Yağ Lambası Geç Sönüyor

Shunter58

Daimi Üye
Adı
Furkan
Benim araçtada böyle. Yeni alınca huylandim hatta gittim motul 8100 5w30 yağ koydurup filtreleri değiştim yine aynı ilk çalıştırmada 2 3 saniye geç sönüyor. Ama sonra aç kapa yapsam hemen sönüyor. Bir sorun zannettim ama birçok doblo kullancisinda aynı durum. İnşallah bir zararı yoktur motora.

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Benim araçtada böyle. Yeni alınca huylandim hatta gittim motul 8100 5w30 yağ koydurup filtreleri değiştim yine aynı ilk çalıştırmada 2 3 saniye geç sönüyor. Ama sonra aç kapa yapsam hemen sönüyor. Bir sorun zannettim ama birçok doblo kullancisinda aynı durum. İnşallah bir zararı yoktur motora.
Hocam bende sorun kalmadı artık bu aracı ilk aldığım zama fabrika yağı varken böyleydi muhtemelen filtre kirlenmişti motor yeni olduğu için ilk yağ bakımından sonra sorun kalmadı.

atacan38

Aktif Üye
Adı
turgay
Hocam bu postu yeni gördüm ben bosch p7096 kullanıyorum sıkıntı çıkarmadı hiç ezilme büzülmede olmadı.

sizde nasıl ezilmiş anlayamadım benimde 1.6 multijet 105 beygirlik 198A3000 motor.

S.a
Malzemecide aynısını dedi,kimsede problem olmuyormuş. Bizi çok üzdü tekrar 5lt yağ aldık yağ filitresi onuda geç arabanın her tarafı yağ oldu , 6 kutu Balata spreyi sıktım temizlemek için :)

1-Benim aklıma gelen , tek olabilirmi acaba dediğim '' benimde 1.6 multijet 105 beygirlik 198A3000 motor '' Bizim motorun yağ filitresi kapağında UFI yazıyor bu marka ile BOSCH arasında fark vardır belki diye düşünüyorum .

2-Oluyor dediğimiz Oparın 717 511 14E filitresi arkasında bi çıkıntı var oring var kapakta bunun karşılığı yok.

3-Yağ filitresi ezilme konusu her çıkan filitre ezik çıkıyor .

Bunla geçmiş olsun diyelim

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
S.a
Malzemecide aynısını dedi,kimsede problem olmuyormuş. Bizi çok üzdü tekrar 5lt yağ aldık yağ filitresi onuda geç arabanın her tarafı yağ oldu , 6 kutu Balata spreyi sıktım temizlemek için :)

1-Benim aklıma gelen , tek olabilirmi acaba dediğim '' benimde 1.6 multijet 105 beygirlik 198A3000 motor '' Bizim motorun yağ filitresi kapağında UFI yazıyor bu marka ile BOSCH arasında fark vardır belki diye düşünüyorum .

2-Oluyor dediğimiz Oparın 717 511 14E filitresi arkasında bi çıkıntı var oring var kapakta bunun karşılığı yok.

3-Yağ filitresi ezilme konusu her çıkan filitre ezik çıkıyor .

Bunla geçmiş olsun diyelim
Hocam kapağa ben filtreyi oturtmadan oring contaları yağlıyorum. Sonra takıp fazla zorlamadan sıkıyorum. 2 kez bu işlemi yaptım sorun olmadı.

sizin kapakta sorun olmasın. Normalde bizim aracın fabrika çıkışı tüm filtreleri ufi marka ufide italyan firması o yüzden muhtemelen fiat ufi kullanıyor ama ben bosch p7096 ile sorun yaşamadım.

Shunter58

Daimi Üye
Adı
Furkan
Hocam bende sorun kalmadı artık bu aracı ilk aldığım zama fabrika yağı varken böyleydi muhtemelen filtre kirlenmişti motor yeni olduğu için ilk yağ bakımından sonra sorun kalmadı.
Valla hocam ben yağı değiştirdim filtre de ufi diye aklıma geliyor ama yine aynı.

atacan38

Aktif Üye
Adı
turgay
Hocam kapağa ben filtreyi oturtmadan oring contaları yağlıyorum. Sonra takıp fazla zorlamadan sıkıyorum. 2 kez bu işlemi yaptım sorun olmadı.

sizin kapakta sorun olmasın. Normalde bizim aracın fabrika çıkışı tüm filtreleri ufi marka ufide italyan firması o yüzden muhtemelen fiat ufi kullanıyor ama ben bosch p7096 ile sorun yaşamadım.

