Turbodan ses gelmesi

Miracc06

Azimli Üye
Doblo
Adı
Miraç
Kan Grubu
AB RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Diğer Model
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2005
Renk
Mavi
Selamın aleyküm kolay gelsin D1 1.3 Multijet aracın turbosundan ıslık sesi geliyor neden kaynaklı aşşağı yukarı fiyat ne olur şimdiden teşekkürler

SonYolcu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
İki nedenden olabilir.1.si turbo ömrünü tamamlamıştır.2.si turbo hortumu delinmiş,gevşemiş veya ömrünü tamamlamıştır.Hemen turboyu söktürmeyin Hortumla başlayın işe.Birde turbodansa sorun sakın tamir ettirmeyin ve yan sanayi taktırmayın.Orijinal olanı alın.Yanılmıyorsam orijinal olan borgwarner markaydı.Turbo değişimi yapılırken hortumunu da muhakkak değiştirin.İlk etapta motor yağ seviyesini kontrol edin.

SonYolcu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
Birde bu 1.3 mjtelerde kronik manifolt civataları gevşeme yapıyor oradan hava aldığı için ötme sesi gelebiliyor.Önce maniflot civatalarını kontrol ettirin sonra hortumu en sonda turbo şeklinde.

Miracc06

Azimli Üye
Doblo
Adı
Miraç
Kan Grubu
AB RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Diğer Model
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2005
Renk
Mavi
Teşekkürler önerinizi dikkate alacağım.

Alp.Onurr75

Daimi Üye
Doblo
Adı
onur
Kan Grubu
0 +
Meslek
Yetkili serviste mekanik teknisyen
Aracınız
Doblo
Modeli
Safeline
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2011
Renk
Çöl grisi
Araclari kullanırken dikkat edelim arkadaslar motoru calistirdiktan sonra hemen basip gitmeyin biraz bekleyin turbo yaglansin dururkende öyle 1 2 dk bekleyin oyle stop edin

Nctcngz

Daimi Üye
Adı
Necati
Kan Grubu
A RH +
Modeli
Araç Yılı
2011
Renk
Siyah
benim d3'tede bazen bu ıslık sesini benzer bi ses geliyor ama turbonun sesi die fazla önemsemiyorum bende bi baktırsam fana olmıcak sanırım

YASİNAÇIKYER

Saygın Üye
Doblo
Adı
YASİN
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
EMLAK TAHAKKUK
Aracınız
Doblo
Modeli
Cargo
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2003
Renk
BEYAZ
@Nctcngz
eğer turbo patlaması denilen olay gerçekleşirse sadece turboyla kurtaramazsınız motorda elinizde kalır bilginiz olsun bu da 10 bin tl ye kadar çıkarır masrafı aman dikkat

SonYolcu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
@Miracc06
Çözüm 1 olarak söylediğim sorundan kaynaklandığı görülmüş oldu.Bu forumun kıymetini bilmemiz gerek gerçekten.Amortisör ara takazou yüzünden söktürmediğim parça kalmadı ama sağolsun Uğur BALCI bey Bursada kendisi forum üzerinden yazdı ve telefonda konuştum söylediği parçayı değiştirdik 25 TL lik bir parça sorunumuz çözüldü.Forum dayanışması çok önemli.Ustaların bilemediği ve bulamadığı arıza ve hataları forum sayesinde çözebiliyoruz.

Shaldos

Daimi Üye
Adı
Saldıray Taşkıran
Kan Grubu
0 -
Meslek
Petrol Ofisi Pompa Görevlisi
Modeli
Araç Yılı
2006
Renk
Beyaz
@YASİNAÇIKYER

Bu Multijet için mi geçerli? Çünkü arkadaşım Caddy 1.9 TDI ile yolda giderken turbo patlaması olayını yaşadı. Revizyon ile 1 bin TL'ye mal oldu da ondan sordum. Ustası turbo patlamış demişti.

SonYolcu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
@Shaldos
Sadece turbo değişimi yapılmıştır.Eğer turbo tamamen biterse ve üzerine giderse motor tamiri gerekir.Sebebi ise turbo ömrünü tamamladığı için motor yağını olduğu atar ve yağsız çalışan motor yatak sarar.

Shaldos

Daimi Üye
Adı
Saldıray Taşkıran
Kan Grubu
0 -
Meslek
Petrol Ofisi Pompa Görevlisi
Modeli
Araç Yılı
2006
Renk
Beyaz
@Dobloo46
Anladım bilgilendirme için teşekkür ederim

YASİNAÇIKYER

Saygın Üye
Doblo
Adı
YASİN
Kan Grubu
AB RH +
Meslek
EMLAK TAHAKKUK
Aracınız
Doblo
Modeli
Cargo
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2003
Renk
BEYAZ
@Dobloo46
AYNEN

UğurBalci

Fenomen Üye
Doblo
Adı
Uğur
Kan Grubu
0 +
Meslek
İşçi
Aracınız
Doblo
Modeli
Premio Plus
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2015
Renk
KURŞUN GRİ
@Dobloo46
Sorunu çözdüğünüze gerçekten çok sevindim bende merak ediyordum ne olduğunu öğrenmiş oldum

