah hiçbi sorun yoktu ama bi ustaya gösterin

gösterdiğim usta yukarıda bahsettiğim şeyleri söyledi bu konuda fikri olan var mı... ne yapmalıyım arakadaşlar değişim mi tamir mi gerekir bu parça için...

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
bence değiştirin sonuçta bu arabaya bineceksiniz

SerCan

Saygın Üye
raptor ustam güzel bir püf noktaya değinmiş en az 3 yere gösterin normalide bu zaten :)

mali_55

Yetkili Kişi
Başka Araç
Adı
Mehmet Ali YALÇIN
Kan Grubu
A RH +
Meslek
memur (maliye)
Aracınız
Başka Araç
Araç Yılı
2011
Renk
gri
bence değiştirin sonuçta bu arabaya bineceksiniz
deişimi daha mantıklı ise değiştirirm tabii ki ... acaba fiyatı bana söylenen gibi uçuk mu makul bir şey mi .. bilen varmı bu basınç regülatörünün fiyatını arkadaşlar

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
işte fiyatını bilmiyorum

mali_55

Yetkili Kişi
Başka Araç
Adı
Mehmet Ali YALÇIN
Kan Grubu
A RH +
Meslek
memur (maliye)
Aracınız
Başka Araç
Araç Yılı
2011
Renk
gri
işte fiyatını bilmiyorum

bi bilen çıkar fiyatını bakalım beklicez tşk...

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
bence bi parçacılara ve servise sorun

RAPTOR

Fenomen Üye
Modeli
Renk
Beyaz
maliyalcin55 tarafından yazılan metin:
benım doblolada geç çalışma ve çekişten düşüş vardı başınç regülatörünü değiştirdim çekişten düşüş düzeldi enjektörleri tamir ettirdim geç calışma sorunu kalmadı 70 binde motor bitmesi çok zor bir ihtimal benim araç 150 binde daha tık yok bu arada başınc regülatörü fiyatı 200 250 tl arası enjektörlerede 600 tl verdim fiyattıda budur ama kardeşim dediğim gibi 70 binde motor bitmesi çok zor yaaaa Allah yardımcın olsun iyice araştırıp öyle karar ver cebin yanmasın ....

arkadaşlar bu gün aracın çekişinin bana göre düşük olması nedeniyle bir motorcuya gösterdim sanayide.. motora bakarken basınç regülatörü mazot sızdıryor bu çekişi etkiler dedi...

bu parçanın değişimi çok pahalı olur ancak bunu söker pompacı da tamirini yaptırıp tekrar takarım bu da 250 tl yi bulur dedi.. tamir dediğin nasıl olacak dedim içi sökülüp lastikler falan değişyor dedi.. bende sonra bakarız dedim (team a danışmadan olur mu bu işler demedim tabii ki ustaya ;) )

arkadaşlar bu sızdırma olayı çekişten düşme yaparmı ... değişse ne kadar dır bu parçanın ederi ... ustanın dediği gibi tamiri mümkün mü bu şekilde... ya da hiç uğraşmayıp servise mi baktırmalı...

:D:D:D şakamı yapıyorsun?geçen gün çok yakıyorum diyen sen değilmiydin?

olayı izah edeyim;

bizim 1.3 multijetlerde yakıtı depodan pompalayan bir besleme pompası vardır.bu besleme pompasının görevi yüksek basınç pompasına (senin ustanın basıç regülatörü dediği regülatöre) kesintisiz mazot sağlamaktır.

ikinci pompa diğer adı reglatör olan yüksek basınç pompasıdır.bu pompa yakıtı yüksek basınçla commonraile oradanda enjektörlere verir...enjektçrler yüksek basınçla püskürtme yapar.bu yüksek basınç yakıtın silindire düzgün verilmesi ve tam yanma sağlanması için önemlidir.

şimdi gelelim senin sıkıntılarının toplamına...kaçaktan dolayı basınç düştüğü için aracında enjektörlerin ihtiyacı olan yüksek basınç sağlanamayacağından yakıt silindire düzgün gönderilemez ve tam yanma sağlanamaz.aslında bunu ekzost dumanının renginden anlaman gerekirdi.duman azda olsa siyah gelmeli.bu durum hem çekişten düşme hemde aşırı yakıt sarfiyatı oluşturur...

ikinci olarak kaçağın kendisinden dolayı ekstra bir sarfiyat oluşmaktadır.bu durum senin bilgisayarının gösterdiği 8 litrelik tüketime dahil değildir.extradır!

ne yapman gerekir?

pompanın yenisi ile değiştirilmesi yüksek maliyetlidir.ayrıca pompaların zamanla benzer arızalar vermesi her diesel araç için olası bir durumdur.bu sebeple pompanın yenisi ile değiştirilmesini tavsiye etmiyorum.yapılması gereken iyi bir pompacıda,hatta tercihen bosch diesel servisinde regülatörün iyice elden geçirilmesidir.neden bosch diesel service önerdiğimide şöyle açıklayayım.bosch diesel servisinin ekipmanı tamdır.ayrıca dobloların yakıt sistemleride dahil birçok parçası bosch firması tarafından yapılmaktadır.