S.a

1. Sormak istediğim ilk resim de gösterdiğim filitre ve kapak / kapağın içi normal mi ?

2- '' kapağa ben filtreyi oturtmadan oring contaları yağlıyorum '' resimde kırmızı ve mavi renkle gösterdiğim yerleri doğrumu ?

3- Ki en önemli yer burası iki soruyada evet dediğsen ben yanlış yapıyorum usta .

a- Bahsettiğin oringleri yağlamıyorum !

b- '' kapağa ben filtreyi oturtmadan '' yani filitreyi kapağa oturtmak / takmak dan bahsediyorsan (int de gördüm) , ben onuda yapmıyorum.

- Filitrenin kapağa takılacağını biliyormuydun ? - Bilmiyordum.
- Filitreyide kapağa takmayı hiç denedinmi ? -Denemedim. Denemedim '' de '' üçüncü kez dir , yağ değiştiriyorum , göz ayarı , göz kararı diyelim o filitrenin arkası filitre kapağının içindeki daireye geçmez bence :( sok oldum .

Yağ sızdırma / kaçırma konusuna geri dönersek şunu anlayamadım
velevki geciyor ben yapmamışım , basınçlı yağ yağ filitresinin göbeğinden giriyor / ortasına giriyor , filitre kapağı arka tarafını kapıyor yağ mecburen filitrenin içinden geçerek ( ki filitrelenmiş oluyor bu sayade) yağ filitresinin haznesine dolup geri dönüş yapıyor .

Bizim yapmış olduğumuz yanlış hareketlerden hangisi sızdırmaya sebebiyet verebilirki ? Haznede gene yağ var :(

Dosyalar

• 20200622_164709.jpg
    20200622_164709.jpg
    107 KB · Okunma: 14
  • 20180330_201157.jpg
    20180330_201157.jpg
    102,5 KB · Okunma: 16
  • 20180330_201231.jpg
    20180330_201231.jpg
    85,6 KB · Okunma: 12
  • 20180330_201854.jpg
    20180330_201854.jpg
    77 KB · Okunma: 9
Son düzenleme:

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
S.a

1. Sormak istediğim ilk resim de gösterdiğim filitre ve kapak / kapağın içi normal mi ?

2- '' kapağa ben filtreyi oturtmadan oring contaları yağlıyorum '' resimde kırmızı ve mavi renkle gösterdiğim yerleri doğrumu ?

3- Ki en önemli yer burası iki soruyada evet dediğsen ben yanlış yapıyorum usta .

a- Bahsettiğin oringleri yağlamıyorum !

b- '' kapağa ben filtreyi oturtmadan '' yani filitreyi kapağa oturtmak / takmak dan bahsediyorsan (int de gördüm) , ben onuda yapmıyorum.

- Filitrenin kapağa takılacağını biliyormuydun ? - Bilmiyordum.
- Filitreyide kapağa takmayı hiç denedinmi ? -Denemedim. Denemedim '' de '' üçüncü kez dir , yağ değiştiriyorum , göz ayarı , göz kararı diyelim o filitrenin arkası filitre kapağının içindeki daireye geçmez bence :( sok oldum .

Yağ sızdırma / kaçırma konusuna geri dönersek şunu anlayamadım
velevki geciyor ben yapmamışım , basınçlı yağ yağ filitresinin göbeğinden giriyor / ortasına giriyor , filitre kapağı arka tarafını kapıyor yağ mecburen filitrenin içinden geçerek ( ki filitrelenmiş oluyor bu sayade) yağ filitresinin haznesine dolup geri dönüş yapıyor .

