yakıt ve ses

trakyali

Azimli Üye
Arkadaşlar selam, 2005 doplo aracımda 120 km den sonra sanki lastiklerde balon var gibi lap, lap,lap diye seri bir ses geliyor arabada ve direksiynda sarsıntı başlıyor, aracı sürüşte hiçbir zevk kalmıyor ve araç yüklensem 120 km nin çok üzerine çıkıyor fakat hiç hoş olmuyor ve bana güvensiz geliyor, aynı zamanda araç aşırı yakmaya başladı bu iki olayda 2-3 aydır devam ediyor bu yüzden jant ve lastikleri dahi değiştirdim, janları 14'' ten 15'' e yükselttim ve bu yüzden yakıt biraz dahada yükselti, henüz bir tamirciye falan göstermedim ama böyle giderse en kısa zamanda göstericem, aracım 2005- 1üç multijet motor ve henüz 39bin de bu konu hakkında bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum, özellikle şu 120 üzerinde gelen ses ile ilgili.

mus55

SAMSUN YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Doblo
Adı
MUSTAFA
Kan Grubu
0 +
Meslek
Mobilya
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
Koyu gri
lastiklerin ne marka kardeş

trakyali

Azimli Üye

lastiler iyi bir marka değil (Wiking) diye bir marka, fakat öncekiler Goodyear markaydı ve onlarda bu ses başlamıştı, balans ayarı falan yaptırdım düzelmedi, sonrasına bu lastikleri aldım ve bu lastikler öncekilerden daha yumuşak ama yinede sorun devam ediyor.

mus55

SAMSUN YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Doblo
Adı
MUSTAFA
Kan Grubu
0 +
Meslek
Mobilya
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
Koyu gri

lastiler iyi bir marka değil (Wiking) diye bir marka, fakat öncekiler Goodyear markaydı ve onlarda bu ses başlamıştı, balans ayarı falan yaptırdım düzelmedi, sonrasına bu lastikleri aldım ve bu lastikler öncekilerden daha yumuşak ama yinede sorun devam ediyor.

kardeşim önceki arabam senin arabanın aynısı.herşeyi aynı yani rengi dahi.ben goodyearın yan ürünü sawa lastik takmıştım.bendede senin dediğin rahatsızlıklar meydana geldi.lastiklerim yeniyken geri verdim.cooper tires aldım dahada yapmadı.ama sen yinede bir ustaya götür.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
bu araba ile hiç sert çukura düşütünüz mü

bi ön takımı kontrol ettirin birde rot ayarına baktırın öntakım dağılmmaz çünkü doblolada çok sağlam ama yinede bi kontrol ettirin

eğer sesin lastiklerden geldiğinden eminseniz imkan varsa başka lastikler ile deneyin

ozersin85

Azimli Üye
arkadaslar aynı sorunun benzeeri bende de var arabam 2007 1.3 70000 de araba. 120 ye gelince ses yok ama hafif titreme yapıyor gaza yuklenip 140 deyince kesiyor ustaya gösterdim cant yamuk dedi düzelttim biraz azaldı ama kusursuz suruş hissi vermiyor baska nedn olabilir?

mus55

SAMSUN YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Doblo
Adı
MUSTAFA
Kan Grubu
0 +
Meslek
Mobilya
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
Koyu gri
arkadaslar aynı sorunun benzeeri bende de var arabam 2007 1.3 70000 de araba. 120 ye gelince ses yok ama hafif titreme yapıyor gaza yuklenip 140 deyince kesiyor ustaya gösterdim cant yamuk dedi düzelttim biraz azaldı ama kusursuz suruş hissi vermiyor baska nedn olabilir?

Lütfen Profil Bilgilerinizi Güncelleyiniz...

muhammet ali

Saygın Üye
bende de 140 üzeri titreme yapıyor ustaya gösterdim ön takımın bakım zamanı gelmiş bu yaz muhakkak bakımı yaptır dedi ileride daha büyük arızalar açar başına dedi masrafı 220-250 arası olur demişti

ozersin85

Azimli Üye

Lütfen Profil Bilgilerinizi Güncelleyiniz...

güncelledim ..

bakiergul

Onursal Admin
Onursal Danışman Yönetici
Renk
LAL KIRMIZI

jantınız yamulduysa düzeltsenizde balans ayarı kaçar ...titremenin sebebi odur....yuksek hızlarda farketmeyebilirsiniz....

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
birde lastiklerinize baktırın. iç kısımlardan kort bezini kesmiş veya tel kırıp. balon yapmış olabilir...

ozersin85

Azimli Üye

jantınız yamulduysa düzeltsenizde balans ayarı kaçar ...titremenin sebebi odur....yuksek hızlarda farketmeyebilirsiniz....
peki balans arka tekerleklere olur mu yoksa sedece ön tekerleremi yapıyor sunki sanki titreme arkadan geliyor gibi yapıyor ama tam eminde olmıyorum nerden geldiğine dair.

