V Kayış Kopması ve Krank Kasnağı

Kgunes

Saygın Üye
Tepki
1.856
Adı
K@dir
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Şeytanın Muhasebecisi
Modeli
Araç Yılı
2003
Renk
Gri
Sevgili Ailem gelelim sonuç kısmına;
Bu akşam orijinal krank kasnağı ve orijinal v kayışımiz takıldı. İnşallah sorun olmayacak. Bu sorunun ana nedeni ise; ( gergi rulmani değiştiği için eş geçiyorum)
Dayco ve servisten alınan bilgi,
1- avara kasnağı. Altarnatöre bağlı olan bu kasnak salgı yapmasından ve kirlenmesinden kaynaklanabilir.
Test etmek için v kayışini çıkardıktan sonra göbeğe anahtarı takıp ters yöne çevirmek ve kanal kontrolü.
2- krank kasnağı. Kasnak üzerinde bulunan plastiğe benzer kısmın görevi krank milinden aldığı torku yumuşatarak diğer kasnakları ( klima, direksiyon ve alternatör) çevirmek. Bunu yaparken ortaya çıkan kuvvetten ötürü yıpranma ve aşınmalar gerçekleşmekte. Birde ustune alt muhafaza olmayan araçlarımız her türlü pislik v kayışı ve aksamı na bulasmakta ve kayışı yıpratmaya.
3 tıp kopma var;
A- sarmal kopma (kanalların sivrilerek kayışı yıpranması)
B- yanal kopma ( balans yüzünden kayisin tek yönlü yıpranması)
C- kanal kırılması ( kayış üzerinde bulunan erkek diye tabir ettiğimiz çıkıntının çatlaması)
Bizim guzunun ki sarmal kopması.
İşin özü her iki yerin verdiği bilgi,
Altarnatör kasnağı ( ilk değişen) ve krank kasnağı. Bu iki kasnak değişmek zorunda. Başka bir çözüm yolu yoktur.
Umarım kimsenin başına gelmez. Olurda gelirse (Allah korusun) izlenecek yol tecrübe ile sabittir.
Kazasız, belasız, arızasız güzel günler dileğiyle. Allah lastiğinimizi kötü yola dusurmesin inşallah.
Değerli adminlerimizden bu konuyu ilgili bölüme sabitlemelerini rica ederim. Bu konuda başkalarının başı yanmasın.

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Tepki
13.367
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
@Kgunes

geçmiş olsun. dobloların tümünde alt muhafaza var. sizinkini sökmüş olabilirler. oldu olacak birde muhafaza taktırın derim. güle güle kullanın.

Kgunes

Saygın Üye
Tepki
1.856
Adı
K@dir
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Şeytanın Muhasebecisi
Modeli
Araç Yılı
2003
Renk
Gri
@MEHMET78
Teşekkürler. Bende d1 var ve alt muhafaza yok. Bunu da yapılacaklar listesine alayim.

F.Caner

Ordu Onursal Yöneticisi
Başka Araç
Tepki
8.719
Adı
Caner
Kan Grubu
B RH +
Meslek
İşçi
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2008
Renk
Safir siyah
Geçmiş olsun abi inşallah başka bi sorun yasamazsin
Konular sabit duruyor burda arandiginda yine karşımıza çıkacak şekilde duruyor yani abi:)

Kgunes

Saygın Üye
Tepki
1.856
Adı
K@dir
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Şeytanın Muhasebecisi
Modeli
Araç Yılı
2003
Renk
Gri
@F.Caner
Eyvallah Teşekkürler.

volkan guney

Fenomen Üye
Tepki
30.571
Adı
volkan güney
Kan Grubu
A RH -
Meslek
metal işleri
Modeli
Araç Yılı
2014
Renk
gri
Bunla geçmiş olsun Allah daha dert arıza göstermesin inşallah

Kgunes

Saygın Üye
Tepki
1.856
Adı
K@dir
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Şeytanın Muhasebecisi
Modeli
Araç Yılı
2003
Renk
Gri
@volkan guney
Amin Cümlemize Rutin bakımında sorun çıkarmasın İnşallah.