Bizim yapmış olduğumuz yanlış hareketlerden hangisi sızdırmaya sebebiyet verebilirki ? Haznede gene yağ var :(
Kapağın içini hatırlamıyorum maalesef önceden resmini çekmiştim ama o telefon bozulduğu için resim gitti belki buraya atmışımdım o resimleri ama nereye attığımıda hatırlamıyorum burada.

ben tüm oringleri motor yağıyla yağlayıp filtreyi önce kapağa takıyorum sonra da kapağıda motora takıyorum. Filtre kapağa oturuyor hocam hatta sıkı oturuyor filtre birde benim dediğim gibi yapmayı deneyin.

eğer önce filtreyi takıyorsanız belkide bundan oluyordur yamulma bende hiç yamulmadı.

doktoryusuf

Onursal Üye
Doblo
Adı
Yusuf İmamoğlu
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Emekli
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
Beyaz
Valla hocam ben yağı değiştirdim filtre de ufi diye aklıma geliyor ama yine aynı.
Başka bir sorun olabilir hocam taktığınız filtrenin orjinal olduğundan eminseniz başka bir sıkıntı vardır. Yağ pompasında belki sorun vardır.

Shunter58

Daimi Üye
Adı
Furkan
Başka bir sorun olabilir hocam taktığınız filtrenin orjinal olduğundan eminseniz başka bir sıkıntı vardır. Yağ pompasında belki sorun vardır.
Sıfır araçlarda bile aynı şey varmış hocam. Yağ pompası sıkıntılı olsa başka şekilde de kendini belli etmez mi?

atacan38

Aktif Üye
Adı
turgay
Kapağın içini hatırlamıyorum maalesef önceden resmini çekmiştim ama o telefon bozulduğu için resim gitti belki buraya atmışımdım o resimleri ama nereye attığımıda hatırlamıyorum burada.

ben tüm oringleri motor yağıyla yağlayıp filtreyi önce kapağa takıyorum sonra da kapağıda motora takıyorum. Filtre kapağa oturuyor hocam hatta sıkı oturuyor filtre birde benim dediğim gibi yapmayı deneyin.

eğer önce filtreyi takıyorsanız belkide bundan oluyordur yamulma bende hiç yamulmadı.
Çok teşekkür ederim . Verdiğin bilgilerden dolayı

Artık yamulmanın sebebini bulduğuma inanıyorum :) İlk yağ değişiminde bu yöntemi deneyip fotoğraflıyacağım .

atacan38

Aktif Üye
Adı
turgay
Sıfır araçlarda bile aynı şey varmış hocam. Yağ pompası sıkıntılı olsa başka şekilde de kendini belli etmez mi?
Bu konu başlığının altında meşguliyet verdim kusura bakmayın . :tskler:

Bendeki durum da şu şekilde anladığım kadarıyla ''gösterge panelindeki yağ lambasının / ikonunun '' geç sönmesi burda okuyunca öğrendim , bende pratikde böyle bir şey yok .

Şuradan yola çıkarsak yağı değişikliğinde / yağ değiştiğinde ilk marş a bastığımda Yağ ikonu geç sönüyor , hatta benzen ' yağ seviyesi düşük motoru durdurun '' mesajı geliyor .bir kaç saniye sonra kalkıyor .

Bu durumda elektrikçi mantığı ile bakarsak , yağ basıncını algılayan siviç / müşür her ne ise yağ basıncının bilgisini beyne gönderdiğinde, gönderilirken ki geçen süre diğer araçlarda daha vazla anlaşılan .

Burada iki durum var
- ya gerçekten istenilen yağ basınç seviyesi geç oluşuyor ! Bu durumda yağ pompası , yağ soğutma sistemi,yağ kanalları belkide kullanılan yağın viskozitesi akışkanlığına kadar gider herhalde.

-yada yağ müşürü oluşan basınç geç algılıyor . ( keşke :) iyi ihtimalde bu ) hemen hissedemiyor (sensitive)

olabilir diye düşünüyorum .