ozersin85

Azimli Üye
birde lastiklerinize baktırın. iç kısımlardan kort bezini kesmiş veya tel kırıp. balon yapmış olabilir...
kardeşim lastikleri iyi sayılmaz cunki araba 70000 de fabrikadaki takılan lastikler değişmedi ama bu yaz değiştireceğiz hangi marka ve modelleri onerirsiniz ayrıca arabayı yuk amaclı kullanmıyoruz aile aracı olarak kullanıyoruz bunuda gör onunde bulundurarak lastik konusunda yardımcı olursan sevinirim.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE
kardeşim lastikleri iyi sayılmaz cunki araba 70000 de fabrikadaki takılan lastikler değişmedi ama bu yaz değiştireceğiz hangi marka ve modelleri onerirsiniz ayrıca arabayı yuk amaclı kullanmıyoruz aile aracı olarak kullanıyoruz bunuda gör onunde bulundurarak lastik konusunda yardımcı olursan sevinirim.

ozaman siz ilk önce bi lastikleri değiştirin öyle bide deneyin

bakiergul

Onursal Admin
Renk
LAL KIRMIZI
oğuz cevabı vermiş ama ..bende perçinliyeyim.....aracınıza uygun dört mevsim dört lastik alın ondan sonra olay belli olur...

mus55

SAMSUN YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Doblo
Adı
MUSTAFA
Kan Grubu
0 +
Meslek
Mobilya
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
Koyu gri

peki balans arka tekerleklere olur mu yoksa sedece ön tekerleremi yapıyor sunki sanki titreme arkadan geliyor gibi yapıyor ama tam eminde olmıyorum nerden geldiğine dair.

arka tekerleklerdede balans olur kardeşim.

trakyali

Azimli Üye

bi ön takımı kontrol ettirin birde rot ayarına baktırın öntakım dağılmmaz çünkü doblolada çok sağlam ama yinede bi kontrol ettirin

eğer sesin lastiklerden geldiğinden eminseniz imkan varsa başka lastikler ile deneyin
lastiklerim yeni fakat dediğin gibi bende rot ayarlarından şüpeleniyorum çünki 3-4 ay önce eski lastik ve jantlar ile sert şekilde bir çukurdan geçtim sanırım o zamandan beri olay var, acaba bu rot ayarsızlığı yakıtıda etkilermi zira şu anda km de 360 krş yakıyor, umarım ikiside aynı olaydandır yoksa enjektörler gibi bir yerden çıkarsa yandık, birsürü masraf aslında sürekli iyi bir petrol ofisinden ve sürekli euro dizel kullanıyorum.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE

lastiklerim yeni fakat dediğin gibi bende rot ayarlarından şüpeleniyorum çünki 3-4 ay önce eski lastik ve jantlar ile sert şekilde bir çukurdan geçtim sanırım o zamandan beri olay var, acaba bu rot ayarsızlığı yakıtıda etkilermi zira şu anda km de 360 krş yakıyor, umarım ikiside aynı olaydandır yoksa enjektörler gibi bir yerden çıkarsa yandık, birsürü masraf aslında sürekli iyi bir petrol ofisinden ve sürekli euro dizel kullanıyorum.

rot ayarı yakıtı etkilemez ama biran önce bi rot ayarı yaptırın başka yerlere zarar vermeyin

jantlanızda yamukta olabilir bi kontrol ettirin

arabanızın ksi çok düşük enjektörlerde bi sorun olacağını dsanmam

yakıtı değeriniz olarak 100 kmde kaç litre mmazot yakıyorsunuz

yüksek yakıt nedenleri

peridyodik bakımlar düzenli yapıldı mı en son nezaman ve tam mı yapıldı sizin km az olduğu için ve bir yılda 10 bin km yapamıyorsanız senede bir defar her sene peridyotik bakımı yaptırmanız gerekir çünkü yağ falan görevini yitiriyor

kullanım şekli niz nasıl yol durumu kısa mesafe mi nasıl bunlar önemli faktöreler

lastik havaları

baskı balata durumu ama sizinki iyi durumdadır gerçi baskı balatada kullanımla alakalı

bunlar önemli bunları bi kontrol edin

trakyali

Azimli Üye

janlarım yeni, lastikleride yeni aldım ve taktırırken balans ayarınıda yaptılar jantlarda bir sorun olsaydı bu balans ayarında çıkardı sanırım, enjektörler hakkında söylediklerinize katılıyorum fakat yakıt böyle yükselince aklıma ilk gelen o oldu, 100 km de 8 ile 8,5 litre yakmaya başladı, bakımlara gelince düzenli olarak servise yaptırmadım, önceki araçlarımı göterdiğim iyi bir ustaya zamanı geldiğinde yağını, filitrelerini falan değiştiriyorum, bunlarla ilgili sorun olacağını sanmıyorum ama en kısa zamanda bu yakıt ve titremeyi göstericeğim.

doblo vip premio

Onursal Yönetici
Adı
OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Renk
BRONZ KAHVE

janlarım yeni, lastikleride yeni aldım ve taktırırken balans ayarınıda yaptılar jantlarda bir sorun olsaydı bu balans ayarında çıkardı sanırım, enjektörler hakkında söylediklerinize katılıyorum fakat yakıt böyle yükselince aklıma ilk gelen o oldu, 100 km de 8 ile 8,5 litre yakmaya başladı, bakımlara gelince düzenli olarak servise yaptırmadım, önceki araçlarımı göterdiğim iyi bir ustaya zamanı geldiğinde yağını, filitrelerini falan değiştiriyorum, bunlarla ilgili sorun olacağını sanmıyorum ama en kısa zamanda bu yakıt ve titremeyi göstericeğim.

olurmu yakıt sarfiyatında bakım çok önemli faktör
ama bakımlarını yaptırmışsınız ozaman kullanım şekli ve yol durumu nu araştırmak lazım