Ortalama Yakıt Tüketimi

Abd-ullah

Saygın Üye
Doblo
Adı
ABDULLAH
Kan Grubu
0 +
Meslek
serbest
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2018
Renk
beyaz
Abilerim bizim doblonun doblo 1.3 motora sahip.Yol bilgisayarı yakıtı 11.4 litre olarak gösteriyor. Bana bu ortalama yakıt tüketimi fazla geldi. Sizce normal mi ? (Fotoğraf atamıyorum yardım ederseniz sevinirim)
Doğrulama amaçlı bir de pompa hesabı yap istersen. Belki yol bil. yanlış gösteriyordur.1,3 için o değer çok fazla.

Abd-ullah

Saygın Üye
Doblo
Adı
ABDULLAH
Kan Grubu
0 +
Meslek
serbest
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2018
Renk
beyaz
Abilerim bizim doblonun doblo 1.3 motora sahip.Yol bilgisayarı yakıtı 11.4 litre olarak gösteriyor. Bana bu ortalama yakıt tüketimi fazla geldi. Sizce normal mi ? (Fotoğraf atamıyorum yardım ederseniz sevinirim)
Doğrulama amaçlı bir de pompa hesabı yap istersen. Belki yol bil. yanlış gösteriyordur.1,3 için o değer çok fazla.

hardcrss

Onursal Üye
kimse dememiş galiba ama değerlerin litre/100km olduğuna eminmisiniz? bana 1 litre ile gidilebilecek kilometreyi gösteriyor gibime geldi?

yol bilgisayarında ayarı var.

argegsm

Azimli Üye
1.9jtd vip aracım 100tl mazotla şehir işi dışı karışık ortalama

90km kullanımda 425km yol yaptı..bir 100tl daha atıp tekrar

deneyeceğim yol bilgisyarımda ortalama tüketim 5.4litre

gösteriyor

serkanortanca

Onursal İzmir Yöneticisi
Başka Araç
Adı
YİĞİT SERKAN ORTANCA
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Özel kolluk
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2007
Renk
Metalik Gri
arkadas herkezın yazısını okuyorum su forumda en cok yakan benım araç sanırım sanayıye gidip ne yapmam lazım arabanın
nelerini göstermem lazım. bütün ağır bakımlarını yaptım 1-2 sene bineyimde öyle satayım dıyom ama baksana herkezden
fazla yakıyor tek şucumuz 1.9 D motor olmasımı :) alıcam alıcam safirline 1.3 multijet alıcam inş taktım kafama

Mico16

Daimi Üye
1.3 okadar yakmaz ya anlık bi sorun olmuştur belki yada yol bilgisayarında hata olmasın kardeşim? hep mi böle gösteriyor
Evet abi. Bu hafta sonu sıfırlayıp tekrar kullanıcaz. düzelir inşallah

Mico16

Daimi Üye
bence ya uzun zamandır yol bilgisayarını sıfırlamadın, yada çok devirli kullanıyorsun. vitesi kaçta değiştiriyorsun?
hafta sonu sıfırlayıp denicez abi. o zaman değeri sizinle paylaşırım. Aracı babam devirli kullanıyor. ama bana gelince yapışırıyorum 4000 devire filan

Mico16

Daimi Üye
Denerim abi sağol

farukomer48

Aktif Üye
Yol bilgisayarı pek sağlıklı değil bende çok denedim 11.7 civarı külliyen yalan beceremiyo ölçmeyi ;)

dragmonster

Daimi Üye

Keşke aracın modelinden ve km sinden bahsetseydiniz. Profil resminizdeki araç ise yeni araçtır ve araç yeniyken böyle yakması normaldir.
Ben 2009 yılında aldığımda turboyu da kullanmayı bilmediğimden ;) 100 km de 12.9 lt yakıyordum. Şimdi şehir içi 6.8-7.0 lt civarı.
Düşük devirde kullanmayacaksın. Sabit hızla giderken mesela devir en az 2200 de olsun. 2. viteste 1200 devirde sürersen fazla yakar.
Yada vites değiştirirken sürekli 2500-1500 devir arası vites değişimi yapanlar var. Turbodan bu devir aralığında verim alınamadığından fazla yakar.
eğimsiz düz yolda 3000 devirde sonraki vitese geçerseniz turbodan verim alırsınız. bu da yakıtı düşürecektir*tup*

serkanortanca

Onursal İzmir Yöneticisi
Başka Araç
Adı
YİĞİT SERKAN ORTANCA
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Özel kolluk
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2007
Renk
Metalik Gri
bırakın şu bilgisayarları en iyi yöntem insan yöntemi hesaplayın kendiniz :)