ancak yinede "bosch marka yüksek basınç pompasının" fiyatını sorun.eğer pompa tamiri
sıfır pompa fiyatının (montaj dahil) 1/3 ünü geçiyorsa kesinlikle yeni pompa alın.tamir işi yeni pompanın 1/3 ünden ucuza geliyorsa tamir yaptırın.

fiyat ne olabilir?

bosch marka yüksek basınç pompasının tahmini fiyatı 765 euro civarıdır.bu TL olarak yaklaşık olarak 2000 TL civarına denk gelmektedir.tamir-bakım işlemi ise 250 ila 400 TL arsında değişmektedir.

ben kendi nam-ı hesabıma bu işi 400 liraya bosch servisinde yaptırırım!ama ustanıza güveniyorsanız ve ileride bir sorun çıkmayacağına eminseniz 250 lira oldukça uygun bir tamir fiyatıdır.

mali_55

Yetkili Kişi
Başka Araç
Adı
Mehmet Ali YALÇIN
Kan Grubu
A RH +
Meslek
memur (maliye)
Aracınız
Başka Araç
Araç Yılı
2011
Renk
gri
RAPTOR tarafından yazılan metin:
maliyalcin55 tarafından yazılan metin:

:D:D:D şakamı yapıyorsun?geçen gün çok yakıyorum diyen sen değilmiydin?

olayı izah edeyim;

bizim 1.3 multijetlerde yakıtı depodan pompalayan bir besleme pompası vardır.bu besleme pompasının görevi yüksek basınç pompasına (senin ustanın basıç regülatörü dediği regülatöre) kesintisiz mazot sağlamaktır.

ikinci pompa diğer adı reglatör olan yüksek basınç pompasıdır.bu pompa yakıtı yüksek basınçla commonraile oradanda enjektörlere verir...enjektçrler yüksek basınçla püskürtme yapar.bu yüksek basınç yakıtın silindire düzgün verilmesi ve tam yanma sağlanması için önemlidir.

şimdi gelelim senin sıkıntılarının toplamına...kaçaktan dolayı basınç düştüğü için aracında enjektörlerin ihtiyacı olan yüksek basınç sağlanamayacağından yakıt silindire düzgün gönderilemez ve tam yanma sağlanamaz.aslında bunu ekzost dumanının renginden anlaman gerekirdi.duman azda olsa siyah gelmeli.bu durum hem çekişten düşme hemde aşırı yakıt sarfiyatı oluşturur...

ikinci olarak kaçağın kendisinden dolayı ekstra bir sarfiyat oluşmaktadır.bu durum senin bilgisayarının gösterdiği 8 litrelik tüketime dahil değildir.extradır!

ne yapman gerekir?

pompanın yenisi ile değiştirilmesi yüksek maliyetlidir.ayrıca pompaların zamanla benzer arızalar vermesi her diesel araç için olası bir durumdur.bu sebeple pompanın yenisi ile değiştirilmesini tavsiye etmiyorum.yapılması gereken iyi bir pompacıda,hatta tercihen bosch diesel servisinde regülatörün iyice elden geçirilmesidir.neden bosch diesel service önerdiğimide şöyle açıklayayım.bosch diesel servisinin ekipmanı tamdır.ayrıca dobloların yakıt sistemleride dahil birçok parçası bosch firması tarafından yapılmaktadır.

ancak yinede "bosch marka yüksek basınç pompasının" fiyatını sorun.eğer pompa tamiri
sıfır pompa fiyatının (montaj dahil) 1/3 ünü geçiyorsa kesinlikle yeni pompa alın.tamir işi yeni pompanın 1/3 ünden ucuza geliyorsa tamir yaptırın.

fiyat ne olabilir?

bosch marka yüksek basınç pompasının tahmini fiyatı 765 euro civarıdır.bu TL olarak yaklaşık olarak 2000 TL civarına denk gelmektedir.tamir-bakım işlemi ise 250 ila 400 TL arsında değişmektedir.

ben kendi nam-ı hesabıma bu işi 400 liraya bosch servisinde yaptırırım!ama ustanıza güveniyorsanız ve ileride bir sorun çıkmayacağına eminseniz 250 lira oldukça uygun bir tamir fiyatıdır.

çok teşekkür ederim raptor ustam... her zamanki gibi çok aydınlatıcı bir açıklama yapmışsın.. hem yakıt sarfiyatı hemde çekiş sıkıntım ile bağlantılı bir sorun yaratıyor bu regülatör anlaşılan... bosh servisi samsunda var mı bilmiyorum, tanıdığım iyi bir pompacı var bosh servisini araştırayım, yok ise bahsettiğim pompacıya baktırırm artık... son olarak bu işlemi yaptırırken enjektörlere de bakılabilir mi.. yani enjektörler sökülmeden bir cihaz bağanılarak bakılıyor diye okmuştum yine forum da...

lütfen bazı sorularıma bu da sorulur mu burada demeyin.. hakikaten 7 yıldır doblo kullanıyorum ama sadece direksiyon şöförüyüz.. bu forum sayesinde yeni yeni motoru tanımaya başladık;):)

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
Konu aydinliga kavustugundan.....cozum uretildiginden baslik tarafimdan kitlenmistir....

Durum
Konu kapatılmıştır.