Kgunes

Saygın Üye
Tepki
1.856
Adı
K@dir
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Şeytanın Muhasebecisi
Modeli
Araç Yılı
2003
Renk
Gri
Hepinize günaydın arkadaşlar;
Başımızda ki arıza durumu hala giderilemedi!
Dün akşam seyir halinde iken duyduğum bir ses ve durarak kontrol neticesinde V kayışının sarmal olarak yanlarından parçalanmaya başladığını yeniden görünce benimde V kayışım koptu!
Bagajda bulunan yedek 5 kanallı kayışı çıkarıp taktım ve sabah ilk iş servise gitmek oldu!
Yoğunluk sebebi ile aracı almadılar ama baktılar ve değişmeyen iki kasnak ( direksiyon ve klima) değişimi yapılacağını ellerinde parça olmadığını ve bayram sonrasına salladılar!
Yola çıkacağım için haliyle çevremizi kullanmak zorunda kaldık ve bildi Edirne'den 30 yıllık elektrikçi bir ustamızdan geldi;
"Krank kasnağın değişti mi?
-evet
"Gergi rulmanı?
-evet
"Haliyle kayış da değişmiştir. Peki altarnatör nasıl takıldı?
-Usta kriko ile kaldırıp dedim ve hoppp dur bakalım dedi!
"O iş öyle olmaz. o araç lifte kalkacak ve adam gibi takılacak! Kayışı kesmesinin % 90 nedeni budur. Alatarnatör doğru ve yerine takılmamış olabilir" dedi.
Şimdi bugün elektrikçim aracı alacak ve takılan altarnatöre bakacak. Bu arada o takmadı. Kendisi burada olmadığından başkasına taktırmıştık ama keşke takmasa idi.
Hakkımızda hayırlısı. Gelişmeleri bildireceğim.

Kgunes

Saygın Üye
Tepki
1.856
Adı
K@dir
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Şeytanın Muhasebecisi
Modeli
Araç Yılı
2003
Renk
Gri
Merhaba Sevgili Team Doblo Ailesi.
Başımdan geçen olayları daha önceki mesajlarda yayınlamıştım, şimdi de çözümü yazıyorum;

Son yazımda altarnatörden kaynaklandığı şüphesi üzerine durmuştuk ama konu öyle olmadı.
8 Eylül Perşembe sabahı servisin yolunu tuttum. Artık çözse çözse servis halleder dedim ama bir vardım ki kapıda en az 15 araç bekliyor. Eyvah dedim kesin giremeyeceğiz! Neyse mesainin başlaması ile girdik içeriye. Müşteri temsilcisi ile konuyu görüştüm ve beklemeye başladım. Bir süre sonra gelen cevap nedense şaşırtmadı. Atölye sorumlusu mudur nedir o dedikleri arkadaş aracı alamayacaklarını, alsalar bile ellerinde parça olmadığını, bu sebeple bayram sonrasına alacaklarını aracılar vasıtası ile söyledi. Ah birde kendisi söylese idi, alıyor muydu almıyor muydu görürdük? Her neyse!
Elimdeki bütün kozları kullanarak servisi aratmama rağmen Sorumlu yüzünden işimiz olmadı!
9 Eylül Cuma sabahı tanıdığım tecrübeli bir ustanın ziyaretine gittim. Lifte aracı aldı ve incelemeye başladı. 6 kanallı kayış her seferinde krank kasnağına bindiğini görünce bu işin çözümünün kolay olmayacağını ve zaman alacağını, tek tek bu aksamları söküp incelemesi gerektiğini belirtti. İşi de yoğun olduğundan 5 kanallı kayışı taktı ve sorunsuz seyahat edebileceğimi bayram sonrası bakacağını belirtti.
Üzgün bir şekilde yanından ayrıldım ve İkitelli organizeye doğru yola çıktım.
Rehberden eski ahbapları ararken adaşımın numarasını çevirdim ve çay içmeye geliyorum dedim.
Kendisi japon grubu yedek parçacı. Çay faslında durumu anlattım ve 3 dükkan yanında Büyük bir özel servise geçtik.
Tarık Usta diye seslendi ve "İlacın Bu Ustada ama yapar mı bilemem? " dedi.
Tarık ustaya kısa bir özetten sonra Adaşımın ricası üzerine aldılar aracı içeri.
Yaklaşık 4 saat Tarık ustayı bekledim ve arada çok güzel sohbetler ettik.
Tabi araçtan da bahsetti. İşleri aşırı yoğundu.
Arada benim araca gelip lastiği felan söküp inceleyip diğer işine devam etti.
Bir taraftan da ne yapacağını anlattı;
Şimdi sen diyorsun ki altarnatör, ben de diyorum ki hepsi sökülecek :)
Elemanlara yeni takılan gergi, krank kasnağını söktürdü. Allah'tan eski malzemeler yanımda idi ne olur ne olmaz diye.
4 saatin sonunda eski ve yeni parçaları yan yana koyarak başladı incelemeye!
Gergi rulmanlarının her ikisinde de her hangi bir problem bulunmadı.
Yeni krank kasnağı eskisine nazaran 1 yada 2 mm yüksek çıktı.
Eski gergi ve krank kasnağını taktı. Kayışı da yerine yerleştirdikten sonra liftin üstünde aracı 3. vites de yürüttü.
Kayış çok sürmeden krank kasnağına bindi.
Motoru durdurdu ve kayışı düzelttikten sonra;
"Marşa bas fakat araç çalışmadan kapat" dedi.
Alttan yapılan gözlemleme ile gergi rulmanı üzerinde bulunan sabit plastik kasnağın kayışı dış tarafa doğru ittiğini gördük.
Tam marş yapınca kayış o kasnaktan dışa doğru çıkarak krank kasnağının üstüne biniyor ve parçalanıyor!
15 TL'lik bir parçanın bize maliyeti;
-Altarnatör,
-Gergi Rulmanı
-Krank kasnağı
- 3 adet V kayışı
- Bedeli belli olmayan sinir harbi!
Kasnağı sökmek için anahtarı taktığında çok gevşek olduğunu fark etti ve kasnağı aşağıya alınca gördüklerimiz şaşırttı.
Sabit bir kasnağın civatası diş sıyırmış ve orjinal olmayan bir civata takılmış!
Neden mi şaşırdım! Bu araç şimdiye kadar benim haricimde kimse servis dışında araca dokunmadı!
Saat yaklaşık 21:00 civarında zor bela o kasnağı bulduk fakat civatası içinden çıkmadı. Yine hüzünlendim!
Tarık Usta ile birlikte Atölyeye giderek araçlardan sökülen orjinal civata kutusunu döktük ve uygun olan civatayı bulduk.
Çok şükür ki civata deliği zarar görmemiş ve vidalama boyu sökülen civatadan daha uzun.
Sorunsuz bir şekilde yerine taktıktan sonra eski gergi ve kasnağı taktık.
Kontrolleri sağladık ve gayet başarılı sorunsuz bir hale geldi! Gözün arkada kalmadan gidebilirsin dedi!
Yeni aldığım malzemeleri de 10 bin bakımında takarız dedi ve beni saat 22:00 civarında mutlu mesut bir şekilde gönderdi.
Yaklaşık olarak bayramda 2700 km sorunsuz bir şekilde yol yaptım.
Teşekkürler Tarık usta.