Mico16

Daimi Üye

Keşke aracın modelinden ve km sinden bahsetseydiniz. Profil resminizdeki araç ise yeni araçtır ve araç yeniyken böyle yakması normaldir.
Ben 2009 yılında aldığımda turboyu da kullanmayı bilmediğimden ;) 100 km de 12.9 lt yakıyordum. Şimdi şehir içi 6.8-7.0 lt civarı.
Düşük devirde kullanmayacaksın. Sabit hızla giderken mesela devir en az 2200 de olsun. 2. viteste 1200 devirde sürersen fazla yakar.
Yada vites değiştirirken sürekli 2500-1500 devir arası vites değişimi yapanlar var. Turbodan bu devir aralığında verim alınamadığından fazla yakar.
eğimsiz düz yolda 3000 devirde sonraki vitese geçerseniz turbodan verim alırsınız. bu da yakıtı düşürecektir*tup*
aracım 50.000'de abi. 2011 model. Aracı ben genelde yüksek devirlerde kullanıyorum. Ve bilinçli olarak kullanıyorum. Şuana kadar aracıma çok kişi bindi ve bu yaşa göre çok iyi kullandığımı söyledi. Geçen gün bizim diğer araçların bakımını yaptırdığımız bi tanıdık var,yanıma bindirdim çok iyi kullandığımı söylüyorlar. Ama kendi yöntemimle ölçmeyi düşünüyorum

Mico16

Daimi Üye
bu benim baktığım A ortalama yakıt tüketimi. Birde B ortalama tüketimi var. A ortalama tüketimi 11.4 A gidilen yol 1200 km olarak ayarlıydı.
B ortalama tüketimi ise 6.9 B gidilen yol 240 km. yani araç düzeliyor yavaş yavaş

2009_premio

Fenomen Üye
Adı
Hanefi BOZKURT
Meslek
İngilizce Öğretmeni
Modeli
Renk
GRANİT GRİ
sen yüksek devirde kullandığın sürece çok yakacaktır bilgine. kaldıki motoru 100 bin olduğunda bi ton masraf açacaksın. Yüksek devir seviyorsan benzin+lpg araç alın.

Eski kamyoncular gibi nedir bu milletin dizele yaptığı eziyet anlamıyorum valla. yada baba parası o yüzden gerekli özen gösterilmiyor.

Abd-ullah

Saygın Üye
Doblo
Adı
ABDULLAH
Kan Grubu
0 +
Meslek
serbest
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2018
Renk
beyaz
yüksek devirde kullanmak yakıtı artırır. Yol bilgisayarından anlık değerleri görebilirsiniz. BMW'nin klasikleşmiş anolog anlık yakıy gösterge takosu da aynı şekilde yüksek devirlerde yakıt artışını gösteriyor. En iyisi vites yükselttikten sonra aracın kendisini toparlayabileceği devirde vites değiştirmek..Ford connect ve focus III de 1800-2000 devir arasındayken ekranda vites yükseltilmesi için uyarı çıkıyor.

dream34

Azimli Üye

aracınız bana göre cok yakıyor..bende 1.6 105 lık doblo var ortalama yakıt tuketımı 7.1 bazende 7.3 lt olarak gösteriyor ..

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
benimkide şu an 7,5 gösteriyor.az yakacaksa brodvayden şaşmamak lazım.amcam dün köye gidip geldi ben fulledim 140 km de 30 tl lik gaz yakmış.hiç bir şey değil.arka amortisörleri patlamış ,bilye değişmiş ve yağ bakımı işçilik malzeme dahil 230 tl vermiş.

Abd-ullah

Saygın Üye
Doblo
Adı
ABDULLAH
Kan Grubu
0 +
Meslek
serbest
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2018
Renk
beyaz
benimkide şu an 7,5 gösteriyor.az yakacaksa brodvayden şaşmamak lazım.amcam dün köye gidip geldi ben fulledim 140 km de 30 tl lik gaz yakmış.hiç bir şey değil.arka amortisörleri patlamış ,bilye değişmiş ve yağ bakımı işçilik malzeme dahil 230 tl vermiş.
Mehmet Hocam günlük kaç km yapıyor araç. Bir de kaçtane ışık geçiyor, yol düz mü, vitesleri kaçta atıyorsun ? Hani 1,6 alırsak bilelim diye soruyorum. Ben toplam 22 km yapıyorum gitgel toplam 12 ışık geçiyorum. Gidiş yokuş aşağı geliş yokuş yukarı. vitesi 2200-2500 aralığında atarım. sabit hızda giderken 1700-1800 devirde giderim. Yavaş değilim yavaş hızlanırım. Tüketim 6,5-6,7 L/100km 1,9 MJ ile.
Bende de bir ara broadway vardı 8,8 L benzin yakardı.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
vitesleri 2500-3000 de attırırım genelde bizimde dere tepe düzlük karışık.ortalama 5 gidiş 5 geliş araç ısınamıyor bile çoğu zaman.4-5 ışık geçer.1,9 multijetten şehir içinde biraz fazla yakar.ama uzun yolda fazla hızlı gitmezseniz hemen hemen birbirine yakın yakar.ama basmadan durabilirseniz tabi ki.