Turbodan ses gelmesi

yakupkurt

Bolu Merkez Temsilcisi
Yetkili Kişi
İlçe Temsilcisi
Doblo
Adı
Yakup
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Makineci (Dikiş)
Aracınız
Doblo
Modeli
Safeline
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2010
Renk
Beyaz
Merhaba sevgili ailem. Aynı ıslık sorunum bende de vardı. Aracı aldığımız da ıslık ötüyodu. Fakat biz aldırış etmeden bindik. Çekisi çok güzeldi fakat 1 sene dayanabildi. İlk belirtisi egzoz dan hafif siyah duman gelmesiydi. Sonra ilerledikçe çoğaldı ve motor yag ışıgını yakınca arkasında durulmuyodu. Biz 1.5 sene öncesinde 1.200 TL ile 1.500 TL arasıda tam hatırlamıyorum öyle bir fiyata yaptırmıştık.30846

Miracc06

Azimli Üye
Doblo
Adı
Miraç
Kan Grubu
AB RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Diğer Model
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2005
Renk
Mavi
Çoğu usta turbo diyip geçiştiriyor iyi usta bulmak zor ben arabayı ilk aldığım günler çıktı bu sorun manifolt constası yanmış kaçırdığı için kuş ötmesi gibi ses çıkartıyordu düşük maliyete bitirdim be umarım sizinde böyle olur hemen turbodan başlamayın derim

SonYolcu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Arakadaşlar 1.3 multijet ticari taksi kullanan bir kişi 500 bin km'ye kadar turbo sorunu yaşamadığını söyledi.Turbonun ömrünü kullanıcı olarak bizler bitiriyoruz maalesef.Turbo ve motorun ömrünün kısa sürede bitmesinin sebepleri:
1-Kalitesiz ve üreticinin tavsiye etmediği yağların kullanımı.
2-Orijinal yedek parça( orijinal hava ve yağ filitresinin) kullanılmaması.
3-Zamanında değiştirilmeyen motor yağı.
4-Araç stop edilmeden 1 dk.rolantide gaz vermeden çalıştırılmaması.
5-1.Viteste yüksek devir çevirmek.
6-Motor ısınmadan yüksek devir çevirmek.

AHMETMUTAF1057

Balıkesir İl Temsilcisi
Yetkili Kişi
İl Temsilcisi
Doblo
Adı
AHMETMUTAF
Kan Grubu
A RH +
Meslek
ACİL TIP TEKNİSYENİ-PARAMEDİC
Aracınız
Doblo
Modeli
Elegance
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
DERİN BORDO

sigortacihasim

Azimli Üye
Başka Araç
Adı
AHMET HAŞİM ARIKAN
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Axa Sigorta Antalya acentesi
Aracınız
Başka Araç
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2005
Renk
LACİVERT
Vallahi bu aileye katildigim için çok mutluyum.
Arkadaslarimin Bu yazdiklari adeta bir ders niteliginde.
Bu sayfaları okuyan hem doğru araç kullanır hem mekanik masrafı azalır.
Sn.Mutaf1057 öncelikle size gösterdiğiniz bu ilgi ve yardim icin çok teşekkür ederim.Sagolun var olun.

AHMETMUTAF1057

Balıkesir İl Temsilcisi
Yetkili Kişi
İl Temsilcisi
Doblo
Adı
AHMETMUTAF
Kan Grubu
A RH +
Meslek
ACİL TIP TEKNİSYENİ-PARAMEDİC
Aracınız
Doblo
Modeli
Elegance
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
DERİN BORDO

Miracc06

Azimli Üye
Doblo
Adı
Miraç
Kan Grubu
AB RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Diğer Model
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2005
Renk
Mavi
Selamün aleyküm iyi akşamlar bu konuyu bir sene önce açmıştım aynı sorunu tekrar yaşıyorum bugün başladı ıslık sesi geliyor yine neden yanar ki bu manifolt contası ??