Bu yaptıkları iş için ve harcadıkları zaman için toplamda 70 TL bir ücret + Gönlümden kopan 1 paket sigara aldım Tarı Ustaya.

Koskoca servisin, işinin ehli olan o servisin, Bana klima, direksiyon, krank kasnağı değişecek demesi yok mu! Deliriyorum aklıma geldikçe!

Artık Tarık Usta nereye Ben oraya. Hem sohbeti hemde işçiliği takdir edilecek birisi.
Herkese kazasız, belasız, arızasız günler dilerim ve böyle bir durum başına gelen arkadaşlar içinde çözümün İnşallah işe yarayacağı kanaatindeyim.

duhan13

Onursal Adana Temsilcisi
Doblo
Tepki
2.843
Adı
osman duhan
Kan Grubu
0 +
Meslek
Elektrik Teknikeri
Aracınız
Doblo
Modeli
Elegance
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2011
Renk
granit gri
Gecmis olsun abi. Cok sukur halledilmia sorunun bunlari bizimle paylastigin icinde cok tesekkur ederum.

Kgunes

Saygın Üye
Tepki
1.856
Adı
K@dir
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Şeytanın Muhasebecisi
Modeli
Araç Yılı
2003
Renk
Gri
@duhan13

Çok şükür hallettik. Rica ederim. Burada olma görevlerimizden biri de bilgi paylaşımı değil mi? Vakit darlığından kısa özetle ancak bu kadar oldu :(

volkan guney

Fenomen Üye
Tepki
30.571
Adı
volkan güney
Kan Grubu
A RH -
Meslek
metal işleri
Modeli
Araç Yılı
2014
Renk
gri
@Kgunes
Geçmiş olsun şans sonunda yüzüne güldü yani

hasan_oguz

MANİSA YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Doblo
Tepki
2.731
Adı
HASAN OĞUZ
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Esnaf
Aracınız
Doblo
Modeli
Trekking
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEJ
@Kgunes
aramıza hosgeldın oncellıkle aynı durum basıma geldı altarnatör rulmanın altına ya pul besleyeceksın yada eger pul varsa cıkarman gereklı olabılır dıslıler bırbırını karsılamadıgı ıcın kayıs kopuyor