BAYBARS

Azimli Üye
Doblo
Adı
Yavuz
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.3 Multijet
s.a yağ lambası bende de motor çalıştıktan sonra 2-3 sn civarı geç sönüyor youtube da soğuk motor (cold engine) videolarını izlediğimde hepsinde geç söndüğünü gördüm.1 1.5 saatlik dinlenmede çok geç sönmüyor.Aynı motora sahip km düşük olan(bunu yağ pompası yorgun olma olasılığını elemek için yazdım) arkadaşlar video çekerse daha faydalı olur gibi malum buradaki herkes aracını çok seven insanlar olduğunda biraz pimpirikli davranıyor olabiliriz :) .Konu ile ilgili olarak daha önce başıma şöyle bir şey gelmişti başkalarına belki fikir vermesi açından yardımcı olabilir.
1.2 16 v corsa aracım vardı aracı ilk çalıştırdığımda dizel minibüsler gibi ses geliyordu birçok ustaya gösterdim yağ pompası triger zincir falan bayağı masraf çıkardılar en son amcam vasıtasıyla son olarak bir ustaya daha gittim o da bunlarda orijinal filtre yerine çin malı takıyorlar çabuk bozuluyor ve bir önemli hususta takarken çok sıkıp bozuyorlar yani arkadaşın fotolarda attığı gibi bir durum oluyor bu yüzden yağ ilk etapta zincire geç gittiği için o ses zincirden geliyor dedi orijinal filtre takıldı sorunu yaşamadım bir daha.

Tans

Yeni Üye
Doblo
Adı
Tansu
Kan Grubu
0 +
Aracınız
Doblo
Motor
1.3 Multijet
S.a iyi geceler cumletten 2014 doblo euro 5 motor 475 binde yag lambasi gec sonmesi onemli degil yag sogutma petege kadar degistir ayni degisen birsey yok. Sunu soyleyebilirim 10 bin bakimda uyari vermiyor kafasina gore yag degistir diyor . Bu 50 binde olabilir 40 binde belli olmuyor bilgisayara baglayinca silebiliyorsunuz. Veya onun bir cozumu kontak kapali iken 10 kere frene basiliyor kontak acarsin 3 kere daha frene basarsin mars yaparsin yag lambasi ikazi sonuyor diye hatirliyorum. Bana gore en iyi yag 5.30 c2 magnetec castrol cok memnunum traktor gibi calisiyor tabi enjektorleride degistirdim onunda faydasi vardir tabiki .

Osman 34

Yeni Üye
Doblo
Adı
Osman
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.6 Multijet
S.a

Bizim aracımız 2014 model 1.6 doblo Multi jet , Euro 5

2016 Yılında Yetkili serviste yağ değişimi yapıldı. Takılan Yağ Filitresinin kodu : 717 511 28
2017 Yılı Ustaya verdik ne takıldığını bilmiyorum.
2018 Yılı Takılan Yağ Filitresinin kodu : 717 542 37 E ( Kutunun üzerinde yazan bu içinden çıkan bu 717 511 14 E bu da bir garip ve yağ sızdırmaya başlamış.)
2019 Yılı Takılan yağ filitresinin kodu : 717 511 14 E
2020 Yılı BOSCH P 7096 Yağ Sızdırdığı için söktük . Tekrar 717 511 14 E taktık .

1-Bu motorun yağ filitresinin numarası nedir ?
2-Birde bizim yağ filitre kapağının içi boş int gördüklerimin filitreyi takılan bir soket var. Bizde niye yok ?
3-Bu filitreler sanki uzun gibi niye eziliyor . Bu durum normal mi ?

Bu normal mi?