Alp.Onurr75

Daimi Üye
Doblo
Adı
onur
Kan Grubu
0 +
Meslek
Yetkili serviste mekanik teknisyen
Aracınız
Doblo
Modeli
Safeline
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2011
Renk
Çöl grisi
Selamün aleyküm iyi akşamlar bu konuyu bir sene önce açmıştım aynı sorunu tekrar yaşıyorum bugün başladı ıslık sesi geliyor yine neden yanar ki bu manifolt contası ??

12 lik civatasi gevsiyor bunlarun o yüzden civatayi sık düzelir

konnac

Yeni Üye
Adı
eyüp
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2015
Selamın aleyküm kolay gelsin D1 1.3 Multijet aracın turbosundan ıslık sesi geliyor neden kaynaklı aşşağı yukarı fiyat ne olur şimdiden teşekkürler
KOLAY GELSİN.BİLGİ OLSUN DİYE YAZIYORUM.2017 1.6 MULTİJET DOBLO MOTORDAN SES GELMEYE BAŞLADI.YETKİLİ SERVİSE GİTTİM TURBODAN DENDİ GARANTİYE GİRMEZ DEDİ 5500 TL PARA İSTEDİ.ARAŞTIRMALARIM SONUCU ANKARA ŞAŞMAZDA BS TURBOYA GİTTİM.GENÇLER SES TURBODAN DEĞİL MANİFOLTTAN DEDİLER.CONTA DEĞİŞİMİ YAPILARAK ÇOK UYGUN FİYATA İŞİM ÇÖZÜLDÜ

Alp.Onurr75

Daimi Üye
Doblo
Adı
onur
Kan Grubu
0 +
Meslek
Yetkili serviste mekanik teknisyen
Aracınız
Doblo
Modeli
Safeline
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2011
Renk
Çöl grisi

Alparslan kılıç

Yeni Üye
Doblo
Adı
Oğulcan
Kan Grubu
0 +
Meslek
İşçi
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Siyah
KOLAY GELSİN.BİLGİ OLSUN DİYE YAZIYORUM.2017 1.6 MULTİJET DOBLO MOTORDAN SES GELMEYE BAŞLADI.YETKİLİ SERVİSE GİTTİM TURBODAN DENDİ GARANTİYE GİRMEZ DEDİ 5500 TL PARA İSTEDİ.ARAŞTIRMALARIM SONUCU ANKARA ŞAŞMAZDA BS TURBOYA GİTTİM.GENÇLER SES TURBODAN DEĞİL MANİFOLTTAN DEDİLER.CONTA DEĞİŞİMİ YAPILARAK ÇOK UYGUN FİYATA İŞİM ÇÖZÜLDÜ

Alparslan kılıç

Yeni Üye
Doblo
Adı
Oğulcan
Kan Grubu
0 +
Meslek
İşçi
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Siyah
Selamunaleykum herkese aynı problem bendede var aracı yenı aldım 2012 1.6 105 premıo cekiş gayet guzel bakımları yapıldı 2200-2500 devire redline yaklasınca ınceden ıslık sesı yapıyo kullanıcı cok rahat duyar fakat ustaya gıttıgımızde normal dendı turbo desek kafadan duman bıde çekiş muhabbetı olması lazm bunlarda yok dıger arkadaslarında dedgı gbı egzozdan kacıryor dıye dusundum onlarda saglam en son bu arabanın modelı buymus dıyıp çektik sineye varsa bilgisinden faydalanabılıcegımız dostlar tecrube paylasımlarınızı beklerız saygılarımla.