Kgunes

Saygın Üye
Tepki
1.856
Adı
K@dir
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Şeytanın Muhasebecisi
Modeli
Araç Yılı
2003
Renk
Gri
@hasan_oguz
Hoş bulduk.
Benim durumum alternatör kaynaklı değil.
Tüm bu yazdıklarımı aşama aşama ilerleyerek elde ettiğimiz bir sonuç oldu.
Tabi ki de alternatörden kaynaklı bir durumda olabilirdi ama çok şükür sorunu çözdük ya.

ademozkaragul

Saygın Üye
Doblo
Tepki
104
Adı
adm
Kan Grubu
B RH -
Meslek
Gümrük Komisyoncusu
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2010
Renk
bordo
reis hoş geldin nerde senin tarık usta. Sabırlı adammış vesselam

Kgunes

Saygın Üye
Tepki
1.856
Adı
K@dir
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Şeytanın Muhasebecisi
Modeli
Araç Yılı
2003
Renk
Gri
@ademozkaragul
Eyvallah, Hoş bulduk.
Hakikaten sabırlı Adam. İkitelli Atatürk oto san. sitesinde.

Erhan16

Saygın Üye
Tepki
1.782
Adı
Erhan
Meslek
Makine Resim Öğretmenliği
Modeli
Renk
Bulut Mavi
şuan aynı sorunu yaşıyorum. şarj dinamosu rulmanları, krank kasnağı, gergi komple değiştirdim. 4 kez v kayışı yedi. şimdi ustaya senin dediğin parçayı da söyledim. inşallah sorun ondadır..

fthpl

Talha Fatih Pala
Doblo
Tepki
911
Adı
Talha Fatih Pala
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Doğalgaz Teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2005
Renk
Yıldız Mavi
Şimdi aynı sorun başımda. 7000 lira para harcadık. Cogu seyi 0 yaptık. Tam izin günü denize gidicem baktim ses ve koku var. V kayışı sıyırmış. Tel atmis camurluga doğru olan taraftan. Ses koku yapiyor. 3 senedir siyirmayan kayış daha 10 gun olmadi degiseli aksilik geldi basima. Butun psikolojim altust

Dosyalar

• 20210724_080811.jpg
    20210724_080811.jpg
    846,8 KB · Okunma: 6
  • 20210724_080737.jpg
    20210724_080737.jpg
    923,6 KB · Okunma: 5

MEHMET78

KARABÜK YÖNETİCİSİ
Yetkili Kişi
İl Yöneticisi
Başka Araç
Tepki
13.367
Adı
MEHMET
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Başka Araç
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2016
Renk
BEYAZ
Şimdi aynı sorun başımda. 7000 lira para harcadık. Cogu seyi 0 yaptık. Tam izin günü denize gidicem baktim ses ve koku var. V kayışı sıyırmış. Tel atmis camurluga doğru olan taraftan. Ses koku yapiyor. 3 senedir siyirmayan kayış daha 10 gun olmadi degiseli aksilik geldi basima. Butun psikolojim altust
Hayırlısı olsun nasip böyle bir şey. Onunla geçmiş olsun.

SonYolcu

Onursal Üye
Doblo
Tepki
516
Adı
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Araçlarda bulunamayan problemler çoğunlukla çok küçük ve parça maliyeti olarak ufak olan yerlerden kaynaklanıyor.Mesela d3 lerin ön amortisörün üstünde ki lastik kütük belli bir süre sonra özelliğini kaybediyor yukarıda durması gerekn takoz aşağıya düştüğü için çukurlardan geçerken lak lak diye ses yapıyor.Ustam amortisör,tabla vs.değiştirp bakacağız dedi bende ya bunlardan değilse boşuna masraf yapmış olmaz mıyız dedim eğer o parçalardan değilse iade ederiz dedi içim rahatladı neyi değiştirdiysek yine de çözemedik. Forumda uğur balcı beye ne kadar teşekkür etsem azdır sağolsun aynı durumla karşılaştığını okudum numarasını rica ettim telefonla vaktini ayırarak tecrübesini paylaştı bende ustaya anlattım usta da olma ihtimali düşük dedi bende parçayı 10-15 liraya aldım sen değiştir dedim.Değiştirdi teste çıktık hayret içinde kaldı usta.Borcumuz ne dedim daha önce aldık dedi almadı.Uğur bey ALLAH(CC) sizden ve degerli paylaşımla forumdaşlarımıza faydası olanlardan razı olsun.