BAYBARS

Azimli Üye
Doblo
Adı
Yavuz
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.3 Multijet
S.A
Arkadaşlar yağ filtresini orijinal taktırmıştım ama belki ters düz bir karışıklık olmuştur ya da filtre fabrikasyon hatalıdır kafam rahat olsun diye tekrar yağcıya gittim yağcının açıklaması şu şekilde oldu bana çok mantıklı geldi benim araç d2 kasa bu arada:
-"1.3 mj. bu motorlarda yağ filtresi baş aşağı olduğundan içindeki yağ tamamen süzülüyor yani içesinde yağ kalmadığından sabahları çalıştırıldığında ya da uzun süre beklediğinde çalıştırma esnasında diğer araçlara nazaran yağ lambası birazcık geç sönüyor bunun hepsinde böyle olduğunu filtre değişmesine gerek olmadığını boşuna masraf etme mi bir değişiklik olmayacağını iletti " bana tatmin edici geldi bu cevap çünkü youtube da bütün soğuk motor videolarında tabi doblo için söylüyorum yağ lambası 1-3 sn civarı sönüyor yine de aklımda kalmasın diye filtreyi değiştim hiç bir değişiklik olmadı filtrede de bir sorun yoktu zaten.
şimdi şahsi olarak çıkardığım sonuç d2 kasalar için uzun süre beklemiş araçlarda yağ lambasının 1-3 sn civarı sönmesi normal, her çalıştırmada böyle ise bu bir arıza belirtisi.
diğer araçlarda yağ filtresinin içinde yağ kaldığından hemen sönüyor bu yüzden çabuk dikkat çekiyor mantık şu nasıl ki yağ değiştiğimizde filtre içine yağ konmuyorsa ilk marşta yağ lambası geç sönüyor bunda da yağ tamamen süzüldüğünden yağ lambası geç sönüyor.

cengaver53

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
S.A
Arkadaşlar yağ filtresini orijinal taktırmıştım ama belki ters düz bir karışıklık olmuştur ya da filtre fabrikasyon hatalıdır kafam rahat olsun diye tekrar yağcıya gittim yağcının açıklaması şu şekilde oldu bana çok mantıklı geldi benim araç d2 kasa bu arada:
-"1.3 mj. bu motorlarda yağ filtresi baş aşağı olduğundan içindeki yağ tamamen süzülüyor yani içesinde yağ kalmadığından sabahları çalıştırıldığında ya da uzun süre beklediğinde çalıştırma esnasında diğer araçlara nazaran yağ lambası birazcık geç sönüyor bunun hepsinde böyle olduğunu filtre değişmesine gerek olmadığını boşuna masraf etme mi bir değişiklik olmayacağını iletti " bana tatmin edici geldi bu cevap çünkü youtube da bütün soğuk motor videolarında tabi doblo için söylüyorum yağ lambası 1-3 sn civarı sönüyor yine de aklımda kalmasın diye filtreyi değiştim hiç bir değişiklik olmadı filtrede de bir sorun yoktu zaten.
şimdi şahsi olarak çıkardığım sonuç d2 kasalar için uzun süre beklemiş araçlarda yağ lambasının 1-3 sn civarı sönmesi normal, her çalıştırmada böyle ise bu bir arıza belirtisi.
diğer araçlarda yağ filtresinin içinde yağ kaldığından hemen sönüyor bu yüzden çabuk dikkat çekiyor mantık şu nasıl ki yağ değiştiğimizde filtre içine yağ konmuyorsa ilk marşta yağ lambası geç sönüyor bunda da yağ tamamen süzüldüğünden yağ lambası geç sönüyor.
Bu normal bir durum kısa süreli yanar söner uzun süre yanması yada hiç sönmemesi sorun olur 3sn kadar açık kalır ve söner.Bende de oluyor geçen gün tayzikli suyla motor çok tozlanmıştı yıkadım 1 hafta bu hatayı vermedi enteresan bir durum.Bakımı yeni yaptırsanızda bir kaç gün sonra yine aynısı olabilir genelde filtreye bağlı bir durum.

ahmet-42

Daimi Üye
Adı
AHMET
Kan Grubu
A RH +
Meslek
MEMUR
Modeli
Araç Yılı
2004
Renk
BEYAZ
yag müşüründen

cengaver53

Fenomen Üye
Ayın Popüler Yazarı
Doblo
Adı
Yunus Korkmaz
Kan Grubu
0 -
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2006
Renk
Bej
Bu konuda yeni tecrübemi paylaşayım dedim.Bakımı yeni yaptım yağımı castrol edge 5w 30 kullandım kısa süreli uyarıyı vermemeye başladı filtrenin yanında yağ kaynaklı da olabileceğini düşünün yağın akışkanlığı da bunu etkiliyor.

yunus0635

Fenomen Üye
Doblo
Adı
YUNUS KILIÇ
Kan Grubu
A RH -
Meslek
Beyaz Eşya Kombi Tamir Bakım Servisi
Aracınız
Doblo
Modeli