FatihKaplan

Azimli Üye
Doblo
Adı
Fatih
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Tekstil
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2012
Selamunaleykum herkese aynı problem bendede var aracı yenı aldım 2012 1.6 105 premıo cekiş gayet guzel bakımları yapıldı 2200-2500 devire redline yaklasınca ınceden ıslık sesı yapıyo kullanıcı cok rahat duyar fakat ustaya gıttıgımızde normal dendı turbo desek kafadan duman bıde çekiş muhabbetı olması lazm bunlarda yok dıger arkadaslarında dedgı gbı egzozdan kacıryor dıye dusundum onlarda saglam en son bu arabanın modelı buymus dıyıp çektik sineye varsa bilgisinden faydalanabılıcegımız dostlar tecrube paylasımlarınızı beklerız saygılarımla.

turbo hortumunuzu kontrol ettirin ben 1 ay o ıslık sesi ile gezdim hatta dumanda vardı benim araçta turbo alt hortumunu değiştik sorun kalmadı hortumlarda görünürde çatlak yırtık yoksa bile gevşemiş olabilir

Alparslan kılıç

Yeni Üye
Doblo
Adı
Oğulcan
Kan Grubu
0 +
Meslek
İşçi
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2012
Renk
Siyah
turbo hortumunuzu kontrol ettirin ben 1 ay o ıslık sesi ile gezdim hatta dumanda vardı benim araçta turbo alt hortumunu değiştik sorun kalmadı hortumlarda görünürde çatlak yırtık yoksa bile gevşemiş olabilir
Tesekkur ederim bilginiz icin en kisa surede turbo hortumuna baktiracagim

furna53

Azimli Üye
Doblo
Adı
Zekeriya
Kan Grubu
0 +
Meslek
Inşaat
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2016
2016 1.6 multijet aracimdada gaza yüklenince ıslık çalıyor turbo bilgisayara bağlandı manifold contasinada baktık sıkıntı yok fiat araçlarında genelde bu turbodan ses geliyormuş dert edecek bi durum yok ben öyle kullaniyorum

kral07

Yeni Üye
Doblo
Adı
Çağlar
Kan Grubu
B RH +
Aracınız
Doblo
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2014
Aracımda buna benzen bir dorun vardı 2 ay önce bir çok ustaya gitmeme rağmen çözüm bullamadım. İnternetn sürekli araştırmalar yaptım. En son bir usta karşıma çktı sorunumu çok şükür çözdü. İyi ustalar var ama bulması sıkıntılı bir durum. Turbo arızaları hakkında bir çok bilgi veren bu konu sizinle paylaşmak istiyorum. Faydalı bir bilgi.
Turbo Arızası Nasıl Anlaşılır? ( Belirtileri ) - Konu Araba

ufukeser

Daimi Üye
Adı
ufuk
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Tekstil
Modeli
Araç Yılı
2012
Renk
Siyah
@Nctcngz
eğer turbo patlaması denilen olay gerçekleşirse sadece turboyla kurtaramazsınız motorda elinizde kalır bilginiz olsun bu da 10 bin tl ye kadar çıkarır masrafı aman dikkat

ufukeser

Daimi Üye
Adı
ufuk
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Tekstil
Modeli
Araç Yılı
2012
Renk
Siyah
@Nctcngz
eğer turbo patlaması denilen olay gerçekleşirse sadece turboyla kurtaramazsınız motorda elinizde kalır bilginiz olsun bu da 10 bin tl ye kadar çıkarır masrafı aman dikkat
Merhaba acil yardim beklerim.bilginizin dahili deyse.5 gun önce katalizör u temizletim agzina kadar dolmustu. Açarak temizlik yapildi .temizlikten sonra devirli kulanayim dedim. Bir süre sonra cok yüksek pat diye ses geldi.egzoz borusunda kalan tıkanıklık var diye devam ettin.bu gun yine devirli kulandim daha sidetli olarak pat diye ses ve akabinde duman ati .sebebi ne olabilir kismen çekiş sorunuda var aracta katalizör e bagliyorum .ayrica debimetre ariza verdi temizletim .pat diye gelen ses turbodan olurmu .turbodaysa başka belirtisi varmi .devirli kulaninca gaz kesip birakiyor.turbocu acalim dedi guvenemedim .oneriniz nedir acaba.actisM sorun varsa tamirmi değişimi ne dersiniz. Teşekkürler.