Ercoo123

Yeni Üye
Adı
Ercan
Kan Grubu
0 +
Modeli
Diğer Model
Araç Yılı
2011
Hayırlı sahurlar aranıza yeni katıldım, 1.6 premio arabam var ıslık sesi benmkinden de geliyor 2 bin devire gelirken ama söyle bileyde var gaza fazla yüklenmezsem ses yok birden hızlanmak istediğimde geliyor

SonYolcu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
@UğurBalci
Usta da şaşırdı kaldı.Uğur bey çok teşekkür ediyorum size.Çıkardığımız parça bagajda duruyor.Eski parça amortisör milinde durmuyor çabuk düşüyor yeni parçayı denedik çok zorlamadıkça düşmüyor aşağıya.Neyse ki ustam sağolsun parçaları aldığı parçacıya geri verdi de çok masraf etmedik.Zaten takarken eğer çözülmezse parçaları geri iade ederiz demişti.

SonYolcu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Kahramankent
Kan Grubu
A RH +
Aracınız
Doblo
Modeli
Urban
Motor
1.3 Multijet
Araç Yılı
2014
Renk
Beyaz
1.Viteste fazla basmayın ki turbo ömrünüz uzun olsun.ayrıca motor takozlarına varana kadar ömrünü kıslatır.1.Vitsei sadece kalkış için kullanın 2500 deviri geçirmeyin yokuş ve yük durumu varsa orası ayrı fakat düz yolda kalkınca 2 ye alın fazla basmayın 1 de.Aracı durdurduğunuzda 1 dakikaya yakın rolantide gaz vermeden çalıştırıp öyle stop edin.Yağ değişimlerini zamanında ve üretici firmanın gerektirdiği şekilde yapın.Hava filitresini 5 bin de bir değiştirin.Yağ değişimini de önerilen km den 1000 km önce yapmanız faydanıza olacaktır.

zatoto

Yeni Üye
Adı
zafer
Kan Grubu
AB RH +
Modeli
Araç Yılı
2012
tatilden geldiğimgün aracı parkettim ve ogün hiç çalıştırmadım.ertesi gün araca bindiğimde çalıştırır çalıştırmaz arabanın turbosunun olduğu yerden yüksek şekilde ıslık sesi gelmeye başladı eyvah turbo gitti dedim.yürüyünce ve turbo devreye girdiğinde ses %80-%90 oranında azalıyordu.bende turbonun elektro vanasının fişini çektim.ses tamamen kayboldu fakat turbo devre dışı kaldı.o zaman kesin turbo arızalı dedim ve turbo araştırmaya başladım lakin turbo devre dışı olduğu için araba gitmiyordu yokuşları birinci vites zor çıkıyordu.tam turboyu değiştirmeye karar verdiğim sabah foruma bir bakayım dedim ve en son bu konuyu okudum.Dobloo46 arkadaşın yazısını okudum ve az buçuk elimden geldiği için şu manifolt somunlarına bir bakayım dedim.eksoz manifoltunun kayışların tarafındaki üst iki somununu sadece çeyrek bile olamayacak kadar sıktım ve arabayı turbo elektro vanasının soketini takıp çalıştırdım ve ses tamamen yokoldu.turboda hiç bir sorun yok.kendisine çok teşekkür ediyorum.bu yazıyıda yazma sebebim ses sorunu yaşayan herkesin 1.3 multijet motorda manifoltun somunlarını ve contasını kontrol ettirmeden katiyyen turbocuya gitmemeleri ve kendilerine turbodan geliyor diyecek motorcularada sen su manifoltun somunlarını sık contasınıda kontrol et sonra bakarız demeleri içindir.ayrıca manifoltta kaçırdığı yerde siyah islenmede yapabiliyor.

NevşehirliDoblocu

Onursal Üye
Doblo
Adı
Arda Tekinay
Kan Grubu
B RH +
Meslek
Öğrenci
Aracınız
Doblo
Modeli
Panorama
Motor
1.6 Multijet
Araç Yılı
2010
Renk
Mistik Gri
@zatoto sağol bunu ben bilmiyordum benimde aynı sorunum oldu ve yapamadım da sağol

fthpl

Talha Fatih Pala
Doblo
Adı
Talha Fatih Pala
Kan Grubu
A RH +
Meslek
Doğalgaz Teknisyeni
Aracınız
Doblo
Modeli
Active
Motor
1.9 Jtd
Araç Yılı
2005
Renk
Yıldız Mavi
klima kompresörünün orada bir somun var radyatör fanı arkasına bakıyor . Benim o gevşemiş. Bir zırıltı yapıyordu sormayın . Motor titreşimi arttıkça ses artıyordu. Bende dedim turbo gitti. En son sıkınca düzeldi . Ses kesildi.

Ne sevindim anlatamam :) Lakin klimam soğutmuyor. Gazı gitti yada bir yerde bir sorun var :))